مهاجرت به کشور مالتا

مهاجرت به مالتا از طریق پناهندگی

مهاجرت به کشور مالتا از طریق پناهندگی

پیش تر گفته شد که مهاجرت به مالتا از طریق پناهندگی از جمله راه های مهاجرت شمار زیادی از افراد در سراسر دنیاست. هدف اصلی این مقاله ارائه اطلاعات لازم درخصوص مهاجرت به اروپا و بخصوص کشور مالتا است. بنا به توصیه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با مطالعه مقاله با ما همراه باشید.

مهاجرت به مالتا از طریق پناهندگی

برای مهاجرت به اروپا می توان از طریق مهاجرت به مالتا از طریق پناهندگی اقدام نمود. اما هر کشوری شرایط و قوانین مخصوص به خود را در اعطای پناهندگی به افراد پناهجو دارد. بنابراین اشخاص متقاضی که تصمیم به مهاجرت از طریق پناهندگی در مالتا را دارند، می بایست به قوانین و مقرراتی که این کشور برای پناهجویان وضع نموده است، آشنایی داشته و احترام بگذارند. پس ضرورت دارد که قبل از هر گونه اقدامی، کلیه جوانب و قوانین حاکم بر این کشور را مورد بررسی قرار داده و سپس اقدام کنند.

درباره کشور مالتا

مالتا یا مالت یک کشور بسیار کوچک در جنوب کشور ایتالیا است که در واقع جزیره ای است محصور به دریای مدیترانه. در سال اخیر کشور اروپایی مالتا مقصد گردشگری و همچنین مهاجرت بسیاری از افراد بوده است. مردم این کشور اکثرا به زبان انگلیسی و مالتایی صحبت می کنند. اما زبان ایتالیایی نیز در بین مردم رواج دارد.

دلایل مهاجرت به مالتا

کشرو مالتا در زمینه توریسم و گردشگری در بین مردم دنیا از محبوبیت خاصی برخوردار است. به طور قطع دلایل زیر از جمله علت های مسافرت و مهاجرت به این کشور می باشد:

 • موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی را از لحاظ آب و هوا و جاذبه های گردشگری دارا است.
 • در قسمتی از اروپا واقع گردیده که از لحاظ تجارت و اقتصاد می تواند بهترین موقعیت سرمایه گذاری و کسب و کار باشد.
 • زبان انگلیسی، زبان رایج مردم مالتا است.
 • مالتا در حوزه شنگن قرار گرفته و از جمله کشورهای اتحادیه اروپاست. بنابراین کلیه قوانینی که در اروپا حاکم است، در این کشور نیز وجود داشته و مشترک است.

روش های مهاجرت به مالتا

همان طور که مستحضرید کشور مالتا نیز مانند سایر کشورهای اروپایی برای مهاجرین روش های مختلفی را جهت اخذ اقامت و تابعیت قرار داده است. این روش ها عبارتند از:

 • مهاجرت به مالتا از طریق تحصیلی و دریافت ویزای دانشجویی
 • مهاجرت به مالتا از طریق کسب و کار و تجارت
 • مهاجرت به مالتا و اخذ اقامت از روش تمکن مالی
 • مهاجرت به مالتا از روش سرمایه گذاری و خرید ملک در اروپا
 • مهاجرت به مالتا از طریق پناهندگی

که موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این مقاله را بر اساس آخرین روش یعنی مهاجرت به مالتا از طریق پناهندگی به رشته تحریر در آورده است.

پناهندگی در مالتا

بسیاری از افراد که قصد مهاجرت به اروپا را دارند، به دلیل این که شرایط قانونی مهاجرت به سایر کشورها از جمله مالتا را ندارند، دست به مهاجرت به مالتا از طریق پناهندگی می زنند. اما باید دقت شود که پناهندگی روش مناسبی برای مهاجرت نیست. از این رو این روش به هیچ عنوان توصیه نمی گردد. چراکه خطرات و ریسک های بسیار زیادی را شامل می گردد که ممکن است مهاجرت فرد به هیچ نتیجه ای نرسیده و هیچ پایانی جز به خطر افتادن جان وی نداشته باشد.

روند رسیدگی به‌پرونده‌های پناهندگی چگونه است؟

درخواست افراد متقاضی مهاجرت به مالتا از طریق پناهندگی به کمیساریای عالی پناهندگی ارجاع داده می شود تا بررسی های لازم در خصوص پرونده های پناهجویان انجام گیرد. این مرحله، مرحله ی ابتدایی برای درخواست پناهندگی است. سایر مراحل نیز می بایست قدم به قدم انجام شود. در واقع دولت مالتا، کمیساریای پناهجویی را به عنوان تنهاترین نهاد جهت بررسی و رسیدگی به پرونده های پناهندگی تعیین نموده که کاملا قانونی و رسمی می باشد. بنابراین کلیه پرونده های حفاظت بین المللی افراد به این نهاد فرستاده می شود.

مراحل‌درخواست پناهندگی به چه صورت است؟

در انجام مراحل اداری ابتدا می بایست فرمی به صورت پرسشنامه مقدماتی توسط پناهجو تکمیل گردیده و ارائه شود. در واقع تکمیل این فرم پس از برگزاری جلسه اطلاعاتی از سوی کارمندان Reform است. پس از این که فرد متقاضی فرم مذکور را تکمیل نمود، به او وقت مصاحبه داده می شود که مجددا اطلاعات و پرسش هایی در مصاحبه از وی صورت می گیرد و می بایست با اطلاعات مذکور در فرم تطابق داشته باشد. پس از انجام مصاحبه، مرحله انتظار برای دریافت نتیجه درخواست پناهندگی است و فرد متقاضی می بایست منتظر نتیجه و تصمیم گیری مقامات بماند.

در صورتی که با تقاضای پناهندگی فرد پناهجو موافقت نگردد، وی به مدت 2 هفته فرصت خواهد داشت تا نسبت به بررسی مجدد پرونده خود درخواست تجدیدنظر دهد. هیات تجدیدنظر دارای 3 عضو است که به بررسی پرونده های درخواست تجدیدنظر می پردازند. در بیشتر موارد پرونده در مرحله تجدیدنظر نیز مردود اعلام می گردد که در این صورت فرد پناهجو می بایست بلافاصله خاک کشور مالتا را ترک کند.

روش‌های پناهندگی در کشور مالتا کدامند؟

در مهاجرت به مالتا از طریق پناهندگی روش های مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

روش منظم

در روش منظم یک مقام متخصص در بخش پناهندگی مسئولیت رسیدگی به تقاضای پناهجویان برای پناهندگی را بر عهده دارد. در این روش حداکثر ظرف 6 ماه می بایست پرونده مورد نظر تعیین تکلیف گردیده و نتیجه نهایی صادر شود. ناگفته نماند که به دلیل حجم بالای پرونده های پناهندگی ممکن است این مدت کمی طولانی تر شود. اما به طور کلی پرونده ها طبق روش منظمی اولویت بندی شده و در بازه زمانی مقرر مورد بررسی قرار می گیرند.

روش پذیرش (دامنه‌ای، اولویت بندی، محدودیت زمانی)

این روش بر طبق ماده 24 قانون پناهندگان پایه گذاری شده است که در آن پرونده فرد پناهجو در زمان کوتاهی بررسی و به دلیل تقاضای غیر قانونی و دلایل به شرح ذیل مردود اعلام می گردد:

 • فرد پناهجو به صورت مستقیم وارد مالتا نشده باشد و با عبور از یک کشور دیگر و درخواست پناهندگی در همان کشور، مجددا به مالتا ورود پیدا کرده و درخواست پناهندگی نموده است.
 • کشور ثالثی وجود دارد که فرد پناهجو را تحت حمایت های مالی خود قرار داده است.
 • در صورتی که اثبات شود کشور مبدا از لحاظ امنیت در شرایط مناسبی قرار دارد.

چنانچه فرد پناهجو فاقد موارد بالا بوده و درخواست او پذیرش گردد، مراحل بعدی پرونده فرد طبق روش منظم اقدام خواهد شد.

روش سریع

برخی از درخواست در همان مرحله اول سریعا مردود اعلام می گردند. چرا که فرد متقاضی نتوانسته است دلایل موجهی برای امر مهاجرت به مالتا از طریق پناهندگی ارائه نماید. بنابراین با عدم ارائه دلایل موجه و قانونی، درخواست وی رد می شود. از این رو فرد پناهجو می بایست اسناد و مدارکی را در این زمینه ارائه نماید که دال بر به خطر افتادن جان و امنیت وی در کشورش باشد.

روش دوبلین

قانون دوبلین از سال 2017 میلادی در کشور مالتا پذیرفته و اجرایی گردید. در روش دوبلین در ابتدای تقاضای پناهندگی، از فرد متقاضی عکس و اثر انگشت گرفته می شود تا هویت اصلی وی مشخص گردد. این انگشت نگاری ها و عکس ها تعیین می کند که فرد در کشور دیگری درخواست پناهندگی داده است یا خیر. در صورتی که ثابت شود در کشور دیگری درخواست داده است، با درخواست وی موافقت نشده و می بایست به همان کشور قبلی بازگردد و پناهندگی همان کشور را دریافت کند. مشاوره های تخصصی و حرفه ای کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت درخصوص مهاجرت به کشور مالتا به روش پناهندگی و یا درباره و هزینه های زندگی در مالتا را از طریق مراجعه حضوری به دفتر موسسه یا تماس تلفنی دریافت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *