مهاجرت به کشور سوئیس

اخذ تابعیت از طریق تولد در سوئیس

اخذ تابعیت از طریق تولد در سوئیس

قوانین شهروندی سوئیس طی 20 سال گذشته تغییرات چشمگیر داشته است این مساله در خصوص اخذ تابعیت از طریق تولد در سوئیس نیز صادق است و در اینجا جدیدترین اطلاعات را بر اساس تغییراتی که تا سال ۲۰۱۹ اعمال شده با شما در میان خواهیم گذاشت. برای تبدیل شدن به یک شهروند سوئیسی، اساسا سه راه وجود دارد: از طریق تولد، ازدواج (تابعیت به صورت خودکار بوجود نمی اید) و یااخذ تابعیت.

شرایط کلی اخذ تابعیت از طریق تولد

بر خلاف بسیاری از کشورهایی که سیستم خاک را برای بخشیدن تابعیت انتخاب می کنند، اخذ تابعیت از طریق تولد در سوئیسبه صرف تولد در خاک سوئیس،داده نمی شود. فردی به طور خودکار سوئیسی محسوب می شود که هر والدینی متولد شده باشد که حداقل یکی از آنها سوئیسی است. کودک یک زن سوئیسی متاهل نیز به طور خودکار سوئیسی محسوب می شود.

زمانی که پدر سوئیسی باشد و مادر یک خارجی اما رابطه زناشویی بین آنها وجود نداشته باشد. مادامی که پدر پیش از رسیدن کودک به سن قانونی رابطه پدر فرزندی را اعلام کند، آن کودک شهروندی سوئیس را بدست می آورد. سوئیس به شهروندان خود اجازه می دهد که تابعیت مضاعف داشته باشند، بنابراین اینکه آیا یک فرد شهروندی گذشته خود را از دست می دهد یا نه بستگی به کشور متبوعش دارد که آیا آن کشور نیز تابعیت مضاعف را می پذیرد یا خیر.

کسب تابعیت به صورت طبیعی

خارجیانی که هیچ قرابت خونی با کشور سوئیس ندارند می توانند از طریق تولد یا ازدواج تابعیت سوئیس را کسب کنند. مشروط بر اینکه دست کم ۱۰ سال قبل از درخواست شهروندی سوئیس در این کشور زندگی کنند. سالهایی که بین دهه ۱۰ تا ۲۰ زندگی یک فرد در کشور سوئیس سپری می شود، دو برابر محاسبه می گردد این امر روند اخذ تابعیت از طریق تولد در سوئیس را نیز تسهیل می کند.

آگاهیبه زبان ملی دست کم به میزان حداقل آن که عبارت است از سطح B1 گفتاری و سطح A2  نوشتاری برای اخذ تابعیت سوئیس مورد نیاز است. متقاضیان اقامت در سوئیس باید اجازه C  را برای درخواست گذرنامه سوئیسی داشته باشند. به لحاظ تئوریک افرادی که سوء پیشینه ارتکاب جنابت داشته باشند از این قاعده مستثنی هستند.

فرایند اخذ تابعیت سوئیس

دبیرخانه امور مهاجرت کشور سوئیس ابتدا به ساکن موارد فرهنگی و اجتماعی را در فرد متقاضی بررسی می نماید. به عنوان مثال باید فرد ثابت نماید که در فرهنگ سوئیس ادغام شده و به میزان کافی با آداب و رسوم این کشور آشنا است. همچنین متقاضی باید با مقررات سوسیالیستی که مبنای مقررات سوئیس است آشنایی داشته باشد و امنیت داخلی و بین المللی سوئیس را به خطر نیاندازد.

دبیرخانه امور مهاجرت در آن زمان “درخواست  صدور کارت سبز” که از سوی متقاضی ارسال می شود را برای شروع پروسه شهروند شدن طی می کند. اما این بدان معنا نیست که اخذ تابعیت برای متقاضی قطعی شده است بلکه در عوض، کانتون ها و شهرداری ها دارای الزامات خاصی هستند که باید برآورده شوند.

اقدامات پس از ارسال تقاضای تابعیت

پس از ارسال پرونده قانونیبه اداره امور مهاجرت سوئیس، شما به یک مصاحبه شخصی دعوت میشویدو طی آن از مراحل بعدیکه باید طی نمایید به صورت حضوری مطلع می شوید. روش هایاخذ تابعیت از طریق تولد در سوئیساز یک کمون یا کانتون به کمون یا کانتون دیگر متفاوت است و مدارک مورد نیاز را می توانید در وبسایت امور مهاجرت جستجو کنید:

بعضی از کمون ها، به عنوان مثال، متقاضیان را برای آزمون کلامی یا کتبی کسب تابعیت دعوت می کنند، در حالی که کمونهای دیگر تصمیم گیری در این خصوص را به مجلس جمعی کمون ها تفویض میکنند. مدت زمان این روش نیز به طور قابل توجهی ازیک کانتون به کانتون دیگر متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر در این فرایند، به دبیرخانه امور خارجه سوئیس در وبسایت مربوط به مهاجرت خارجی مراجعه کنید.

تسهیل کسب تابعیت

خارجی هایی که با یک شهروند سوئیسیا فرزند یک والد سوئیسی (که هنوز شهروندی سوئیس را کسب نکردهی) ازدواج می کنند، واجد شرایط درخواست شهروندی تسهیل شده (سریع) هستند. متقاضی باید به خوبی با فرهنگ و اجتماع سوئیس مزج شده باشد، به قانون پایبند باشد و امنیت داخلی و خارجی سوئیس را به خطر نیندازد. کانتون ها و شهرداری ها الزامات اضافی را بر متقاضی بار نمیکنند.

اما حق درخواست تجدید نظر را برای خود محفوظ می دانند. این قانون به طور کلی در مورد همسران خارجیانی که طی مدت کوتاهی(به مدت سه سال) و در سوئیس ازدواج کرده و طی 5 سال گذشته، از جمله سال قبل از تسلیم درخواست، در سوئیس اقامت داشته اند اعمال می شود.

افرادی که دارای خانواده یا آشنایانی “با روابط نزدیک” در سوئیس هستند نیز ممکن است برای روش تسهیل شده اخذ تابعیت سوئیس درخواست کنند. این امر ارتباطی با اینکه آن افراد در خارج از سوئیس زندگی میکنند یا نه ندارد. به عبارت دیگر، اثبات شهروندی سوئیسی کافیست.

در این مورد، برای مثال بایدحداقل مدت شش سال از ازدواج زن و شوهر گذشته باشد و یکی از زوجین باید قبل از ازدواج تابعیت سوئیس را به صورت طبیعی یا به واسطه درخواست کشب کرده باشد. فرزندانی که هنوز به 22 سال تمام نرسیده اند و هنوز والدینشان برای آنها درخواست اخذ تابعیت سوئیس را نداده اند نیز می توانند متقاضی اخذ تابعیت سوئیس شوند. مشروط بر اینکه دست کم پنج سال در سوئیس زندگی کرده باشند. این مهلت شامل یک سال پیش از تسلیم درخواست نیز می شود.برای اثبات علقه نزدیک با کشور سوئیس اثبات وجود املاک و دیگر اموال غیر منقول در سوئیس کفایت نمیکند.

اخذ تابعیت در صورتی که پدر سوئیسی باشد

برای اخذ تابعیت از طریق تولد در سوئیس از پدر سوئیسی شروط زیر لازم است:

  • درخواست شهروندی باید قبل از اینکه فرزند به ۲۲ سالگی برسد از سوی پدر یا مادر صادر شود.
  • پدر باید ارتباط ابوت و بنوت را به رسمیت بشناسد.
  • در ماه فوریه سال 2017، مردم سوئیس برای تمدید مجدد تخصیص تسهیلات به مهاجران نسل سوم رای دادند.
  • برای واجد شرایط بودن اخذ چنین تابعیتی، متقاضی باید در سن 9 تا 25 سالگی بوده باشد.
  • در سوئیس متولد شده باشد.
  • اقامت مجاز C  را داشته باشد.
  • حداقل پنج سال تحصیلی را در سوئیسگذرانده باشند.
  • والدین متقاضی باید حداقل 10 سال در سوئیس زندگیکرده باشد، که شامل پنج سالهتحصیلی در سوئیس می شود، و اجازه اقامت معتبر داشته باشند.
  • حداقل دارای یک پدربزرگ و مادربزرگ در سوئیس باشد یا کارت اقامت داشته باشند.

اگر میخواهید اطلاعات تکمیلی در زمینه اخذ تابعیت از طریق تولد در سوئیس بدست اورید و یا خواهان اقامت و یا ادامه تحصیل در سوئیس هستید، مشاوران ما در موسسه سفیران سروش سعادت با کادر مجرب وکلای بین المللی می توانند شما را راهنمایی کنند.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *