شرایط کانادا

هزینه تحصیل و زندگی در کانادا

هزینه تحصیل و زندگی در کانادا

کاملا پر واضح است که برای مهاجرت تحصیلی به هر کشوری، مبالغی به‌عنوان شهریه تحصیل و هزینه زندگی وجود دارند. در کشور کانادا نیز هزینه تحصیل و زندگی در کانادا برای متقاضیان و مهاجرین بین المللی امکان مهاجرت تحصیلی به این کشور وجود خواهد داشت. البته این هزینه‌ها در سطح بالایی نبوده و قابل تامین است. اما این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد که این هزینه‌ها پیش از سفر به کانادا مدنظر قرار داده شود و بررسی گردد. در این صورت مهاجرت آسانی خواهید داشت. افراد باید هزینه‌ های تحصیلی و زندگی در کانادا را با شرایط مالی و وضعیت اقتصادی خود در خانواده بسنجند. درمجموع 26 دانشگاه معتبر و به ثبت رسیده در سطح جهان در کشور کانادا وجود دارند که هریک از آنها شهریه متفاوتی را از دانشجو دریافت می‌دارند. ممکن است برای مهاجرت به کانادا تمایل به در اختیار داشتن این اطلاعات داشته باشید که این امر ازطریق برقراری ارتباط با مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت امکان‌پذیر خواهد بود.

بورسیه‌ و هزینه تحصیل و زندگی در کانادا

کشور کانادا از دانشجویان کشورهای خارجی به طور ویژه ای استقبال می نماید. این کشور انواع مختلفی از بورسیه ها را در راستای پذیرش تحصیلی در کانادا برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته تا با شرایط مساعدتری به ادامه تحصیل بپردازند. در اکثر دانشگاه های جهان، بورسیه های تحصیلی به دانشجویانی تعلق می گیرد که در مقاطع تحصیلات تکمیلی به خصوص دکترا در حال تحصیل هستند. دانشگاه های کانادا نیز از این قاعده مستثنی نبوده و اکثر بورس ها و کمک هزینه ها را در مقطع دکترا یا PHD به دانشجویان اعطا می نماید. در اینجا به برخی از بورس های تحصیلی مقطع دکترا اشاره می نماییم:

  • کمک هزینه تحصیلی جوایز الماس ملکه الیزابت دوم
  • جوایز دکترای پژوهشی  IDRCکه برای مدت 3 ماه الی 1 سال دانشجویان را تحت پوشش قرار می دهد. ارزش این بورسیه بالغ بر 20.000CAD (دلار کانادا) می باشد.
  • بورس تحصیلی دکترا ترودو که در رشته های متعددی در مقطع دکترا به دانشجویان تعلق می گیرد. این بورسیه درصد بالایی از هزینه تحصیل و زندگی در کانادا را تحت پوشش قرار می دهد.
  • بورس تحصیلی وینج کانادا که ارزش آن به میزان 50.000CAD (دلار کانادا) در هر سال تحصیلی بوده و برای مدت زمان 3 سال به دانشجویان مشغول تحصیل در رشته های علوم طبیعی، علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم بهداشت و علوم مهندسی تعلق می گیرد.

علاوه بر این که دولت کانادا برای دانشجویان بین المللی بورسیه تحصیلی در نظر گرفته است، دانشگاه های این کشور نیز بورس های مختلفی را جهت جذب دانشجویان خارجی مستعد، به آنها اعطا می نمایند که البته شرایط خاص خود را دارند.

هزینه تحصیل در کانادا

در مبحث هزینه تحصیل و زندگی در کانادا، در این بخش قصد داریم هزینه های تحصیلی را در مقاطع مختلف مورد بررسی قرار دهیم. کانادا یک کشور اروپایی و پیشرفته است که تکنولوژی بسیار مدرنی را جهت آموزش و پرورش دانشجویان در اختیار دارد. با این حال هزینه تحصیل و زندگی در کانادا نسبت به دیگر کشورهای اروپایی کمی پایین تر است. طبق بررسی ها و ارزیابی هایی که در این زمینه انجام شده است، به طور متوسط مبلغ 15.000 الی 30.000CAD (دلار کانادا) برای مهاجرت به کشور کانادا از طریق تحصیلی مورد نیاز است. البته این مبلغ به صورت میانگین بوده و با توجه به دانشگاه انتخابی، رشته و مقطع تحصیلی و حتی شهر محل اقامت (حومه یا مرکز شهر) دستخوش تغییر می گردد.

بررسی های انجام شده در راستای هزینه تحصیل و زندگی در کانادا نشان می دهد مبالغ شهریه تحصیلی در مقاطع مختلف به صورت زیر تخمین زده می شود:

مقطع تحصیلی شهریه دانشگاهی به CAD (دلار کانادا) در هر سال تحصیلی
مدارس شبانه روزی 30000 الی 50000
مقطع کارشناسی 5500 الی 29000
مقطع کارشناسی ارشد 13000 الی 20000
مقطع دکترا (PHD) 10000 الی 20000

هزینه تحصیل و زندگی در کانادا علاوه بر شهریه تحصیلی که به صورت مجزا می باشد، هزینه هایی شامل حمل و نقل، کتب آموزشی و لوازم التحریر، اجاره مسکن یا خوابگاه دانشجویی، خورد و خوراک نیز می گردد که در بخش های بعدی مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

هزینه تحصیل در رشته های مختلف در کانادا

در اینجا به منظور بررسی هزینه تحصیل در کانادا، شهریه های تحصیلی که در برخی رشته ها تعیین شده است را به تفکیک آورده ایم که به صورت زیر می باشند:

رشته تحصیلی شهریه دانشگاهی برای دانشجویان مقطع لیسانس در سال 2019-2020 میلادی به CAD (دلار کانادا)
آموزش 20.875
هنرهای تجسمی و نمایشی و فناوری ارتباطات 25.127
علوم انسانی 28.676
علوم اجتماعی و رفتاری 27.647
حقوق، مشاغل حقوقی و مطالعات 33.192
مدیریت تجارت و مدیریت عمومی 28.680
علوم و فنون فیزیکی و زندگی 31.536
ریاضیات، کامپیوتر و علوم اطلاعات 33.012
مهندسی 33.703
معماری 26.457
کشاورزی، منابع طبیعی و حفاظت 26.208
دندانپزشکی 56.621
پزشکی 32.450
پرستاری 21.922
داروسازی 40.960
دامپزشکی 63.323
سایر رشته های مربوط به بهداشت، سلامت و… 24.626

بررسی هزینه تحصیل و زندگی در کانادا

بررسی هزینه تحصیل و زندگی در کانادا

پیش تر گفته شد تجزیه و تحلیل هزینه تحصیل و زندگی در کانادا از موضوعات ضروری و مهم در امر مهاجرت تحصیلی متقاضیان محسوب می گردد. لذا شایسته است کلیه هزینه ها همراه با ریز هزینه ها مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد. به طور متوسط هزینه زندگی در کانادا را می بایست بین 14.000 الی 40.000CAD (دلار کانادا) به صورت سالیانه تخمین زد. البته این مبلغ به طور یقین در سال 2020 میلادی افزایش می یابد.

اگرچه هزینه تحصیل در کانادا از پیش تعیین شده می باشد و برای کلیه دانشجویان یکسان است. اما هزینه زندگی در این کشور به الگوی مصرف دانشجویان، سبک زندگی و شهر اقامتی آنها بستگی داشته می تواند کاهش یا افزایش یابد. به همین دلیل رقم مشخص و معینی در این زمینه وجود نداشته و ارقام به صورت تقریبی می باشد. بنابراین بهتر است در مخارج زندگی در این کشور، زیاده روی نکنید.

برخی ملزومات و هزینه تحصیل و زندگی در کانادا در جدول زیر آمده است:

فهرست اقلام مورد نیاز زندگی در کانادا قیمت به CAD (دلار کانادا)
1 لیتر شیر 2.34
هر قرص نان 500 گرمی 2.84
هر کیلو برنج 4.01
هر شانه تخم مرغ 12 عددی 3.31
1 کیلو گوشت مرغ 13.34
1 کیلو گوشت گوساله 14.89
1 کیلو سیب 3.97
1 کیلو موز 1.71
1 کیلو سیب زمینی 2.69
1 کیلو پیاز 2.62
هر بطری آب 1.5 لیتری 2.27
هزینه ماهیانه ایاب و ذهاب 95
هزینه های مربوط به قبوض آب، برق، سیستم سرمایش و گرمایش برای یک واحد آپارتمان 85 متری 147.43
اینترنت پرسرعت با سرعت 60 مگابایت بر ثانیه و حجم نامحدود 73.92
آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 1.238.43
آپارتمان 1 خوابه در اطراف شهر 1.008.03
آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر 2.001.78
آپارتمان 3 خوابه در اطراف شهر 1.656.28

کار جهت تامین هزینه تحصیل و زندگی در کانادا

دانشجویان بین المللی از طریق کار ضمن تحصیل می توانند بخشی از هزینه تحصیل و زندگی در کانادا را پوشش دهند. اما در این خصوص شرایط خاصی تعیین شده است که یکی از آنها پاره وقت بودن مشاغل دانشجویی است. در واقع دانشجویان حق کار به صورت تمام وقت را نداشته و برای میزان ساعات مشخصی می توانند به صورت پاره وقت مشغول کار شوند. چراکه دولت کانادا تحصیل در این کشور را بر کار دانشجویی ارجح تر می داند. تنها در صورتی می توانند به صورت تمام وقت کار کنند که در تعطیلات باشند. این اجازه به دانشجویان خارجی داده شده است که در طول تحصیل خود به صورت میانگین برای مدت 20 ساعت در هفته کار کنند. شغلی که دانشجو در آن مشغول می شود می تواند در دانشگاه مورد تحصیل و یا خارج از آن باشد. در راستای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این خصوص سایر زمینه ها مانند نحوه اخذ ویزای تحصیلی کانادا، توصیه می گردد ضمن مطالعه دقیق مقاله فوق، از مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز راهنمایی و کمک بگیرید.

2 دیدگاه برای “هزینه تحصیل و زندگی در کانادا

  1. ریحانه گفت:

    مطلب خوبی بود.ممنونم

  2. تفنگ چی گفت:

    هزینه تحصیل و زندگی در کانادا نسبت به خیلی کشورهای اروپایی بهتره!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *