مهاجرت تحصیلی ترکیه

دانشگاه سابانچی استانبول

معرفی دانشگاه سابانچی استانبول

یکی از دانشگاههای معتبر و کاربردی ترکیه، دانشگاه سابانچی استانبول می باشد که بیش از 80% از فارغ التحصیلان این دانشگاه در بخش صنعت استخدام و مشغول به کار می باشند. دانشگاه سابانچی استانبول در سالهای 2012 و 2016 به عنوان دانشگاه نوآور و کارآفرین ترکیه برگزیده شده است. همین امر نشانگر ارتباط تنگاتنگ این دانشگاه با بخش صنعتی ترکیه می باشد. همه ساله، دانشگاه سابانچی استانبول بیش از 1000 دانشجوی خارجی را در دوره های تحصیلی مختلف پذیرش می کند. دانشگاه سابانچی استانبول یک دانشگاه خصوصی بوده و تحصیل در این دانشگاه به 2 زبان انگلیسی و ترکی امکانپذیر می باشد.

دانشگاه سابانچی (Sabancı Üniversitesi) در سال 1994  در شهر استانبول ترکیه تاسیس شد. دانشگاه سابانچی استانبول در پردیس 1.26 کیلومترمربعی واقع شده است که در حدود 40 کیلومتر از مرکز شهر استانبول فاصله دارد. اولین آزمون ورودی برای پذیرش دانشجویان در سال 1999 برگزار شد. جلسه آموزشی اول این دانشگاه در 20 اکتبر سال 1999 شروع شد. این دانشگاه دارای 3 دانشکده مهندسی و علوم طبیعی، هنر و علوم اجتماعی و دانشکده مدیریت می باشد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با سالها سابقه مشاوره تخصصی در زمینه پذیرش تحصیلی و اخذ ویزاهای تحصیلی کشورهای خارجی، آماده راهنمائی هموطنان عزیز می باشد.

آمارها درباره دانشگاه سابانچی استانبول

در این بخش از مقاله، ما به بررسی برخی از آمار و ارقام جالب درباره دانشگاه سابانچی استانبول در سال 2019 می پردازیم. نسبت تعداد دانشجویان به کارمندان دانشگاه سابانچی در حدود 22.0 می باشد. درصد دانشجویان بین المللی 10%، نسبت دانشجویان زنان به مردان در دانشگاه مذکور 38 : 62 و نیز تعداد دانشجویان فول تایم یا FTE در حدود 3,632 می باشد. تعداد هیئت علمی این دانشگاه در حدود 334 نفر و کل دانشجویان این دانشگاه حدود 3718 نفر می باشد.

بر طبق گزارش رنکینگ آموزش عالی تایمز(THE) ، رتبه بین المللی دانشگاه سابانجی در سال 2019 در حدود 400-351 می باشد. همانطوریکه در نمودار فوق نیز مشاهده می گردد، این رتبه بندی بر اساس شاخص های رتبه ایمپکت، آموزش، تحقیق، استنادها، درآمد صنعتی و دیدگاه بین المللی در نظر گرفته شده است. در جدول زیر رتبه های بین المللی دانشگاه سابانچی در طی سالهای 2015 الی 2019 را مشاهده می نمائید:

سال 2015 2016 2017 2018 2019
رتبه 182 400-351 350-301 400-351 400-351

برنامه های تحصیلی دانشگاه سابانچی

دانشگاه سابانچی استانبول از دانشگاه های معتبر ترکیه و دارای مجوز رسمی از شورای آموزش عالی ترکیه Yӧksek ӧgeretim Kurul (YӧK) است. در حال حاضر، بیش از 1000 دانشجوی خارجی در دانشگاه سابانچی استانبول مشغول به تحصیل هستند. تحصیل دانشجویان در دانشگاه سابانچی ترکیه در 3 دانشکده مهندسی و علوم طبیعی، هنر و علوم اجتماعی و دانشکده مدیریت به 2 زبان ترکی و انگلیسی مهیا می باشد. دانشجویان می توانند بر طبق شرایط و علاقه خود در یکی از برنامه های تحصیلی این دانشگاه درخواست خود را به دانشگاه سابانچی ارائه دهند.

برنامه های تحصیلی مختلف دانشگاه سابانچی استانبول
گرایش برنامه گرایش برنامه
شیمی علوم فیزیکی بازرگانی و مدیریت بازرگانی و اقتصاد
فیزیک و ستاره شناسی اقتصاد و اکونومتری
ریاضیات و آمار حسابداری و امور مالی
علوم بیولوژی علوم زیست تاریخ، فلسفه و الهیات هنر و علوم انسانی
هنر، هنرهای نمایشی و طراحی
مهندسی عمومی مهندسی و فناوری علوم کامپیوتر کامپیوتر
مهندسی مکانیک و هوافضا
مهندسی برق
ارتباطات و مطالعات رسانه علوم اجتماعی
علوم سیاسی و مطالعات بین المللی
جامعه شناسی

شرایط پذیرش از دانشگاه سابانچی 2020-2019

دانشجویان خارجی ممکن است مستقیما در برنامه های تحصیلی مقطع لیسانس پیشنهادی در دانشگاه سابانچی ترکیه درخواست پذیرش دهند. دانشجویان سال آخر دبیرستان یا دارندگان مدرک دیپلم معادل دیپلم دبیرستانهای ترکیه می توانند درخواست خود را به صورت آنلاین تحویل دانشگاه سابانچی دهند. مهلت پذیرش دانشگاه سابانچی ترکیه از 2 ژوئیه سال 2019 شروع و تا 15 فوریه سال 2019 ادامه می یابد و مهلت ثبت نام در 1 آگوست 2019 به پایان می رسد.

از شرایط پذیرش دانشجویان ایرانی در دانشگاه سابانچی، ارائه مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی با حداقل نمره معدل 14 از نمره کل 20 می باشد. مدارک مورد نیاز دیگر برای اخذ پذیرش از دانشگاه مذکور  شامل فرم پذیرش آنلاین، کپی نتایج آزمون/دیپلم پذیرفته شده توسط دانشگاه (SAT Code : 7100)، فوتوکپی دیپلم دبیرستان، ریزنمره رسمی و معتبر نشان دهنده دوره ها و نمرات اخذ شده، کپی نمره آزمون مهارت زبان انگلیسی، 1 توصیه نامه تحصیلی

ویزای تحصیلی دانشجویان دانشگاه سابانچی

به محض دریافت نامه پذیرش از طرف دانشگاه سابانچی، متقاضیان می بایست با تهیه مدارک لازم نسبت به اخذ ویزای تحصیلی خود اقدام نمایند. معمولا فرآیند درخواست ویزای تحصیلی ترکیه یک فرآیند ساده و سریع اما در عین حال نیازمند دقت فراوان می باشد. متقاضیان با پرداخت هزینه ویزا به مبلغ  48 $US می توانند با تحویل مدارک زیر به سفارت ترکیه در صف انتظار برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه قرار گیرند:

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه
ü اصل پاسپورت و فوتوکپی از کلیه صفحات آن با اعتبار بیش از 90 روز
ü فرم درخواست ویزای تحصیلی ترکیه
ü 3 قطعه عکس پاسپورتی با ابعاد 3×4
ü اصل و کپی نامه پذیرش از دانشگاه  مربوطه
ü بیمه سلامت/سوانح معتبر با پوشش بین المللی کامل و حداقل سقف پوشش 30000 EURO
ü مدرک تمکن مالی کافی جهت اقامت در ترکیه
ü گواهی عدم سوء سابقه کیفری

بورسیه تحصیلی دانشگاه سابانچی استانبول

از امتیازات دانشگاه سابانچی، اعطای بورسیه تحصیلی به کلیه دانشجویان خارجی در تمامی مقاطع تحصیلی می باشد. کمیته بورسیه های این دانشگاه درخواست بورسیه دانشجویان را بر پایه موفقیت تحصیلی متقاضیان، فعالیت های فوق برنامه و سهمیه های بورسیه ارزیابی می کند. شهریه های اعطایی این دانشگاه به دانشجویان خارجی از 100% تا 25% شهریه ها را تحت پوشش قرار می دهد.

بورسیه های دانشگاه سابانچی ترکیه به 2 صورت یورسیه دولتی و بورسیه دانشکده در دسترس متقاضیان قرار دارد. بورسیه های دولتی شامل بورسیه های دولت آذربایجان، عراق، عمان، لیبی، قطر و بورسیه های دانشکده شامل برنامه های کارشناسی ارشد مهندسی و علوم طبیعی، برنامه های کارشناسی ارشد هنر و علوم اجتماعی و بورسیه های دانشکده مدیریت می باشد. لازم به ذکر است که این بورسیه ها بر مبنای سهمیه می باشد و سهمیه برنامه های هنر و علوم اجتماعی 50 نفر، برنامه های مدیریت 50 نفر و سهمیه برنامه های مهندسی و علوم طبیعی  نیز 70 نفر است.

هزینه تحصیل و زندگی در دانشگاه سابانچی

یکی از شرایط تحصیل در دانشگاه سابانچی به عنوان پنجمین دانشگاه ملی ترکیه، پرداخت شهریه به حساب دانشگاه می باشد. معمولا شهریه های دانشگاهی این دانشگاه در ابتدای سال تحصیلی از دانشجویان اخذ می گردد. شهریه سالانه دانشجویان خارجی دانشگاه سابانچی ترکیه در مقطع کاردانی در حدود 72.500 TL، شهریه دانشجویان خارجی در مقطع کارشناسی حول و حوش 18.000 $ می باشد. علاوه بر این، میانگین هزینه زندگی در شهر استانبول نیز حدود 400-500 USD می باشد.

کلیه هزینه های دانشجویی در واقع به محل زندگی، ملیت دانشجو و نیز سبک زندگی دانشجویی بستگی دارد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با در اختیار داشتن کادری از کارشناسان و وکلای برتر ایران ارائه دهنده به روزترین مشاوره ها و راهنمائی های تحصیلی و مهاجرتی  در زمینه اخذ ویزای تحصیلی ترکیه و مهاجرت به ترکیه به هموطنان عزیز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *