مهاجرت کاری بلژیک

ویزای جستجوی کار در بلژیک

ویزای جستجوی کار در بلژیک

اگر تصمیم دارید در خارج از کشور سرمایه‌گذاری نموده و مشغول کار شوید، بلژیک گزینه مناسبی است است. این کشور در حوزه شینگن قرار گرفته و از لحاظ صنعتی و اقتصادی یک کشور قدرتمند محسوب می‌شود. اخذ ویزای جستجوی کار در بلژیک شرایطی دارد که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم.

درباره کشور بلژیک

بلژیک کشوری است که از نظر اقتصادی و صنعتی در شرایط ویژه و مناسبی قرار دارد. ارائه خدمات متمرکز در حوزه اقتصادی، پایه و اساس اقتصاد این کشور محسوب می‌گردد. بروکسل که پایتخت بلژیک است، از نظر نژادی و زبانی متنوع است و در خود جای داده است. از نظر شرایط اقتصادی کشوری قدرتمند است که در بخش خصوصی فعالیت اقتصادی ویژه‌ای دارد.

 • در زمینه ترابری، امکانات خط راه‌آهن‌، بزرگراه‌های وسیع، بنادر و کانال‌های ارتباطی در بلژیک حاکم است.
 • این شرایط سطح دسترسی صنعتی این کشور را در یکپارچگی با سایر همسایگانش را قوی می‌کند.
 • بزرگترین بندر اروپا، آنتورپ است. اقتصاد این کشور بر پایه کالاهای با ارزش افزوده و روابط بازرگانی خارجی قرار دارد.
 • در حوزه واردات این کشور می‌توان به الماس خام، محصولات غذایی، تولیدات نفتی و… اشاره نمود.
 • فولاد، اتومبیل،‌ منسوجات و آهن و فلزات غیرآهنی … نیز در حوزه صادرات این کشور قرار دارند.

با اطلاع از موارد بالا، بهتر می‌توانید نسبت به اخذ ویزای جستجوی کار در بلژیک اقدام نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر به بررسی موارد بیشتری در ادامه مقاله می‌پردازیم.

اخذ ویزای کاری بلژیک

اخذ ویزای کاری بلژیک نیز مانند سایر ویزاها ضوابط معینی دارد. اشخاص دارای ویزای جستجوی کار در بلژیک، بعد از مدت 3 سال فعالیت شغلی دائم در این کشور، می‌توانند اقامت دائم بگیرند. نحوه دریافت ویزای کاری بلژیک مشابه ویزای کاری استرالیا است. این امر از طریق پیشنهاد کاری (job offer) یا ویزای جستجوی کار به سفارت بلژیک انجام می‌گردد. در این مورد به توضیحات به شرح ذیل توجه کنید.

 ویزای پیشنهاد کاری

جهت اخذ این نوع ویزا، می‌بایست کارفرمایی بلژیکی برای شخص دعوتنامه‌‌ای به منظور اشتغال در یک شغل بفرستد. طبق قوانین جدید اتحادیه اروپا، کارفرما می‌بایست به مدت سه ماه، شغل درخواستی خود را در روزنامه‌های کشورش آگهی نماید. در صورت پیدا نکردن نیروی کار، باید این آگهی را در اتحادیه اروپا به مدت 3 ماه منتشر کند. در نهایت، اگر باز هم یافت نشد، اکنون می‌تواند از به کارگیری شخص مورد نظر در خارج از کشور اقدام نماید.

بدین ترتیب کارفرما با دریافت مجوز از اداره مهاجرت کشور بلژیک، برای نیروی خود دعوتنامه می‌فرستد. سپس فرد مورد نظر پس از مراجعه به سفارت بلژیک می‌تواند نسبت به اخذ ویزای کار اقدام نماید.

البته اخذ این نوع ویزا در صورت خوش‌شانس بودن شما امکان‌پذیر است. چراکه کارفرما احتمالا از اقوام و آشنایان شماست که شرایط استخدام را صرفا مختص شرایط شما قرار داده است!!! شخصی که از طریق ویزای پیشنهاد کاری به بلژیک می‌رود، می‌تواند همسر و فرزندان سن کمتر از 18 را همراه خود به بلژیک ببرد.

ویزای جستجوی کار بلژیک

کشور بلژیک نوعی ویزای 6 ماهه موقت به متقاضیان ارائه می‌نماید که آن را ویزای جستجوی کار در بلژیک می‌نامند. همانطور که از نامش پیداست، این نوع ویزا جهت یافتن شغل مورد نظر متقاضی متناسب با رشته‌ تحصیلی او است. کما این که پس از یافتن شغل دلخواه می‌تواند نسبت به انقاد قرارداد با کارفرما اقدام نماید. در مرحله بعدی، شخص پس از انعقاد قرارداد قادر خواهد بود درخواست اخذ پذیرش را به سفارت اعلام نماید. در این مرحله است که نهایتا ویزای جستجوی کار مبدل به ویزای کار برای شخص می‌گردد.

انواع ویزای کار بلژیک

ویزای جستجوی کار در بلژیک شرایط خاصی دارد.  برای تبعه‌های حوزه اقتصادی اروپا جهت فعالیت شغلی در کشور بلژیک نیاز به دریافت ویزای کار نیست.

برای دانشجویان نیز برای اشتغال همراه با تحصیل، قوانینی وضع شده است. دانشجویانی در زمان تعطیلات میان ترم‌ها، می‌توانند بدون داشتن ویزای کار به بلژیک مهاجرت کنند که:

 • بازه سنی آنها بین 18 تا 30 باشد
 • در کشورهای استرالیا، کانادا، امریکا و نیوزیلند مشغول تحصیل باشند،

در بلژیک سه نوع ویزای کار وجود دارد که عبارتند از ویزای کار نوع A، B، و C. علاوه بر این سه نوع ویزا، کارت اشغال هم در این کشور ارائه می‌گردد که در ادامه شرح داده می‌شود.

ویزای کار نوع A بلژیک

این نوع ویزای کاری مختص افرادی است که اکنون در بلژیک هستند و قبلا در مدت زمان مشخصی کار کرده باشند. کسی که این نوع ویزا را دارا باشد، به راحتی می‌تواند بدون هیچ محدودیت زمانی فعالیت شغلی داشته باشد. ضمنا برای تمامی مشاغل نیز به کار می‌رود.  بنابراین اعتبار ویزای کاری نوع A نامحدود محسوب می‌شود. اما اشخاصی که مجاز به اخذ ویزای نوع A نیستند:

 • افرادی که مشغول تحصیل هستند
 • نیروی انسانی حرفه‌ای
 • افراد با تخصص بالا
 • استادان یا محققان که شرایط مهمان را دارند
 • افراد یا کارگرانی که دلیل آمدن آنها به این کشور، گذراندن دوره‌های آموزش است.

کسانی که به بلژیک مهاجرت کرده‌اند، می‌تواند به مدت پنج سال به صورت مستمر از این نوع ویزا استفاده کنند.

ویزای کار نوع B بلژیک

این نوع ویزای کار در بین اتباع خارجه بسیار مرسوم است. شخصی که این نوع ویزا را می‌گیرد، می‌بایست برای کارفرمای مشخصی کار کند. همچنین باید در حوزه فعالیت معین و مشخصی نیز مشغول گردد.

به طور مثال، چنانچه پس از یکسال اشتغال، کارفرما یا زمینه فعالیتش تغییر یابد، می‌بایست مجددا درخواست ویزا دهد. از شرایط دیگر این ویزا این است که هر ساله در صورت ادامه فعالیت در شغل مورد نظر، می‌توان آن را تمدید کرد.

در ویزای کار نوع B، کارفرما اجازه دارد از اشخاص خارج از کشور، نیروی انسانی با تخصص مورد نظر را به کار گیرد. بدین معنا که اگر شخصی در گذشته به نحوی دیگر وارد خاک بلژیک شده است، نمی‌تواند برای اخذ این ویزا درخواست دهد. این نوع ویزا تنها به اندازه یکسال معتبر می‌باشد.

ویزای کار نوع C بلژیک

ویزای کار نوع C مختص اشخاص با اقامت موقت است که می‌توان به دانشجویان و پناهندگان و… اشاره نمود. پناهندگانی که درخواست پناهندگی آنان تایید نشده و همچنان در حال بررسی است. مدت این نوع ویزا حداکثر یک ساله و محدود بوده و قابل تمدید نمی‌باشد، مگر با شرایط خاص. همچنین فرد می‌تواند با داشتن این ویزا برای کارفرمایان مختلف فعالیت شغلی داشته باشد.

کارت شغلی (پروانه کار) بلژیک

کارت شغلی یا همان پروانه کار مختص افرادی است که قصد کارآفرینی یا خود اشتغالی و اقامت را دارند. صدور این کارت به صورت 2 تا 5 ساله است. این نوع کارت شامل ورود همراهان شخص که همسر و فرزند اوست، به بلژیک نیز می‌شود.

چنانچه متقاضی کارت شغلی از ایران هستید، می‌بایست به‌طور همزمان درخواست اقامت در بلژیک را نیز ارائه نماید. اگر در حال حاضر در بلژیک اقامت دارید، مدت در نظر گرفته شده در کارت شغلی شما همان مدت زمان اقامت شما می‌باشد.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تمایل دارد راهنما و مشاور شما در زمینه اخذ ویزای جستجوی کار در بلژیک و ویزای کار و در نتیجه اخذ اقامت در این کشور باشد. شما عزیزان می‌توانید با تماس تلفنی یا حضوری از متخصصان موسسه در این زمینه مشاوره بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *