مهاجرت به کشور نروژ

وضعیت پناهندگی در نروژ

وضعیت پناهندگی در نروژ

وضعیت پناهندگی در نروژ

در این مقاله قصد داریم شما را با وضعیت پناهندگی در نروژ و همچنین معایب آن آشنا سازیم.  پناهندگی کی از راه های اخذ اقامت کشور مور نظر می باشد که این راه در کل غیر قانونی می باشد و معایبی دارد.

در ادامه مقاله وضعیت پناهندگی در نروژ با ما همراه باشید.

وضعیت پناهندگی در نروژ

 

این موضوع کاملا واضح است که نروژ امروزه با تعداد بیشتری از پناهجویان و پناهندگان بیش از هر زمانی روبه رو است. که این به دلیل وجود بحرانهای متعدد در عرصه­ی جهانی و منطقه ای می باشد که موجب آواره شدن میلیونها نفر از سراسر جهان شده است.

در سالهای اخیر پناهجویان تقریبا ۱۵ درصد از کل مهاجران غیر شمالی را در نروژ تشکیل می دهند.

رشد در تعداد پناهجویان به مدت ۱۵ سال گذشته ثابت بوده است. تا سال ۲۰۰۵، نرخ رشد برای پناهجویان مشابه مهاجران در مجموع بود اما از سال ۲۰۰۶، افزایش در مهاجرت نیروی کار از کشورهای اروپای شرقی بدان معنا بوده است که تعداد مهاجران در سایر دسته ها بسیار سریعتر از تعداد پناهندگان رشد کرده است.

چه کسی به عنوان پناهنده شناخته می شود

 

اگر  چنانچه شما تحت تعقیب قرار دارید یا اگر شما ترس از تحت تعقیب قرار گرفتن یا رفتار غیرانسانی در وطن خود دارید شما می توانید برای پناهندگی درخواست بدهید. پس متقاضی پناهندگی شخصی هست که خواستار حفاظت (پناهندگی) در کشور نروژ است.

  1. a) لازم هست که شما در مرز نروژ یا در نروژ درخواست پناهندگی بدهید.
  2. b) لازم هست که شما مسیرتان به نروژ را هموار سازید.

 

پروسه ی پناهندگی در نروژ

 

مراحل درخواست پناهندگی در نروژ عبارتند از ؛

  • درخواستتان را برای پناهندگی در پاسگاه پلیس ثبت کنید: واحد خارجه ی پلیس مسئول ثبت پناهجویان می باشد. آندسته از افرادی که خواستار پناهندگی در نروژ هستند بایستی که به پاسگاه پلیس مستقر در کریستین کروگسگت.32C در اوسلو گزارش کنند. پلیس اثرانگشت های شما را گرفته و از شما درباره هویت شما و مسیر سفر به نروژ می پرسد. شما ملزم هستید که تا پاسپورت و سایر مدارک شناسایی خود را به پلیس تحویل دهید.
  • شما به یک مرکز پذیرش پناهندگی فرستاده می شوید : پس از اینکه ثبت نام پلیس تمام شد، شما به مرکز پذیرش ورود در رفستاد در اوسلو اعزام می شوید. شما در طی روزهای اول در رافستاد باقی خواهید ماند.

پس از این دوره زمانی شما به مرکز پذیرش موقت دیگری در منطقه ی اوسلو فرستاده می شوید یا مستقیما به مرکز پذیرش پناهنده معمولی فرستاده می شوید. کارکنان در مرکز خرید اطلاعاتی را راجع به  حقوقتان و تعهدات شما در مرکز پذیرش تهیه خواهند کرد.

3) شما تحت آزمایش مرض سل قرار می گیرید: آزمایش مرض سل اجباری است و در مراکز درمان صحرایی در هنگام ورود به پذیرش انجام می شود. آزمایشات با توجه به سایر امراض همانند HIV و هپاتیت داوطلبانه است ولی آزمایشات توصیه می شود.

* شما اطلاعات و مشاوره را از سازمان پناهجویان نروژ دریافت می کنید:

NOAS سازمانی است که از حقوق پناهجویان در نروژ دفاع می کند.

نقش NOAS در مرکز پذیرش تهییه ی اطلاعات برای پناهجویان می باشد.

این امر در سه روز نخست ورود در رفستاد روی می دهد. اطلاعات هم شامل یک فیلم است.

به شما مروری بر فرایند پناهندگی و حقوق خود و تعهداتتان نشان داده می شود تا خودتان را برای ارائه ی درخواست خود به UDI اماده بکنید. این مکالمه به زبانی است که شما به آن آشنایی دارید.

* شما توسط اداره مهاجرت نروژ (UDI) مصاحبه خواهید شد :

این مرحله ی بسیار مهمی از فرایند پناهندگی به حساب می آید. UDI یک آژانس دولتی این تایید را میدهد که ایا شما شرایط لازم جهت این امر را دارید؟

شما لازم هست تا درباره دلیل خود برای پناهجویی در نروژ به طور کاملی توضیح بدهید و نیز بگویید که چه اتفاقی برای شما می افتد در صورتیکه شما به کشور خودتان بر گردید.

این مصاحبه ممکن است سه ساعت تا پنج ساعت به طول انجامد.

در طول مصاحبه یک مقام ارشد و ترجمه کننده وجود دارد.

مفسر به رازداری حرفه ای قسم خورده و ممکن است که دیگران را در جریان هیچ اظهار یا گفته صورت گرفته در جریان مصاحبه قرار ندهد.

*شما به مرکز پذیرش دیگری اعزام شده و منتظر تصمیم UDI می مانید:  زندگی در مرکز پذیرش پناهنده برای پناهجویان هزینه ای ندارد. شما تا زمان مشخص شدن تکلیف توسط UDI منتظر می مانید.

*شما از تصمیم UDI مطلع می شوید: مجوز اقامت یا اعطا می شود و یا رد می شود:  اگر UID مطمن شود که حیات و آزادی شما در کشورتان بخاطر مسایلی مانند نژاد و ملیت و مذهب و … در خطر قرار دارد به شما پناهندگی در نروژ را اعطا می کند اما تنها در شرایطی که هیچ کسی در کشور از شما محافظت نکند.

* وقتی که مجوز اقامت صادر شد شما مقیم کشور خواهید شد: پس از چند هفته یا ماه شما به یک شهرداری منتقل می شوید شما در دوره های فراگیری زبان نروژی و سبک زندگی نروژی حاضر می شوید. هدف از برگزاری این دوره ها افزایش شانس بدست آوردن شغل می باشد.

*اگر درخواست شما رد شد شما ممکن است یا به کشورتان برگردید یا یک شکواییه ای تنظیم بفرمائید : شما در این صورت شکواییه خود را به UID واگذار خواهید کرد.

* در صورتیکه شکواییه اتان هم رد شد شما به وطن اتان بازگردانده می شوید: شکواییه اتان توسط UDI رسیگی می شود. در صورت رد شکواییه شما به کشورتان عودت داده می شوید. این برگشت می تواند به صورت داوطلبانه ای هم انجام شود.

 

درخواست پناهندگی خارج از نروژ

 

اگر شما فعلا در نروژ نیستید، شما نمی توانید درخواست پناهندگی بدهید.

در حقیقت UNHCR تعیین می کند چه کسانی به عنوان پناهجو وارد نروژ می شوند.

 

تعریف پناهنده اسکان مجدد در نروژ

 

اگر به شما پیشنهاد محافظت در کشور دیگری غیر از کشوری که شما الان ساکن آن هستید داده شود این پناهنده واجد شرایط برای اسکان مجدد نامیده می شود.

*اگر شما به عنوان پناهنده اسکان مجدد به نروژ بیایید، UNHCR درخواست شما را به نروژ ارسال می کند.

*در واقع UDI درخواست از UNHCR را بررسی می کند، و تعیین می کند که آیا شما می توانید به نروژ بیایید یا خیر.

*شما نمی توانید درخواستی برای پناهندگی با اسکان مجدد را در نروژ مستقیما به UDI ارسال نمائید.

* در سال۲۰۱۶ ،نروژ تقریبا به ۳۰۰۰ پناهنده اسکان مجدد اعطا کرد.

 

در پایان

همانطور که در این مقاله مطاله فرمودید شرایط اخذ اقامت و وضعیت پناهندگی در نروژ به دلیل هجوم بسیاری از مهاجرین به این کشور بسیار سخت می باشد.

شما برای اخذ اقامت در این کشور می توانید از راه های قانونی اقدام نمائید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت باتوجه به سال ها تجربه در زمینه مهاجرت و اخذ اقامت از طریق قانونی مفتخر است شما را در تمام مسیر راهنمائی نماید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *