هزینه ی زندگی در کانادا- مهاجرت به کانادا | اخذ اقامت کشور های اروپایی – پارس مهاجرت هزینه ی زندگی در کانادا - مهاجرت به کانادا | اخذ اقامت کشور های اروپایی - پارس مهاجرت
مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » کانادا » هزینه ی زندگی در کانادا
سفیران سروش سعادت

هزینه ی زندگی در کاناداهزینه زندگی از مهم ترین فاکتورهای یک مهاجرت منطقی و اصولی می باشد. هزینه زندگی در هر کشوری متفاوت است و از کشوری به کشور دیگر و در هر سالی متغیر است. کانادا از جمله کشور های کم جمعیت و مهاجر پذیر در جهان می باشد و بالطبع هزینه زندگی در کانادا از مقوله های مهم و قابل توجه برای همه مهاجران به این کشور است.در ادامه تمام هزینه های یک زندگی استاندارد را در کشور کانادا تشریح خواهیم کرد. هزینه زندگی در کانادا تا حد زیادی بستگی دارد به اینکه شما در کدام استان، ناحیه و در کدام منطقه از یک شهر سکونت دارید. هزینه زندگی در کانادا به طور معمول در سه دسته قابل تقسیم بندی میباشد. این دسته بندی بر اساس نیاز شما به وسایل، ابزار و مایحتاج شروع یک زندگی مناسب و نزدیک به استانداردهای این کشور است.

 

الف)هزینه هایی که شما یکبار آن را پرداخت می کنید که در واقع هزینه های ثابت زندگی شما را تشکیل می دهند. مثل هزینه خرید خودرو یا هزینه خرید مسکن.

ب) هزینه هایی که بصورت جاری برای شما منظور می شود. مثل هزینه هایی که شما برای خرید وسایل روزمره خورد و خوراک، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، استفاده از  انرژی برق، گاز، تلفن، اینترنت میپردازید. خرید پوشاک، و پرداخت مالیات بر درآمد و …نیز باید در این دسته بندی قرار داد.

ج) هزینه هایی که با اقامت و زندگی در کانادا برایتان بوجود خواهد آمد و در واقع نوعی هزینه برای آینده است. مانند بیمه عمر و هزینه بیماری‌های سخت، پس انداز برای روزهایی که بیکار میشوید، هزینه مسافرت به ایران یا مناطق دیگر.

اگر شما قصد اقامت در شهری مثل تورنتو را دارید، باید به منطقه ای که در آن ساکن می شوید توجه زیادی داشته باشید. شهر تورنتو و شهر های اطراف، دارای سیستم حمل و نقل عمومی بسیار مناسبی می باشد که اگر سعی کنید در ناحیه ای سکونت کنید که به محل کارتان نزدیک باشد یا بتوانید با وسایل حمل و نقل عمومی تردد کنید بخش قابل توجهی از هزینه های زندگی را کاهش میدهید. تورنتو شهری بسیار وسیع با پراکندگی زیاد است مثلا  اسکاربورو در شرق تورنتو و برامتون یا می سی ساگا در غرب تورنتو واقع شده اند که فاصله آنها دو تا سه ساعت است. پس برای هررفت و برگشت پنج تا شش ساعت زمان نیاز دارید.برای خرید خانه میتوانید از وامهای بانکی نیز استفاده کنید.

مناسب ترین منطقه برای سکونت مهاجران علی الخصوص ایرانیان، خیابانی بنام یانگ می باشد. در امتداد این خیابان ساختمانهایی وجود دارد که دسترسی مستقیم به مترو از داخل ساختمان وجود دارد. البته ساختمان‌های با دسترسی مستقیم نسبت به ساختمانهای معمولی اجاره بیشتری را میطلبد ولی آسایش و  دسترسی مستقیم به وسایل حمل ونقل عمومی این هزینه ها را جبران می کند. حراجی‌ها در این کشور بعضا تا ۷۰ درصد قیمت اجناس را تخفیف داده اند، حتی اگر مشکل مالی دارید با خرید اجناس دست دوم که فوق العاده سالم و تمیز هستند میتوانید بسیاری از هزینه ها را سرشکن کنید. حتی قیمت  این اجناس گاهی تا یک دهم قیمت نو آن است. مزیت خرید اتومبیل نو و صفر کیلومتر این است که شما را تا چند سال آینده از هزینه های تعمیر بی نیاز می کند و عیب آن نیز این است که بیمه خودروهای صفر کیلومتر بسیار بالا و گاهی تا پانصد دلار نیز می باشد. هزینه های تعمیر اتومبیل قدیمی و کهنه هم آنقدر زیاد است که به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست. هزینه اجاره آپارتمان در برخی مناطق کشور کانادا یکسان است. تورنتو و ونکوور در این دسته قرار میگیرند.هزینه اجاره آپارتمانی دوخوابه در خیابانی مثل یانگ در تورنتو که نزدیک به مترو باشد تقریبا از ۱۲۰۰ دلار در ماه تا ۱۵۰۰ دلار در ماه متغیر است.برق یک آپارتمان دو خوابه در کشور کانادا تقریبا ماهیانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ دلار هزینه در برخواهد داشت.

در مرکز شهر ها از جمله مرکز دو شهر ونکور و تورنتو که داون تاون میباشند معمولا اجاره‌ها بالا میرود و تقریبا برای هر متر مربعی ۲۰ تا ۲۵ دلار در ماه میباشد پس یک آپارتمان ۱۰۰ متری ماهیانه ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار هزینه اجاره در بر خواهد داشت. هزینه خورد و خوراک در کشور کانادا زیاد نیست و اگر بتوانیم از حراجی های هفتگی خرید کنیم، مبلغ قابل توجهی را در ماه میتوانیم صرفه حویی کنیم. معمولا برای یک خانواده چهار نفره هزینه خورد و خوراکی معادل ۵۰۰ دلار را باید در نظر گرفت. چون در ونکوور هزینه ها کمی بالاتر است این رقم شاید ده درصد افزایش یابد. ضمن اینکه در ونکوور اثری از حراجهای فصلی و هفتگی جذاب تورنتو نیست. بخش زیادی از هزینه های ماهیانه صرف بیمه خودرو، بنزین، تعمیر خودرو  و ایاب و ذهاب میشود. بنزین در ونکور کمی گرانتر از تورنتو میباشد در تورنتو بنزین هرلیتر  ۱۵ سنت است. ولی ونکوور این مزیت را دارد که حد فاصل مسیرها کوتاه تر است. بیمه درمانی همگانی در تورنتو رایگان است ولی در ونکوور برای یک خانواده چهار نفره حدودا ماهیانه ۱۲۰ دلار باید هزینه شود. برخی هزینه ها نیز در اکثر مناطق کشور کانادا یکسان است مثلا هزینه استفاده از تلفن ثابت ۳۰ دلار، اینترنت ۳۰ دلار ،تلویزیون ۴۰ دلار، موبایل ۳۵ دلار به بالا برای همه افراد مقرر شده است.

در زمینه هزینه های مصرف پوشاک نیز شهری مثل تورنتو به خاطر داشتن حراجی‌های فراوان و به صرفه اش بهتر از ونکوور  میباشد. البته هزینه پوشاک بیشتر بستگی به فرد و علاقه اش به مصرف پوشاک برند دارد، ولی بصورت متوسط برای هزینه پوشاک باید ماهیانه رقمی بین ۳۰ تا ۴۰ دلار  کنار گذاشت.  در زمینه مالیات اگر کسی خودش کارفرما می باشد باید مبلغی را به عنوان مالیات در انتهای سال مالیاتی به دولت پرداخت کند و اگر کارمند است و برای فرد یا نهادی کار می کند، در اینصورت بصورت مستقیم مالیات از حقوق او کسر خواهد شد.مبلغ مالیات رابطه مستقیم با میزان درامد شما دارد درامد هایی که به یکصدهزار دلار در سال میرسند رقمی معادل چهل درصد را مالیات می دهند.

 

و اما هزینه بیمه عمر یا بیمه بیماری‌های سخت نوسان شدیدی دارد سن و سال متقاضی این نوع بیمه ها، وضعیت سلامت جسمی فرد متقاضی،مبلغ بیمه و حتی مرد و زن بودن متقاضی این بیمه ها تاثیر زیادی بر مبلغ بیمه می گذارد پس رقم ثابتی را نمیتوان عنوان کرد. هزینه مسافرت نیز بستگی به کشور مقصد دارد. گاهی یک مسافرت تقریبا کوتاه مدت مثلا یک ماهه به کشور ایران  و برای یک خانواده ای چهار نفره به ۱۰ هزار دلار میرسد. علت گرانی مسافرت به کشوری مثل ایران یکی بعد مسافت ایران و کانادا و هزینه زیاد بلیط، خانواده های شلوغ و پرجمعیت و فرهنگ سوغاتی است. که با کمی درایت و جستجو میتوان این هزینه ها را کاهش داد.

پس بطور مختصر و مفید هزینه زندگی در کانادا بطور متوسط برای یک خانواده ۴نفره در ماه از حدود ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار شروع میشود تا الی ماشاالله. یک نکته جالب این است که هزینه زندگی در کانادا برای افراد در سالهای بعدی اقامت کاهش می یابد. امید است که با مطالعه این مقاله توانسته باشیم در زمینه افزایش آگاهی و اطلاعات شما قدمی برداشته باشیم.

 

به این پست امتیاز دهید


سفیران سروش سعادت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *