مهاجرت تحصیلی سریلانکا

مهاجرت تحصیلی به سریلانکا

مهاجرت تحصیلی به کشور سریلانکا

یکی از مزایای مهم مهاجرت تحصیلی به سریلانکا در واقع تحصیل در کشوری با بالاترین جمعیت تحصیلکرده در منطقه جنوب آسیا می باشد. همچنین، متقاضیان تحصیل در دانشگاه های سریلانکا بایستی بدانند که مدارک اعطایی از طرف موسسات آموزش عالی سریلانکا در کل جهان معتبر می باشد، و همین امر سریلانکا را به یکی از مقاصد برتر تحصیلی در سطح بین المللی تبدیل می کند.  نکته مهم دیگر در زمینه تحصیل در دانشگاه های سریلانکا این است که سیستم آموزش عالی این کشور از مدل آموزش عالی انگلستان پیروی می کند. به همین دلیل، از شرایط تحصیل در سریلانکا می توان به آموزش به زبان انگلیسی و ارائه مدرک زبان اشاره نمود.

به منظور تحصیل در سریلانکا باید به فاکتورها و معیارهای مختلفی توجه داشت که اینها شامل ارزیابی دانشگاه ها و برنامه های تحصیلی در سریلانکا ، هزینه تحصیل و زندگی در سریلانکا، فرآیند پذیرش تحصیلی در سریلانکا، وضعیت بورسیه ها در کشور سریلانکا، امکان کار ضمن تحصیل در سریلانکا برای دانشجویان خارجی می باشد که همگی این موارد در این مقاله به صورت جامعی مورد بحث قرار می گیرد. وکلای مهاجرت و کارشناسان مجرب  موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده­ کمک به شما متقاضیان عزیز در زمینه پذیرش تحصیلی از دانشگاه های معتبر جهان هستند.

دلایل تحصیل در سریلانکا

سریلانکا کشوری جزیره ای و زیبا واقع در جنوب شبه قاره هند می باشد. این کشور از همان ایام قدیم به مروارید اقیانوس هند معروف بود. به خاطر موقعیت جغرافیایی مهم سریلانکا، این کشور هم اکنون به عنوان مرکز کشتی رانی و مسیرهای هوایی معروف می باشد. تمدن مردم سریلانکا به 2500 سال پیش برمی گردد. مردم سریلانکا مردمی خونگرم و مهمانواز می باشند. سریلانکا همچنین به دلیل وجود سواحل طلایی، پوشش گیاهی زیبا، میراث فرهنگی غنی و چشم اندازهای بکر یکی از برترین مقاصد گردشگری در منطقه جنوب آسیا نیز معروف است.

سیستم آموزش عالی سریلانکا تحت نظر وزارت آموزش عالی و کمیسیون امتیازات دانشگاهی (UGC) سریلانکا عمل می کند. یکی از ویژگی های برجسته سیستم آموزشی سریلانکا قابلیت دسترسی همگانی به آموزش، بدون توجه به پس زمینه اجتماعی افراد می باشد. در نتیجه همین امر، این کشور دارای بالاترین نرخ سوادآموزی در جنوب آسیا می باشد. از جمله امتیازات مهم تحصیلی دیگر در دانشگاه های سریلانکا، اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان خارجی می باشد. دانشجویان خارجی در سریلانکا همچنین از امکان کار ضمن تحصیل برای جبران بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود نیز برخوردارند. همچنین، تحصیل به زبان انگلیسی پوئن مثبت تحصیل در سریلانکا محسوب می شود.

 

شرایط تحصیل در کشور سریلانکا

دولت سریلانکا برنامه ای برای تبدیل سریلانکا به مرکز برتر آموزش عالی بین المللی در سال 2020 دارد. ماموریتشان پیوند دانشجویان، صنایع، کارمندان و دیگر ذی نفعان در سیستم آموزش عالی کشور توسط اجرای راهبردهای کارآمد و موثر در جهت تربیت محققان، دانشمندان و کارآفرینان خوش قریحه می باشد تا بدین وسیله، سیریلانکا به شگفتی آسیا ( Wonder of Asia) تبدیل شود.

در حال حاضر، کشور سریلانکا راهبردی را برای ارتقای فرصت ها، رتبه بندی ها، اشتغال پذیری، تحقیقات، انتشارات، و در حالت کلی جهت بهبود کارآیی و عملکرد بخش آموزش عالی در دست اقدام دارد. برخی دانشگاه ها همانند دانشگاه Colombo از قدیمی ترین و یکی از معتبرترین دانشگاههای سریلانکا محسوب می شود که توانسته است گامهایی را برای جذب دانشجویان خارجی توسط عضویت در اتحادیه د انشگاه های آسیایی Asian Universities Alliance  به منظور تقویت تحرک پذیری تحصیلی در کشور بردارد. شرایط تحصیل در سریلانکا به گونه ای است که دانشجویان اروپایی و آمریکایی زیادی برای تحصیل روانه سریلانکا می شوند. دلیل این امر را می توان در اولا وجود فرهنگ ها و ادیان مختلف در این کشور دانست. دوما، هزینه تحصیل و زندگی در سریلانکا به مراتب ارزانتر از کشورهای دیگر می باشد و سوما، با توجه به توافقات صورت گرفته با سیستم تحصیل انتقالی بریتانیا (UK TNE) امکان نقل و انتقال و جابجایی بین دانشگاهی وجود دارد.

 

مهاجرت تحصیلی به کشور سریلانکا

سیستم آموزش عالی در سریلانکا

یکی از مواردی که متقاضیان مهاجرت تحصیلی به سریلانکا می بایست مدنظر قرار دهند ارزیابی سیستم آموزش عالی سریلانکا و اعتبار دانشگاه ها و موسسات آموزشی این کشور می باشد. سریلانکا دارای چهار نوع موسسه آموزش عالی می باشد که عبارتند از:

1- دانشگاه های دولتی تحت نظارت و تایید وزارت آموزش سریلانکا
2- موسسات خصوصی که مدارک مورد تایید کمیسیون امتیازات دانشگاهی (UGC) سریلانکا را به دانشجویان خود اعطاء می کنند.
3- موسسات خصوصی که مدارک دانشگاهی را زیر نظر دانشگاه های خارجی به دانشجویان اعطاء می کنند.
4- هنرستان ها و موسسات فنی و حرفه ای

دانشگاه های سریلانکا انواع برنامه های مختلف تحصیلی را در قالب دوره های 3 گانه کارشناسی (4 سال)، کارشناسی ارشد (2 سال) و PhD (5 سال) به دانشجویان داخلی و خارجی ارائه می نمایند. برنامه های تحصیلی دانشگاه های سریلانکا شامل پزشکی، مدیریت، مهندسی، علوم پایه، هنر و علوم انسانی می باشد. فهرست دانشگاه های دولتی سریلانکا شامل موارد زیر می باشد:

·         University of Colombo
·         University of Peradeniya
·         University of Sri Jayewardenepura
·         University of Kelaniya
·         University of Moratuwa
·         University of Jaffna
·         University of Ruhuna
·         Eastern University, Sri Lanka
·         South Eastern University of Sri Lanka
·         Rajarata University of Sri Lanka
·         Sabaragamuwa University of Sri Lanka
·         Wayamba University of Sri Lanka
·         Uwa Wellassa University of Sri Lanka
·         The University of the Visual & Performing Arts
·         The Open University of Sri Lanka
·         Institute of Indigenous Medicine
·         Gampaha Wickramaarachchi Ayurveda Institute
·         University of Colombo School of Computing
·         Swami Vipulananda Institute of Aesthetic Studies
·         Ramanathan Academy of Fine Arts

UGC، متولی گزینش دانشجو در سریلانکا

سیستم دانشگاهی در سریلانکا در قالب چارچوب تدوین شده توسط قانون دانشگاه ها به شماره 16/1978 عمل می کند. گزینش دانشجو در مقطع لیسانس در دانشگاه های سریلانکا تحت قانون مذکور توسط کمیسیون امتیازات دانشگاهی University Grants Commission (UGC) انجام می شود. در حال حاضر، UGC نسبت به گزینش دانشجوی دوره های لیسانس برای 14 دانشگاه دولتی و 4 دانشگاه خصوصی می پردازد، که  تحت قانون دانشگاه ها  اقدام  می نماید.

فرآیند و نحوه پذیرش تحصیلی دانشگاه های سریلانکا به تبعیت از مدل تحصیل در انگلستان می باشد. نکته قابل توجه درباره آموزش عالی کشور سریلانکا آن است که از یک طرف، تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های دولتی این کشور رایگان می باشد اما از طرف دیگر، پذیرش در این دانشگاه ها فوق العاده رقابتی، محدود و بدون استاندارد خاص می باشد.کمتر از 16% واجدین شرایط (به عبارتی کمتر از 16000 دانشجو) از دانشگاه های دولتی پذیرش خود را می گیرند و از همین تعداد هم نیمی از متقاضیان می توانند در مقطع فوق لیسانس پذیرش شوند. علاوه بر پذیرش دانشجویان با مدارک محلی، همه ساله  تعداد محدودی از دانشجویان خارجی نیز با مدارک خارجی در دانشگاه های سریلانکا پذیرفته می شوند.

فرآیند اخذ پذیرش تحصیلی سریلانکا

سیستم پذیرش دانشگاهی در کشور سریلانکا مبتنی بر آزمون سطح پیشرفته GCE توام با رقابت می باشد. گزینش دانشجویان بر پایه رتبه آنها در میانگین نمرات Z بدست آمده توسط داوطلبان در سطح پیشرفته GCE انجام می شود. تنها دانشجویان رتبه بالا از هر بخش در مقابل رتبه کل جزیره، پذیرش می شوند. متقاضیان در وهله نخست بایستی با فرآیند اخذ پذیرش سریلانکا در سال تحصیلی 2019-2018  آشنا شوند. این فرآیند به صورت زیر می باشد:

مرحله1: درک شرایط پذیرش مرحله2: ارسال آنلاین درخواست مرحله3: آپلود مدارک لازم و پرداخت هزینه درخواست مرحله4: کنترل وضعیت درخواست

پس از اطلاع درباره مراحل اخذ پذیرش سریلانکا، متقاضیان می بایست با تهیه مدارک زیر برای انجام درخواست نهایی آماده شوند. مدارک زیر می بایستی به صورت آنلاین از طریق سایت کمیسیون امتیازات دانشگاهی University Grants Commission (UGC) ارسال شود:

 • اصل مدرک دیپلم متوسطه و ریز نمرات تحصیلی 3 سال آخر دبیرستان
 • مدرک آزمون زبان IELTS با نمره 6
 • 3 قطعه عکس 35mm×45mm
 • گواهی صادره از اداره آموزش عالی کشور متقاضی موید صلاحیت فرد برای اخذ پذیرش خارجی
 • کپی پاسپورت بین المللی
 • کپی شناسنامه
 • برگه عدم سوءسابقه کیفری

پس از تحویل مدارک فوق و در مرحله بعدی، کمیسیون امتیازات دانشگاهی (UGC) به ارزیابی درخواست متقاضیان می پردازد. در صورت تایید پذیرش توسط UGC، ابتداء دانشجو نامه پیشنهاد مشروطی را دریافت خواهد کرد. پس از تایید رسید پرداخت هزینه، متقاضی نامه پذیرش Acceptance Latter خود را از بخش پذیرش دانشگاه دریافت خواهد نمود. اما اخذ نامه پذیرش به منزله اتمام فرآیند اخذ پذیرش سریلانکا نمی باشد و دانشجو بایستی خود را برای اخذ ویزای تحصیلی سریلانکا آماده نماید.

شرایط و مدارک اخذ ویزای تحصیلی سریلانکا

سریلانکا واقع در ساحل جنوبی اقیانوس هند، یکی از کشورهای جزیره ای زیبا با یک تاریخ طولانی و فرهنگ منحصر به فرد می باشد. در طی دوره استعمار انگلستان، این کشور  به سیلون (Ceylon) معروف بود. از آن زمان به خاطر صادرات عظیم محصول چای با نام تجاری چای سیلون، در کل دنیا و مخصوصا بین ایرانیان معروف شد. سریلانکا فقط به خاطر صادرات چای خود معروف نمی باشد. این کشور به خاطر جاذبه های فرهنگی و طبیعی خود، یکی از مقاصد گردشگری معروف دنیاست که سالانه 2.1 میلیون گردشگر را به سوی خود جذب می کند.

علاوه بر این موارد و در طی سالهای اخیر، سیستم آموزش عالی سریلانکا نیز با انجام اصلاحاتی به رشد و توسعه مطلوبی رسیده است و سطح استاندارد آموزش عالی این کشور باعث شده است که دانشجویان خارجی زیادی هر سال متقاضی تحصیل در سریلانکا باشند. این دانشجویان پس از درخواست پذیرش از UGC و اخذ نامه پذیرش ملزم به اخذ ویزای تحصیلی سریلانکا با تحویل مدارک زیر و انجام مصاحبه با سفارت سریلانکا می باشند:

 • پاسپورت معتبر بین المللی
 • آخرین مدرک تحصیلی متقاضی
 • ریزنمرات تحصیلی مربوطه
 • گواهی اشتغال به تحصیل در کشور سریلانکا
 • گواهی سوء سابقه کیفری
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی سریلانکا
 • نامه پذیرش دانشگاهی
 • رسید پرداخت هزینه درخواست
 • بیمه سلامت

هزینه تحصیل و زندگی در سریلانکا

در باب مهاجرت تحصیلی به سریلانکا، هزینه های تحصیل در کشور سریلانکا و در مقایسه با کشورهای شرق آسیا همانند کره جنوبی و ژاپن نسبتا ارزان و مقرون به صرفه می باشد. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به سریلانکا ملزم به پرداخت هزینه های تحصیلی خود بر اساس برنامه تحصیلی خود می باشند که به ترتیب عبارتند از:

رشته تحصیلی شهریه سالیانه دوره (US$  دلار آمریکا)
علوم پزشکی و دندانپزشکی 12,500
کورس های پیراپزشکی (پرستاری، داروسازی، بهداشت، رادیولوژی، فیزیوتراپی، علوم گفتاری و شنیداری) 10,000
علوم مهندسی (EM, TM، طراحی، معماری، مطالعات کمی، برنامه ریزی شهری، معماری چشم انداز، مدیریت تاسیسات، مدیریت حمل و نقل و لجستیک) 8,000
علوم کشاورزی ( علوم باغبانی، علم تغذیه، علم بیولوژی، علوم فیزیکی، تکنولوژی و علوم غذایی، مدیریت و فناوری زراعی، مدیریت منابع کشاورزی، تکنولوژی سبز) 6,000
علوم کامپیوتر ( فناوری اطلاعات IT، تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات، مدیریت تکنولوژی اطلاعات، سیستم های اطلاعاتی، رایانش و کامپیوتر، مهندسی نرم افزار( 6,000
علوم دامی و ماهیگیری ( بیولوژی مولکولی، جنگلداری، حفاظت منابع طبیعی، مهندسی منابع طبیعی) 6,000
حقوق 5,000
علوم مدیریت و تجارت ( کارآفرینی و مدیریت، مدیریت املاک، سیستم اطلاعات تجاری، مهمانداری، توریسم، مدیریت پروژه) 4,000
علوم اجتماعی ( مطالعات اسلامی و زبان عربی، موسیقی، دانس، هنر و طراحی، هنرهای تجسمی، تئاتر و نمایش نامه) 3,000

بورسیه های تحصیلی در سریلانکا

برنامه های بورسیه تحصیلی در سریلانکا متنوع و دارای شرایط خاص خود می باشد. معمولا در کشور سریلانکا بورسیه های تحصیلی توسط وزارت آموزش عالی این کشور به دانشجویان خارجی اعطاء می شود. مبنای اعطای بورسیه تحصیلی در کشور سریلانکا معمولا معیار شایستگی دانشجو یا مبتنی بر نیاز متقاضی است. برخی از موسسات آموزش عالی در کشور سریلانکا همانند University of Sri Jayewardenepura بورسیه هایی را به دانشجویان خارجی ارائه می دهند که تا 2 سال تامین مخارجی همانند شهریه ها، خوابگاه و خورد و خوراک دانشجویی را پوشش می دهد.

بر طبق گزارش World Education News and Reviews (WENR)، وزارت آموزش عالی سریلانکا فرصت های بورسیه مختلفی را برای جبران خرج و مخارج دانشجویان خارجی در اختیار آنها قرار می دهد. این وزارتخانه برای حمایت از دانشجویان اخیرا، طرح وام لپ تاپ را ارائه نموده است که به دانشجویان امکان خرید لپ تاپ با مبلغ حدود $500 دلاری را فراهم می کند. در پایان، یادآوری می شود که شما در زمینه شرایط اخذ پذیرش تحصیلی خود از هر کشوری همانند مدارک و شرایط تحصیل در آلمان، فرانسه، کانادا و …  تنها نمی باشید و موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به عنوان یکی از برترین و با سابقه ترین موسسات مهاجرتی ایران و دارنده تاییدیه معتبر جهت اعزام دانشجو از وزارت علوم، همراه و همگام شما عزیزان می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *