مهاجرت کاری روسیه

کار در روسیه در سال 2019

کار در روسیه در سال 2019

در صورتی که در جستجوی کار در روسیه هستید، در این مقاله می توانید راه کارهایی که می تواند به شما کمک کند را بیابید. کشور روسیه فرصت های شغلی فراوانی را در اختیار نیروهای کار خارجی قرار می دهد. نرخ بیکاری در کشور روسیه در حال حاضر در حدود 5% است و این کشور در بحث افزایش دستمزد کارکنان در رده سیزدهم جهان است.

چه کسانی می توانند در روسیه کار کنند؟

همه نیروهای کار خارجی که قصد دارند در کشور روسیه کار کنند باید اجازه کار دریافت کنند. بر اساس قوانین سرویس مهاجرت فدرال، همه ی افراد قبل از ثبت درخواست برای ویزای کار، باید اجازه کار در روسیه را دریافت کنند. معمولا همه ی خارجی ها باید ویزای کار خود را دریافت کنند. با این وجود همچنان استثنائاتی وجود دارد. برخی از این موارد عبارتند از:

 • کسانی که اجازه اقامت دائم در روسیه را دارند نیازی به اجازه کار نخواهند داشت.
 • کسانی که در حال حاضر برای یک شرکت بین المللی یا در خارج از کشور کار می کنند. در دست داشتن یک ویزای تجاری می تواند اجازه ی کار 90 روزه در روسیه را برای شما صادر کند.
 • کسانی که برای کارهای سیاسی و دیپلماتیک راهی روسیه می شوند.
 • نمایندگان رسمی رسانه های خارجی در روسیه.
 • کسانی که به عنوان مدرس از طریق سازمان های رسمی برای تدریس به روسیه دعوت می شوند.

پروسه دریافت اجازه کار

پروسه دریافت اجازه کار برای شهروندانی که به ویزا نیاز ندارند و سایر کشور ها متفاوت است. شهروندان سایر کشور ها می توانند برای دریافت اجازه کار اقدام کنند. یک نوع اجازه کار وجود دارد که به افراد متخصص اجازه کار می دهد. شما می توانید در زمان حضور در کشور خود برای این اجازه اقدام کنید چرا که زمان کمتری صرف خواهید کرد و می توانید از اعتبار سه ساله ی آن استفاده کنید. برای اینکه بتوانید این امکان را بدست آورید باید دستمزد سالیانه شما حداقل 2 میلیون روبل (درحدود 25300 یورو) باشد. دستمزد کسانی که در موسسات آموزشی فعالیت می کنند باید حداقل 1 میلیون روبل باشد. زمانی که برای اجازه کار استاندارد درخواست کردید، می توانید برای کار در روسیهاقدام کنید.

پروسه دریافت شغل در روسیه

اداره دولتی مربوطه، مدارک شما را بعلاوه پروانه کار به یک کارفرما ارسال می کند تا برای شما اجازه کار دریافت کند. بعد از آن شما باید درخواست خود را در اداره مهاجرت به ثبت برسانید. برای این کار به مدارک زیر نیاز خواهید داشت؛

 • یک فرم درخواست که به زبان روسی تکمیل شده است. این فرم می تواند به صورت آنلاین یا دستی تکمیل شود.
 • یک عکس رنگی در قطع عکس پاسپورت
 • پاسپورت
 • یک کپی از رزومه کاری و یا مدارک تحصیلی معتبر که مطابق با شرایط تحصیلی روسیه معادل سازی شده است.
 • گواهی سلامت
 • گواهی عدم اعتیاد
 • گواهی عدم ابتلا به ایدز
 • رسید پرداخت هزینه های اداری

پس از ثبت درخواست اجازه کار شما پس از 35 روز کاری صادر خواهد شد. پس از صدور مجوز، سه ماه فرصت خواهید داشت که وارد روسیه شوید. این اجازه کار تا انتهای قرارداد شما ارزش حقوقی دارد. با این وجود ویزای کاری شما باید هر سال به روز رسانی شود.

مشاغل مورد نیاز روسیه

یافتن شغل در کشور روسیه چندان آسان نیست و به مهارت های ویژه و سابقه کاری شما بستگی دارند. در شهر مسکو، متخصصین خارجی بسیار زیادی درخواست کار ثبت می کنند. اما فرصت های شغلی به بخش های خاصی محدود می شود. منابع انسانی، مهندسی آی تی، توسعه کسب و کار و امور مالی بیشترین شانس را برای یافتن شغل خواهند داشت. مشاغل دیگری که ممکن است در اختیار خارجی ها قرار گیرد، تدریس زبان مادری، کار برای شرکت های چند ملیتی که بدنبال افرادی هستند که به زبان های دیگر مسلط باشند و پرستاری از کودکان و سالخوردگان است.

روسیه و مشاغل شهر سن پطرزبورگ

در شهر سن پطرزبورگ نیز فرصت های شغلی مناسبی وجود دارد. در این شهر وب سایت های شغل یابی فراوانی فعالیت می کنند. با مراجعه به این وب سایت ها می توان متوجه شد که برترین شغل های موجود در آن برای مدیران فروش، فروشندگان، رانندگان، کارمندان متخصص و مهندسین است. بخش پزشکی و داروسازی در کشور روسیه با کمبود نیروهای متخصص روبروست با این وجود فرصت های شغلی برای وکلا بسیار کم است و بازار کار آن ها در حالت اشباع قرار دارد. مترجمی زبان انگلیسی نیز یکی از رقابتی ترین مشاغل در کشور روسیه است.

کار در روسیه

در حال حاضر نرخ بیکاری در کشور روسیه کمی کمتر از 5% است. میانگین درآمد در کشور روسیه در حدود 550 یورو در یک ماه است. اگر چه این مبلغ نسبت به سایر نقاط اروپا کمتر به نظر می رسد، اما باید به این نکته اشاره کرد که اصلی ترین دلیل آن کاهش ارزش روبل نسبت به یورو است. با این وجود، میزان درآمد مردم روسیه در سال گذشته در حدود 13% درصد افزایش یافته است که در نوع خود بی نظیر است.

چگونه رزومه کاری خود را تنظیم کنیم؟

اگرچه بسیاری از شرکت های چند ملیتی در روسیه از فرم های آنلاین استفاده می کنند، رزومه های کاغذی همچنان یکی از مهم ترین نقش ها را در یافتن مناسب ترین کار در روسیه ایفا می کند. رزومه ها باید کاملا رسمی تهیه شود. این رزومه باید نشان دهد که تا چه میزان شما فرد مناسبی برای آن شغل هستید، مدارک مرتبط شما با آن شغل چیست، چه تجربه های کاری در رابطه با آن دارید و آرزوی شغلی شما در رابطه با آن چیست.

زمانی که برای مصاحبه شغلی دعوت می شوید حتما رسمی ترین لباس خود را بپوشید و یک کپی از همه ی مدارک مرتبط، جوایز و تقدیر نامه های خود داشته باشید. توجه داشته باشید که باید رابطه ی خود با مصاحبه کننده را حفظ کنید.

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد، یافتن شغل مناسب جهت کار در روسیه کمی دشوار است. دامنه مشاغل موجود برای نیروی کار خارجی محدود است. یافتن کار مناسب برای انگلیسی زبان ها نیز بسیار محدود و انگشت شمار است. اگر قصد دارید یک مقصد مناسب برای کار در اروپا را برای خود انتخاب کنید، با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *