مهاجرت به کشور مالتا

مهاجرت به مالتا از طریق تولد

مهاجرت به کشور مالتا از طریق تولد

مهاجرت به مالتا از طریق تولد از جمله روش های اخذ اقامت این کشور می باشد. در صورتی که شما هم علاقه مند به موضوع مهاجرت به مالتا از طریق تولد هستید در ادامه این نوشتار همراه ما باشید. هم چنین  شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشترم به سایر مقالاتی که  در سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت موجود می باشد مراجعه نماید.

قانون مهاجرت به مالتا از طریق تولد

تولد یک شخص در یک سرزمین آثار حقوقی خاصی را برای خود آن شخص و خانواده ی او در پی دارد. بعنوان مثال اگر فرزندی در خاک کشورمالتا متولد شود در بدو تولد تبعه ی مالت به شمار می رود. ضمن اینکه خانواده ی وی هم به همین واسطه می توانند اقامت مالتا را کسب نماید. این قانون درکشورهای کانادا و امریکا نیز حاکم  اما نظام حقوقی اعطای تابعیت کشور جمهوری مالتا متفاوت است. بر اساس قانون اساسی ۱۹۶۴ و قانون تابعیت مالتایی (کشورهای مشترک المنافع با بریتانیا_UKC ) شکل گرفته است پیش از این تاریخ مالتا جزو مستعمرات سلطنتی بریتانیا به شمار می رفت و افراد مالتایی تابعیت بریتانیایی داشتند.

پیش از تاریخ ۱ اگوست ۱۹۸۹ افرادی که در این کشور به دنیا می آمدند به صورت خودکار تابعیت مالتا را کسب می کردند. اما بعد از این تاریخ نظام اعطای تابعیت به سیستم خون تغییر پیدا کرد و تابعیت مالتایی از طریق نسب منتقل می گردد.
نحوه اخذ اقامت برمبنای تولد در مالتا بر این اساس اشخاصی که حدفاصل تاریخ ۲۱ سپتامبر ۱۹۶۴ و ۳۱ جولای ۲۰۰۱ در خاک مالتا به دنیا آمده باشند، فارغ از اینکه والدین او چه تابعیتی دارند، تبعه ی مالتا به حساب می آمدند. اشخاصی که بعد از ۱ آگوست ۲۰۰۱ در خاک این کشور متولد شده اند به صورت خودکار تابعیت مالتایی به دست نمی آورند بلکه باید یکی از والدین او در مالتا به دنیا آمده باشد یا شهروند مالتا باشد.

مهاجرت به مالتا از طریق تولد

نحوه اخذ اقامت بر مبنای نسب در مالتا

اشخاصی که خارج از خاک این کشور به دنیا آمده اند و  از زمانی که از تاریخ  ۲۱ سپتامبر ۱۹۶۴ میلادی و ۳۱ جولای ۱۹۸۹ میلادی به دنیا آمده اند و در حالتی که پدر آنها به واسطه ی  به دنیا آمدن در خاک این کشور یا اقدام به ثبت نام کردن و یا هم چنین موفقیت در انجام فرایند پذیرش موفق به گرفتن حق تابعیت و حق شهروندی این کشور می باشند  در این صورت می توانند برای  گرفتن حق تابعیت  این کشور اقدام کنند.

برای زنان این امکان وجود نداشت که تابعیت مالتایی خود را به فرزندشان منتقل کنند. لازم به ذکر می باشد که  پی از تاریخ  یکم  آگوست سال ۱۹۸۹  میلادی قانون این کشور مجوز مربوطه را به اشخاصی که خارج از این کشور به دنیا آمده اند و مادر آنها دارای تابعیت  این کشور باشد را می دهد  در این صورت شخص می تواند  برای گرفتن حق تابعیت این کشور اقدامات لازم را انجام دهد.

بعد از تاریخ ۱۰ فوریه ۲۰۰۰ شخصی که حدفاصل ۲۱ سپتامبر ۱۹۶۴ و ۳۱ جولای ۱۹۸۹ خارج از مالتا و از مادر مالتایی متولد شده باشد می تواند از طریق ثبت نام تابعیت مالتایی تبعه ی این کشور شود. در تاریخ ۱ آگوست ۲۰۰۷ و بعد از اصلاحات قانون این کشور این امکان برای هر فردی که از طریق نسب مالتایی محسوب می شود وجود دارد تا از طریق ثبت نام برای اخذ پاسپورت مالتایی اقدام نماید. در این صورت اشخاص متقاضی ملزم به ارائه مدارکی که دال بر  شواهد و هم چنین مدارک مربوط به تولد این شخص باشد می باشد.

پروسه ی ثبت نام در سفارت یا کنسولگری مالتا یا بخش شهروندی و امور مهاجرت مالتا انجام می شود و داشتن اقامت دائم مالتا الزامی نیست. مزیت اشخاص تابع کشور مالتا اتباع مالتا و کسانی که پاسپورت این کشور را اخذ می نمایند شهروند اتحادیه اروپا نیز به شمار می روند و می توانند از حق آزادی نقل مکان در اروپا ، و رای دادن برای پارلمان اروپا استفاده نمایند.

برابر قانون حال حاضر مالتا فرزند شهروند مالتا که تابعیت مالتایی را در بدو تولد به صورت خودکار به دست نمی آورد، می تواند از طریق تابعیت این کشور را از طریق naturalization یا تحصیل تابعیت اخذ نماید. اخیراً نیز قانون کشور مالتا طرحی با عتوان برنامه ی سرمایه گذاری شخصی IIP تصویب کرده که در آن حالت شخص می تواند به همراه خانواده اش تابعیت مالتایی را تحصیل نماید.

اشخاصی که خارج از مالتا به دنیا می آیند ولی تبار و نسب مالتایی دارند می توانند مدارک خود را ارائه نمایند. اگر شخصی نوه ی یک فرد مالتایی باشد یا پدر و مادر او مالتایی باشند می تواند از طریق ثبت نام تبعه و شهروند مالتا بشود. مدارک مورد نیاز برای این امر عبارتند از:

  • به همراه داشتن شناسنامه شخص متقاضی
  • به همراه داشتن  مدارک تولد و گواهی ازدواج اجداد و والدین شخص متقاضی

وظایف والدینی که فرزندشان در مالتا به دنیا می آید وظیفه والدین کودکی که در مالتا به دنیا می آید این است که تولد فرزندشان در مالتا را ظرف ۱۵ روز ثبت نمایند. افراد با ارائه مدارک شناسایی و مدارک دیگر باید اقدام به ثبت نام فرزند خود در سازمان مربوطه  به نشانی Valletta VTL2000, Evans Building,، Merchants Street, نمایند.

افراد که صلاحیت اقدام برای ثبت نام به عنوان تبعه ی مالتا را دارند اگر زیر ۱۸ سال باشند، از طریق فرم https://www.gov.mt/en/Documents/Form%20A%20updated.pdf می توانند در خواست پاسپورت مالتایی نمایند. اعتبار این پاسپورت ۱۰ ساله است. همچنین یک عکس مخصوص پاسپورت برای افراد ۶ سال با بالا و دو عکس برای کودکان زیر ۶ سال مورد نیاز می باشد.

بعنوان نتیجه گیری می توان گفت که مهاجرت به مالتا از طریق تولد با وجود شرایط خاصی من جمله داشتن نسب مالتایی امکان پذیر است. امید است مطالعه ی این مقاله به سوالات ذهنی شما در خصوص مهاجرت به مالتا از طریق تولد پاسخ داده باشد. در نهایت شما می توانید با مراجعه به سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعات مناسبی درباره اخذ تابعیت و اقامت کشور ها کسب نمایید. هم چنین با مراجعه نمودن به لینک هایی نظیر (مهاجرت تحصیلی به مالتا) یا(سرمایه گذاری و ثبت شرکت در مالتا) به اطلاعات جامعی دست یابید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *