مهاجرت به کشور سوئد

پناهندگی در سوئد

پناهندگی در سوئد

پناهندگی در سوئد توسط اداره مهاجرت بررسی می‌شود. افرادی می‌توانند در کشور سوئد پناهندگی بگیرند که قوانین کنوانسیون پناهندگان سازمان ملل متحد، قوانین کشور سوئد و مقررات عمومی اتحادیه اروپا را شامل شوند.

قوانین پناهندگی

اداره مهاجرت کشور سوئد کلیه درخواست‌های پناهندگی را بررسی می‌کند.  اگر به دلایل سیاسی و یا هر دلیل دیگر نیاز به حمایت دارید، کشور سوئد به شما اجازه سکونت را خواهد داد. اگر در زمینه‌های ملیت، نژاد، اعتقادات سیاسی و مذهبی، گرایش جنسی، جنسیت و متعلق بودن به یک گروه اجتماعی خاص مورد آزار و اذیت قرار گرفتید. بر اساس کنوانسیون سازمان ملل متحد وضعیت پناهندگی شما بررسی خواهد شد.

اگر شما یک پناهنده سیاسی باشید، یک مجوز اقامت 3 ساله به شما داده خواهد شد. اگر شما در خطر روبرو  با مجازات مرگ، خطر مجازات جسمی مانند شکنجه و مجازات غیرانسانی و به دلیل درگیری نظامی در خطر صدمه جدی هستید؛ می‌توانید بر طبق قانون کشور سوئد از شرایط حمایت فرعی استفاده کنید. به کسانیکه که شرایط حمایت فرعی را داشته باشند مجوز اقامت 13 ماهه داده خواهد شد.

درخواست پناهندگی

برای درخواست پناهندگی شما ابتدا باید به اداره مهاجرت بروید و در قسمت واحد درخواست، درخواست خود را ارائه و ثبت کنید. اثر انگشت و عکس شما گرفته خواهد شد. اثر انگشت برای این است تا مشخص شود آیا در کشورهای دیگر اروپایی درخواست پناهندگی داده‌اید یا خیر.

یکی از افسران با کمک مترجم از شما بازجویی می‌کند. سوالاتی از قبیل چراکشور خود را ترک کردید و علت اینکار، چگونگی مسافرت خود به کشور سوئد، شرایط خانوادگی و غیره از شما خواهد پرسید. در واحد درخواست می‌توانید اطلاعاتی در مورد پناهندگی کسب کنید. بعد از ثبت درخواست شما یک رسید موقت داده می‌شود. تا وقتیکه کارت پناهندگی شما صادر شود باید این رسید را نگه دارید تا شما را به عنوان یک پناهجو شناسایی کنند

پناهندگی در سوئد

هنگام درخواست پناهندگی حتما پاسپورت یا شناسنامه خود را به همراه داشته باشید. زیرا اداره مهاجرت برای اینکه بداند چه کسی هستین و از کدام کشور آمده‌اید، نیاز خواهد داشت. در صورت نداشتن پاسپورت یا شناسنامه، باید هر مدرک شناسایی که در اختیار دارید برای اداره مهاجرت ارسال نمائید، مانند:

 • گواهینامه
 • کارت پایان خدمت
 • و غیره…

زمانیکه شما درخواست پناهندگی در سوئد را ارسال کردید، اداره مهاجرت به درخواست شما رسیدگی خواهد کرد. اگر شما قبلا درخواست پناهندگی در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا به غیر از سوئد کرده باشید.

در کشور سوئد نیز درخواست پناهندگی کنید، ممکن است مجبور شوید به کشور مورد نظر بازگردید. تا زمانیکه که در مورد درخواست پناهندگی شما تصمیم‌گیری شود، شما می‌توانید در سوئد بمانید تا رای در مورد درخواست شما صادر شود. واحد پذیرش به شما در مسائل مالی و مسکن کمک خواهد کرد.

زمان انتظار

در مدت زمان انتظار، شما از سمت واحد پذیرش به یک نشست گروهی دعوت می‌شوید. در این نشست اطلاعات مهمی به شما داده خواهد شد. در مورد قوانین، همه چیز در مورد پناهجویی و غیره صحبت می‌شود. زمان انتظار برای بررسی پناهندگی ممکن است طولانی باشد. زمان انتظار هر کسی فرق دارد و علت‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد.

قبل از صادر شدن رای، ممکن است شما به نشست‌های متعددی دعوت شوید. اگر در زمان انتظار آدرس محل سکونت شما تغییر کرد باید حتما به اداره مهاجرت اعلام کنید. ایمیل خود را باید همیشه چک کنید تا اطلاعات مهم از سوی اداره مهاجرت را از دست ندهید. بعد از یک هفته که از ارسال درخواست شما گذشت، یک کارت به نام کارت پناهجویی می‌توانید از واحد درخواست بگیرید. کارت پناهجویی جایگزین رسید شما خواهد شد.

کارت پناهجویی

در طول مدت انتظار برای اینکه ثابت کنید پناهجو هستید و حق ماندن در کشور سوئد را دارید باید کارت خود را همیشه به همراه داشته باشید. در صورت نیاز به مراقبت بهداشتی، با همراه داشتن کارت کمترین هزینه شمال حال شما می‌شود.

در مدت زمان انتظار، شما ممکن از سوی اداره مهاجرت مجبور شوید محل سکونت خود را عوض کنید. اگر قصد اقامت دارید برای مسکنی که در آن زندگی می‌کنید باید اجاره پرداخت کنید. اگر مشکلات خاصی مانند معلولیت، بیماری جسمی و غیره دارید حتما به اداره مهاجرت بگویید تا آنها تمام تلاش خود را انجام دهند تا یک محل اقامت مناسب برای شما فراهم کنند.

مراقبت پزشکی و بهداشتی

تا زمانیکه پناجو هستید می‌توانید از خدمات پزشکی و دندانپزشکی استفاده کنید. در صورت نشان دادن کارت خود می‌توانید از تخفیف خوبی استفاده کنید. در مرکز بهداشت، کلیه پناهجویان می‌توانند به بررسی سلامت دعوت شوند. در بررسی سلامت، اطلاعاتی در مورد خدمات پزشکی و مراقبت‌های پزشکی دریافت خواهید کرد.

اگر شما معلولیت یا بیماری خاصی دارید حتما اطلاع دهید تا کارکنان مراقبت بهداشتی از این موارد آگاه شوند. شما نباید نگران این مورد باشید که مشکل خاصی دارید و اگر به کارکنان اطلاع دهید، این افراد به اداره مهاجرت اخبار را می‌رسانند و کار شما برای پناهندگی سخت ‌شود. کارکنان مراقبت برای اداره مهاجرت کار نمی‌کنند و به وظیفه و محرمانه بودن کار خود متعهد هستند.

کار کردن به عنوان یک پناهجو

بدون مجوز کار در سوئد شما می‌توانید به عنوان پناهجو در سوئد مشغول به کار شوید.

شرایط زیر برای کار کردن شما لازم است:

 • درخواست شما در کشور سوئد در نظر گرفته شود.
 • به منظور شفافیت هویت خود تلاش کرده باشید.
 • درخواست شما به وضوح بی پایه و اساس ارزیابی نشده باشد.

اگر این شرایط را داشته باشید می‌توانید در این کشور کار کنید. اگر درخواست شما در حین کار کردن رد شود، می‌توانید تازمانیکه که سوئد را ترک می‌کنید کار کنید.

رد شدن درخواست پناهندگی

اگر درخواست شما از سوی اداره مهاجرت رد شود یعنی اینکه شما شرایط کافی را برای ماندن در کشور سوئد را ندارید. در صورت رد درخواست شما می‌توانید دو کار را انجام دهید. رای اداره مهاجرت را قبول کنید و به کشور خود بازگردید یا درخواست تجدیدنظر رای را اعلام کنید.

در صورت رد درخواست شما، شما رای اخراج یا ممنوعیت ورود به سوئد را دریافت خواهید کرد. به مدت 4 سال این رای اعتبار دارد و در این مدت از ورود شما به کشور سوئد جلوگیری خواهد شد.در صورت درخواست تجدید نظر و بررسی دوباره رای از سوی دادگاه، حدود سه هفته طول خواهد کشید تا رای نهایی صادر شود. بعد از رد شدن درخواست به شما تاریخی اعلام می‌شود تا کشور سوئد را ترک کنید و باید بلافاصله در تاریخ مقرر این کشور را ترک کنید.

پیشنهاد وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به متقاضیان درخواست پناهندگی در سوئد این می باشد که قبل از آغاز هر گونه اقدامی در این باب با ما تماس حاصل فرمایید. از قوانین روز مهاجرت در خصوص اخذ اقامت و تابعیت آگاه شوید. پناهندگی از جمله مسیر های غیر قانونی است که توسط وکیل مهاجرت و موسسه معتبر پیشنهاد نمی گردد.

Related Posts

0 دیدگاه برای “پناهندگی در سوئد

 1. mani گفت:

  از مقالات خوبتون ممنونم
  پروسه پناهندگی در سوئد چقدر طول میکشه؟
  ممنونم

 2. امیر عباس گفت:

  بابت مطلب جالبون در مورد پناهندگی در سوئد تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد پاناهندگی در رو مانی هم مطلب بذارید

 3. sohrab گفت:

  با توجه به سخت شدن مسیر ورود به این کشور اگر راهی به صورت قانونی برای مهاجرت خانوادگی مناسب می بینید پیشنهاد بدید

 4. سحر گفت:

  سلام

  ممنون از مطالب و سایت به روزتون

 5. امیرحسین گفت:

  با سلام
  مقاله خوبی بود.
  ممنون

 6. roham گفت:

  پناهندگی در سوئد دیگه انجام پذیر نیست. سوئد دیگه ایرانی نمی پذیره

 7. قراری گفت:

  مطالب مفید و‌خوبی درج شده است

  ممنون

 8. طلایی پور گفت:

  چه خطراتی پناهندگان رو در سوئد تهدید می کنه؟

 9. جمال ثمودی گفت:

  پناهندگی در سوئد چقدر زمان میبره؟ و چه مدارکی نیاز داره؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *