مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » یونان » پناهندگی در یونان

پناهندگی در یوناندر مورد یونان و پناهندگی در یونان در سال های اخیر اخبار فراوانی شنیده ایم. علی رغم اینکه یونان جزء  کشورهایی است که اقتصاد ضعیفی دارد اما خیلی از افراد از اقوام گوناگون در سال های اخیر به این کشور هجوم آورده اند حال به عنوان این که از یونان به عنوان پلی برای ورود به یونان استفاده کنند یا پناهندگی در یونان را بپذیرند.سه سال پیش مردمی از خاورمیانه، جنوب و آسیای میانه برای فرار از خشونت وارد یونان شدند تا از آن به عنوان پلی برای ورود به اروپا استفاده کنند. امروز یونان مانند شخصی است که قلم خود را برای مردمی که درخواست پناهندگی داده اند نگه داشته است. بیش از 50 هزار نفر در یونان حضور دارند که دیگر نمی توانند به طور قانونی به اروپا وارد شوند و به احتمال زیاد در این کشور خواهند ماند. اقدامات کلیدی برای حصول اطمینان از داشتن زندگی موفق در خانه جدید وظیفه چالش برانگیز هرکشوری در حفاظت از پناهجویان است اما این قضیه در یونان به دلیل مشکلات مالی سخت تر است و آن را دچار تشدید کرده است. امری که پناهندگی در یونان را به یک کابوس برای برخی از مهاجرین و پناهندگان تبدیل کرده است.در این مقاله می خواهیم در مورد پناهندگی در یونان و اتفاقاتی که در سال های اخیر در این کشور افتاده صحبت کنیم و معایب آن را از نظر بگذرانیم

 

بیش از یک میلیون پناهنده و مهاجر در سال 2015 و اوایل سال 2016 وارد یونان شدند. تعداد ورودی ها از مرز بالکان در ماه مارس 2016 بسته شد و اتحادیه اروپا و ترکیه مقرراتی را برای جلوگیری از جریان مهاجرین به یونان به اجرا در آوردند. این هجوم دوباره از نیمه دوم سال 2017 آغاز شد زمانی که دولت شروع به قبول مسئولیت کامل در پاسخ به پناهندگان یونان کرد. در ماه می 2018 تعداد پناهندگی در یونان و مهاجران بیش از 60 هزار نفر بود که 14 هزار تن از آنان در جزایر مستقر بودند. در فاز بعدی اضطرار، کمیسری عالی پناهندگان سازمان ملل متحد تمرکز دوباره خود را بر حفاظت که در مواقع بحران مهم بوده است پیاده کرد و کمک های نقدی صندوق های سرمایه گذاری اتحادیه اروپا را در همکاری با دولت و شهرداری ها به آنها اعطا کرد.

طبق گزارشی که در سال 2017 تهیه شد جزایر یونان با هجوم ناگهانی مهاجران درگیر شدند و تقریبا دوبرابر ظرفیتی که داشتند پناهجو به این کشور وارد شدند. بر اساس بیانیه ای که توسط مرکز هماهنگی کنترل مرزها  در همان سال تهیه شد در مجموع 5111 پناهنده و مهاجر در یونان درخواست پناهندگی کرده اند که از این تعداد 3660 نفر در جزیره موریا ساکن هستند در حالی که رسما ظرفیت پذیرش آن برای 2330 نفر است.

طبق گزارشی که در همان سال منتشر شد در ماه آگوست بیش از 2000 نفر ترکیه را به مقصد یونان ترک کردند و فشار بیشتری برای پذیرش مهاجرین به دولت یونان وارد کردند این حجم از مهاجرین و پناهجویان در یونان که ظرفیت کنترل و پذیرش آن را نداشت باعث بروز خشونت های قومی فراوان و نگرانی های پلیس این کشور شد. در اواخر همین سال گروهی 20 نفره از سازمان حقوق بشر که توسط دیده بان حقوق بشر سازماندهی شده بودند درخواست دولت یونان برای انتقال پناهجویان به کمپ های استاندارد را برای جلوگیری از ” قرار دادن زندگی در معرض خطر ” به علت بدتر شدن آب و هوا مورد بررسی قرار دادند.

شرایط پناهندگی در یونان در آن سال بسیار سخت و طاقت فرسا بود و با شروع زمستان سخت تر نیز شد و سازمان حقوق بشر مجبور به جابجایی پناهجویان به قسمتی دیگر شد.

در طی اولین گزارش هایی که از یونان در سال 2018 با تیتر تاخیر در پناهندگی یونان ” موضوع کیفیت ” صادر شد آمده بود : یونان در اولین مرحله از کیفیت فرآیند خدمات پناهندگی خود شرط می گذارد زیرا همچنان تلاش می کند تا با شمار زیادی از درخواست های پناهندگی از طرف هزاران مهاجر و پناهجو در سرزمین اصلی و اژه شمال شرقی روبرو شود. مقامات یونان تحت فشار بیشتری از گروه های حقوق بشر و اتحادیه اروپا برای سرعت بخشیدن به فرآیند های بوروکراتیک طولانی مدت هستند که به این معناست که درخواست های پناهندگی می تواند ماه ها طول بکشد. جرالد کناوس رئیس طرح پایداری اروپا که مسئول ارتقاء سیاست های مبتنی بر توافقنامه یورو و ترکیه است به همفکری و یکپارچه سازی اشاره کرد و پیشنهاد کرد یونان در سال جاری سیستم پناهندگی سریع را مانند سیستمی که در هلند اجرا شده پیاده سازی کند. طبق گزارش منتشر شده توسط سرویس پناهندگی در یونان هرچند تعداد درخواست های پناهندگی در اتحادیه اروپا در سال 2017 رو به کاهش بوده است اما یونان افزایش 15 درصدی را تجربه کرده است که نشان می دهد خدمات مهاجرت و پناهندگی به حال خود رها شده است. در طی حرکتی طراحی شده برای از بین بردن اردوگاه های بی شمار جزیره دولت آتن در تلاش است تا ماموریت های اضطراری خود را از بین ببرد که این اقدام توسط سازمان های بشردوستانه مورد انتقاد قرار گرفته است. پارلمان یونان قانون جدیدی را تصویب کرده است که باعث تسریع روند کند رسیدگی به پرونده های پناهندگی برای مهاجران می شود و در تلاش برای کاهش فشار بر ارودگاه های پر جمعیت در جزایر اقیانوس شمال شرقی است.

داستان تلخ و بی پایان پناهندگان ومهاجرینی که به امید ساختن زندگی بهتر برای خود و فرزندانشان و رهایی از ظلم و ستمی که بر آنان رفته است  همچنان ادامه دارد و این امید برای خیلی از مهاجران تبدیل به یک رویای دست نیافتنی شده است. تنها کاری که می توان برای این عده انجام داد کمک به رهایی از وضعیت موجود و بازگشت به زندگی و تطابق پذیری با زندگی جدید است. داستان مهاجرت به صورت غیرقانونی در بسیاری از مواقع ممکن است پایانی تلخ تر از این داشته  باشد. پناهندگی در یونان نیز در برخی مواقع داستان های تلخ تری را تجربه کرده است مانند کمپ های موریا و اتفاقاتی که در جریان انتقال مهاجران از ترکیه به یونان افتاده است لذا شاید توصیه به مهاجرت از طریق کانال های قانونی امری بی راه نباشد و آن دسته از عزیزانی که شرایط مالی مناسبی برای مهاجرت ندارند بهتر است تا عمیق تر به این مسئله بیاندیشند.

در پایان با آرزوی رسیدن به اهداف مهاجرتی شما عزیزان صمیمانه درخواست می شود تا در صورت نیاز به راهنمایی در زمینه مهاجرت، کسب اقامت، اخذ ویزای تحصیلی و کاری با کادر مجرب مهاجرت در موسسه ما تماس حاصل فرمائید تا بهترین و بروزترین اخبار مربوط به مهاجرت را در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *