مهاجرت تحصیلی بلژیک

ویزای تحصیلی بلژیک

ویزای تحصیلی بلژیک

بلژیک کشورزیبا و جذابی است که هر سال گردشگران زیادی به این کشور سفر می­کنند.سیستم آموزشی این کشور از سطح بالایی برخوردار بوده و این باعث شده است که اکثر دانشجویان برای ادامه تحصیل این کشور را انتخاب نمایند. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کشور بلژیک را دارند در اولین قدم احتیاج به ویزای تحصیلی بلژیک دارند. در دانشگاهای این کشور دروس به دو روش تئوری و عملی تدریس می­شود.بگونه ایی که ابتدا تمامی دروس به صورت تئوری تدریس و سپس مرحله ی عملی را می­گذرانند.

در مورد تحصیل در بلژیک

از جمله رشته هایی که در دانشگاههای این کشور تدریس می­شود می­توان به رشته هایی همچون موسیقی، بهداشت و معماری و پزشکی اشاره نمود.رشته های انسانی در این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است بخصوص رشته موسیقی و هنر. برخلاف کشور ایران که رشته های مهندسی و پزشکی از اهمیت ویژه ایی برخوردار است.

ناگفته نماند که دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا هستند ویا عضو منطقه اقتصادی اروپا می­باشند برای رفتن به بلژیک احتیاجی به ویزای تحصیلی ندارند.

ویزای تحصیلی بلژیک به دوصورت می­باشد بلند مدت و کوتاه مدت که افرادی که قصد ادامه تحصیل به بلژیک را دارند بایستی ویزای بلند مدت را اخذ نمایند.

 اپلای ویزای تحصیلی بلژیک

دانشجویان بایستی قبل از اینکه درخواست برای ویزای تحصیلی دهند ابتدا باید در موسسات آموزشی بلژیک درخواست پذیرش دهند و شخص دانشجو خود باید هزینه های ثبت نام را پرداخت نماید.توجه داشته باشید در صورتی که درخواست ویزای دانشجویان رد شود هزینه قابل برگشت است.

پس از ثبت نام در موسسات آموزشی وپذیرش، فرد بایستی به نزدیکترین سفارت در کشور خود رفته و فرم درخواست ویزا را پر نمایند که در این زمینه سفارت بلژیک در مورد ویزای تحصیلی کشور بلژیک اطلاعات لازم را در اختیار دانشجویان قرار خواهند داد.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی بلژیک

دانشجویان برای دریافت ویزای تحصیلی بلژیک بایستی مدارک زیر راه همراه خوود داشته باشند:

 •  برگه درخواست ویزا که فرمی است که سفارت در اختیار فرد قرار می­دهد.
 •  پاسپورت فرد که دارای حداقل 12 ماه اعتبار باشد.
 •  اسناد و مدارکی که ثابت کند دانشجو پشتوانه مالی دارد و می­تواند هزینه های زندگی در بلژیک را در مدت دانششجویی بپردازد.گاها دانشجویان می­توانند گواهی که ثابت می­کند توسط شخصی بورسیه شده است را نیز ارائه دهد.
 •  فرد بایستی کلیه آزمایشات پزشکی که نشان دهنده سلامت فرد است را انجام دهد و این گواهی را نیز در پرونده قرار دهد.
 •  دانشجو باید انگیزه نامه ای را تهیه کند و دلیل انتخاب کشور بلژیک برای ادامه تحصیل را در ان ذکر نماید.
 •  مدارک تحصیلی از جمله دیپلم، پیش دانشگاهی و ریز نمرات هر دو دوره
 •  گواهی عدم سوء پیشینه

دانشجویان برای دریافت ویزای تحصیلی بلژیک بایستی تمامی مدارک خود را ترجمه نموده و به تأیید سفارت برسانند

هزینه ویزای بلژیک

دانشجویان برای ادامه تحصیل نیاز به ویزای نوعD یا بلند مدت که بیش از 90 روز اعتبار دارد بایستی اقدام کنند.دانشجویان نه تنها باید مبلغی را برای ویزا پرداخت کنند بلکه بایستی مبلغی حدود 180 یورو برای بررسی درخواست خودشان به سفارت بلژیک پرداخت کنند. هزینه ویزای  تحصیلی بلژیک بلند مدت بستگی به سن فرد درخواست کننده  و علت اقامت فرد دارد که متغیر است و بین 60تا 215 یورو قابل تغییر است. تحصیلات عالی ویا تکمیلی در بلژیک به سه نوع می­باشد:

 • تحصیل در موسسه خصوصی
 • تحصیل در دانشگاههای دولتی
 • تحصیل در دوره های آمادگی برای ورود به دانشگاه

شرایط زبان برای اخذ ویزای دانشجویی

از انجائیکه در بلژیک به چند زبان صحبت می­کنند از جمله انگلیسی، هلندی، آلمانی و فرانسوی دانشجویان می­توانند برای ادامه تحصیل به هر کدام از این زبانها مسلط است را انتخاب نماید.

 • تنها بایستی مدارکی که نشان دهد دانشجو به زبان مورد نظر تسلط دارد بایستی در پرونده قرار داده شود.
 • مدرک زبان انگلیسی:دانشجو باید مدرک تافل و یا آیلتس را داشته باشد.
 • مدرک زبان هلندی:دیپلمایDuch NT2
 • مدرک آلمانی:DSH
 • مدرک زبان فرانسوی:DELF

دانشجویان پس از تکمیل نمودن مدارک خود در نزد سفارت بلژیک که منوط به فرم درخواست ویزای تحصیلی کشور بلژیک است، سفارت شماره پرونده ایی به فرد می­دهد تا مسیر پرونده خود را دنبال کند.پس از موافقت فرد برای ویزای تحصیلی فرد می­تواند به کشور بلژیک سفر نماید. فرد پس از ورود به خاک بلژیک پس از 8 روز بایستی به مرکزی بنام municipal Administration مراجعه نموده واجازه اقامت خود را در این کشور دریافت نماید.

میانگین هزینه های تحصیل در کشور بلژیک

هر کدام از دانشگاههای بلژیک هزینه های متفاوتی را از دانشجویان دریافت می­کنند.کشور بلژیک از لحاظ منطقه ایی به سه منطقه تقسیم شده است:

 1.  منطقه فلامان
 2.  جامعه فرانسوی
 3. جامعه آلمانی

این سه منطقه در کشور بلژیک از دانشجویان عضو اتحادیه اروپا هزینه ایی بیشتر از 835 یورو در سال از دانشجویان دریافت نمی­کنند. دانشجویانی که خارج از منطقه اروپا برای تحصیل به این کشور مراجعت می­نمایند نیز طبق اداره تحصیلات و پژوهش از دانشجویان شهریه دریافت کنند که بیشتر از 4175 یورو در سال نیست.

شرایط کار دانشجویی در بلژیک

دانشجویان خارجی در بلژیک دارای مجوزC برای یافتن کار و کسب درآمد دارند بطوریکه دانشجویان مقطع کارشناسی 10 ساعت در هفته حق کار و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد 20ساعت در هفته و دانشجویان دوره­ی دکتری می­توانند 30 ساعت در هفته کار کنند.دانشجویان می­توانند برای ادامه تحصیل از بورسیه هایی که این کشور برای دانشجویان خارجی قرار می­دهند استفاده کنند این بورسیه ها توسط اداره تحصیلات و پژوهش ارائه داده می­شود.

اقدام برای تحصیل در بلژیک

بلژیک دارای آب و هوای معتدل می­باشد.به همین دلیل در بیشتر فصول سال آسمانی صاف دارد و تپه هایی در قسمت شرقی بلژیک قرار دارد که به دلیل بارش باران در تابستان ها سرسبز و در زمستانها پوشیده از برف می­باشند. در نهایت مشاوران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده پاسخگویی به سوالاتی نظیر موارد زیر و مشاوره برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در کشور بلژیک را دارند هستند.

 • هزینه ویزای تحصیلی و ویزای سیاحتی هر کدام چقدر است؟
 • آیا دولت بلژیک برای دانشجویان تخفیفی در نظر نگرفته است؟
 • مراحل اداری دریافت ویزا بصورت آنلاین انجام می­شود؟
 • چگونه می­توان بورسیه تحصیلی کشور بلژیک را دریافت نمود؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *