مهاجرت تحصیلی اتریش

هزینه تحصیل در اتریش

هزینه تحصیل در اتریش

بسیاری از علاقه مندان مهاجرت به اتریش قصد دارند از طریق تحصیلی اقدام نمایند. هزینه تحصیل در اتریش نخستین سوالی است که پیش می آید. چراکه با توجه به امکانات رفاهی و سطح بالای شرایط اجتماعی زندگی در اتریش قطعا انتخاب اتریش برای اخذ ویزای تحصیلی نسبت به سایر کشور های اروپایی تقاضای بیشتری خواهد داشت. با توجه به این که 3 کشور برتر علمی جهان دارای گران ترین هزینه های زندگی و محدودیت های فراوانی برای پذیرش ایرانیان هستند. قطعا ویزای تحصیلی اتریش اهمیت بیشتری می یابد می تواند جایگزین مناسبی شناخته شود.

حال در چنین شرایطی کشوری مانند اتریش که سطح کیفی بالایی دارد. از لحاظ علمی نیز جایگاه خوبی دارد. همچنین می تواند نظر بیشتر محصلان را به خود جلب کند. در این مقاله به موضوع هزینه تحصیل در اتریش که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده است، پرداخته می گردد.

درباره اتریش در سال 2021

اتریش در قلب اروپا قرار دارد. این کشور عضو اتحادیه اروپا است. بیش از 8.8 میلیون نفر در این کشور زندگی می کنند. این کشور به طور مداوم به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان از لحاظ شاخص های اقتصادی انتخاب شده است. اتریش در زمینه رفاه اجتماعی استاندارد های خود را بسیار توسعه داده است. جالب است بدانید بی طرفی دائمی اتریش در امور سیاست خارجی و بین المللی زبانزد است با باعث شده اتریش را به عنوان یک کشور صلح طلب بشناسند.

این کشور دارای جاذبه های توریستی فراوان با یک تاریخ طولانی و چشمگیر است. شهرهای مدرن و توسعه یافته آن، با اقتصاد و درآمد بالای شهروندان فضایی مناسب برای دانشجویان بین المللی را رقم زده است. همچنین به دنبال امکانات شهری فوق العاده، مناظر شگفت انگیز و مراکز سرگرمی باعث جذابیت این کشور شده است. پایتخت این کشور وین بیش از 1.8 میلیون نفر جمعیت دارد. میزبانی سازمان های بین المللی نظیر سازمان ملل، این شهر را مرکز اقتصادی، فرهنگی و سیاسی در این کشور و حتی جامعه بین الملل کرده است.

در وین چندین موسسه آموزش عالی معروف جهانی وجود دارد. یکی از آن ها آکادمی هنرهای زیبای وین است. شما همچنین دانشگاه ملی وین را که یکی از قدیمی ترین دانشگاه های دنیاست را در صدر دانشگاه های معروف در اتریش خواهید دید. زبان رسمی اتریش آلمانی است. اما زبان های دیگر نیز وجود دارد.

بررسی هزینه تحصیل در اتریش

واحد پولی استفاده شده در این کشور € (یورو) است. هزینه تحصیل در اتریش بستگی به بیش از یک متغیر دارد. یعنی عوامل مختلفی به میزان هزینه های تحصیل در اتریش بستگی دارد. یکی از این متغیر ها، مکانی است که در اتریش ساکن هستید. مورد دیگر این است که آیا در دانشگاه دولتی پذیرش شده اید یا خصوصی. پذیرش در دانشگاه های دولتی خود به تنهایی نوعی بورسیه محسوب می شود. چراکه هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی بسیار ارزان و مقرون به صرفه است. بطور قابل توجهی کمتر از دانشگاه های خصوصی خواهند بود.

در نمودار زیر هزینه زندگی در این کشور شرح داده شده است:

هزینه های اصلی زندگی در اتریش

اگر دانشجویان، یک شهروند در کشور های عضو اتحادیه اروپا EEA باشند، ملزم به پرداخت هزینه تحصیل نیستند. تا زمانی که دوره خود را در یک بازه زمانی مشخص و نه بیشتر با نمره قبولی پشت سر بگزارند. اگر در این بازه زمانی با نمره های قبولی در دانشگاه ترم های تحصیلی خود را به پایان نرسانند، باید برای هر دوره ترم تحصیلی که در آنجا ثبت نام کرده اند، حدود 363.36€ (یورو) در هر ترم پرداخت کنند.

بهتر است که در این خصوص از هزینه های اجاره مسکن در اتریش نیز مطلع شوید:

آیتم هزینه به یورو
آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 725.76€
آپاتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر 570.95€
آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر 1337.08€
آپاتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر 1017€

شرایط و هزینه تحصیل در اتریش

دانشجویان بین المللی که در حقیقت شهروندان هر کشوری غیر از اعضاء اتحادیه اروپا هستند. معمولا به طور میانگینی از تمام رشته ها و دانشگاه ها در حدود 726.72€ (یورو) برای هر ترم تحصیلی باید پرداخت نمایند. جدا از این مبلغ شهریه هزینه های جانبی دیگری نیز وجود دارد. برای مثال هر دانشجوی بین المللی و اتحادیه اروپا EEA باید مبلغ عضویت عضویت دانشجویان را پرداخت کنند، که به طور معمول حدود 18€ (یورو) در هر ترم است. هزینه دیگری که دانشجویان بین المللی باید از آن آگاهی داشته باشند، بیمه درمانی است. اگر از یک کشور اتحادیه اروپا و دارنده کارت EHIC باشید، می توانید به مراقبت های بهداشتی سطح یک جهانی به عنوان شهروندان اتریش بدون دریافت بیمه درمانی دسترسی پیدا کنید.

اگر از برخی کشورهای دیگر مانند بوسنی و هرزگوین، مقدونیه، مونته نگرو، صربستان، ترکیه و ایران باشید، برای تهیه بیمه درمانی باید برای هر سال مبلقی پرداخت نمایید که سالیانه این مبلغ متفاوت است. همچنین حتی اگر دانشجوی بین الملل در یک دانشگاه خصوصی هستید. برای کمک به تأمین مالی تحصیلات خود، ممکن است بتوانید برای بورس تحصیلی درخواست کنید یا یک شغل نیمه وقت دریافت کنید. البته گاها دانشگاه ها و موسسه تحصیلی شما ممکن است شما را مجبور کند تنها یک ساعت مشخص در هفته کار کنید یا تنها در فضای علمی دانشگاه مثل بوفه ها کتابخانه ، سلف و یا مراکز تجاری وابسته به دانشگاه کار کنید. در این خصوص بهتر است از تمام هزینه زندگی در اتریش مطلع شوید.

هزینه تحصیل در دانشگاه های اتریش

شهریه های دانشگاه های اتریش برای شهروندان ایرانی که قصد تحصیل در اتریش را دارند تحت عنوان دانشگاه های خصوصی و دانشجوی بین الملل قرار می گیرد. البته افرادی که دارای شرایط علمی بسیار فوق العاده باشند. (مانند مقالات علمی بین المللی ثبت شده، تسلط کامل به زبان انگلیسی و داشتن مدارک سطح بالای آیلتس و تافل) می توانند در دانشگاه های دولتی اتریش نیز تحصیل نمایند. به طور کلی در مورد شهریه دانشگاه های خصوصی حدود 700€ الی 1000€ (یورو) می تواند متغیر باشد. همچنین به یاد داشته باشید این مبلغ حدودا برای هر سال تحصیلی در اروپا می باشد. در کنار این مبلغ و جدا از هزینه های تحصیل در اروپا، یک دانشجوی بین الملل حداقل ماهیانه مبلغ 400€ الی 500€ (یورو) نیز جهت هزینه های مسکن و خوراک نیاز مند است.

البته این مبلغ با در نظر گرفتن زندگی در شرایط دانشجویی و حضور در خوابگاه های دانشجویی است. پیشنهاد می کنیم جهت پی بردن به هزینه های زندگی در کشور اتریش، مقاله های هزینه زندگی در اتریش که در سایت های موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگاشته شده را مطالعه نمایید. ویزای تحصیلی اتریش را از طریق لینک زیر مطالعه بفرمایید.

در ادامه این متن نیز نگاهی به لیست بهترین دانشگاه های اتریش می اندازیم:

 • Universität für Musik und darstellendeKunst Graz
 • Akademie der bildendenKünste Wien
 • Vienna University of Technology
 • University of Vienna
 • University of Innsbruck
 • Universität Klagenfurt
 • Technische Universtiät Graz
 • Montan universität Leoben
 • Universitiät Salzburg
 • Universität für Musik und darstellende Kunst Wien
 • Universität für künstlerische und industrielle Gestaltung Linz
 • Universität für Bodenkultur Wien
 • Universität für angewandte Kunst Wien
 • Wirtschaftsuniversität Wien
 • Veterinärmedizinische Universität Wien
 • Universität Mozarteum Salzburg

هزینه تحصیل در دانشگاه های اتریش

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی در اتریش

اگر شما متقاضی تحصیل در اتریش می باشید باید 2 مرحله را طی نمائید تا به اقامت تحصیلی در کشور اتریش برسید. مرحله اول اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظرتان می باشد، که هر دانشگاه شرایط و قوانین مخصوص به خود را دارد و شما برای دریافت پذیرش باید واجد شرایط باشید.

 • مدارک هویتی شامل پاسپورت، شناسنامه، کارت ملی و غیره
 • مدارک تحصیلی شما در مقاطع قبل
 • مدرک زبان المانی یا انگلیسی که بسته به دانشگاه متفاوت است.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی اتریش

مرحله دوم اخذ ویزای تحصیلی از سفارت آن کشور می باشد و به شرح زیر می باشد:

 • مدارک مالی یا نامه تمکن مالی
 • نامه اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود
 • مدارک تحصیلی مقاطع قبل ترجمه شده و دارای مهر دادگشتری
 • مدارک هویتی
 • مدرک زبان شما که دارای اعتبار باشد.

مهاجرت تحصیلی به اتریش

در این مقاله اطلاعاتی در خصوص هزینه تحصیل در اتریش در اختیار شما خوانندگان محترم قرار گیرد. همچنین پیشنهاد می کنیم سایر مقالات مرتبط با این موضوع را از سایت های وابسته به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مطالعه نمایید. با توجه به توضیحاتی که در این مقاله خدمت شما داده شد می توان چنین گفت که شرایط ویزای تحصیلی از لحاظ کیفیتی مناسب بوده است. در مقایسه با سایر کشور هایی که هم هزینه های کمتری داشته و هم در رده بندی علمی دانشگاهی جایگاه بالاتری دارند و هم فرصت های بورسیه بیشتری دارند. این کشور نمی تواند دست کم به عنوان یک گزینه کاملا مطلوب شناخته شود. به هر جهت چنانچه علاقه مند به کسب اطلاعات در خصوص کشور های برتر در حوزه ویزای تحصیلی و یا هر سوال مرتبط مهاجرتی هستید. از این رو می توانید از وکلای مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت یاری جویید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.