مهاجرت تحصیلی نروژ

مهاجرت تحصیلی در نروژ

مهاجرت به نروژ

اخیرا موضوع مهاجرت تحصیلی در نروژ در بین مردم کشورهای جهان بسیار رواج یافته است. به طوری که اکثر افراد خواستار ادامه تحصیل در مقاطع مختلف در دانشگاه های نروژ هستند. اگرچه راه های گوناگونی برای مهاجرت به نروژ وجود دارد، اما روش مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل بسیار ایده آل و مناسب می باشد. مقاله ای به شرح ذیل را از زبان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مطالعه بفرمایید تا به جزئیات بیشتری دست پیدا کنید.

مهاجرت تحصیلی در نروژ

در خصوص بررسی جوانب مهاجرت تحصیلی در نروژ به موضوع مهمی می بایست اشاره گردد. این موضوع تحصیل رایگان در نروژ است. به عبارت دیگر دانشجویان متقاضی کلیه مقاطع تحصیلی با پرداخت هزینه های مربوط به ثبت نام، امور اداری و… که مبلغی در حدود 7000 الی 10000کرون است، می توانند به صورت رایگان در کشورهایی از جمله نروژ، آلمان و اتریش به ادامه تحصیل بپردازند. به همین دلیل توصیه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این است که کشور اروپایی نروژ را برای ادامه تحصیلات خود انتخاب نمایند.

تحصیل مقطع دبیرستان در نروژ

افرادی متقاضی تحصیل در مقطع دبیرستان در نروژ هستند، مجاز به دریافت پذیرش در کالج های این کشور هستند. تحصیل در این مقطع به دو زبان انگلیسی و نروژی مقدور می باشد. برای پذیرش در این مقطع نیاز به مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل و یا مدرک زبان نروژی سطح B1 می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در نروژ

داوطلبان برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی می بایست مدارک تحصیلی دیپلم متوسطه و پیش دانشگاهی را در اختیار داشته باشند. چنانچه این مدارک را ارائه نمایند، قادر خواهند بود در کلیه رشته های تحصیلی و سایر دانشگاه های نروژ دریافت پذیرش نمایند. در این مقطع نیز کلیه دروس به زبان انگلیسی یا نروژی به دانشجویان ارائه می گردد.

کار ضمن تحصیل در مقطع کارشناسی

دانشجویان مشغول تحصیل در مقطع کارشناسی مجاز خواهند بود به کار حین تحصیل بپردازند. آنها این امکان را دارند که به مدت 10 ساعت در طول هفته را به صورت قانونی به کار مشغول شوند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویانی که مدرک تحصیلی لیسانس، دیپلم متوسطه و پیش دانشگاهی را دارا باشند، می توانند در مقطع فوق لیسانس به ادامه تحصیل بپردازند. لازم است بدانید مدرک تحصیلی لیسانس می تواند از هر دانشگاهی مانند پیام نور، سراسری، آزاد و غیر انتفاعی باشد. در همه این موارد مدرک لیسانس قابل قبول است. در این صورت هیچ گونه محدودیتی در انتخاب رشته و انتخاب دانشگاه در نروژ برای داوطلب وجود نخواهد داشت. ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره 5/6 برای کسانی که زبان تحصیلی انگلیسی را انتخاب نموده اند، از الزامات است. چراکه در این مقطع تحصیلی زبان دروس ارائه شده به صورت انگلیسی یا نروژی است که دانشجو حق انتخاب دارد.

کار ضمن تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان در حال تحصیل در مقطع فوق لیسانس مجاز به فعالیت شغلی در طول هفته به مدت 20 ساعت خواهند بود. آنان می توانند کار خود را به صورت رسمی و قانونی انجام دهند.

تحصیل در مقطع دکترا (PHD)

برای مهاجرت تحصیلی در نروژ در مقطع دکترا، هر دانشجو می بایست مدارک تحصیلی قبلی خود را اخذ نموده باشد. این مدارک شامل دیپلم متوسطه، پیش دانشگاهی، لیسانس و فوق لیسانس می باشد که می تواند از هر دانشگاهی مانند سراسری، آزاد، پیام نور و غیر انتفاعی دریافت گردیده باشد. در این حالت مجازند در هر رشته ای و در هر دانشگاهی که می خواهند دریافت پذیرش نمایند. زبان تحصیلی در دانشگاه های نروژ در مقطع دکترا به صورت انگلیسی و نروژی است. بنابراین دانشجویی که زبان تحصیلی انگلیسی را انتخاب می کند، می بایست دارای مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره 5/6 یا 7 باشد.

کار ضمن تحصیل در مقطع دکترا

دانشجویان در حال تحصیل در مقطع PHD مانند سایر مقاطع تحصیلی امکان کار حین تحصیل در این مقطع را خواهند داشت. آنان می توانند به صورت قانونی به مدت 30 ساعت در طول هفته مشغول کار شوند. جالب است بدانید در قبال ساعات کاری به آنها حقوق نیز پرداخت می گردد. چراکه از نظر کشور نروژ، فردی که در مقطع دکترا در حال تحصیل است، به منزله این است که او مشغول فعالیت شغلی است. بنابراین حقوق و دستمزدی نیز برای او در نظر گرفته می شود که تقریبا معادل 2000 دلار می باشد.

بورسیه‌های تحصیلی در نروژ وجود دارد؟

اما مطلبی که در مهاجرت تحصیلی در نروژ دارای اهمیت ویژه ای است، این است که برای دانشجویان مقطع دکترا بورسیه های تحصیلی در کلیه رشته ها از سوی دولت نروژ در نظر گرفته شده است که می توانند از آن استفاده نموده و در هزینه های تحصیلی و زندگی خود صرفه جویی کنند.

 شرایط اخذ بورسیه های تحصیلی چیست؟

در مهاجرت تحصیلی در نروژ، تحصیل در مقطع دکترا همراه با بورسیه به طور معمول شامل کسانی می گردد که شرایط ویژه ای در مقایسه با سایر متقاضیان داشته باشند. شرایطی که برای متقاضیان به منظور دریافت بورسیه تحصیلی وجود دارد به شرح ذیل است:

  • در صورتی که دانشجو مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد خود را از یکی از دانشگاه های برتر اخذ نموده باشد.
  • در صورتی که دانشجو دارای معدل بالاتر از 17 باشد.
  • در صورتی که دانشجو دارای مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره 7 به بالا باشد.
  • در صورتی که دانشجو دارای تالیفات بین المللی مانند مقاله، کتاب و بالاخص ISI باشد. در این صورت بیشترین شانس را برای دریافت بورسیه خواهد داشت.

البته دارا نبودن شرایط فوق الذکر برای دانشجوی تحصیل در مقطع دکترا به صورت عادی الزامی نیست. اما امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی برای او بسیار دشوار است.

هزینه‌های زندگی در نروژ چقدر است؟

هزینه های زندگی در کشور اروپایی نروژ متناسب با محل زندگی و سبک زندگی فرد متفاوت و متغیر می باشد. اما به طور کلی مخارج زندگی برای یک فرد در کشور نروژ به طور میانگین مبلغی معادل 1000 الی 1500 یورو در ماه تخمین زده شده است. با این تفاسیر، موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت توصیه می کند جهت مهاجرت تحصیلی در نروژ از وکلا و کارشناسان حرفه ای ما که بهترین گزینه های پیشنهادی را در اختیار شما قرار می دهند، بهره بگیرید. اخذ این مشاوره ها به صورت حضوری و تلفنی میسر خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *