مهاجرت کاری نروژ

ویزای کار نروژ

ویزای کار نروژ

اخذ ویزای کار نروژ به منظور کار در این کشور برتر اروپایی رویایی می باشد که هر ساله با استقبال افراد زیادی در خصوص ورود به بازار کار جهانی، قرار گرفته است. میانگین نرخ بیکاری در کشور نروژ از سال 2011 الی 2019 به میزان 3.5% بوده است که این میزان نرخ به خودی خود گویا بازار کار ایده آل این کشور می باشد. اخذ اقامت از طریق کار یکی از برترین ها می باشد که می بایست از آن اطلاع کافی داشت. متقاضیان می توانند در خصوص بررسی شرایط در باب اقامت کاری کشورها با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نموده از شرایط آن نیز مطلع بوده.

شرایط مهاجرت کاری به کشور نروژ

متقاضیانی که از کشوری خارج از EU یا EEA به کشور نروز مهاجرت می کنند و مایل به کار در نروژ هستند، به اجازه اقامت نیاز دارند. در صورتی که متقاضیان مجوز اقامت نداشته باشند، باید برای کار درخواست اجازه اقامت کنند. پیش از این به این اجازه کار گفته می شد. به عنوان مثال ممکن است این اجازه اقامت برای کارگران ماهر، آشپز ها، کارگران فصلی، افراد خود اشتغال یا کارمندان یک سازمان انسانی، غیرانتفاعی یا مذهبی باشد.

تقریباً 14% از کل جمعیت نروژ مهاجران هستند و یک سوم نیز به طور خاص برای یافتن کار به نروژ سفر می کنند. علیرغم مالیات ها و قیمت های بسیار مطلوب، استاندارد زندگی در نروژ همچنان موجب جذب مهاجران زیادی به این کشور می شود. دسترسی به حومه شهر های باشکوه، اماکن فرهنگی مشهور در سطح جهان و همچنین آب و هوای معتدل تابستان و نور روز 24 ساعته فقط عواملی برای افزایش جذابیت زندگی در کشور نروژ می باشند.

شهر های بزرگ دارای جوامع مهاجران قابل توجهی هستند. به ویژه، مشاغل بزرگ بین المللی در بخش های اقتصادی و انرژی به طور مرتب استعداد های خارجی را جذب می کنند. برای کار کردن در کشور نروژ یا برای یافتن شغل جدید در این کشور و همچنین برای شروع یک تجارت جدید در زمینه های مختلف در نروژ ممکن است متقاضیان نیاز به کسب ویزای کاری این کشور داشته باشند. البته لازم به ذکر است که شرایط کار در کشور نروژ برای شهروندان EU یا EEA آسان تر خواهد بود.

کسب ویزای کاری کشور نروژ

اولویت متقاضیان و مهاجران بین المللی که قصد مهاجرت کاری به نروژ را دارند، باید این باشد که از شرایط کسب مجوز کار و ویزای کار برای اشتغال در نروژ به صورت کامل مطلع شوند. در برخی از موارد، با توجه  به ملیت و شغل متقاضیان و مهاجران، ممکن است کسب مجوز کاری برای کار در نروژ امری ضروری محسوب نشود. اگر متقاضیان اهل اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا باشند، برای تحصیل، اشتغال، اقامت و یا سایر موارد نیازی به درخواست مجوز نخواهند داشت. با این وجود، این افراد اگر بیش از 3 ماه در کشور نروژ ساکن باشند، باید اقامت خود را در پلیس محلی ثبت کنند. اتباع کشور های ثالث که شامل اتباع کشور های غیر اتحادیه اروپا و همچنین غیر منطقه اقتصادی اروپا می شوند، معمولاً برای کار کردن در نقاط مختلف نروژ به مجوز اشتغال احتیاج دارند.

متقاضیان ایرانی برای مهاجرت به نروژ از طریق کار و کسب ویزای کار نروژ می توانند به عنوان کارگران ماهر، کارگران فصلی، افراد جویای کار، کارمندان شرکت های خارجی در یک کشور دیگر و همچنین برای فعالیت های آموزشی و تحقیقاتی حرفه ای و برنامه های مبادله، فرهنگی و کار سازمانی به نروژ مهاجرت کنند. مهاجرت کاری به نروژ به عنوان یک کارگر ماهر رایج ترین روش برای ورود به خاک این کشور و مشغول به کار شدن در کمپانی ها و سازمان های گوناگون می باشد. متقاضیان ایرانی برای اشتغال در کشور نروژ علاوه بر مجوز اشتغال و ویزای کار نروژ، به مجوز اقامت نیز نیاز دارند.

روند اخذ ویزای کار نروژ

مهاجرت به نروژ توسط مقامات مهاجرتی تنظیم می گردد. با در نظر گرفتن وضعیت و شرایط متقاضیان، مسیر های گوناگون کسب ویزا های مختلف برای کارگران وجود دارد. متقاضیانی که برای مشغول به کار شدن به صورت حرفه ای و یا شروع و ایجاد کسب و کار به کشور نروژ مهاجرت می کنند، می بایست اقدام به کسب ویزای کارگران ماهر کنند. به یاد داشته باشید که نروژ تحت پوشش طرح كارت آبی اتحادیه اروپا كه در بسیاری از كشورهای دیگر اروپا اعمال می شود نمی باشد.

برای دریافت ویزا طبق برنامه کارگران ماهر، متقاضیان باید در یک سطح حرفه ای مشغول به کار باشند و مدارک و مجوز های مربوطه را برای انجام آن کار داشته باشید. برای کار تمام وقت و معمولاً نیاز به یک پیشنهاد شغلی کاملی که نرخ حقوق و دستمزد آن کمتر از حقوق متوسط ​​نروژ نباشد، دارید. اگر می خواهید برای کار در پاره وقت و یا برای کارفرمایان چند کاره به نروژ مهاجرت کنید، ممکن است نیاز به کسب ویزا داشته باشید؛ اما باید شرایط خود را به صورت کامل توضیح دهید. اگر تحصیلات عالی را به پایان رسانده اید یا آموزش حرفه ای را سپری کرده اید، می توانید به عنوان یک کارگر ماهر درخواست اجازه اقامت دهید. شما معمولاً باید قبلاً یک پیشنهاد شغلی دریافت کرده باشید یا شغل خود را در کشور نروژ پیدا کرده باشید. هزینه دریافت ویزای کار نروژ بدین صورت است:

 • 350 الی 400 $ (دلار)

تبدیل شرایط اقامت کاری در کشور نروژ

موارد استثنایی وجود دارد که متقاضیان نیازی داشتن شغل و اثبات آن قبل از ورود به خاک کشور نروژ نخواهند داشت. این امر بیشتر در مورد شهروندان یک کشور با توافق نامه ویزای متقابل ویژه با نروژ صدق می کند و لازم به ذکر است که متقاضیان هنگام ورود به کشور نروژ می بایست از شرایط کاریابی در زمینه های کاری حرفه ای اطلاعت کافی داشته باشند. در این حال متقاضیان کشور های مربوطه می توانند با کسب مجوز اقامت موقت 6 ماهه وارد خاک کشور نروژ شوند و در زمان مشخص شده در زمینه های کاری حرفه ای اقدام به کاریابی کنند. پس از ارائه پیشنهاد شغلی و قبل از شروع کار، متقاضیان می توانند اقدام به تبدیل مجوز خود کنند تا بتوانند به صورت بلند مدت در کشور نروژ مشغول به کار شوند و اقامت داشته باشند.

صرف نظر از نوع ویزا، درخواست متقاضیان به صورت حضوری در سفارت محلی نروژ ارائه می شود یا متقاضیان می توانند وکالت نامه کتبی را به کارفرمای خود بدهند تا درخواست را از طرف آن ها تهیه کند.

سایر ویزای های کار کشور نروژ

در بعضی موارد، متقاضیانی که قصد دارند کمتر از 3 ماه در نروژ اقامت داشته باشند، می توانند بدون اجازه کار خاصی اقدام کنند. این معافیت هم به ملیت متقاضیان و شغل آن ها بستگی دارد. به طور معمول، اتباع کشور های خارج از اتحادیه اروپا و اروپا باید برای مجوز اقامت برای اهداف کاری در نروژ درخواست کنند. در برخی موارد، این افراد اگر قصد کار در نروژ را برای کمتر از سه ماه دارند، نیازی به اجازه اقامت نخواهند داشت. محققان و اساتیدی که تا 3 ماه در نروژ کار می کنند، نیازی به اجازه اقامت ندارند. برای کار کردن در کشور نروژ کمتر از 3 ماه به عنوان یک محقق یا مدرس، متقاضیان می بایست در زمینه مربوطه مدرک لیسانس یا فوق لیسانس ارائه دهند.

فعالیت کارمندان شرکت های بین المللی در نروژ

اگر قرار باشد کارمندان شرکت های بین المللی تا 3 ماه در نروژ کار کنند، برخی از کارمندان شرکت های بین المللی نیازی به اجازه اقامت ندارند. الزامات این مورد به صورت زیر می باشد:

 • متقاضیان باید در یک شرکت بین المللی شاخه ای در نروژ کار کنند.
 • متقاضیان باید در شعبه خارجی شرکت شاغل باشند.
 • متقاضیان باید در شعب شرکت نروژی کار کنند.

فعالیت کارمندان شرکت های بین المللی در نروژ

فعالیت مسافران تجاری در نروژ

مسافران تجاری اگر قرار باشد حداکثر 3 ماه در نروژ کار کنند، برخی از آن ها نیازی به اجازه اقامت ندارند. الزامات این مورد به صورت زیر می باشد:

 • متقاضی باید یک متخصص فنی باشد.
 • متقاضی باید ماشین آلات یا تجهیزات فنی را نصب، جداسازی، بازرسی، تعمیر یا بررسی کند.
 • همچنین متقاضی می تواند در مورد استفاده از چنین ماشین آلات یا تجهیزات فنی اطلاعاتی ارائه دهد.

به یاد داشته باشید که منظور از تجهیزات فنی، ابزار و تجهیزات فناوری اطلاعات است. متقاضی نمی تواند یک کارفرما در نروژ داشته باشد و لازم به ذکر است که فعالیتی که متقاضی باید انجام دهد نمی تواند از 3 ماه بیشتر طول انجامد. علاوه بر موارد ذکر شده، موارد زیر نیز می توانند برای مشغول به کار شدن به صورت کوتاه مدت یا فصلی به کشور نروژ مهاجرت کنند:

 • پزشکان
 • واعظان مذهبی
 • ورزشکاران و تیم های ورزشی
 • روزنامه نگاران و عکاسان
 • کارکنان هواپیماهای مسافرتی در ترافیک بین المللی
 • کارکنان قطارهای خارجی، اتوبوس ها یا کامیون های موجود در ترافیک بین المللی
 • خدمه امنیتی و نگهداری لازم در کشتی
 • راهنماي تور

مدارک مورد نیاز برای کسب ویزای کار نروژ

برای کسب ویزای کار نروژ، متقاضیان و مهاجران خارجی می بایست با توجه به شرایط و درخواست خود، مدارک و اسناد مختلفی را به سفارت کشور نروژ ارائه دهند. اما به طور کلی مدارک و اسناد مورد نیاز برای کسب ویزای کار کشور نروژ به صورت زیر می باشد:

 • پاسپورت معتبر
 • فرم درخواست تکمیل شده و لیست چک اسناد ارائه شده
 • دو عکس گذرنامه
 • جزئیات CV و مدارک تحصیلی
 • اثبات پیشنهاد شغلی و حقوق و دستمزد توافق شده
 • شواهدی از محل زندگی متقاضی در نروژ (آدرس دقیق و کامل)

بسته به شرایط متقاضیان ممکن است آن ها نیاز به توضیح وضعیت فعلی و شرایط کار پیشنهادی خود نیز داشته باشند. همچنین کلیه اسناد باید به زبان انگلیسی یا نروژی ارائه شوند. متقاضیان ایرانی برای انجام این کار می توانند با مراجعه به دفاتر دارالترجمه رسمی اقدام به ترجمه مدارک و اسناد خود به صورت رسمی کنند. کارشناسان و همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با افتخار آماده همراهی شما در تمامی امور حقوقی و مهاجرتی مانند مهاجرت کاری به کشور های خارجی، تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا، سرمایه گذاری در بخش های مختلف و ازدواج با اتباع کشور های گوناگون می باشند.

یک دیدگاه برای “ویزای کار نروژ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *