مهاجرت تحصیلی هند

مهاجرت تحصیلی به هند

مهاجرت تحصیلی به هند امروزه یکی از رایج ترین روش های مهاجرت در جهان به شمار می رود به گونه ای که سالیانه در حدود 30هزار نفر برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند. توسعه اقتصادی کشور هند در سال های اخیر یکی از مهم ترین دلایل توسعه نظام آموزش عالی این کشور بوده است.

جمعیت بالای این کشور سبب شده است تا موسسات علمی فراوانی در این کشور افتتاح شود و هزینه های کم تحصیل در این کشور و استفاده از روش های پیشرفته آموزشی سبب شده است تعداد دانشجویان بین المللی در این کشور نیز روند رو به رشدی داشته باشد.

مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز به همین دلیل تشریح شرایط مهاجرت تحصیلی به هند را مد نظر قرار داده اند.

تحصیل در هند

هند امروزه به یکی از پیشگامان اقتصادی جهان تبدیل شده است و همین مسئله سبب تقویت آموزش عالی در این کشور شده است. دولت هند در همین راستا تمرکز بسیار ویژه ای در این زمینه دارد و هزینه های ناچیز زندگی و تحصیل در هند سبب شده است که دانشجویان بین المللی فراوانی هر ساله به این کشور سفر کنند.

دانشجویان مقطع کارشناسی در کشور هند، باید حدودا 3 تا 5 سال برای دریافت مدرک تحصیلی خود در این کشور تحصیل کنند و برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز باید انتظار سپری کردن یک دوره یک تا دو ساله را داشت. دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع دکترا را نیز دارند، حداقل سه سال در این کشور باید به تحصیل بپردازند.

دانشجویان می توانند به زبان هندی در این کشور تحصیل کنند اما باید به این نکته اشاره داشت که درصد قابل توجهی از دانشگاه های کشور هند دانشجویان را تنها با در دست داشتن مدرک زبان انگلیسی می پذیرند. برای تحصیل در دانشگاه های سطح متوسط در کشور هند، در اختیار داشتن نمره 5 از آزمون آیلتس کافی است.

مطالعه مقاله «تحصیل در هند» به شما کمک خواهد کرد تا اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

هزینه تحصیل و زندگی در هند

از جمله مهم ترین موضوعاتی که پیش از مهاجرت تحصیلی به هند باید به آن توجه داشته باشید هزینه هایی است که باید در طول دوره تحصیل خود در کشور هند بپردازید. اشاره کردیم که هزینه های اندک زندگی در کشور هند باعث شده است که جمعیت قابل توجهی سالیانه برای تحصیل به هند مهاجرت کنند. اما حقیقت آن است که همه چیز به سبک زندگی شما بستگی دارد.

هزینه اجاره یک آپارتمان در بهترین نقاط شهر دهلی و بمبئی به عنوان پیشرفته ترین شهرهای کشور هند، در حدود 500 دلار در ماه است. با این وجود این امکان برای شما وجود خواهد داشت که خانه خود را با سایر دانشجویان به اشتراک بگذارید، در یک اتاق زندگی کنید و یا با هزینه بسیار کم تر در یکی از خوابگاه های دانشجویی موجود در کشور هند زندگی کنید. در این شرایط با هزینه ای در حدود 4000 دلار قادر به گذراندن یک سال زندگی در کشور هند خواهید بود.

شهریه سالیانه شما نیز به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی شما بستگی خواهد داشت. زمانی که در دانشگاه های دولتی این کشور تحصیل می کنید، هزینه های تحصیل شما در حدود 3000 تا 7800 دلار در طول یک سال خواهد بود. استفاده از بورسیه های تحصیلی در کشور هند، می تواند هزینه های تحصیلی شما را به صورت چشمگیری کاهش دهد.

برترین دانشگاه های کشور هند

زمانی که قصد مهاجرت تحصیلی به هند را دارید، بهتر است پیش از هر چیز، از شرایط علمی دانشگاه های این کشور را نیز به خوبی بررسی کنید. رشته های مهندسی در کشور هند از قدرت علمی بسیار مناسبی برخوردار هستند اما رشته های علوم انسانی از آنچنان اعتباری برخوردار نیستند. همین مسئله در بسیاری از موارد سبب شده است که رتبه علمی دانشگاه ها دچار افت شود.

در زیر، به کوشش مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، رتبه علمی دانشگاه های کشور هند در سه موسسه معتبر ارزشیابی دانشگاه های جهان در قالب یک جدول ارائه شده است.

ردیف نام موسسه رتبه QS رتبه USN رتبه شانگهای
1 موسسه تکنولوژی بمبئی 162 513 501-600
2 موسسه علمی هند 170 509 501-600
3 موسسه تکنولوژی دهلی 172 637 501-600
4 موسسه تکنولوژی مادراس 264 703 501-600
5 موسسه تکنولوژی کانپور 283 713 501-600
6 موسسه تکنولوژی کاراگپور 295 685 501-600
7 موسسه تکنولوژی رورکی 381 685 601-700
8 موسسه تکنولوژی کوواتی 472 880 601-700
9 دانشگاه دهلی 487 741 601-700
10 دانشگاه حیدرآباد 591

ویزای تحصیلی هند

مهم ترین نکته ای که باید در هنگام مهاجرت تحصیلی به هند مورد توجه شما قرار گیرد، ویزای تحصیلی این کشور است. دانشجویان بین المللی که قصد دارند در این کشور به ادامه تحصیل بپردازند، باید این ویزای تحصیلی را دریافت کنند. ویزای تحصیلی در کشور هند با توجه به طول مدت تحصیل شما ارائه می شود و البته قابلیت تمدید را نیز خواهد داشت.

مدارک مورد نیاز دریافت ویزای تحصیلی هند

بدون در اختیار داشتن ویزای تحصیلی، مهاجرت تحصیلی به هند امکان پذیر نخواهد بود. مهم ترین مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی کشور هند عبارتند از؛

 • دعوت نامه رسمی از طرف یکی از موسسات آموزشی یا دانشگاه های معتبر کشور هند،
 • گواهی قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های کشور هند،
 • گذرنامه معتبر برای شش ماه و دو صفحه خالی،
 • دانشجویان رشته های پزشکی باید گواهی نامه تایید اعتبار از طرف وزارت بهداشت هند صادر شده است را ارائه دهند،
 • دانشجویان رشته های مهندسی باید گواهی نامه تایید اعتبار از طرف وزارت آموزش و پرورش هند را ارائه دهند،
 • ارائه گواهی تست سلامت پزشکی در برابر بیماری های خاص و ایدز،
 • پرداخت 50 دلار برای بیمه در سال نخست حضور در هند،
 • تکمیل فرم درخواست ویزا،
 • دو قطعه عکس پاسپورتی،
 • کپی شناسنامه بهمراه ترجمه آن به زبان انگلیسی،
 • گواهی تمکن مالی معتبر از جانب بانک به همراه گردش حساب،
 • کلیه مدارک مربوط به سابقه تحصیلی.

کلام پایانی

مهاجرت تحصیلی به هند یکی از رایج ترین مهاجرت های تحصیلی در جهان شناخته می شود. اعتبار علمی دانشگاه های این کشور، دسترسی به بورسیه تحصیلی با وجود هزینه های کم تحصیل و زندگی در این کشور از جمله اصلی ترین دلایل تمایل به تحصیل در این کشور است.

ما نیز در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر تجربیات خود قادر خواهیم بود تا شرایط مهاجرت تحصیلی به هند را مطابق میل شما فراهم آوریم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *