مهاجرت کاری سوئیس

کار ضمن تحصیل در سوئیس

کار ضمن تحصیل در سوئیس

کار ضمن تحصیل در سوئیس موضوعی است که هر دانشجویی قبل از پذیرش در دانشگاههای این کشور به آن توجه می­کند. هزینه های زندگی در کشور سوئیس بسیار بالا است، اگرچه میزان حقوق و دستمزد در این کشور جوابگوی هزینه های زندگی مردم می­باشد. به همین دلیل دانشجویانی که جهت ادامه تحصیل کشور سوئیس را انتخاب نموده اند، برای اینکه بتوانند بخشی از هزینه های زندگی دانشجویی را تأمین کنند مجبور به انجام کار در این کشور هستند.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در نظر دارد تا با در اختیار گذاشتن اطلاعات جامع در زمینه راههای جستجوی کار دانشجویان را راهنمایی نماید. دولت سوئیس به دانشجویان بین المللی که برای تحصیل به این کشور سفر نموده اند. این اجازه را داده است تا بتوانند به انجام کار ضمن تحصیل بپردازند. دانشجویان با توجه به مقاطع تحصیلی شان می­توانند ساعاتی از هفته را به انجام کارهای نیمه وقت و یا دانشجویی بپردازند. موضوع مقاله پیش رو کار ضمن تحصیل در سوئیس می­باشد. از عزیزانی که قصد ادامه تحصیل در سوئیس را دارند دعوت می­نمائیم مقاله را تا پایان مطالعه فرمایند.

شرایط کار ضمن تحصیل در کشور سوئیس

همانطور که گفته شد یکی از مهمترین دغدغه های دانشجویان بین المللی که به کشور سوئیس سفر نموده اند، کار ضمن تحصیل در این کشور است. دانشجویان با انجام کار در سوئیس می­توانند بخشی از نیازهای دانشجویی خود را برآورد ه نمایند، از همین رو دولت سوئیس اجازه انجام کار به دانشجویان را داده است.

دانشجویان برای اخذ اقامت دانشجویی کشور سوئیس در ابتدا بایستی مدارکی ارائه نمایند که دال بر توانایی مالی دانشجو در دوران تحصیل باشد. پس از آن دانشجو می­تواند در کنار ادامه تحصیل در این کشور به انجام کار نیز بپردازد. در حقیقت دانشجو با اثبات توانایی مالی خود به این دولت بیان می­نماید که هدف از حضور در این کشور تنها ادامه تحصیل است و نه سود آوری. پس از آن دانشگاه مورد نظر نیز تأییدیه ای را به وزارت مهاجرت ارسال می­کند که با انجام کار دانشجو مشکلی از جمله طولانی شدن دوره تحصیلی وی بوجود نخواهد آمد.

مدت زمان ونوع کار دانشجویی

کار ضمن تحصیل در سوئیس برای دانشجویان بین المللی بستگی به نوع کار و نوع اقامت دانشجو در این کشور دارد. اما بطور متوسط دانشجویان بین المللی در این کشور 15 ساعت در هفته اجازه انجام کار دارند. دانشجویان در برخی از دانشگاههای کشور سوئیس بیش از 30 ساعت در هفته مشغول به تحصیل هستند.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پیشنهاد می­نماید تا دانشجویان در طول دوره تحصیل خود تمرکز بیشتری بروی مباحت تحصیلی خود داشته باشند. زیرا مطالعه و تحصیل در این کشور نیازمند زمان مناسب می­باشد و نباید کار ضمن تحصیل به گونه ای باشد که به وظایف تحصیلی دانشجویان آسیبی برساند.

جستجوی کار

تمامی دانشگاههای کشور سوئیس دارای یک دفتر کاریابی برای دانشجویان است که در زمینه کار دانشجویی اطلاعاتی را در اختیار دانشجویان قرار می­دهد. اگر چه طبق قوانین دولت سوئیس بایستی دانشجویان از لحاظ کاری در این کشور حمایت گردند. اما باید هدف اصلی آنها در این کشور تحصیل باشد. از همین رو دولت سوئیس قبل از صدور ویزای تحصیلی از آنها مدارکی مبنی بر تمکن مالی آنها درخواست می­نماید.

کار ضمن تحصیل در سوئیس

دانشجویان با انجام کار ضمن تحصیل در سوئیس می­توانند در این دوره تجربه های کاری در حرفه ای مشخص را بدست آورند. علاوه بر آن دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود در این کشور نه تنها مدرک دانشجویی خود را اخذ می­نماید بلکه وی تجربه کاری در این کشور را نیز دارد.

ناگفته نماند دانشجویان با انجام کار ضمن تحصیل با توجه به حرفه ای که انجام می­دهند مدارکی را در قبال تجربه بدست آورده از آن حرفه دریافت می­کنند. در این صورت دانشجویان نه تنها توانسته اند تحصیلات خود را در یکی از بهترین کشورهای اروپایی به پایان برسانند بلکه می­توانند به انجام کار پس از تحصیل در این کشور نیز بپردازند. علاوه بر تمامی موارد گفته شده فرد می­تواند از این طریق اقامت دائم کشور سوئیس را اخذ نماید.

اقامت دانشجویی در کشور سوئیس چگونه است؟

 • دانشگاههای کشور سوئیس امکاناتی برای اقامت دانشجویان بین المللی قرار داده است.
 • به همین منظور خوابگاههایی در نزدیکی دانشگاهها ایجاد نموده اند تا دانشجویان بتوانند بموقع در کلاسهای درس حضور بیابند.
 • اما دانشجویانی که به انجام کار ضمن تحصیل مشغولند مجبور به اجاره مسکن و یا آپارتمان های دانشجویی در مراکز شهر هستند.
 • بطور متوسط دانشجویان برای اجاره خوابگاههای دانشجویی ویا آپارتمان های دانشجویی بایستی ماهانه1500 CHF پرداخت نمایند.

وبسایت های کاریابی برای متقاضیان انجام کار ضمن تحصیل کدامند؟

دانشجویان با مراجعه به وبسایت های کاریابی در کشور سوئیس می­توانند مشاغل دانشجویی در این کشور را جستجو نموده و کار مورد نظر خود را بیابند. از جمله مهمترین وبسایت های کاریابی در سوئیس عبارتند از:

 • EURES-Jobs.Ch-Jobscout24-Emploi-Jobwinner
 • برخی از وبسایت های مذکور به هر سه زبان رسمی ( ایتالیایی- فرانسوی و آلمانی) خدماتی را ارائه می­دهند.

آژانس های استخدام برای کار ضمن تحصیل در سوئیس کدامند؟

 • در کشور سوئیس آژانس های استخدامی نیز وجود دارد که مشاغل دانشجویی را به دانشجویان معرفی می­نمایند.
 • دانشجویان با مراجعه به وبسایتVZAVG  می­توانند آژانس های استخدامی فعال در این کشور را بیابند.
 • دانشجویان در کشور سوئیس بسته به شرایط و مقطع تحصیلی خود می­توانند 10 الی 30 ساعت در هفته به انجام کار دانشجویی بپردازند.
 • دانشجویان در این کشور 25 الی 35CHF به ازای هر ساعت کاری دریافت خواهند نمود.
 • بازارهای کاری در کشور سوئیس در مناطق مختلف با یکدیگر متفاوت است.
 • بطوریکه در در شهر ژنو فرصت های شغلی بسیار زیادی برای کارکنان خارجی وجود دارد.
 • از دیگر راههایی که دانشجویان می­توانند به جستجوی کاردانشجویی در کشور سوئیس بپردازند مراجعه به روزنامه های محلی- انجمن های دانشجویی و وب سایت های کاریابی عمومی است.
 • همچنین دانشجویان در ایام تعطیل در این کشور اجازه انجام کار بصورت تمام وقت را دارند.
 • در این صورت بایستی کارفرمای دانشجو با مراجعه به وزارت اقتصاد و کار ایالت مورد نظر برای اخذ مجوز کار برای اقدام نماید.

دانشجویان ممکن است با سوالات زیادی در زمینه کار ضمن تحصیل در سوئیس روبرو شوند. از جمله:

 • آیا دانشجویان می­توانند در کشور سوئیس در حین تحصیل به سرمایه گذاری در این کشور بپردازند؟
 • آیا دانشجویان به همراه اعضای خانواده خود می­توانند به این کشور سفر نمایند؟
 • آیا در کشور سوئیس به دانشجویانی که در حین تحصیل دوره های کارآموزی را می­گذرانند حقوق پرداخت می­نماید؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پاسخگوی تمامی سوالات دانشجویان در این زمینه می­باشد. عزیزان می­توانند جهت مشاوره و راهنمایی با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار نمایند.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *