مهاجرت تحصیلی قطر

هزینه تحصیل و زندگی در قطر

هزینه تحصیل و زندگی در قطر با هزینه تحصیل و زندگی در سایر کشور های حوزه خلیج فارس یکسان نمی باشد و متقاضیانی که قصد دارند برای ادامه تحصیل به کشور قطر مهاجرت کنند، حتما باید از شرایط و هزینه تحصیل و زندگی در قطر به صورت کامل مطلع شوند.

سیستم آموزشی کشور قطر در سال های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است و لازم به ذکر است که در کشور قطر دانشگاه های بسیار معتبر و شناخته شده ای وجود دارند؛ به همین دلیل هر ساله دانشجویان بین المللی بی شماری برای تحصیل وارد دانشگاه های کشور قطر می شوند.

متقاضیان می توانند جهت ورود به خاک کشور قطر یکی از راه های زیر را انتخاب کنند:

← مهاجرت برای تاسیس کمپانی در کشور قطر.

← مهاجرت با کسب روادید کاری به کشور قطر.

← مهاجرت برای سرمایه گذاری در زمینه های مختلف در کشور قطر.

← مهاجرت برای ازدواج در کشور قطر.

درباره کشور قطر

کشور قطر یکی از کشور های واقع در قاره ی آسیا می باشد که در بخش جنوب غربی این قاره قرار گرفته است و از سرزمین های حوزه ی خلیج فارس به شمار می رود.

این کشور در همسایگی کشور هایی چون عربستان، ایران، عراق، کویت، امارات و همچنین بحرین قرار گرفته است و پایتخت آن دوحه نام دارد.

کشور قطر تا سال هزار و سیصد و چهل و نه شمسی، مستعمره بریتانیا بود و بعد از آن به کشوری مستقل تبدیل شد. کشور قطر بعد از مستقل شدن در تاریخ ذکر شده، به یکی از ثروتمند ترین کشور های دنیا تبدیل شد؛ زیرا این کشور دارای منابع غنی از نفت و گاز طبیعی میباشد.

مردم کشور قطر به دو زبان عربی و زبان انگلیسی مسلط می باشند اما به طور کلی زبان رسمی این کشور زبان عربی تعیین شده است و تقریبا دو و نیم میلیون نفر در این کشور زندگی می کنند.

در سال های اخیر متقاضیان و مهاجران زیادی به کشور قطر مهاجرت کرده اند و به همین دلیل بیش از سیصد هزار نفر نیروی کار خارجی در این کشور وجود دارد.

در جدول زیر اطلاعات کلی درباره کشور قطر ارائه شده است:

دوحه پایتخت
حکومت متمرکز پادشاهی مشروطه دولت
اسلام دین
ریال قطر واحد پول
Qa. دامنه اینترنت
بیش از دو میلیون نفر جمعیت
974+ پیش شماره تلفن

شهر های کشور قطر:

 • وکره.
 • خور.
 • شمال.
 • مسیعید.
 • لوسیل.
 • مروارید.
 • دخان.
 • زباره.

لازم به ذکر است که دوحه، پایتخت این کشور، بزرگترین شهر کشور قطر به شمار میرود

مخارج تحصیل در قطر

هزینه تحصیل در کشور قطر بستگی به دانشگاه و مرزک تحصیلی مورد نظر دارد. به طور کلی دانشجویان بومی و دانشجویان خارجی شهریه یکسان پرداخت می کنند و هزینه ی تحصیل در دانشگاه های این کشور به طور متوسط بیست هزار دلار در هر ترم میباشد.

برخی از دانشگاه های کشور قطر، شهریه های تحصیلی را براساس کردیت اور دریافت می کنند؛ برای مثال برای تحصیل در دوره های 16 هفته ای در دانشگاه قطر، دانشجویان باید سیصد و شصت و پنج دلار کردیت اور داشته باشند. همچنین دانشجویان می توانند در بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی جهت تحصیل در قطر را کسب کنند. این متقاضیان ممکن است توسط سفارتخانه های کشور خود نامزد دریافت بورسیه شوند یا می توانند مستقیما به دانشگاه اقدام کنند.

متقاضیان خارجی برای تحصیل در دوره ی کارشناسی ارشد باید مدرک معتبر لیسانس اراده دهند و سپس دانشجویانی که می خواهند وارد دوره تحصیلی تکمیلی شوند، باید در دوره ی کارشناسی ارشد نتیجه خوبی کسب کنند.

ارائه مدرک زبان آیلتس رسمی و معتبر برای تحصیل در تمامی دوره های تحصیلی در دانشگاه های قطر الزامی می باشد و لازم به ذکر است که متقاضیان خارجی قبل از مهاجرت به کشور قطر، حتما باید از شرایط و هزینه تحصیل و زندگی در قطر آگاه باشند.

متقاضیان می توانند برای مطلع شدن از شرایط کاری در کشور قطر در سال 2019 به مقاله ی “کار در قطر در سال 2019” که توسط کارشناسان موسسه حقوقی و مهاجرتی سفیران سروش سعادت تهیه شده است، مراجعه کنند.

هزینه زندگی در کشور قطر

هزینه ها زندگی در قطر بالا می باشد و لازم به ذکر است که به جز برخی از موارد مشخص، هزینه ها و مخارج زندگی در قطر بسیار زیاد است. قیمت برخی از موارد وارداتی برای مثال برخی از اقلام موارد غذایی بالا تر از موارد تولیدی بومی می باشد.

به دلیل کوچک بودن کشور قطر، متقاضیان و دانشجویان و افرادی که ساکن کشور قطر می باشند، به راحتی به تمامی محل های مورد نظر دسترسی دارند. به دلیل کمبود محل سکونت اجاره ای در کشور و همچنین مهاجرت کارکنان بین المللی و متقاضیان مختلف خارجی، قیمت اجاره خانه و خرید خانه در کشور قطر به طور چشمگیری افزایش یافته است. به طور کلی هزینه های سکونت در کشور قطر به صورت زیر می باشد:

هزینه مورد
6000 تا 12000 ریال قطر یک اتاق خواب نرمال
6000 ریال قطر آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر
4000 ریال قطر آپارتمان یک خوابه در خارج شهر

شرایط پذیرش در قطر

شرایط پذیرش در مراکز تحصیلی و دانشگاه های مختلف کشور قطر متفاوت می باشد و لازم به ذکر است که نوع درخواست و تقاضا برای ورود به دانشگاه ها و مراکز تحصیلی این کشور به چند بخش تقسیم می شوند:

 • ورودی جدید.
 • دانشجوی انتقالی.
 • دانشجوی بازدید کننده.
 • متقاضیان فاقد مدرک.

متقاضیان و دانشجویان بین المللی برای تحصیل در اولین دوره ی دانشگاهی حتما باید مدارک و شرایط زیر را دارا باشند:

 • سپری کردن مراحل ثبت نام اینترنتی.
 • مدرک نهایی، رسمی و گواهی نامه دوره ی تحصیلی دبیرستان.
 • گواهی بهداشتی صادر شده در داخل قطر (دانشجویان بین المللی می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به تارنمای دانشجویان بین المللی در قطر مراجعه کنند).
 • یک کپی از کارت شناسایی قطری متقاضی (متقاضیان غیر قطری نیز باید یک نسخه از گذرنامه خود را ارائه دهند؛ دانشجویان بین المللی می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به تارنمای دانشجویان بین المللی در قطر مراجعه کنند).
 • دو قطعه عکس مشابه با اندازه های گذرنامه  (اندازه 4 × 6 سانتیمتر) با پس زمینه سفید.
 • تست های رسمی درخواست کنندگان به کالج هایی که برنامه بنیادین نیاز دارند (اگر در دسترس هستند) به مرکز آزمایشی برنامه بنیاد منتقل شوند تا از برنامه تحصیلی پایه معاف شوند.

هزینه تحصیل و زندگی در قطر یکی از مهم ترین مواردی می باشد که دانشجویان و متقاضیان باید قبل از مهاجرت و ورود به خاک کشور قطر درباره آن به صورت کامل مطلع باشند.

ورود به دانشگاه های قطر

متقاضیان و دانشجویانی که قصد دارند در دانشگاه های کشور قطر مشغول به تحصیل شوند، می بایست با کسب روادید تحصیلی به کشور قطر مهاجرت کنند.

جهت کسب روادید تحصیلی کشور قطر و تحصیل در قطر متقاضیان در نخستین گام باید در امتحان ورودی دانشگاه مورد نظر پذیرفته شوند.

بعد از کسب قبولی در دانشگاه مورد نظر، متقاضیانی که قصد کسب روادید تحصیلی کشور قطر را دارند، حتما باید مدارک و شرایط زیر را دارا باشند:

 • ارائه گذرنامه معتبر (شش ماه).
 • شش قطعه عکس (گذرنامه).
 • ارائه مدارک تحصیلی کسب شده (به همراه ترجمه رسمی و ریز نمرات).
 • ارائه مدارک ازدواج (در صورت نیاز).
 • ارائه مدارک پزشکی (جهت اثبات سلامت).
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی.
 • کسب تاییدیه از کنسولگری و آموزش و پرورش.
 • داشتن توان مالی کافی.

لازم به ذکر است که متقاضیان برای ورود به دانشگاه باید شرایط و مدارک زیر را دارا باشند:

 • کامل کردن فرم های مربوطه.
 • مدارک پیش دانشگاهی و دیپلم.
 • بیمه.
 • چهار عدد عکس.
 • شرکت در دوره های آموزشی پایه (در صورت نیاز).

تحصیل در دوره کارشناسی در قطر

متقاضیان و دانشجویانی که قصد دارند در این دوره مشغول به تحصیل در قطر شوند و مدرک لیسانس را بدست بیاورند، باید مدرک زبان انگلیسی داشته باشند و لازم به ذکر است که تحصیل در دوره ی کارشناسی در دانشگاه های کشور قطر حداکثر پنج سال به طول می انجامد.

اکثر دانشگاه های کشور قطر مدرک لیسانس را در زمینه های هنری، مهندسی، علوم، مدیریت بازرگانی و سایر موارد مرتبط کسب کنند.

متقاضیانی که می خواهند در این دوره مشغول به تحصیل شوند، می توانند به صورت اینترنتی مدارک خود را آپلود کنند و اقدام به کسب قبولی در دانشگاه مورد نظر کنند.

تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در قطر

جهت تحصیل در دوره ی کارشناسی ارشد در کشور قطر و کسب مدرک فوق لیسانس، متقاضیان و دانشجویان باید مدرک لیسانس معتبر داشته باشند و همچنین مدرک زبان خود را نیز ارائه دهند.

دانشجویانی که قصد یادگیری زبان عربی را دارند، می توانند در دوره های آموزشی زبان عربی شرکت کنند؛ اما لازم به ذکر است که در دوره ی کارشناسی ارشد نیز اکثر دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

دوره دکترا در قطر

دانشجویانی که جهت کسب مدرک دکترا قصد تحصیل در قطر را دارند، باید در نظر داشته باشند که تحصیل در دوره ی دکترا در دانشگاه های کشور قطر شرایط آسانی ندارد.

متعهد بودن، داشتن زمینه های آموزشی، تجربه های تحصیلی، پروژه های تحقیقاتی و ارائه پایان نامه بسیار خوب، از مهم ترین شروط تحصیل در دوره ی دکترا در دانشگاه های کشور قطر می باشند.

کسب بورس تحصیلی در قطر

هر ساله دانشجویان زیادی اقدام به کسب بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی می کنند و لازم به ذکر است که کسب بورسیه های تحصیلی در صورتی امکان پذیر خواهد بود که متقاضیان و دانشجویان دارای شرایط مورد نیاز باشند.

دانشگاه های کشور قطر با ارائه بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی قصد دارند تا دانشجویان برتر و متخصصان بین اللمللی را جذب کنند.

معروف ترین بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی در کشور قطر به چند بخش تقسیم می شوند.

 • GCC States Scholarships.
 • GCC Qatari Certificate Scholarship.
 • Non-Merit Qatar University Scholarships.
 • Outstanding Performance Scholarships.
 • Qatari National’s Children Scholarships.
 • Qatar University Admissions.

زبان تحصیل در قطر

زبان مردم کشور قطر و زبان رسمی این کشور عربی که در حوزه کشور های خلیج فارس قرار گرفته است عربی می باشد، اما به یاد داشته باشید که در دانشگاه های این کشور زبان تدریس دروس گوناگون عربی و انگلیسی می باشد.

انگلیسی به طور گسترده ای در قطر استفاده می شود و لازم به ذکر است که کشور قطر در گذشته مستعمره کشور انگلستان بود دولت کشور قطر زبان انگلیسی را به عنوان گویش دوم بعد از عربی رتبه بندی کرده است. این به خاطر این واقعیت است که کشور قطر دارای مهمانان و مهاجران خارجی بی شماری می باشد و زبان انگلیسی راه ارتباطی مردم بومی قطر و کارگران و مهاجران خارجی می باشد. اما در کل لازم به ذکر است که یاد گرفتن زبان عربی جهت مهاجرت به کشور قطر می تواند امری مفید و کارآمد باشد.

همانطور که در این مقاله گفته شد، هزینه تحصیل و زندگی در قطر با هزینه تحصیل و زندگی در سایر کشور های همسایه متفاوت می باشد و تحصیل در کشور قطر شرایط خاص خود را دارد و متقاضیان باید شرایط لازم برای کسب قبولی را دارا باشند.

شما عزیزان می توانید جهت دریافت روادید و پاسپورت قطر و یا مهاجرت به کشور های جهان مختلف، با ارائه مدارک خود به کارشناسان مجرب موسسه حقوقی و مهاجرتی سفیران سروش سعادت، پروسه ی انجام امور پرونده ی خود را شروع کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *