مهاجرت تحصیلی روسیه

پزشکی در روسیه

پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه موضوعی می باشد که در سال های اخیر مورد توجه افراد زیادی در خصوص تحصیل در این کشور پهناور قرار گرفته است. چراکه بر همگان ثابت شده است که دانشگاه های این کشور از مدرن ترین و پیشرفته ترین تکنولوژی ها در ارائه خدمات آموزشی به دانشجویان استفاده می نمایند. از سویی دیگر دانشجویان با هزینه کمتری نسبت به سایر کشورها می توانند موفق به اخذ مدرک پزشکی خود شوند. دلیل دیگر مهاجرت دانشجویان به این کشور، مقرون به صرفه بودن هزینه های زندگی در این کشور است. البته در این خصوص لازم است جزئیات و اطلاعات بیشتری را در اختیار داشته باشید که می توانید به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه نموده و از دو طریق تلفنی (رایگان) یا حضوری اقدام به اخذ مشاوره نمایید.

دانشگاه های پزشکی در روسیه

هر زمان که صحبت از دانشگاه های پزشکی در سطح جهان می شود، روسیه حرف اول را می زند. دانشگاه های علوم پزشکی معتبر و عالی رتبه ای در این کشور وجود دارند که همواره با بهره گیری از پیشرفته ترین سیستم و تکنولوژی در حال فعالیت و تدریس پزشکی در این کشور بوده و در بهترین شرایط اقدام به پذیرش دانشجویان خارجی جهت تحصیل در روسیه می نمایند. این دانشگاه ها دوره هایی نظیر پزشکی، پرستاری، داروسازی، دندانپزشکی، فیزیوتراپی و… را در دانشکده های خود برای دانشجویان تدریس می کنند. روسیه تقریبا 50 دانشگاه پزشکی را در خود جای داده است که در اینجا به ذکر برخی از آنها می پردازیم:

 • دانشگاه ملی پژوهش های پزشکی (The Russian National Research Medical University)
 • دانشگاه دولتی سن پترزبورگ/ پاولوف (Sp Pavlov Medical State University)
 • دانشگاه دولتی سیبرین (Siberian State Medical University)
 • دانشگاه دولتی نووسیبیرسک (Novosibirsk State Medical University)
 • دانشگاه دولتی ولگاگراد (Volgograd State Medical University)
 • دانشگاه دولتی کراسنویارسک (Krasnoyarsk State Medical University)
 • آکادمی پزشکی مسکو- سچینوا (Moscow  I.M.Sechenov  Medical  Institute)
 • دانشگاه دولتی روستو (Rostov State Medical University)
 • دانشگاه دوستی ملل مسکو
 • دانشگاه فدرال کازان (منطقه ولگا)
 • دانشگاه سن پترزبورگ
 • آکادمی تخصصی پزشکی سن پترزبورگ (Peterburg State Medical Academy)

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در روسیه

در راستای تحصیل پزشکی در روسیه شایسته است دانشگاهی را انتخاب نمایید که از سوی وزارت بهداشت و درمان کشور ایران مورد تایید واقع شده باشد. در اینجا لیستی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و درمان ایران آورده شده است که برخی از آنها عبارتند از:

 • دانشگاه ایالتی لومونوسو مسکو (Lomonosov Moscow state university)
 • دانشگاه ایالتی سنت پطرزبورگ (Saint Petersburg state university)
 • دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک (Novosibirsk state university)
 • دانشگاه دوستی ملل مسکو رودن (RUDN university)
 • دانشگاه فدرال شرق دور (Far Eastern federal university)

برنامه های پزشکی در روسیه

مدرک MD همان دکترای پزشکی است که توسط دانشگاه های پزشکی روسیه در گرایش های پزشکی عمومی، پزشکی ورزشی و دندانپزشکی به دانشجویان فارغ التحصیل اعطا می گردد. این مدرک پس از گذراندن مدت زمان 6 الی 7 سال به دانشجو اعطا می شود که بستگی به زبان تحصیلی وی دارد. چراکه تحصیل پزشکی در روسیه به زبان روسی به مدت زمان بیشتری نیاز دارد. زیرا دانشجو باید به زبان روسی تسلط پیدا کرده و مدت یک سال را برای آماده سازی پشت سر بگذارد. در مجموع دوره های پزشکی در این کشور در دو زبان روسی و انگلیسی و توسط اساتید مجرب و باتجربه تدریس می گردند.

به جدول زیر دقت کنید:

مدرک مدت زمان متوسط دوره پزشکی به زبان انگلیسی مدت زمان متوسط دوره پزشکی به زبان روسی
پزشکی عمومی 6 سال 7 سال (شامل یک سال دوره زبان)
دندانپزشکی 5 سال 6 سال (شامل 1 سال دوره زبان)
پزشکی ورزشی 6 سال 7 سال (شامل یک سال دوره زبان)

لازم است بدانید دوره های MD روسیه معادل مدرک اعطایی دوره های MBBS (لیسانس پزشکی و لیسانس جراحی) می باشد. هر سال تحصیلی در کشور این کشور در دو ترم سپری می گردد که از اول سپتامبر آغاز شده و در 30 ژوئن به پایان می رسد. مدت زمان یک سال تحصیلی در این کشور، 10 ماه می باشد. ضمنا گذراندن دوره روانشناسی بالینی برای مدت 5 سال، کارورزی یا دوره انترنتی به مدت یک سال و دوره رزیدنتی بالینی با توجه به این که پزشک چه تخصصی را انتخاب نموده است، برای مدت 2 الی 5 سال طول خواهد کشید.

برنامه های پزشکی در روسیه

هزینه تحصیل در روسیه

شهریه تحصیلی پایین در دانشگاه های پزشکی در روسیه یکی از دلایل مهم مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل تلقی می گردد. دولت روسیه برای شهریه تحصیلی دانشجویان خارجی مبلغی را به عنوان یارانه در نظر گرفته است که موجب کاهش تقریبا 80 الی 90% از شهریه دانشگاهی آنان می شود. در واقع دانشجویان بین المللی تنها 10 الی 20% از شهریه تحصیلی خود را می پردازند. به دلیل چنین شرایط تحصیلی مناسب و ایده آلی، رقابت تنگاتنگی میان دانشجویان متقاضی در سراسر کشور وجود دارد. این شهریه ها بر مبنای رشته و مقطع تحصیلی و همچنین دانشگاه مقصد محاسبه می گردد و ممکن است افزایش یا کاهش یابد.

در مجموع هزینه های تحصیل پزشکی در این کشور را می توان به صورت زیر دسته بندی نمود:

آیتم هزینه به $ (دلار)
خوابگاه دانشجویی 1000 الی 2000 در سال
زندگی در روسیه برای دانشجویان 400 الی 600 در ماه
دوره پادفک 4500 در سال
دوره پزشکی روسیه 6500 در سال

شرایط تحصیل پزشکی در روسیه

اخذ ویزای تحصیلی روسیه از الزامات تحصیل پزشکی در روسیه محسوب می گردد که در این راستا دانشجویان می بایست تقاضای خود را به کنسولگری فدراسیون روسیه تسلیم نمایند. از دیگر مدارکی که در این زمینه لازم است عبارتست از:

 • گواهی دیپلم متوسطه (دبیرستان) و کلیه سوابق تحصیلی متقاضی
 • پاسپورت
 • نتیجه منفی آزمایش HIV
 • گواهی تولد
 • فرم درخواست ویزا

ضمنا دانشجویان جهت تحصیل پزشکی در روسیه الزامی به شرکت در آزمون آیلتس یا تافل ندارند. مشاوران حاضر در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همواره تلاش می کنند تا مناسب ترین راه جهت تحقق اهداف و رویای دانشجویان را مبنی بر تحصیل پزشکی در کشورهای خارجی از جمله روسیه پیشنهاد نمایند. هدف از ارائه این مقاله، آشنایی دانشجویان مشتاق به تحصیل پزشکی در روسیه با قوانین و مقرراتی که در سیستم آموزشی و دانشگاه های این کشور وجود دارد، است. بنابراین اگر تصمیم خود را در این خصوص قطعی نموده اید، با کارشناسان ما ارتباط بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *