مهاجرت تحصیلی سوئیس

هزینه تحصیل در سوئیس

هزینه تحصیل در سوئیس

هزینه تحصیل در سوئیس موضوعی فراگیر می باشد که هر ساله ذهن افراد زیادی را در خصوص تحصیل در مقاطع و رشته های مختلف در این کشور ثروتمند به سمت خود سوق می دهد. هزینه تحصیل در این کشور در مقاطع مختلف و با توجه به ملیت متقاضی متفاوت می باشد. این کشور که در میان کشورهای ایتالیا، آلمان، فرانسه و لیختن اشتاین قرار گرفته است. یکی از بهترین مکان های جهان برای زندگی است. این کشور که دارای فرهنگ های متنوع و زبان های مختلف می باشد از نظر علم و دانش نیز در جایگاه رفیعی قرار دارد. به طوری که دانشگاه های برتر این کشور جزء 300 دانشگاه برتر جهان هستند.

نظام آموزشی کشور سوئیس تحت فرایند بولونیا است که در کنار امکانات فراوان و تجهیزات پیشرفته محیط بسیار مناسبی را برای تحقیقات و تحصیل در موسسات و دانشگاه های کشور برای دانشجویان داخلی و خارجی ایجاد کرده است. هزینه تحصیل با توجه به نوع دانشگاه، شهر محل تحصیل و نوع مقطع تحصیلی متفاوت می باشد. همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله هزینه تحصیل در سوئیس را بررسی کرده اند.

بررسی هزینه تحصیل در سوئیس

کشور سوئیس 10 دانشگاه دولتی و 2 دانشگاه فدرال دارد که در کنار دیگر دانشگاه های علوم کاربردی و خصوصی مشغول ارائه برنامه های تحصیلی به دانشجویان داخل و بین المللی می باشند. شهرهای زوریخ ، ژنو و برن از جمله شهرهای مهم دانشگاهی این کشور هستند. البته هزینه زندگی نیز در این شهرها به نسبت بالاتر می باشد. تحصیل در دانشگاه های این کشور در مقطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است.

هزینه تحصیل در این دانشگاه ها با توجه به ملیت دانشجویان نیز متفاوت می باشد. به طوری که تحصیل برای شهروندان عضو اتحادیه اروپا و شهروندان سوئیس تقریبا رایگان می باشد. اما برای دیگر افراد تحصیل در این کشور نیازمند پرداخت هزینه شهریه است. البته مواردی مانند بورس تحصیلی و کمک هزینه های دولتی و غیره می توان در کاهش هزینه ها به دانشجویان کمک کند. هزینه تحصیل در این کشور همچنین نسبت به مقاطع تحصیلی متفاوت می باشد.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور سوئیس

مردم این کشور به 4 زبان مختلف آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانیایی صحبت می کنند. علاوه بر آن زبان انگلیسی نیز به عنوان 1 زبان بین المللی در این کشور مورد توجه می باشد. تحصیل کارشناسی نیز معمولا به زبان های آلمانی و فرانسوی که در این کشور رایج تر است، در دانشگاه های سوئیس انجام می گیرد. البته برخی از دانشگاه ها نیز برنامه های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی را ارائه می دهند.

تحصیل کارشناسی در سوئیس در اکثر رشته ها حدود 3 سال به طول می انجامد. به صورت 6 ترم و اخذ امتیاز 180 الی 240ECTS می باشد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئیس به صورت میانگین 1400€ الی 3400€ (یورو) در هر سال برای شهروندان اروپایی می باشد. البته هزینه تحصیلی در موسسات خصوصی بسیار بالاتر از این مقدار و چندین برابر می شود. همچنین تحصیل در رشته های پزشکی نیز گران تر است.

شاخص هزینه زندگی در شهرهای مختلف این کشور در نمودار زیر بیان گردیده است:

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در سوئیس

کارشناسی ارشد در سوئیس نیز مانند تحصیل کارشناسی در این کشور به زبان های آلمانی، فرانسوی و انگلیسی غالبا به دانشجویان ارائه می شود. کارشناسی ارشد در سوئیس حدود 2 سال به طول می انجامد که در 4 ترم تحصیلی انجام می گیرد. طبق فرایند بولونیا سیستم امتیاز دهی در هر ترم حدود 30 ECTS که مجموعا 120 ECTS می شود. هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولتی به طور میانگین حدود 2000€ الی 5000€ (یورو) در هر سال می باشد. البته هزینه تحصیل در این مقطع در دانشگاه های خصوصی به بیش از 40000€ (یورو) در هر سال نیز می رسد.

البته کار حین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به صورت موقت و 20 ساعت در هفته امکان کاهش هزینه ها برای دانشجویان را می دهد. علاوه بر این بورس های تحصیلی نیز در مقطع کارشناسی ارشد بسیار بیشتر نسبت به کارشناسی به دانشجویان بین المللی ارائه می شود. به طور کلی هزینه زندگی در این کشور در مقاله هزینه زندگی در سوئیس در مقاله زیر بیان شده است.

دکتری و هزینه تحصیل در سوئیس

تحصیل دکتری آخرین مقطع تحصیلی عالی در این کشور است. تحصیل دکتری در این کشور برای شهروندان سوئیس و شهروندان عضو اتحادیه اروپا رایگان است. تحصیل دکترا در سوئیس حدود 3 الی 5 سال به طول می انجامد. هزینه تحصیل مقطع دکتری در دانشگاه های دولتی سوئیس حدود €300 الی 900€ (یورو) هزینه در پی دارد. افرادی که در این مقطع بورسیه تحصیلی دریافت می کنند ماهی حدود 2000CHF (فرانک سوئیس) حقوق دریافت می کند. امکان کار حین تحصیل حدود 20 ساعت در هفته نیز در این مقطع برای دانشجویان مجاز می باشد. تحصیل دکتری نیز به زبان های آلمانی، فرانسوی و انگلیسی صورت می گیرد. شهرهایی مانند زوریخ و ژنو از جمله شهرهای مهم برای تحصیل در دکتری می باشد. جهت تحصیل در این کشور مقاله ویزای تحصیلی سوئیس را مطالعه بفرمائید.

دکتری و هزینه تحصیل در سوئیس

هزینه زندگی دانشجویی در سوئیس

سوئیس یکی از گران ترین کشورهای جهان است. هزینه زندگی از موارد مهم برای زندگی دانشجویی در این کشور می باشد. گران ترین شهرهای این کشور عبارتند از:

  • ژنو
  • زوریخ

میانگین هزینه ها در این کشور به شرح زیر می باشد:

آیتم هزینه ها به یورو
زندگی دانشجویی €1300 الی 1700€
زندگی در شهر ژنو €1650 الی 2500€
زندگی در شهر زوریخ €1650 الی 2500€
زندگی در شهر برن €1600
زندگی در شهر بازل €1400 الی 2000€
نرخ اقامت در سوئیس €600 الی 700€

همچنین استفاده از خوابگاه دانشجویی سوئیس که البته از نظر تعداد دارای محدودیت هستند هزینه ای حدود €450 الی 800€ (یورو) در ماه در بر دارد. علاوه بر خوابگاه یکی دیگر از گزینه های اقامت که بسیار محبوب نیز است. استفاده مشترک از اجاره خانه در سوئیس است که حدودا ماهانه €700 الی 1200€ (یورو) هزینه در پی دارد. محبوبیت این نوع اقامت به دلیل به اشتراک گذاشتن هزینه ها و پایین آوردن هزینه ها در کنار کیفیت خوب اقامت می باشد.

هزینه خرید مواد غذایی نیز به طور متوسط نیز حدود 500€ (یورو) در ماه تخمین زده شده است. این در حالیست که رستوران های ارزان قیمت در سوئیس وعده های غذایی را با قیمت هایی از €16 الی 27€ (یورو) برای هر نفر سرو می کنند. رستوران هایی که غذاهای بین المللی را سرو می کنند قیمت پایین تری دارند. هزینه حمل و نقل نیز حدود 55€ (یورو) در ماه است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های سوئیس

هزینه تحصیل در دانشگاه های سوئیس با توجه به رده دانشگاه و نوع و شهر محل تحصیل دانشگاه منفاوت می باشد. سیستم یکپارچه ای برای تعیین این هزینه ها وجود ندارد. به صورت کلی با توجه به کیفیت و اعتبار دانشگاه های سوئیسی هزینه های تحصیل در این کشور بسیار مقرون به صرفه است. البته هزینه زندگی در سوئیس بالاست. می توان یک نکته منفی در این باب باشد. جهت اخذ اقامت این کشور مقاله شرایط اخذ قامت سوئیس را مطالعه بفرمائید.

در جدول زیر برای درک بهتر هزینه میانگین برخی از دانشگاه های سوئیس آورده شده است:

نام دانشگاه میانگین هزینه تحصیل در سال به یورو
دانشگاه علوم کاربردی و شمال غربی سوئیس FHNW €1260
دانشگاه ژنو €900
دانشگاه برن €1700
دانشگاه لوزان €1040
ETH زوریخ – موسسه فدرال فناوری سوئیس زوریخ €1200
موسسه فدرال فناوری سوئیس لوزان €1150
دانشگاه زوریخ €1300
دانشگاه بازل €1550

بورسیه تحصیلی در سوئیس

یکی از راه های کاهش هزینه ها جهت تحصیل استفاده از فاندها و بورسیه های تحصیلی در این کشور است. دانشجویان بین المللی می توانند بر اساس مشارکت های ایجاد شده با چندین کشور، بورسیه های ارائه شده توسط دولت سوئیس را دریافت کنند. بیشتر این بورس های تحصیلی به  نامزدها و محققان تحصیلات تکمیلی در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد اعطاء می شود. سایر بودجه ها و کمک هزینه ها توسط دانشگاه ها به صورت فردی و سازمان های دیگر در سوئیس ارائه می شود. بورسیه های تحصیلی دیگری نیز توسط برخی از دانشگاه های سوئیس ارائه می شود که در اینصورت دانشجویان می توانند از کمک هزینه های مختلف از €9200 الی 13700€ (یورو) بهره مند شوند. مشروط بر اینکه در پایان ترم اول تحصیلات خود موفق به موفقیت علمی شوند در سال های بعدی ادامه پیدا می کند.

پس از بررسی هزینه ها و پذیرش از سوی دانشگاه های سوئیس متقاضیان ملزم به اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی خواهند بود. مسلما افرادی که بتوانند مهاجرت تحصیلی به سوئیس داشته باشند می توانند پس از تحصیل در این کشور با فرصت های مناسب شغلی روبرو شوند. در این کشور مشغول به کار شوند و اقامت پس از تحصیل در کشور سوئیس را بدست بیاورند. برای دریافت دیگر اطلاعات و روش های دیگر مهاجرتی به کشور سوئیس و دیگر کشورهای اروپایی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با سال ها تجربه در این زمینه آماده همکاری و مشاوره به هموطنان گرامی می باشد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *