مهاجرت به کشور بلژیک

پناهندگی در بلژیک

پناهندگی در بلژیک

مقاله ی زیر در مورد پناهندگی در بلژیک نگارش شده و به شما اطلاعاتی در این زمینه میدهد.بسیاری از افراد امروزه شرایط سختی را در کشور خود پشت سر می گذارند و برای رهایی خود و خانواده هایشان تصمیم می گیرند تا مسیر سخت و دشوار پناهندگی را انتخاب کنند. از جا که مسیر رسیدن به کشور مورد نظر دشوار است، لذا طبیعی است که اقدام برای پذیرش پناهندگی یک کشور امری خطرناک است که می تواند منجر به از دست دادن جان فرد نیز بشود. بر اساس قوانین بین المللی در ارتباط با موضوع پناهندگی، فردی می تواند تقاضای پناهندگی کند که خطری وی را در کشورش تهدید کند و یا ترس از حضور در کشور مبدا خود داشته باشد. این ترس می تواند ریشه در فرهنگ قومی و قبیله ای، مذهبی و یا سیاسی باشد.

شرایط پناهندگی در بلژیک

اگر یکی از دلایل بالا را در اختیار دارید و پرونده ی پزشکی ندارید، می توانید به یک طریق مشخص خود را به خاک بلژیک برسانید. سپس باید در اداره اتباع بیگانه تقاضای پناهندگی خود را ثبت کنید. در صورتی که نمی توانید به صورت قانونی وارد خاک بلژیک شوید باید در مرز این کشور تقاضای خود را به ثبت برسانید و در صورتی که بصورت غیرقانونی وارد خاک بلژیک شدید، در یک کمپ پناهندگی و یا زندان باید این روند را انجام دهید.

پس از ثبت تقاضا اثر انگشت شما ثبت می شود تا پرونده ی احتمالی دیگر تقاضای شما در رابطه با پناهندگی ثبت شود. پس از ثبت درخواست شما، یک پرسشنامه در اختیار شما قرار می گیرد که باید به صورت کامل و دقیق موارد درخواستی را تکمیل کنید. توجه داشته باشید که پرسشنامه شما در کشور بلژیک به زبان هلندی و یا فرانسوی خواهد بود و در صورتی که به زبان ها تسلط ندارید، یک مترجم در اختیار شما قرار خواهد گرفت. پس از تکمیل پرسشنامه از طرف شما، براساس مندرجات درون آن یک فرد بی طرف برای مصاحبه با شما انتخاب خواهد شد. وی تنها رابط میان شما و مامور اداره مهاجرت است که پرونده شما را بررسی خواهد.

در زمان مصاحبه اگر به صورت انفرادی سفر کرده اید، از طرف ماموران به مصاحبه دعوت می شوید. مصاحبه شما معمولا زمان بر خواهد بود. در طول انجام مصاحبه باید همه چیز را صادقانه پاسخ دهید چرا که پاسخ غلط می تواند پروسه ی پذیرش شما را دچار خدشه کند. در طول انجام مصاحبه شما می توانید از یک مترجم بی طرف نیز استفاده کنید. او نقشی در پروسه پذیرش پناهندگی شما نخواهد داشت. همچنین شما می توانید از یک وکیل نیز استفاده کنید. در صورتی که همراه با همسر خود در کمپ حضور دارید، به صورت همزمان به مصاحبه فراخوانده خواهید شد. اما مصاحبه ی شما به صورت جداگانه انجام خواهد شد.

معایب مهاجرت از طریق پناهندگی

کما اینکه با هیچ عنوان مسیر پناهندگی را به شما جهت مهاجرت توصیه نمیکینم حتما برای شما مسیری مطمین و قطعی مهاجرتی را در نظر گرفته ایم.میتونید با مشاورین ارشد موسسه تماس گرفته و اخرین اطلاعات مهاجرتی را بهره مند شوید. پس از انجام مصاحبه با توجه به شرایط شما، سن، جنسیت و در صورت داشتن فرزند شرایط آن ها، مشخص می شود که شما در کدام کمپ باید حضور داشته باشید. این اختیار را دارید که حضور در آن کمپ را نپذیرید اما باید توجه داشته باشید که در صورت عدم پذیرش حضور در کمپ از هیچ گونه کمک هزینه ای بهره نخواهید بود. کمپ های پناهندگی دارای رستوران هایی هستند که سه وعده به شما غذا خواهند داد. در این رستوران ها گاها با توجه به اعتقادات مذهبی برخی از پناهجویان، شرایط خاص نیز در نظر گرفته می شود.

زمانی که شما در کمپ حضور دارید یک مامور ویژه، به طور کامل رفتار شما را زیر نظر دارد. در صورتی که تخلفی از جانب شما رخ دهد، به صورت کتبی اختیاریه ای به شما تحویل داده خواهد شد و گزارش نهایی آن به صورت کتبی به اداره ی مهاجرت نیز ارسال می گردد. در صورتی که موفق شوید یک بازه ی زمانی چهار ماهه را در کمپ گروهی بمانید، می توانید تقاضای اسکان در یک محل شخصی را داشته باشید. البته باید توجه داشته باشید که این مکان از طرف نهاد های خیریه تهیه شده است و باید حتما جای خالی وجود داشته باشد. پس از ثبت درخواست شهر یا روستای محل زندگی شما را به شما اعلام خواهند کرد و این امکان برای شما وجود دارد که آن را رد کنید. در این صورتی که در یکی از این مکان ها ساکن شوید به شما فیش هایی تحویل داده می شود که به کمک آن ها بتوانید غذای رایگان دریافت کنید.

توجه داشته باشید که در طول زمان رسیدگی به پرونده ی شما، اجازه در اختیار گرفتن کار را نخواهید داشت و تنها منبع درآمد شما از طریق کمک های سازمان های مددکاری و خیریه خواهد بود مگر در شرایطی خاص که شما در یک بازه ی زمانی شش ماهه از طرف اداره ی مهاجرت پیامی در رابطه با وضعیت خود دریافت نکنید. در این صورت شما می توانید تقاضای کار کنید. در صورتی که با تقاضای شما موافقت شود، شما باید بخشی از درآمد خود را به کمپی که در آن مستقر هستید بپردازید. در زمانی که در کمپ زندگی می کنید، به صورت هفتگی مبلغی را از طریق سازمان های خیریه و مددرسان دریافت می کنید. در صورتی که بخواهید در خدمات همگانی درون کمپ کمک کنید، می توانید علاوه بر پول هفتگی مبلغ دیگری را نیز دریافت کنید. این کارها شامل نظافت راهرو ها و اتاق ها، کمک در توزیع غذا، شستن لباس ها و … است.

توجه داشته باشید که همه ی افراد بین 6-18 ساله باید به مدرسه بروند و حضور در کلاس های درس برای آن ها اجباری است. پیش از ورود فرزند شما به مدرسه کلاس های پیش از مدرسه برگزار می شود تا سطح زبان و میزان توانایی بچه ها سنجیده شود. پس از آن وی می تواند وارد کلاس های درس اصلی شود و هزینه ی تحصیل او نیز به عهده کمپ خواهد بود.

پاسخ نهایی؛ آری یا خیر

پس از گذراندن مدتی در کمپ سرانجام پاسخ نهایی شما به آدرسی که در آن سکونت دارید ارسال می شود. در صورتی که پاسخ شما مثبت باشد، یک ماه بعد از دریافت پاسخ نهایی، برای شما نامه ی دیگری ارسال می شود و از شما می خواهد تا بار دیگر مشخصات کامل خود را ارسال کنید. پس از ارسال نهایی مشخصات خود شما کارت شهروندی دریافت خواهید کرد و اجازه ی کار در این کشور بلژیک را نیز خواهید یافت. توجه داشته باشید که کمک های مالی شما به طور کامل لغو خواهد شد.

در صورتی که به شما پاسخ منفی داده شود، شما باید به کشور خود برگردید. کشور بلژیک به شما زمان معینی خواهد داد تا در طی آن مدت به کشور خود برگردید. در طول این مدت نیز کلیه ی کمک هزینه های شما لغو خواهد شد. در صورتی که به کشور خود برنگردید، بلژیک با کمک کشورهای اروپایی دیگر با استفاده از اهرم فشار شما را از خاک اروپا بیرون خواهد کرد. البته شما اجازه ی اعتراض به حکم صادره را دارید که خود نیز یک پروسه زمانبر دیگر است. جهت کسب اطلاعات دقیق مهاجرتی لطفا با مشاورین ما ارتباط گرفته و از اخرین تغییرات قوانین مهاجرتی بهره مند شوید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *