متفرقه

قاره آسیا 

قاره آسیا 

قاره آسیا نه تنها بزرگترین قاره زمین بلکه جوان ترین و از نظر ساختاری پیچیده ترین آن است. تکامل آسیا تقریباً 4 میلیارد سال پیش آغاز شده است. اما بیش از نیمی از این قاره همچنان از نظر لرزه ای فعال است و مواد قاره جدید در حال حاضر در سیستم های قوس جزیره ای که آن را از شرق و جنوب شرقی احاطه کرده اند تولید می شود. در چنین مکان هایی، سرزمین جدید به طور مداوم در حال ظهور است و با برخورد اپیزودی قوس های جزیره با سرزمین اصلی به بخش عمده قاره اضافه می شود. آسیا همچنین شامل بزرگترین توده کوهی در سطح زمین است. فلات تبت و کوههای هم مرز هیمالیا، رشته کاراکورام و هندوکش، پامیرس، کوه های کونلون و تین شان در این قاره وجود دارند.

آسیا به واسطه اندازه بسیار زیاد و جوانی نسبی خود، حاوی بسیاری از موارد ریخت شناسی سطح زمین است. آسیا مقادیر زیادی سوخت فسیلی نفت، گاز طبیعی و ذغال سنگ تولید می کند. علاوه بر این که به طور قابل توجهی در تولید جهانی بسیاری از مواد معدنی (به عنوان مثال، حدود 3 پنجم قلع جهان) نقش مهمی دارد. آسیا، بزرگترین و متنوع ترین قاره جهان می باشد. آسیا طولانی ترین خط ساحلی در تمام قاره ها است، به طور کلی در معرض گسترده ترین مناطق اقلیمی جهان قرار دارد و در نتیجه، متنوع ترین اشکال پوشش گیاهی و حیوانات روی زمین را تولید می کند. علاوه بر این، مردم آسیا گسترده ترین نوع انسان را ایجاد کرده اند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای مهاجرت به آسیا شما را یاری خواهند کرد.

مرزهای قاره آسیا

نام آسیا باستانی است اعتقاد بر این است که این نام ممکن است از واژه آشوری asu  به معنی شرق گرفته شده باشد. توضیح احتمالی دیگر این است که در اصل نام محلی به دشت های افسس داده شده بود، که یونانیان و رومیان باستان آن را گسترش می دادند تا ابتدا آناتولی آسیای صغیر معاصر ، که انتهای غربی سرزمین اصلی آسیا است)، و سپس به جهان شناخته شده شرق دریای مدیترانه. هنگامی که کاوشگران غربی در اوایل دوران مدرن به جنوب و شرق آسیا رسیدند، آنها این برچسب را به کل خشکی های عظیم گسترش دادند. آسیا از سوی شمال توسط اقیانوس و قطب شمال و از طرف شرق به اقیانوس آرام ، اقیانوس هند به جنوب، دریای سرخ و همچنین دریاهای داخلی از اقیانوس اطلس، یعنی دریای مدیترانه و سیاه به سمت جنوب غرب، و اروپا به غرب محدود شده است.

آسیا از طریق آمریکای شمالی به شمال شرقی توسط تنگه برینگ و از استرالیا به جنوب شرقی توسط دریاها و تنگه های اتصال اقیانوس هند و آرام جدا شده است. استخر سوئز آسیا را با آفریقا متحد می کند و به طور کلی کانال سوئز مرز بین آنها را تشکیل می دهد. دو تنگه باریک، بسفر و داردانل، آناتولی را از شبه جزیره بالکان جدا می کنند. مرز زمینی بین آسیا و اروپا یک ساختار تاریخی و فرهنگی است که به گونه های مختلف تعریف شده است. فقط به عنوان یک توافق با یک مرز خاص مشخص گره خورده است. راحت ترین مرز جغرافیایی محدوده ای که توسط بیشتر جغرافی دانان پذیرفته شده است خطی است که از اقیانوس منجمد شمالی در امتداد کوه های اورال به جنوب منتهی می شود و سپس در امتداد رودخانه امبا تا ساحل شمالی دریای خزر به جنوب غربی می چرخد.

ادیان در قاره آسیا

آسیا حدود 49.7 میلیون کیلومتر مربع (19189277 مایل مربع) مساحت دارد که با حدود 30% از کل مساحت زمین مطابقت دارد. جمعیت آسیا عمدتا به دلیل عوامل اقلیمی توزیع نابرابر است. در غرب آسیا و همچنین در شبه قاره هند و نیمه شرقی چین جمعیت زیادی وجود دارد. همچنین در مناطق مرزی اقیانوس آرام و در جزایر غلظت قابل توجهی وجود دارد. آسیا زادگاه همه ادیان مهم جهان مانند اسلام و بودیسم مسیحیت، هندوئیسم، و یهودیت و بسیاری از مذاهب کوچک است. از این میان ، فقط مسیحیت اساساً در خارج از آسیا توسعه یافت. اگرچه بسیاری از کشورهای آسیایی اقلیت مسیحی دارند، که این تأثیر کمی بر این قاره دارد. آیین بودا در خارج از محل تولد خود در هند تأثیر بیشتری داشته و به اشکال مختلف در چین، کره جنوبی، ژاپن، کشورهای جنوب شرقی آسیا و سریلانکا رواج دارد.

کشورهایی که بیشترین جمعیت را دارند را در لیست زیر مشاهده می کنید:

  • چین
  • هند
  • اندونزی
  • بنگلادش
  • ژاپن

ادیان در قاره آسیا

کشورهای بزرگ و کوچک در قاره آسیا

اسلام از عربستان به شرق آسیای جنوبی و جنوب شرقی گسترش یافته است. آیین هندو بیشتر در شبه قاره هند محدود شده است. آسیا از نظر مساحت و جمعیت بزرگترین پنج قاره سیاره زمین است. اصطلاح آسیا به طور متعارف به قسمت شرقی سرزمین اوراسیا به علاوه کشور جزیره ژاپن و کشورهای جزیره آسیای دریایی جنوب شرقی اطلاق می شود. این قاره به استثنای برخی از جزایر جنوب شرقی آسیا تقریباً در شمال خط استوا واقع شده است. این منطقه توسط 50 کشور مشترک است. بزرگ ترین کشور از نظر مساحت روسیه است، با بیش از 17 میلیون کیلومتر مربع، 13 میلیون کیلومتر مربع (77٪) در آسیا است. دومین کشور بزرگ چین است، با مساحت 9.6 میلیون کیلومتر مربع. کوچکترین کشور مستقل در آسیا، جزیره مالدیو با 298 کیلومتر مربع است.

در جدول زیر برخی از کشور ها و پایتخت آن ها را مشاهده می کنید:

کشور پایتخت
چین پکن
کره شمالی پیونگ یانگ
تایوان تایپه
مغولستان اولان باتور
کره جنوبی سئول
ژاپن توکیو

کشورهای قاره آسیا

53  کشور در آسیا وجود دارد از جمله روسیه که می توانید در خصوص کار در روسیه نیز اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. از لحاظ فنی بخشی از چین است و توسط سازمان ملل رسماً به عنوان یک کشور شناخته نشده است. کشورها شامل کشورهای افغانستان، ارمنستان، آذربایجان، بحرین، بنگلادش، بوتان، برونئی، کامبوج، چین، گرجستان، هنگ کنگ، هند، اندونزی، ایران، عراق، اسرائیل، ژاپن، اردن، قزاقستان، کره شمالی، کره جنوبی، کویت، قرقیزستان، لائوس، لبنان، ماکائو، مالدیو، مالزی، مالدیو، مغولستان، میانمار، نپال، عمان، پاکستان، فلسطین، فیلیپین، قطر، روسیه، عربستان سعودی، سنگاپور، سریلانکا، سوریه، تایوان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، امارات متحده عربی، ازبکستان، ویتنام، یمن می شود. چین، هند و ژاپن از نظر اقتصادی پیشرفته ترین کشورها هستند. می توانید به سرمایه گذاری در چین نیز فکر کنید.

در قاره آسیا جمعیت از نظر مالی و اوضاع مالی فقیر هستند. در نمودار زیر میزان جمعیت فقیر و جمعیت متمول را مشاهده می کنید:

جمعیت متمول و فقیر در آسیا

رشد اقتصادی در آسیا باعث بهبود سطح زندگی میلیون ها نفر شده است، اما همچنان یک مشکل فقر بزرگ وجود دارد و شکاف بین فقیر و غنی در حال افزایش است. عمر گیاهان آسیا گسترده و متنوع است و با توجه به منطقه اقلیمی متفاوت است. در ماه های زمستان به دلیل سرما، فقط علف ها و درختچه های کوتاه می توانند در مناطق توندرا و کوه های آلپ و کوهستان زنده بمانند. مناطق کویری محل زندگی آن گیاهان است که می توانند در شرایط خشک مانند کاکتوس ها زنده بمانند. منطقه جنگل سوزنی برگ شامل درختانی مانند کاج، صنوبر و صنوبر است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در خصوص مهاجرت به فلیپین شما را یاری می کند و مشاوران شما را راهنمایی می کنند.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.