شرایط رومانی

هزینه زندگی و تحصیل در رومانی

هزینه زندگی و تحصیل در رومانی

هزینه زندگی و تحصیل در رومانی از سایر مواردی می باشد که در باب مهاجرت به این کشور زیبا بایستی مدنظر متقاضیان قرار گیرد. یکی از روش های رایج و آسان برای مهاجرت به کشور رومانی، مهاجرت تحصیلی به این کشور می باشد. کشور رومانی با مساحتی بالغ بر 238391 کیلومتر مربع در جنوب شرقی قاره اروپا جای گرفته است، شهر بخارست به عنوان پایتخت کشور رومانی شناخته می شود. طبق آخرین سرشماری های انجام شده در رومانی این کشور دارای 19 میلیون نفر جمعیت می باشد. شهروندان این کشور به زبان رومانیایی به مکالمه می پردازند. واحد رایج پول در این کشور لئو می باشد.

این نوشتار توسط کارشناسان موسسه سفیران سروش سعادت و با هدف دریافت پاسخ سوالات در رابطه با هزینه زندگی و تحصیل در رومانیبه نگارش در آمده است. امیدواریم با مطالعه این مقاله پاسخ سوالات خود را به دست آورید.

مهاجرت تحصیلی به رومانی

متقاضیان خارجی و بین المللی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های رومانی را دارند، می توانند در تمامی مقاطع تحصیلی و بدون هیچ محدودیتی به تحصیل مشغول شوند. طول مدت تحصیل در مقطع کارشناسی 4 سال، مقطع کارشناسی ارشد 2 سال و مقطع دکتری بین 3 تا 4 سال می باشد. دروس تحصیلی در دانشگاه های این کشور به زبان رومانیایی و زبان انگلیسی تدریس می شود. برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های رومانی نیازی به ارائه مدرک زبان نمی باشد و متقاضیان می توانند پیش از ورود به دانشگاه دوره های زبان را بگذرانند. اما دقت داشته باشید که با ارائه مدرک معتبر زبان شانس بیشتری برای دریافت پذیرش از دانشگاه های رومانی را دارید.

برای مهاجرت تحصیلی به این کشور لازم است ابتدا با ارسال مدارکی مثل: مدارک تحصیلی پیشین و ریز نمرات، مدرک معتبر زبان، گواهی تمکن مالی و پاسپورت معتبر پذیرش یکی از دانشگاه های این کشور را به دست آورید. بدین منظور لازم است دانشگاه های معتبر در این کشور را بشناسید، دانشگاه های معتبر رومانی عبارتند از:

 • دانشگاه بخارست
 • دانشگاه Babes – Bolyai
 • دانشگاه الکساندر لوآن کوزا
 • دانشگاه Timisoara رومانی
 • دانشگاه پلی تکنیک تیمیشوارا
 • دانشگاه پلی تکنیک بخارست
 • دانشگاه فنی کلوژ –نپوکا
 • دانشگاه فنی Gheorghe Asachi بخارست

نحوه دریافت ویزای تحصیلی رومانی

تمامی متقاضیان خارجی و بین المللی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های رومانی نیاز به ویزای تحصیلی این کشور دارند. جهت دریافت ویزای تحصیلی لازم است مدارک زیر را تهیه کرده و در زمان مصاحبه به سفارتخانه یا کنسولگری کشور رومانی ارائه نمایید.

 • دریافت فرم مربوطه و تکمیل آن
 • پرداخت هزینه های مربوط به اخذ ویزای تحصیلی و ارائه رسید آن
 • گواهی اخذ پذیرش از دانشگاه
 • پاسپورت معتبر با حداقل 12 ماه اعتبار
 • ارائه 2 قطعه عکس
 • بیمه سلامت
 • ارائه مدرک معتبر زبان
 • گواهی عدم سوء پیشینه تایید شده
 • گواهی تمکن مالی

بررسی هزینه زندگی و تحصیل در رومانی

بررسی هزینه زندگی و تحصیل در رومانی

در رابطه با هزینه های زندگی و تحصیل در رومانی می توان گفت هزینه های تحصیل با توجه به دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی متفاوت می باشد. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل به زبان رومانیایی دارند باید سالانه مبلغی بین 2000€ الی 3000€ (یورو) بابت شهریه تحصیلی پرداخت کنند. دقت داشته باشید که هزینه های تحصیل به زبان رومانیایی کمتر از تحصیل به زبان انگلیسی می باشد.

هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی گران تر از سایر رشته های تحصیلی می باشد، هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی عمومی سالانه 2880€ (یورو) و تحصیل در رشته های پزشکی تخصصی سالانه 3060€ (یورو) می باشد. هزینه های تحصیل در رشته های غیر پزشکی به شرح ذیل می باشد:

رشته تحصیلی شهریه سالانه در مقطع کارشناسی به یورو شهریه سالانه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به یورو
رشته تحصیلی روانشناسی، اقتصاد و علوم اجتماعی €1.980 €2.160
رشته تحصیلی فنی و مهندسی، علوم پایه، کشاورزی، علوم انسانی و تربیت بدنی €2.430 €2610
رشته تحصیلی معماری €3.150 €3.330
رشته تحصیلی هنر و موسیقی €3.780 €3.960
رشته تحصیلی تئاتر و هنرهای دراماتیک، کارگردانی سینما و تفسیر موسیقی €6.750 €6.930

یکی از مزایا تحصیل در دانشگاه های رومانی امکان اخذ بورس تحصیلی می باشد، دانشجویان واجد شرایط می توانند با دریافت بورسیه تحصیلی به صورت رایگان در دانشگاه های این کشور ادامه تحصیل دهند. برای مطالعه بیشتر در این خصوص مقاله بورسیه تحصیلی رومانی را مطالعه کنید.

هزینه زندگی و تحصیل در شهرهای رومانی

وقتی صحبت از هزینه زندگی در رومانی می شود، بخارست گران ترین شهر است. با این حال، پایتخت رومانی در رتبه 174 در رتبه بندی هزینه زندگی مرسر قرار دارد. بخارست ترکیبی معتبر از بسیاری از چیزهای متضاد است. با معماری شروع می شود، که از پاریسی تا کمونیستی را شامل می شود، تا ساحل آرام رودخانه و زندگی شبانه پر سر و صدا. مردم محلی دوستانه و راحت آن را به یکی از بهترین مکان ها برای مهاجران در رومانی تبدیل کرده است.

تیمیسوارا روحیه شاداب و جوانی دارد، با این حال تاریخچه آن به دهه 1200 بر می گردد. در طول قرن ها، فرهنگ های بسیاری در این شهر اثری از خود بر جای گذاشته اند که آن را به یکی از منحصر به فرد ترین نقاط کشور تبدیل کرده است. اگرچه بزرگ نیست، اما همیشه چیزی در جریان است.

اگرچه کلوژ-ناپوکا پایتخت ترانسیلوانیا است، اما بسیار جذاب است. به محض دیدن خیابان های جذاب و فضاهای سبز آن متوجه خواهید شد. این شهر ‌بخاطر فستیوال‌ ها و هنرهای رو به ‌رشد و جمعیت زیادی از دانشجویان شناخته شده است. همچنین یکی از بهترین مکان‌ ها برای لذت بردن از فرهنگ کافه‌ داری است که این بخش از اروپا به آن معروف است.

هزینه زندگی در 3 شهر برجسته رومانی در زیر آمده است:

نام شهر پارامتر هزینه به لئو رومانی
بخارست هزینه ماهیانه برای 1 نفر بدون اجاره 2256RON
هزینه ماهیانه برای 4 نفر بدون اجاره 7976RON
تیمیسوارا هزینه ماهیانه برای 1 نفر بدون اجاره 2032RON
هزینه ماهیانه برای 4 نفر بدون اجاره 6994RON
کلوژ-ناپوکا هزینه ماهیانه برای 1 نفر بدون اجاره 2105RON
هزینه ماهیانه برای 4 نفر بدون اجاره 7427RON

هزینه زندگی رومانی

متقاضیانی که قصد دارند مهاجرت تحصیلی به رومانی را تجربه کنند باید علاوه بر هزینه های تحصیل، هزینه های زندگی در این کشور را در نظر بگیرند. در رابطه با هزینه های زندگی و تحصیل در رومانی باید به این نکته اشاره کنیم که هزینه های زندگی در این کشور با توجه به نوع زندگی و منطقه زندگی شما متفاوت می باشد.

رومانی یکی از کشورهای ارزان قیمت در قاره اروپا محسوب می شود و دانشجویان می توانند با پرداخت هزینه های کم زندگی خوبی را در این کشور تجربه کنند. به طور کلی برای زندگی دانشجویی در این کشور لازم است فرد ماهانه مبلغی بین 300 الی 500 € (یورو) در نظر داشته باشد. دانشجویان می توانند در طول دوران تحصیلی کار در مشاغل پاره وقت را تجربه کنند و با دریافت دستمزد و حقوق بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل در رومانی را تامین کنند. شما می توانید با مطالعه مقاله کار ضمن تحصیل در رومانی اطلاعات بیشتری در این خصوص به دست آورید.

با مطالعه این مقاله اطلاعاتی در رابطه با هزینه زندگی و تحصیل در رومانی به دست آوردید، شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مهاجرت تحصیلی و سایر روش های مهاجرت به کشور رومانی همه روزه با کارشناسان و وکلاء موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه برای “هزینه زندگی و تحصیل در رومانی

 1. Iman Rezaei گفت:

  چطوری میشه برای تحصیل در رومان اقدام کرد؟

  1. صادقی گفت:

   با سلام در ابتدا بایستی شرایط شما برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور مورد بررسی قرار گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.