مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » سوئیس » ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیسسوییس کشوریست عضو اتحادیه اروپا با موقعیت جغرافیایی فوق العاده و مکانی زیبا که امروزه مقصد بسیاری از گردشگران از سرتاسر جهان می باشد. پایتخت آن شهر زیبای برن می باشد که دومین شهر بزرگ این کشور است که گردشگران برای مشاهده ی معروف ترین کوه های جهان با نام های ایگر، مانچ و جانگفر، سالانه از نقاط مختلف به این شهر سفر می کنند. نکته ی جالب توجه در مورد کشور سوییس اینست که اکثر مردم این کشور به چهار زبان رسمی مسلط اند. این زبان ها عبارتند از: آلمانی(74%)، فرانسه(20%) ، ایتالیایی (4%) و رومانیایی(1%) می باشند. از آنجا که در میان هموطنان ما، درخواست اخذ ویزای توریستی این کشور بسیار بالاست، موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این مقاله را جهت ارائه ی اطلاعات دقیق در زمینه ی مدارک مورد نیاز و نحوه ی اقدام جهت دریافت این ویزا گردآوری نموده است.امیدواریم با مطالعه ی این مقاله پاسخ سوالات خود را در این زمینه کسب نمایید.

ویزای توریستی سوییس

از آنجا که شهروندان ایرانی به منظور ورود به کشورهای اتحادیه اروپا نیاز به دریافت ویزا دارند، کشور سوییس نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در صورتی که شخص مایل است حتی برای مدت زمانی کوتاه وارد این کشور شود، می بایست مجوز ورود آنرا دریافت نماید. ویزای توریستی، برای اغلب کشورها یک ویزای کوتاه مدت است که به دارنده ی آن اجازه ی اقامت کوتاه مدت در کشور مقصد را می دهد. اقامت کوتاه مدت به اقامتی گفته می شود که کمتر از شش ماه اعتبار دارد. البته ممکن است در دفعات دوم به بعد به متقاضی ویزای توریستی، مدت زمان بیشتری را جهت سفر و اقامت در کشور مقصد داده شود. به عنوان مثال، اگر فردی بار اول یک ویزای بیست و یک روزه دریافت کرده باشد و قبل از به اتمام رسیدن این مدت زمان خاک کشوری که به آن سفر کرده را ترک کند و از لحاظ امنیتی و سایر موارد مشکلی ایجاد نکرده باشد ممکن است زمانی که برای دفعات دوم و سوم درخواست می دهد، ویزایی با اعتبار سه یا شش ماهه نیز دریافت نماید. در حوزه ی شنگن به ویزای توریستی اصطلاحا ویزای تایپ C گفته می شود که اقامتی کمتر از سه ماه را به همراه دارد. در صورتی که شخصی مایل به اقامت بلند مدت باشد، هرچند به عنوان توریست، باید برای ویزای تایپ D درخواست دهد.

ویزای توریستی جهت ملاقات خویشاوندان

زمانی که شخص به دلیل ملاقات اعضای خانواده و یا دوستان، قصد ورود به کشوری را دارد، همانند یک گردشگر می بایست درخواست ویزای توریستی دهد. در اینگونه موارد جهت بالا بردن شانس دریافت ویزا، توصیه می شود از سوی شخصی که ساکن در سوییس است دعوتنامه ارائه شود و سپس متقاضی به واسطه ی داشتن این دعوتنامه جهت دریافت ویزای توریستی اقدام نماید.

دعوتنامه ی چه افرادی مردود خواهد شد؟

ارائه ی ویزا از سوی کنسولگری کشور سوییس به دارندگان دعوتنامه، در بسیاری از مواقع، وابسته به اینست که دعوتنامه ی از سوی چه شخصیت حقیقی و حقوقی ارائه شده است. دعوتنامه ی فردی که مقیم کشور سوییس است زمانی از اعتبار کافی در کنسولگری برخوردار خواهد بود که ایشان به صورت قانونی وارد این کشور شده باشند و اقامت قانونی در این کشور داشته باشند. بنابراین، افرادی که به طرق غیر قانونی وارد این کشور شده اند مانند کسانی که درخواست پناهندگی داده اند نمی توانند جهت ملاقات اعضای خانواده یا دوستانشان دعوتنامه صادر نمایند.

مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزای توریستی سوییس

گذرنامه معتبر با اعتبار بیشتر از شش ماه

دو قطعه عکس پاسپورتی

سند ازدواج( در صورت تاهل )

نامه ی تمکن مالی و گردش حساب سه ماه قبل از درخواست ویزا( میزان دارایی فرد بهتر است کمتر از هزینه های سفر او و اقامت او در کشور سوییس نباشد. )

فرم پر شده ی آنلاین درخواست ویزا

ارائه ی دعوتنامه (در صورت وجود)

مدت زمان بررسی درخواست ویزای توریستی

معمولا سفارت زمانی که مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزای توریستی را  دریافت نماید، شروع به بررسی مدارک خواهد نمود.  اگر شخص متقاضی می بایست برای انگشت نگاری نیز اقدام نماید، باید ابتدا هزینه ی درخواست ویزا را پرداخت نماید. به طور معمول درخواست ویزا در یک پروسه ی 15 روزه بررسی می شود اما بسته به شلوغیه سفارت این پروسه می تواند بین 30 تا 90 روز اداری زمان ببرد. در صورتی که افسر سفارت مدارک دیگری را جهت بررسی نیاز داشته باشد، به متقاضی اعلام خواهد نمود و به دلیل نقصیه مدارک ممکن است پروسه ی ایشان از حد معمول طولانی تر گردد.

هزینه ی درخواست ویزای توریستی

هزینه ارسال یک درخواست 60 یورو است. برای یک درخواست مجدد پس از رد تقاضا، مبلغی معادل 60 یورو هزینه می شود. این مبلغ هزینه بررسی مدارک را شامل نمی شود.

اگر درخواست ویزای توریستی رد شود:

اگر شما تمام مدارک مورد نیاز جهت ارائه به سفارت را تکمیل نموده اید و از نظر امنیتی و سیاسی نیز محدودیت و مشکلی جهت سفر و ورود به کشورهای دیگر ندارید و با این حال ویزای شما رد شده است، می توانید جهت بررسی مجدد مدارک تان به سفارت کشور مربوطه درخواست ارائه دهید. به طور معمول پروسه ی بررسی درخواست شما به فصل و شلوغی سفارت وابسته است ولی معمولا این درخواست مجدد در طول 30 روز از سوی سفارت بررسی شده و پاسخ اعتراض شما به رد شدن درخواست تان به شما اعلام خواهد شد.

درخواست تمدید ویزای توریستی

به طور کلی این نکته را در نظر داشته باشید افرادی که ویزای توریستی سوییس را دریافت نموده اند می توانند در هر بازه ی شش ماهه تنها سه ماه در این کشور اقامت داشته باشند. بنابراین در صورتی که شخص دارنده ی ویزای توریستی مایل به تمدید و یا افزایش اعتبار ویزای خویش است بهترین مسیر آنست که به کشور خود بازگشته و مجددا درخواست ویزا نمایند.

کلام آخر

امیدواریم با مطالعه ی این مقاله اطلاعات کافی در زمینه ی ویزای توریستی سوییس دریافت کرده باشید. کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده ی پاسخگویی به سوالات شما عزیزان در زمینه ی طرق قانونی مهاجرت به تمامی کشورها می باشند. در صورت تمایل می توانید از مشاوره ی رایگان ما بهره مند گردید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *