مهاجرت به کشور اسلواکی

کار در اسلواکی برای پناهندگان

کار در اسلواکی برای پناهندگان

کار در اسلواکی برای پناهندگان موضوع بسیار مهمی برای مهاجرانی می باشد که قصد دارند از طریق پناهندگی وارد خاک این کشور شوند. به طور کلی، کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مهاجرت از طریق پناهندگی به کشورهای خارجی را توصیه نمی کنند و این روش مهاجرتی روش مناسب برای خروج از کشور نمی باشد. اما در این نوشتار، متخصصان ما اطلاعات بسیار مفیدی درباره شرایط کار در اسلواکی برای پناهندگان، شرایط پناهندگی در این کشور و همچنین سایر موضوعات مرتبط به شما عزیزان ارائه خواهند. کشور اسلواکی یکی از کشورهای اروپایی می باشد و در 2 دهه اخیر (بخصوص پس از پیوستن اسلواکی به اتحادیه اروپا در سال 2004)، تبدیل به یک مقصد مهاجرتی شده است. علاوه بر روش پناهندگی، روش های دیگری برای مهاجرت به کشور اسلواکی وجود دارد که در بخش آخر این نوشتار به بررسی آنها می پردازیم.

شرایط کار در اسلواکی برای پناهندگان

در بخش اول این نوشتار، قصد داریم به بررسی شرایط کار در اسلواکی برای پناهندگان بپردازیم. اما قبل از اینکه با شرایط کار در اسلواکی برای پناهندگان آشنا شوید، بهتر است از حقوق کلی پناهندگان در اسلواکی مطلع باشید.

مهمترین حقوق پناهندگان در اسلواکی عبارتند از:

 • حق زندگی در کشور اسلواکی
 • حق خروج از خاک کشور اسلواکی و بازگشت به این کشور (به جزء سفر به کشور مبدا)
 • حق دریافت مجوز اقامت در کشور اسلواکی
 • حق دریافت سند مسافرتی معتبر (در صورت نداشتن اسناد مسافرتی معتبر)
 • حق اشتغال در کشور اسلواکی
 • حق استفاده از خدمات و امکانات درمانی و پزشکی رایگان

همانطور که در لیست بالا نیز ذکر شده است، کار در اسلواکی برای پناهندگان امکان پذیر است. افرادی که به عنوان پناهنده در اسلواکی شناخته می شوند، می توانند با کسب مجوز اقامت و مجوز کار در این کشور، مشغول به کار شوند. شایان ذکر است که به دلیل عضویت اسلواکی در اتحادیه اروپا (EU) و منطقه شنگن، افرادی که مجوز اقامت قانونی در این کشور را بدست می آورند می توانند به راحتی به تمامی کشورهای اتحادیه اروپا سفر کنند. پناهندگان بعد از دریافت وضعیت پناهندگی در اسلواکی می توانند با مراجعه به موسسات کاریابی معتبر، شغل مورد نظر خود را پیدا کنند.

شرایط کار در اسلواکی برای پناهندگان

شرایط پناهندگی و کار در اسلواکی برای پناهندگان

به طور کلی، پناهنده شخصی است که خارج از کشور مبداء خود است و به دلایل نژاد، مذهب، ملیت، عقیده سیاسی یا عضویت در گروه اجتماعی خاص، ترس مبنی بر آزار و اذیت دارد و نمی تواند یا نمی خواهد در کشور خود زندگی کند. تعریف کلی برای پناهنده توسط کنوانسیون مربوط به وضعیت پناهندگان مصوب ژنو در سال 1951 ارائه شده است. این کنوانسیون ابزار جهانی بین المللی برای حمایت از پناهندگان است. بنابراین، برای این که شخصی به عنوان پناهنده در نظر گرفته شود، باید ثابت کند که مطابق کنوانسیون از تعریف پناهنده پیروی می کند. بنابراین، کلمه پناهنده مفهومی از حقوق بین الملل عمومی است و به شخصی در موقعیت خاص اشاره می کند که حقوق بین الملل به وی احترام ویژه ای دارد.

کشور مبدا اکثر پناهندگان که اقدام به مهاجرت به اسلواکی می کنند عبارتند از:

 • ایران
 • نیجریه
 • اریتره
 • پاکستان
 • آلبانی
 • کوزوو
 • افغانستان

حمایت بین المللی به آن دسته از خارجی هایی که حمایت از کشور خود را از دست داده اند، اعطاء می شود. به دلیل خطر آزار و اذیت یا آسیب جدی، آنها نمی توانند یا نمی خواهند به کشور خود برگردند. ما دو نوع حمایت بین المللی در اسلواکی را می شناسیم. پناهندگی اعطاء شده برای مدت نامحدود و حمایت از فرعی موقت، که برای اولین بار برای 1 سال اعطاء می شود. اگر دلایل ارائه حمایت فرعی همچنان ادامه داشته باشد، می تواند طولانی شود. (مدت اقامت آنها تمدید شود.)

در نمودار زیر به کشور مبدا اکثر پناهندگان در اسلواکی اشاره شده است:

اکثر پناهندگان در اسلواکی

بهره مند شدن از وضعیت پناهندگی در اسلواکی

افرادی که در کشور مبدا خود مورد آزار و اذیت به دلایل ذکر شده قرار بگیرند و نخواهند به کشور خود بازگردند، با توجه به شرایط خود، می توانند از وضعیت پناهندگی بهره مند شوند. تمام تهدیدها یا ناراحتی هایی که افراد در کشور مبداء با آن روبرو هستند، به عنوان دلیل اعطای پناهندگی شناخته نمی شوند و بر اساس شرایط خاص موفق به دریافت وضعیت پناهندگی در اسلواکی می شوند.

این شرایط عبارتند از:

ردیف شرایط
1 تهدید شدن یا در خطر بودن به دلایل نژادی
2 تهدید شدن یا در خطر بودن به دلایل قومی
3 تهدید شدن یا در خطر بودن به دلایل مذهبی
4 تهدید شدن یا در خطر بودن به دلایل عقاید سیاسی
5 تهدید شدن یا در خطر بودن به دلایل عضویت در گروه خاص

همچنین وضعیت پناهندگی را ممکن است به طور خاص به اعضای خانواده نزدیک شخصی که قبلاً در اسلواکی اعلام پناهندگی کرده بود، اعطاء شود. جمهوری اسلواکی همچنین می تواند به دلایل بشردوستانه وضعیت پناهندگی اعطاء کند. همانطور که گفته شد، پس از اعطای وضعیت پناهندگی در اسلواکی، متقاضیان می توانند با کسب مجوز کار و اقامت در این کشور مشغول به کار در اسلواکی شوند.

سایر روش های مهاجرت به اسلواکی

مهاجرت از طریق پناهندگی در اسلواکی یک روش خطرناک هم از لحاظ جانی و هم از لحاظ مالی به شمار می رود. به طور کلی، مهاجرت از طریق پناهندگی می تواند آخرین انتخاب هر مهاجری باشد که به فکر خروج از کشور به دلایل مختلف است. مهاجرت کاری به اسلواکی، مهاجرت تحصیلی به این کشور و یا مهاجرت برای سرمایه گذاری، ازدواج و کارآفرینی در کشور اسلواکی از بهترین روش های جایگزین برای مهاجرت از طریق پناهندگی می باشند. در کشور اسلواکی فرصت های کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری و کارآفرینی مختلفی وجود دارند که مهاجران خارجی می توانند از آنها بهره مند شوند و اقدام به کسب اقامت اسلواکی کنند. علاوه بر کشور اسلواکی، متقاضیان واجد شرایط که قصد دارند به خارج از کشور مهاجرت کنند، می توانند مقاصد بهتری را برای رسیدن به هدف خود انتخاب کنند.

بر اساس تحقیقات کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، برخی از بهترین مقاصد مهاجرتی در سال 2020 عبارتند از:

 • آلمان
 • کانادا
 • استرالیا
 • نیوزلند
 • هلند
 • سوئد
 • سوئیس
 • فرانسه

هموطنان عزیز می توانید برای مطلع شدن از سایر روش های مهاجرت به اسلواکی و یا سایر کشورهای ذکر شده با متخصصان ما در تماس باشید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *