مهاجرت به کشور یونان

پناهندگی در یونان

پناهندگی در یونان

مهاجرت از طریق پناهندگی در یونان یکی از روش هایی می باشد که معمولا توسط سازمان و موسسات حقوقی و مهاجرتی معتبر توصیه نمی شود. دسترسی به روند پناهندگی نباید به ارائه کمک های حقوقی باشد و همچنین نباید با وساطت سازمانها یا وکلا درگیر شود و باید یکپارچه و تا حد امکان مستقیم باشد. دسترسی به روند حق پناهندگی شخصی است و در عین حال یک تعهد کشور یونان و جامعه بین المللی است که باید اطمینان حاصل کند که از حق درخواست حمایت از بین المللی استفاده می شود. به طور کلی شرایط پناهندگی در یونان بسیار متفاوت است و متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط پناهندگی در یونان و روند مربوطه می توانند با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تا انتهای این نوشتار همراه باشند.

شرایط پناهندگی در یونان

به طور کلی، دسترسی به سیستم رویه حفاظت بین المللی (پناهندگی) رایگان است و پیش ثبت نام اولین قدم به سوی اتحاد خانواده، مهاجرت یا پناهندگی در کشور یونان است. افراد آسیب پذیر اولویت قرار ملاقات با خدمات پناهندگی کشور یونان را دارند. افراد آسیب پذیر عبارتنداز:

 • افراد زیر سن قانونی بدون همراه (افراد زیر 18 سال که بدون خانواده در یونان هستند)
 • افراد دارای معلولیت
 • مبتلایان به بیماری جدی یا غیرقابل تحمل یا بیماری جدی
 • افراد بالای 65 سال
 • خانم های باردار و خانم هایی که در 6 ماه گذشته فرزند خود را به دنیا آورده اند.
 • والدین مجرد با فرزندان زیر 18 سال
 • قربانیان شکنجه
 • تجاوز جنسی یا سایر اشکال جدی خشونت روانی
 • جسمی یا جنسی یا استثمار
 • قربانیان قاچاق انسان (افرادی که مجبور به کار اجباری شده یا مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته اند)
 • افرادی که از اختلال استرس پس از سانحه رنج می برند و افراد FGM میشوند.

برای پیش ثبت نام و دریافت قرار ملاقات برای ثبت نام کامل، متقاضیان باید با سرویس پناهندگی تماس بگیرند. سپس در قرار ملاقات ثبت نام کامل صورت میگیرد. در طی این قرار ملاقات، متقاضی به طور خلاصه توضیح می دهد که چرا درخواست پناهندگی می کند. بعد از این مرحله، متقاضی باید در مصاحبه پناهندگی شرکت کند و به سوالاتی که از وی پرسیده می شود، پاسخ دقیق و صحیح دهد. وقتی متقاضی مصاحبه پناهندگی خود را انجام داد، ممکن است ماه ها برای پردازش گرونده خود صبر کند. خدمات پناهندگی یونان باید هنگام تصمیم گیری درباره درخواست پناهندگی متقاضی با متقاضی تماس بگیرد. متقاضی باید اطمینان حاصل کند که اطلاعات تماس خود را به درستی ارائه داده باشد. بعد از پذیرفته شدن پرونده متقاضی، متقاضی یکی از دو نوع محافظت پناهندگی کامل و پناهنگی جزئی را دریافت خواهد کرد.

ثبت نام پناهندگی در یونان

اشخاصی که به دنبال حمایت بین المللی هستند، اشخاص بیگانه یا بی تابعیتی که به هر مجوز یونانی نیاز دارند، اشخاصی که به دلیل ترس از آزار و اذیت برای نژاد، مذهب، ملیت، مشارکت در یک گروه خاص اجتماعی یا اعتقادات سیاسی وی در معرض آسیب های جدی در کشور خود هستند، می توانند برای کسب پناهندگی در یونان اقدام کنند. همچنین افرادی که در معرض خطر مجازات اعدام، شکنجه یا رفتار غیرانسانی یا تحقیرآمیز یا زندگی یا سلامت جسمی وی به دلیل یک جنگ بین المللی یا داخلی در معرض خطر هستند نیز می توانند در کشور یونان پناهنده شوند. پناهندگی در یونان و ثبت آن در این کشور متقاضیان باید از طریق مقامات صالح در دفاتر منطقه ای پناهندگی و واحدهای پناهندگی درخواست خود را ارائه دهند. برای ارسال درخواست، متقاضین باید به صورت حضوری به یکی از دفاتر منطقه ای سرویس پناهندگی مراجعه کنند.

وظیفه دفاتر پناهندگی منطقه ای و واحدهای پناهندگی تضمین اجرای قوانین بین المللی حفاظت در محدوده صلاحیت محلی آنها و به ویژه ثبت اثر انگشت متقاضیان برای امنیت بین المللی، ثبت و بررسی برنامه های کاربردی برای حمایت بین المللی، ثبت درخواست تجدیدنظر و ارسال آنها به مرجع تجدیدنظر، اطلاع از متقاضیان حمایت بین المللی در مورد روند معاینه درخواست های خود و در مورد حقوق و تعهدات آنها، تهیه اسناد قانونی و اسناد سفر برای حمایت بین المللی از متقاضیان و همچنین ذینفعان حمایت بین المللی و تسهیل متقاضیان حمایت بین المللی از نظر شرایط پذیرش با همکاری سایر دستگاه های ذیصلاح می باشد. درخواست پناهندگی در یونان در دفاتر مناطق مختلف از جمله موارد زیر ارسال می گردد:

 • دفتر پناهندگی آتیکا
 • دفتر پناهندگی لسوس
 • دفتر پناهندگی رودس
 • دفتر پناهندگی تسالونیکی
 • دفتر پناهندگی ساموس
 • دفتر پناهندگی یونان غربی
 • دفتر پناهندگی لروس
 • دفتر پناهندگی کرت
 • دفتر پناهندگی پیرائوس

روند درخواست پناهندگی در یونان

روند درخواست پناهندگی در یونان

متقاضیت باید درخواست خود را به صورت حضوری به یکی از دفاتر منطقه ای پناهندگی یا واحدهای پناهندگی ثبت کنند. متقاضیان همچنین می توانند درخواست هایی را برای اعضای خانواده خود ارائه کنند، مشروط بر اینکه آنها نیز در یونان باشند و بخواهند این کار را انجام دهند. آنها همچنین باید با متقاضیان به خدمات پناهندگی بیایند. با توجه به تعداد زیاد افرادی که مایل به ارسال درخواست هستند ممکن است در صورت ارائه خود به سرویس پناهندگی نتوانند در واقع درخواست خود را ارائه دهید.

بنابراین، ممکن است برای ارسال برنامه (ثبت نام کامل) از طریق اسکایپ یک قرار ملاقات رزرو کنند. در حین تماس اسکایپ از متقاضیان عکس گرفته میشود و از آن ها خواسته می شود تا اطلاعات شخصی (مانند نام، نام خانوادگی و غیره) را تهیه کنند تا سرویس پناهندگی بتواند متقاضیان روزی که خود را معرفی کرده اند کارت متقاضی خود را دریافت کنند یا روز قرار ملاقات متقاضیان برای ارسال درخواست خود را تعیین کنند.

در صورتی که متقاضیان نتوانند با کارمندان سرویس پناهندگی ارتباط برقرار کنند، در طی مراحل ارسال درخواست خود، یک مترجم برای کمک به آن ها حضور خواهد داشت. هنگام ارسال درخواست، متقاضیان باید به تمام سؤالاتی پاسخ دهید كه كارمندان خدمات پناهندگی از آن ها با صداقت مطلق سؤال می كنند. اگر متقاضیان به سوالات پاسخ صحیح ندهند یا ادعاهای دروغین مطرح کنند، این امر تأثیر منفی بر برنامه متقاضیان خواهد گذاشت. جهت مطلع شدن از شرایط کسب اقامت و تابعیت یونان و راه های مهاجرت به یونان میتوانید به دفتر موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *