مهاجرت تحصیلی ژاپن

مهاجرت تحصیلی به ژاپن

ژاپن یکی از برجسته ترین کشورهای جهان است و همین مسئله روند مهاجرت به این کشور را افزایش داده است. مهاجرت تحصیلی به ژاپن یکی از مهم ترین روش هایی است که مهاجران خارجی برای ورود به ژاپن از آن استفاده می کنند. تعداد قابل توجهی از دانشگاه های ژاپن در جمع 200 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند و همین مسئله باعث جذابیت بیشتر تحصیل در این کشور شده است.

ما در این مقاله شرایط مهاجرت تحصیلی به ژاپن،که حاصل تحقیقات موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت است، را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

شرایط تحصیل در ژاپن

یکی از مهم ترین مسائلی که قبل از مهاجرت تحصیلی به ژاپن  باید مد نظر شما قرار گیرد، شرایط تحصیل در کشور ژاپن است. تحصیل در ژاپن یکی از بهترین گزینه های ممکن برای علاقمندان به تحصیل در خارج از کشور است چرا که دولت این کشور تمایل به جذب دانشجویان بین المللی دارد. در سال 2003 و در زمانی که تنها 100هزار نفر از دانشجویان بین المللی در این کشور مشغول به تحصیل بودند، دولت این کشور برنامه ای برای رسیدن به حضور 300هزار دانشجوی بین المللی در دانشگاه های این کشور را تدوین کرد.

در پی این تصمیمات، دانشگاه های این کشور تمرکز خود را به سمت جذب این دانشجویان سوق داده و بسیاری از رشته های تحصیلی را به زبان انگلیسی نیز ارائه داده اند.

بر اساس آخرین گزارشات منتشر شده، در حدود 780 دانشگاه در کشور ژاپن وجود دارد که تقریبا 80 درصد این دانشگاه ها به صورت خصوصی اداره می شوند.

توصیه می کنیم تا با مطالعه مقاله «تحصیل در ژاپن» اطلاعات خود در این زمینه را افزایش دهید.

شرایط مالی تحصیل در ژاپن

باید توجه داشته باشید که هزینه های تحصیل و زندگی در کشور ژاپن، در مقایسه با بسیاری از کشور های اروپایی، بسیار بیش تر است و شما باید انتظار پرداخت هزینه های بیش تری را داشته باشید. البته دولت این کشور بورسیه های تحصیلی مختلفی را در نظر گرفته است تا بتواند شرایط تحصیل دانشجویان بین المللی را فراهم آورد. البته باید توجه داشته باشید که هزینه های تحصیل یا زندگی شما در کشور ژاپن با استفاده از این بورسیه های تحصیلی نیز به صفر نزدیک نمی شود.

شهریه دانشگاه در کشور ژاپن از 535800 ین (4750 دلار) شروع می شود و در برخی از دانشگاه های خصوصی از 40هزار دلار در سال نیز تجاوز می کند.

هزینه زندگی شما در طول یک سال نیز حدودا 9000 تا 11000 دلار آمریکا خواهد بود که از طریق بورسیه های تحصیلی و همچنین کار در این کشور می توانید بخشی از آن را کاهش دهید.

مطالعه مقاله «هزینه های زندگی در ژاپن» به شما کمک خواهد کرد تا با توجه به شرایط زندگی خود، اطلاعات بیش تری در این زمینه بدست آورید.

معرفی برترین دانشگاه های کشور ژاپن

زمانی که قصد مهاجرت تحصیلی به ژاپن  را دارید، حتما به جایگاه دانشگاه های برتر این کشور در رده بندی های مختلف جهانی توجه داشته باشید. رزومه تحصیلی شما نقش بسزایی در آینده تحصیلی شما در کشور ژاپن خواهد داشت. در حقیقت به دلیل آنکه برترین دانشگاه های کشور ژاپن در جمع 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارند، اخذ پذیرش در آن ها نیز دشوار است.

مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به بررسی شرایط دانشگاه های برتر کشور ژاپن پرداخته و نتایج حاصل از آن را در جدول زیر ارائه کرده ایم.

نام دانشگاه رتبه US رتبه QS
دانشگاه توکیو 62 23
دانشگاه کیوتو 119 35
دانشگاه اوساکا 215 67
دانشگاه توهوکو 227 77
دانشگاه ناگویا 272 111
موسسه تکنولوژی توکیو 289 58
دانشگاه کیوشو 327 126
دانشگاه تسوکوبا 379 260
دانشگاه هوکوایدو 380 128
دانشگاه واسدا 388 208

علت تفاوت رتبه های دانشگاه های کشور ژاپن در این موسسات آن است که هر موسسه شاخص های ویژه خود را در نظر گرفته است.

ویزای تحصیلی ژاپن

زمانی که قصد دارید به عنوان یک دانشجوی بین المللی مهاجرت تحصیلی به ژاپن را تجربه کنید، باید ویزای تحصیلی این کشور را نیز دریافت کنید. ویزای تحصیلی ژاپن به شما اجازه خواهد داد که بتوانید در یکی از دانشگاه های این کشور نام نویسی کرده و پس از آن اجازه اقامت خود در این کشور را دریافت کنید.

پیش از اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی در کشور ژاپن، باید از یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش رسمی دریافت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، توصیه می کنیم که مقاله «مدارک لازم برای اخذ پذیرش از ژاپن» را مورد مطالعه قرار دهید.

هزینه دریافت ویزای تحصیلی ژاپن برای یک ورود 3000ین است و برای ویزای تحصیلی با اجازه دو ورود باید 6000 ین پرداخت کنید.

مدارک مورد نیاز دریافت ویزای تحصیلی ژاپن

برای بدست آوردن ویزای تحصیلی کشور ژاپن باید مدارک خود را در اختیار سفارت یا کنسولگری ژاپن در محل اقامت خود قرار دهید. مهم ترین مدارک مورد نیاز شما برای دریافت ویزای تحصیلی در کشور ژاپن به شرح زیر است.

  • گذرنامه قانونی با دو صفحه سفید،
  • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی ژاپن،
  • یک قطعه عکس در سایز 2*2 با بک گراند سفید مربوط به شش ماه گذشته،
  • گواهی دریافت پذیرش از دانشگاه ژاپن و یک سری کپی آن،
  • مدرک تحصیلی آخرین دوره آموزشی به انضمام شماره تلفن و آدرس موسسه آموزشی،
  • رزومه تحصیلی و کاری.

توجه داشته باشید که بدون این ویزا، مهاجرت تحصیلی به ژاپن برای شما امکان پذیر نخواهد بود.

کلام پایانی

سطح علمی دانشگاه های کشور ژاپن و همچنین علاقه دولت این کشور به جذب دانشجویان بین المللی سبب شده است تا مهاجرت تحصیلی به ژاپن در سال های اخیر، روند صعودی داشته باشد. همین مسئله و افزایش درخواست های دریافت پذیرش تحصیلی در ژاپن سبب شده است تا اخذ پذیرش نهایی از دانشگاه های این کشور کمی دشوار شود.

هزینه های زندگی بالا در کشور ژاپن یکی از مهم ترین مانع های پیش رو برای تحصیل در این مکان است چرا که در مقایسه با کشور های اروپایی هزینه های زندگی بسیار بیش تر است. طبیعتا وجود چنین شرایطی جذب دانشجویان اروپایی را با مشکل روبرو می کند. از همین رو دولت ژاپن بورسیه های تحصیلی را برای آن ها در نظر گرفته است.

شرایط فرهنگی در شرق آسیا با بسیاری از کشور های جهان متفاوت است و بسیاری از افراد به همین دلیل قادر نخواهند بود تا تحصیلات خود در این کشور را به پایان برسانند به همین منظور توصیه می کنیم که پیش از تصمیم گیری در رابطه با تحصیل در ژاپن با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *