مهاجرت تحصیلی هند

معرفی دانشگاه های هند

تحصیل در هند امروزه به یکی از متداول ترین روش های مهاجرتی میان علاقمندان به مهاجرت است. بنابراین معرفی دانشگاه های هند و آشنایی با شرایط هر یک از آن ها می تواند نقش بسیار مهمی در افزایش سطح آگاهی و نهایتا انتخاب درست یک دانشگاه مناسب دارد.

رشته های مهندسی در کشور هند بیش از سایر رشته ها مورد توجه قرار گرفته است و کشور هند قصد دارد تا با توسعه صنعت، گام های بلند تری در رشد اقتصادی بردارد. به همین منظور بسیاری از پزشکان در کشور هند، پزشکان خارجی هستند اما این به آن معنا نیست که تحصیل پزشکی در هند دارای نقصان است بلکه کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله معرفی دانشگاه های هند را در دستور کار قرار داده اند و امید است در نهایت منجر به کمک به شما در زمینه انتخاب گزینه مناسب شود.

تحصیل در هند

جایگاه تحصیل در هند در میان علاقمندان به تحصیل در خارج از کشور به خوبی نشان می دهد که سطح تحصیل در نظام آموزشی کشور هند چگونه است. کشور هند یکی از سی کشور برتر جهان از نظر قدرت آموزشی است. ضعف برخی از رشته های تحصیلی بخصوص در بخش های مربوط به علوم انسانی تا حدودی سبب شده است که رتبه علمی دانشگاه های این کشور در رده بندی های جهانی دچار مشکل شود.

شما برای تحصیل در هند، از نظر زمانی باید انتظار داشته باشید که شرایطی مشابه با کشور ایران را پشت سر بگذارید. به شما توصیه می کنیم تا مقاله «تحصیل در هند» را مطالعه کنید تا اطلاعات خود در این زمنیه را افزایش دهید.

برترین دانشگاه های هند

یکی از نکاتی که پیش از معرفی دانشگاه های هند باید مورد توجه قرار گیرد، رتبه علمی دانشگاه های این کشور در موسسات مختلف ارزشیابی است. ما در جدول زیر به بررسی شرایط دانشگاه های هند در این موسسات پرداخته ایم.

 

ردیف نام موسسه رتبه QS رتبه USN رتبه شانگهای
1 موسسه تکنولوژی بمبئی 162 513 501-600
2 موسسه علمی هند 170 509 501-600
3 موسسه تکنولوژی دهلی 172 637 501-600
4 موسسه تکنولوژی مادراس 264 703 501-600
5 موسسه تکنولوژی کانپور 283 713 501-600
6 موسسه تکنولوژی کاراگپور 295 685 501-600
7 موسسه تکنولوژی رورکی 381 685 601-700
8 موسسه تکنولوژی کوواتی 472 880 601-700
9 دانشگاه دهلی 487 741 601-700
10 دانشگاه حیدرآباد 591

 

چنانچه در جدول فوق مشاهده می کنید، موسسات تکنولوژی در کشور هند از جایگاه علمی بسیار بهتری نسبت به دانشگاه های این کشور دارند و دلیل آن را می توان در توسعه صنعت و علاقه به رشته های مهندسی جستجو کرد.

اگرچه در برخی از موارد رتبه علمی دانشگاه های هند ضعیف به نظر می رسد اما هزینه های تحصیل در هند یکی از مهم ترین دلایل تقویت علاقه به تحصیل در این کشور است از همین رو مقاله هزینه تحصیل و زندگی در هند که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده است را مطالعه فرمایید.

موسسه تکنولوژی بمبئی

در معرفی دانشگاه های هند، نمی توان به سادگی از نام موسسه تکنولوژی بمبئی گذر کرد. این دانشگاه بر اساس آخرین رده بندی های انجام شده، برترین دانشگاه کشور هند است. با وجود این که نام این دانشگاه نشان از تمرکز آن بر تکنولوژی و رشته های مهندسی دارد، اما می توان برای تحصیل در رشته های هنری و همچنین علوم انسانی نیز به این دانشگاه مراجعه کرد.

این دانشگاه از نظر موقعیت مکانی در شمال شرق بمبئی واقع شده است و از جمله قدیمی ترین دانشگاه های کشور هند به شمار می رود و افتتاح آن به سال 1958 باز می گردد و در حال حاضر 8000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

17 رشته دانشگاهی در این دانشگاه، دارای رتبه علمی در سطح جهان هستند و رشته های مربوط به علوم کامپیوتر، مهندسی عمران و الکترونیک در این دانشگاه در جمع 100 رشته برتر جهان قرار دارد.

موسسه تکنولوژی دهلی

یکی دیگر از دانشگاه های مهمی که در معرفی دانشگاه های هند باید به آن توجه ویژه داشت، موسسه تکنولوژی دهلی است که در جمع 5 دانشگاه برتر کشور هند قرار دارد. این دانشگاه یکی از دانشگاه های دولتی در کشور هند است و به خوبی توسط دولت این کشور حمایت می شود. در این دانشگاه نیز در حدود 8000 دانشجو مشغول تحصیل هستند. این دانشگاه موفق شده است تا در 14 رشته مختلف دانشگاهی دارای جایگاه علمی است. برترین رشته های تحصیلی در این دانشگاه عبارتند از علوم کامپیوتر، مهندسی عمران، برق و مکانیک.

موسسه علمی هند

موسسه علمی هند یکی دیگر از دانشگاه های دولتی در کشور هند است. این دانشگاه 12 رشته علمی با رتبه بندی جهانی در اختیار خود دارد که برخی از آن ها نظیر علوم مواد، مهندسی شیمی، مهندسی برق، مهندسی مکانیک و شیمی در جمع 150 دانشگاه برتر جهان در سنجش این رشته قرار دارند.

موسسه تکنولوژی مادراس

یکی دیگر از موسسات تکنولوژی مهم در کشور هند که به صورت دولتی اداره می شود، موسسه تکنولوژی مادراس است. این موسسه به توصیه دولت آلمان در سال 1956 در کشور هند افتتاح شد. این دانشگاه از نظر وسعت یکی از بزرگ ترین دانشگاه های کشو هند است و مساحت آن حدودا 250 هکتار ارزیابی شده است. این دانشگاه در حال حاضر محل تحصیل بیش از 9000 دانشجو است و در جمع دانشگاه های برتر کشور هند قرار دارد. این دانشگاه در شهر چنای در شمال کشور هند واقع شده است.

موسسه تکنولوژی کاراگپور

این دانشگاه اولین موسسه تکنولوژی در کشور هند است که در سال 1951 افتتاح شد. تمرکز بر روی تحقیقات علمی است و در این زمینه یکی از قدرتمند ترین دانشگاه های کشور هند است. 38 رشته در این دانشگاه به صورت تحصیل مستقیم در نظر گرفته شده است و دانشجویان پس از 6 سال می توانند مدرک فوق لیسانس خود را دریافت کنند.

این دانشگاه از نظر تعداد دانشجو نیز یکی از بزرگترین دانشگاه های کشور هند است و بیش از 10500 نفر در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند.

کلام پایانی

معرفی دانشگاه های هند هدف اصلی ما از نگارش این مقاله بوده است چرا که بر این باوریم که در سال های اخیر تقاضا برای تحصیل در هند به صورت چشمگیری افزایش یافته است و این افراد به دنبال راهی برای آشنایی با دانشگاه های این کشور هستند. در این مقاله به صورت مختصر در رابطه با برخی از مهم ترین دانشگاه های این کشور توضیحاتی را ارائه کردیم.

شما قادر خواهید بود با برقراری ارتباط با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از آن ها بخواهید تا اطلاعات تکمیلی در رابطه با هر یک از این دانشگاه ها را در اختیار شما قرار دهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *