مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » روسیه » پزشکی در روسیه

پزشکی در روسیهپزشکی در روسیه:روابط دولت ایران و دولت روسیه در دو دهه اخیر پیشرفت فزاینده ای داشته که بالطبع همین امر بر میزان مهاجرت از ایران به روسیه تاثیر چشمگیری نهاده است. روابط دیپلماتیک این دو کشور در بالاترین سطح مقامات سیاسی و حذف محدودیت های دست و پا گیر اداری باعث شده تا مهاجران و بخصوص مهاجران تحصیلی در کمترین زمان و با صرف کمترین هزینه ها وارد این کشور شوند. از جمله رشته هایی که متقاضیان زیادی را از تمام دنیا به دانشگاه های روسیه کشانده پزشکی میباشد. سنگ بنای اولین کالج پزشکی در این کشور، در قرن هفدهم نهاده شد. و همین قدمت باعث شده تا سیستم آموزشی روسیه و بطور مشخص دانشگاه های پزشکی آن از معتبرترین و بهترین نظام های آموزشی و دانشگاههای جهان باشند و بالطبع مدارک پزشکی در روسیه از اعتبار بسیار بالایی در تمام دنیا برخوردار است.

 

شرایط تحصیل پزشکی در کشور روسیه

یکی از شرایط اخذ پذیرش از دانشگاههای روسیه در زمینه پزشکی گذراندن  دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی است. پذیرش دانشگاه های روسیه در زمینه پزشکی در سه دوره است. دانشجویان میتوانند در ماه مهر، آبان و آذر اقدام به پذیرش از این دانشگاه ها کنند. هر سال تحصیلی دو ترم دارد که از سپتامبر شروع و ژوئن به پایان میرسد. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه از شما مدرک زبان خواسته نمیشود. در ضمن دانشجویان در دانشگاه های پزشکی روسیه قادر به تحصیل به سه زبان انگلیسی، فرانسه و روسی هستند. از متقاضیان تحصیل در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی روسیه که تصمیم دارند به زبان فرانسه یا انگلیسی تحصیل کنند، مصاحبه به عمل می آید. برای دانشجویانی که تصمیم به حضور در کلاسهای درس به زبان روسی دارند نیز دوره ای ۱۰ ماهه جهت ارتقای زبان روسی آنها برگزار میشود. سیستم آموزش عالی روسیه برای دانشجویانی که سطح زبان قابل قبولی ندارند نیز چاره اندیشی کرده و دوره ای ۱ ساله بنام دوره پاتفک را برایشان تعریف کرده است. این دوره را دانشگاه برگزار میکند. ابن دوره یکساله شامل دروس پایه، مانند زیست شناسی و شیمی میباشد که در کنار آن  زبان نیز به دانشجویان تعلیم داده می شود.

 

دوره پزشکی

دوره ی پزشکی در روسیه تقریبا ۶ سال به طول می انجامد. البته متقاضی قبل از نشستن بر صندلی دانشگاه، ابتدا دوره ای ۶ الی ۹ ماهه را  در کالج، جهت آمادگی طی میکند و بعد از این دوره قادر به ورود به دانشکده پزشکی میباشد. البته اتمام دوره تخصص جراحی به ۸  الی ۹ سال زمان نیازمند میباشد. دوره های پزشکی عمومی  در این کشور ۶ سال، پزشکی ورزشی تقریبا ۶ سال، متخصص کودکان ۶ سال، دوره ی انترنی ۱ سال، دوره رزیدنتی یا تخصصی بالینی ۲ الی ۵ سال بر اساس تخصص ها متغیر است.

نکات مثبت تحصیل در رشته های پزشکی روسیه

۱) برخی از دانشگاهها، برای ورود دانشجویان در رشته های پزشکی آزمون ندارند.

۲)  سهولت پذیرش در دانشگاه های روسیه بدلیل حذف قوانین اضافی

۳) امکان تحصیل به زبان انگلیسی در بسیاری از دانشگاهها

۴) کم بودن هزینه زندگی

۵) شهریه های اندک

۶) رنکینگ بالای دانشگاه های پزشکی این کشور

۷) تائید مدارک پزشکی دانشگاه های روس توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO )، سازمان یونسکو و سازمان MCI

 

هزینه های تحصیل در رشته پزشکی

کلا روسیه نسبت به کشورهای هم رده کشوری ارزان محسوب میشود و بالطبع هزینه های تحصیل نیز پایین تر میباشد. و نوع رشته، دانشگاه و شهر محل تحصیل در کم و زیاد شدن این هزینه ها تاثیر مستقیم دارد. دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی دارند باید سالانه هزینه ای بین ۱۰ الی ۱۲ هزار دلار را به این امر اختصاص دهند. این مبلغ برای دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان روسی را دارند رقمی معادل ۴۵۰۰ تا ۸۰۰۰ است. دانشجویان برای گذران یک زندگی دانشجویی باید ماهانه مبلغی معادل ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار هزینه کنند. هزینه ی دوره هایی که تحت عنوان دوره های پاتفک از آن یاد شد از ۲۰۰۰ دلار تا ۵۰۰۰ دلار بسته به دانشگاهی که آن را ارائه داده در نوسان است. در کل با مقایسه ای بین هزینه‌های زندگی در روسیه و ایران متوجه خواهیم شد که هزینه‌های زندگی در روسیه حدودا  ۲۷ درصد بالاتر از ایران قرار میگیرد.

 

چند دانشگاه پزشکی بزرگ در کشور روسیه

امروزه بیش از ۷۰ دانشگاه در این کشور، رشته پزشکی را در میان رشته های دانشگاهی خود گنجانده اند.

  • دانشگاه سن پترزبورگ: در سال ۱۸۹۷ در سن پترزبورگ افتتاح گردید. دانشگاه سن پترزبورگ اولین دانشگاه پزشکی روسیه برای بانوان میباشد. این دانشگاه سالهاست که رنکینگ خود را در بین ده دانشگاه برتر پزشکی در اروپا حفظ کرده است. آزمون ورودی این دانشگاه قدری مشکل است.
  • دانشگاه دولتی اسکانوف: لقب بزرگترین و قدیمی ترین واحد آموزش عالی روسیه را به یدک میکشد. این دانشگاه در سال ۱۷۵۸ در شهر مسکو سنگ بنای آن نهاده شد. آمار جالب ۹۰۰۰ دانشجوی در حال تحصیل روسی و بین المللی درسال نیز در کارنامه این دانشگاه به چشم می‌خورد.
  • دانشگاه کازان: ۲۱۰ سال قدمت این دانشگاه است که اعتباری بالا در میان دانشگاههای روسیه دارد. چون تحصیل در این دانشگاه به زبان روسی میباشد لذا متقاضیان باید به زبان روسی مسلط باشند. هرچند در این دانشگاه برخی رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی نیز تدریس میشود.
  • دانشگاه رودن: نکته بارز این دانشگاه شناخته شده، بورسهای تحصیلی است که به دانشجویان اعطا میشود. این بورس ها به دانشجویانی اعطا میشود که سابقه تحصیلی بسیار خوب و ممتازی دارند.

 

چه مدارکی جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های روسیه نیاز است؟

فرد متقاضی باید با در دست داشتن: مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی، ریز نمرات دیپلم، اصل پاسپورت، کپی شناسنامه، ریزنمرات پیش دانشگاهی و دبیرستان جهت بررسی نمرات فیزیک، شیمی و زیست شناسی، یک برگه گواهی که منعکس کننده سلامت عمومی فرد باشد، پاسپورتی که دارای تاریخ اعتبار باشد، پرداخت هزینه ای ۳۰۰ دلاری جهت پذیرش، فرم تکمیل شده ثبتنام و فرم تکمیل شده درخواست، اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه مدنظر خود کند. تحصیل در رشته پزشکی در روسیه بسیار مقرون بصرفه تر و راحت تر از کشورهای همتراز با این کشور است. موقعیت های کاری بعد از اتمام دوره تحصیلی، امتیاز ویژه ایست که به دانشجو کمک میکند با چند سال کار کردن، اقامت دائم این زیبای پهناور را کسب کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *