مهاجرت به کشور ژاپن

پناهندگی در ژاپن

پناهندگی در ژاپن از جمله روش های مهاجرتی و کسب اقامت این کشور می باشد که به علت خطرناک بودن این روش به هیچ وجه مورد تائید مشاورین و وکلا موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نمی باشد.با وجود این تفاسیر در صورتی که شما هم علاقه مند به اطلاع داشتن از شرایط این نحوه پر خطر مهاجرتی می باشید در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

قوانین مربوط به سیستم پناهندگی در ژاپن

براساس ماده (A) 1 کنوانسیون 1951 میلادی که مربوط به وضعیت پناه جویان می باشد. شرایط خاصی را برای کسی که قصد گرفتن اقامت ژاپن از طریق پناهندگی را دارد را وضع نموده که این شرایط عبارتند از :

متقاضیان پناهندگی در ژاپن به علت وجود آزار و اذیت به خاطر وجود دلایلی نظیر تبعیض نژادی، اختلافات مذهبی ، داشتن ملیتی خاص ، عضویت در یک گروه اجتماعی خاص یا داشتن عقاید سیاسی، می توانند برای خروج  از کشور و هم چنین  ملیت خود  اقدام نمایند.

دولت مردان این کشور که به کنوانسیون 1951 میلادی پیوستن و اقدام به امضا نمودن پروتکل 1967 کردند اقدام به وضع نمودن قوانین مربوط به وضعیت پناهندگان کرده اند در نتیجه مقامات ژاپنی برای تعیین وضعیت پناهندگی در ژاپن صلاحیت دارند. هر کس که قصد پناهندگی در ژاپن  را دارد ملزم به اجرای این قوانین می باشد بر اساس این قوانین  متقاضیان پناهندگی در ژاپن  باید برای پناهندگی در اداره مهاجرت و وزارت دادگستری این کشور درخواست پناهندگی خود را مطرح نمایند.

یک خارجی می تواند ادعای پناهندگی خود را با دولت ژاپن به صورت رایگان و بدون توجه به ملیت و وضعیت قانونی خود ارائه دهد. اما فردی که به طور نامنظم وارد ژاپن شود یا دارای مجوز اقامت باشد می تواند درخواست پناهندگی کند البته وی باید  دارای شرایط قانع کننده  ذکر شده در بالا هم باشد.
با این حال، باید توجه داشت که درخواست پناهندگی به طور خودکار وضعیت یک مهاجر به صورت قانونی را تضمین نخواهد کرد. بنابراین اگر متقاضی به عنوان پناهنده شناخته نشود یا بعد از این که ادعا می کند که وضعیت قانونی دیگری ندارد، امکان بازداشت ویا تبعید وی به کشور خود وجود دارد. افرادی که دارای مجوز اقامت موقت هستند، دیگر مورد بازداشت  قرار نمی گیرند.

شرایط متقاضیان پناهندگی در ژاپن

متقاضیان پناهندگی در ژاپن برای بهره گیری از مجوز اقامت کوتاه مدت ، باید دارای شرایط و معیارهای خاصی یاشند برخی از این شرایط عبارتند از:

طبق قانون مهاجرت این کشور درخواست پناهندگی باید ظرف 60 روز پس از ورود متقاضی به ژاپن یا ظرف 60 روز از تاریخی که وی از این واقعیت آگاه شد  به اطلاع مراجع ذی صلاح این کشور برسد. متقاضیان پناهندگی در ژاپن در کشور قبلی خود به صورت مستقیم و بی واسطه دارای تحدیدات ذکر شده باشند و صرف ترس از این عوامل کفایت نمی کند. در صورتی که متقاضیان پناهندگی در ژاپن توسط وزارت دادگستری به عنوان پناهنده شناخته شده باشند، دراین صورت این اشخاص مجاز به اقامت مجدد در ژاپن می باشند البته در صورتی این اشخاص دارای مجوز اقامت مناسب باشند.

آشنایی با انجمن پناهندگی در ژاپن

اگر درخواست  متقاضیان پناهندگی در این کشور رد شود،  در این صورت این اشخاص حق درخواست تجدیدنظر دارند درخواست تجدیدنظر در اداره مهاجرت این کشور مورد تجدید نظر خواهی قرار خواهد گرفت در این صورت،  این اشخاص باید ظرف 7 روز از زمانی که از رد شدن در خواست خود مطلع می شوند باید اقدام به در خواست تجدیدنظر  خواهی نمایند.

بیان این نکته حائز اهمیت می باشد که بستن قرار داد با یک وکیل  می تواند مفید باشد چرا که وکیل برای حمایت نمودن از پرونده تجدید نظر این اشخاص می تواند اقدام به فعالیت های زیادی نماید. اگر درخواست تجدید نظر این اشخاص رد شود بررسی بیشتر تجدید نظر خواهی تنها از طریق دادگاه این کشور امکان پذیر است  در این صورت داشتن یک وکیل الزامی می باشد.

کمک های حقوقی توسط سازمان های غیر دولتی انجمن حقوقی ژاپن (JLAA) وجود دارد مانند انجام خدمات مشاوره قانونی ، با این توضیح که میزان هزینه مشاوره در این کشور به میزان 5،000 یون در ساعت است. البته در هر پنجشنبه این کشور امکان مشاوره رایگان  وجود دارد.

مدارک مورد نیاز برای در خواست پناهندگی در ژاپن

متقاضیان پناهندگی در ژاپن  در مورد ادعای پناهندگی خود و در هنگام رسیدگی به تقاضای خود باید مدارک زیر را به همراه داشته باشند.

  • وجود برگه ای که حاوی اظهارات این اشخاص باشد
  • ارائه تمام مستندات برای مورد حمایت بودن از درخواست پناهندگی در این کشور
  • ارائه کلیه مدارک شناسایی
  • ارائه مدارکی که بیان گر انجام خدمت سربازی متقاضیان پناهندگی در کشور خود باشند
  • ارائه گواهینامه های تولد
  • ارائه مدارکی که بیان گر آزادی از بازداشت و نداشتن سابقه کیفیر این اشخاص باشد.

متقاضیان پناهندگی در ژاپن ملزم می باشند که که به وزارت دادگستری این کشور در رابطه با ارزیابی ادعای خود  مراجعه نمایند بر اسایس قوانین پناهندگی در این کشور “فردی که با اعلام بیانیه ای دروغ و صوری به عنوان پناهنده شناخته می شود” با مجازات  شلاق یا زندان  تا مدت 3 سال و یا جریمه نقدی به میزان 300،000 ین  رو به رو خواهد شد.

در حالی که اجازه اقامت کلیه پناه جویان و پناهنده گان در این کشور دارای اعتبار باشد در این صورت این اشخاص  می توانند برای در خواست اجازه کار (مجوز فعالیت های مشخص شده) این کشور اقدام نمایند است. پناهندگانی که حقوق  آنها در این کشور توسط مقامات ژاپن به رسمیت شناخته شده به طور معمول می توانند برای دریافت  حق سکونت بلند مدت که به میزان  1الی  3 سال باشد اقدام نمایند. این اشخاص می توانند از بیمه درمانی که به صورت دولتی باشد استفاده کنند و از آن بهره مند شوند و در شرایط خاصی حق  دریافت کمک های رفاهی از شهرداری این کشور را خواهند داشت.

با توجه به آشنایی شما با شرایط و خطرات موضوع پناهندگی در ژاپن در صورتی که شما هم تمایل به داشتن اطلاعاتی در رابطه با سایر روش های مهاجرت به کشور ژاپن  دارید این فرصت را داریید تا با مراجعه به سایر لینک های موجود در سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نظیر راه های مهاجرت به ژاپن و مهاجرت کاری به ژاپن به اطلاعات جامعی دست یابید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *