مهاجرت به کشور هلند

مهاجرت به هلند از طریق پناهندگی

مهاجرت به هلند از طریق پناهندگی

مهاجرت به هلند از طریق پناهندگی یکی از راههای مهاجرت است  اما اینکه آیا این راه مطمئن و بی خطر است و یا اینکه اقدام کننده  به نتیجه دلخواه میرسد واینکه چه خطرات و ضررهای جانی و مالی برای شخص در پی دارد؟ اینها همه سوالاتی است که فرد مهاجر قبل از وارد شدن به پروسه پناهندگی باید راجع به آن تحقیق نماید و در این مقاله به  شرایط مهاجرت به هلند از طریق پناهندگی میپردازیم.

پناهنده کیست

پناهنده كسي است كه به دلايل نژاد، مذهب، مليت يا عضويت در يك گروه خاص اجتماعي يا عقيده سياسي، ترس موجهي از آزار دارد و در خارج از كشور اصلي خود به سر مي برد و به علت ترس از آزار قادر يا مايل به برخورداري از حمايت آن كشور يا بازگشت به آن نيست. بعدها در سال 1969 كنوانسيون منطقه اي سازمان وحدت آفريقا در مورد برخي جنبه هاي خاص مسائل پناهندگان در آفريقا به منظور عيني تر نمودن بعضي از ملاحظات تعريف زير را به تعريف كنوانسيون 1951 افزود:

هر شخصي كه به دليل تجاوز خارجي، اشغال، تسلط بيگانگان يا هر واقعه اي كه به طور جدي نظم عمومي تمام يا بخشي از كشور اصلي يا متبوع خود، وادار به ترك كشور اصلي براي يافتن پناهگاهي در كشور ديگري غير از كشور اصلي يا متبوع خود گردد.
در سال 1984 يك گروه از نمايندگان دولتي، دانشگاهيان و وكلاي برجسته و تراز اول از آمريكاي لاتين در شهر كارتاهناي كلمبيا تشكيل جلسه دادند و آنچه را كه اكنون بيانيه كارتاهنا ناميده مي شود تصويب نمودند كهعلاوه بر ساير مسائل، مواد عيني تري رانيز علاوه بر تعاريف كنوانسيون 1951 دربر مي گرفت.

بیانیه کنوانسیون 1951

اين بيانيه موارد زير را نيز مشمول كنوانسيون 1951 دانست:
افرادي كه زندگي، امنيت يا آزادي آنها با خشونت شايع و گسترده، تعرض خارجي، درگيري هاي داخلي، نقض گسترده حقوق بشر يا ساير مواردي كه در نظم عمومي به طور جدي اخلال ايجاد مي كنند مورد تهديد قرار گرفته است. هلند پناهجویانی  را که در صورت بازگشت به کشور خود  در معرض خطر قرار می گیرند، می پذیرد ، با این حال، روش های ویژه ای برای تعیین اینکه آیا یک پناهجو واقعی نیاز به حفاظت دارد، را پیگیری می کند.

معاهدات بین المللی در مورد حفاظت از پناهندگان

 1. کنوانسیون ژنو درباره پناهندگان ، که بیان می دارد که هر پناهنده حق حفاظت دارد؛
 2. کنوانسیون اروپایی حقوق بشر ، که بیان می کند که هیچکس نباید مورد شکنجه یا رفتار غیرانسانی یا تحقیرآمیز قرار بگیرد.

ارائه درخواست به کجا

درخواست پناهندگی اتباع خارجی که به دنبال پناهندگی هستند، باید به اداره مهاجرت و پذیرش (IND) در آپلس مراجعه کنند. پس از شناسایی و ثبت نام، پناهجویان به یک مرکز پذیرش منتقل می شوند، که معمولا در نزدیکی مرکز درخواست است که درخواست پناهندگی پناهجو را بررسی می کند.

به عنوان یک قانون، آنها از ورود به هلند رد می شوند. یک پرونده مرزی برای رسیدگی به درخواست پناهندگی آغاز شده است. پناهجو در طول مدت این روش در مرکز درخواست در فرودگاه اسپیلف قرار دارد. اگر فرد از یکی از کشورهایی است که در لیست کشورهای ایمن منشاء آمده است، یا اگر نشانه هایی وجود داشته باشد که در حال حاضر در کشورهای عضو اتحادیه اروپا از آنها محافظت می شود، یک روش ویژه برای تسریع در پناهندگی وجود دارد.

 مصاحبه ی پناهندگی

 • در یک مصاحبه اختصاصی، پناهجویان می توانند آنچه را که در کشور خودشان تجربه کرده اند و به همین دلیل مجبور به ترک وطن شده اند را توضیح دهند. IND یک مترجم برای این مصاحبه در نظر می گیرد.
 • پناهجو می تواند از وکیل یا نماینده شورای پناهندگان در هلند کمک کند. مصاحبه به گونه ای طراحی شده است که به پناهجویان اجازه می دهد که آزادانه صحبت کنند اما ممکن است سوالات بسیار سختگیرانه مطرح شود.
 • پس از آن، پناهجو یک گزارش  از این مصاحبه آماده می کند . ان را به IND ارائه می دهد . IND برنامه های پناهندگی را ارزیابی می کند.
 • IND درخواست پناهندگی را بر اساس  موارد زیر مورد بررسی قرار می دهد.

اجازه اقامت پناهندگی یا بازگشت متقاضی پناهجو

اگر IND تأیید کند که یک پناهجو نیاز به حفاظت دارد، آنها اجازه اقامت پناهندگی خواهند داشت . پناهجویانی که دلایل آنها برای پناهندگی کافی نباشد  بایستی دیپورت شود. شرایط پذیرش پناهجو در سالهای گذشته بسیار سخت شده و اولویت دادن پناه مردم کشورهای جنگزده هستند .

شهرداری خانه و محل اقامت پناهجویان رابا توجه به شرایط پناهجو به آنها می دهد . این شرایط شامل موارد زیر می شود:

 • سایز خانواده
 • کشور مبدأ
 • زبان
 • تحصیلات
 • تجربه کاری
 • شرایط بیمه

محدودیت زمانی برای تخصیص مسکن به پناهجو

شهرداری  حدود 12 هفته برای پیدا کردن محل مناسب برای اقامت پناهجویان وقت دارد . تا پیدا شدن محل مناسب پناهجویان مجبور هستند در کمپهای عمومی پناهجویان اقامت داشته باشند. استفاده از ساختمان های دولتی خالی به عنوان محل اقامت برای دارندگان مجوز پناهندگی به دلیل حجم بالای پناهجویان از کشورهای جنگزده دولت مرکزی ساختمان های دولتی خالی (مانند دفاتر و سربازخانه) را برای پناهجویان در دسترس قرار دهد. این اقدام در نظر گرفته شده است تا فشار بر روی مسکن اجتماعی موجود کاهش یابد.

پیدا کردن مسکن مستقل

پناهجویانی که از نظر مالی توانایی لازم را دارند می توانند خود هزینه های مسکن خود را بپردازند و در کمپهای عمومی اقامت نداشته باشند. اگر شهرداری نمیتواند در مدت 14 روز محل اقامت مناسب را برای پناهجو پیدا کند، دارنده مجوزاقامت  مجبور است هزینه های اقامت خود را بپردازد.

این اقامت می تواند  اقامت با خانواده و یا دوستان باشد . برای دارنده مجوزاقامت مبلغی  به عنوان کمک هزینه به پناهجو پرداخت می شود تا زمانی که شهرداری محل اقامت دائمی برای وی  پیدا کند. شرایط اقامت پناهجویان از لحاظ امنیت و بهداشت در کمپهای عمومی بسیار سخت و دشوار است.

پروسه انجام کارها و موافقت با اقامت متقاضی پناندگی بسیار طولانی است و ممکن است حتی پس از گذشتن چند سال با اقامت شخص وافقت نشود. پرونده وی مورد تایید قرار نگیرد و شخص از هلند اخراج شود . چنانچه ملاحظه فرموید پناهندگی یکی از راههای بسیار غلط و نامناسب برای مهاجرت است . در این مقاله به بررسی شرایط مهاجرت به هلند از طریق پناهندگی پرداختیم. اگر علاقمند به مهاجرت به هلند هستید راههای مختلف و قانونی برای مهاجرت خواهید داشت که وکلای ارشد در موسسات حقوقی معتبر می توانند شما را در این زمینه یاری کنند .

Related Posts

8 دیدگاه برای “مهاجرت به هلند از طریق پناهندگی

 1. amir گفت:

  از مقاله های خوبتون ممنونم
  مهاجرت به هلند از طریق پناهندگی اصلا راه ایمن و راحتی نیست و گزینه های بهتری برای مهاجرت به این کشور وجود داره

 2. قراری گفت:

  ممنون از سایت خوبتون

 3. امیرحسین گفت:

  مقاله خیلی خوب و مفیدی بود.

 4. امیر عباس گفت:

  بابت مطالب جالبتوت تشکر می کنم

 5. ناصر زارعی گفت:

  تشکر از توصیه خوبتون

 6. عادل گفت:

  سلام. ممنون مطالبتون عالی بود. مررررسی

 7. سحر گفت:

  ممنون از سایت به روزتون فقط موسسه شما هیچ خدماتی برای پناهندگی ارائه نمیده؟

 8. فهیمه راد گفت:

  آیا دانشگاهای هلند پولی می باشد؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *