مهاجرت به کشور سریلانکا

مهاجرت به سریلانکا از طریق پناهندگی

مهاجرت به سریلانکا از روش پناهندگی

مهاجرت به سریلانکا از طریق پناهندگی  به دلیل فقدان دسترسی به اشتغال و فقدان فرصتهای آموزشی برای پناهجویان و فرزندانشان جزو روشهای مهاجرتی سخت و تا حدودی غیرممکن می باشد. دلیل این امر به واسطه عدم تعهد دولت سریلانکا به معاهده 1967 سازمان ملل در امور پناهندگان می باشد و در این زمینه دولت سریلانکا هیچ گونه وضعیت قانونی را برای متقاضیان مهاجرت به سریلانکا از طریق پناهندگی به رسمیت نمی شناسد.

برای همین، UNHCR به اختیار خود برای پناهجویان در کشور سریلانکا مجوز زندگی موقتی تا زمان روشن شدن تکلیف آنها و رسیدگی به درخواست شان صادر می کند. پناهجویان و پناهندگان در این کشور به شدت وابسته به کمکهای نهادهای مردمی می باشند. همچنین پناهندگان در این کشور ملزم به اقامت در اردوگاههای مشخص شده توسط دولت سریلانکا تا زمان دریافت پاسخ شان می باشند. فرآیند رسیدگی به پرونده متقاضیان پناهندگی نیز ممکن است حتی تا 2 سال نیز به طول بیانجامد. روی هم رفته و با توجه به مسائل و مشکلات پیش روی پناهندگان در کشور سریلانکا، تلاش برای مهاجرت به سریلانکا از طرسق روش پناهندگی چیزی جز اتلاف وقت و هزینه نیست. به همین خاطر، کارشناسان و مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با اشراف کامل به قوانین روز مهاجرتی آماده معرفی روشهای آسان و سریع مهاجرتی به هموطنان عزیز می باشند.

پناهجویان در سریلانکا

اصطلاح پناهجو (Asylum-seeker) و پناهنده (Refugee) جزو واژگانی ایست که گاها به اشتباه جای هم به کار می رود: پناهجو کسی است که بیان می کند او پناهنده است، اما ادعای اش قطعا مورد ارزیابی قرار نمی گیرد. پناهجویان غیر سریلانکایی ممکن است برای تحویل درخواست پناهندگی خودشان به نمایندگی UNHCR مراجعه کنند. زمان صرف شده برای رسیدگی به درخواست های پناهجویان ممکن است طولانی باشد. این دوره زمانی ممکن است از یک ماه تا چند سال به طول بی انجامد.

در حقیقت متقاضیان مهاجرت به سریلانکا از طریق پناهندگی در طی ارزیابی درخواست خود، به هیچ وجه توسط نهاد یا سازمانی تحت حمایت حقوقی قرار نمی گیرند. در کشور سریلانکا به دلیل عدم تعهد بین المللی دولت این کشور نسبت به پناهجویان، گواهی سریلانکایی UNHCR جهت اقامت موقتی برای پناهجویان خارجی صادر می شود تا زمانیکه پرونده درخواست آنها رسیدگی شود.

مهاجرت به سریلانکا از طریق پناهندگی

پناهندگان در سریلانکا

بر اساس کنوانسیون مربوط به امور پناهندگان، پناهنده کسی است که برای فرار یا ترس از شکنجه و اذیت نژادی، قومیتی، ملی یا مذهبی و یا به خاطر عضویت در یک گروه اجتماعی خاص و یا داشتن عقاید سیاسی خاص، توانایی کسب حمایت از کشور خود را ندارد. درخواست های پناهجویانی که تحت بررسی تعیین وضعیت پناهندگی (RSD) قرار می گیرند به عنوان پناهنده شناخته می شوند و تا زمان تعیین تکلیف و مشخص شدن نظر نهایی تحت حمایت UNHCR قرار می گیرند. برای پناهندگان در سریلانکا نیز گواهی سریلانکایی UNHCR صادر می شود.

UNHCR در سریلانکا با دیگر ادارات وابسته به UNHCR برای کمک به بازگشت داوطلبانه پناهندگان سریلانکایی از کشور دیگر و توانمندسازی آنها کمک می کند.

 

وضعیت پناهندگان و پناهجویان در سریلانکا

در رابطه با وضعیت پناهندگان، دولت سریلانکا هنوز هم پایبند به معاهده 1951  و پروتکل  امور پناهندگان سازمان ملل می باشد و  اهمیت تاثیر کمکهای جهانی بر روی پناهندگان را به عنوان نقطه عطفی در جهت چند جانبه گرایی و همکاری بین المللی به رسمیت می شناسد. با وجود اینکه دولت سریلانکا هنوز هم رسما عضو معادهده پروتکل 1967 نمی باشد، اما دولت سریلانکا فضا و امکانات لازم را برای پناهجویان و پناهندگان تهیه می کند تا آنها بتوانند درخواست پناهندگی خود را تحویل UNHCR دهند.

پس به عنوان توافق دولت سریلانکا با UNHCR، امکان اقامت در اردوگاههایی برای پناهندگان تا زمان تعیین تکلیف آنها فراهم گردید. لازم به ذکر است که پرونده برخی از این پناهجویان حتی به 1.5 تا 2 سال نیز می رسد. در حال حاضر 844 پناهنده و 826 پناهجو منتظر تعیین درخواست پناهندگی شان در سریلانکا مقیم هستند. از آنجایی که سریلانکا عضوی از معاهده پروتکل 1967 نمی باشد، بنابرین این پناهندگان و پناهجویان هیچ گونه وضعیت قانونی رسمی ندارند.

درخواست پناهندگی در سریلانکا

متقاضیان مهاجرت به سریلانکا از طریق پناهندگی لازم است برای درخواست وضعیت پناهندگی در کشور سریلانکا، فرم درخواست خود را به همراه مدارک هویتی شامل پاسپورت معتبر، کارت شناسایی، گواهی تولد یا ازدواج و عکس به نزدیکترین اداره UNHCR تحویل دهند. این سازمان به محض دریافت درخواست پناهندگی متقاضیان برای آنها گواهی زندگی در سریلانکا در کمپ های مشخصی را تا زمان رسیدگی و پاسخ به درخواستشان صادر می کند.

متقاضیان مهاجرت به سریلانکا از طریق پناهندگی ممکن است با جواب رد یا قبول پناهندگی در سریلانکا مواجه شوند. اما در هر صورت دولت سریلانکا هیچ گونه تعهدی در قبال پناهندگان در این کشور ندارد و اکثر متقاضیان وابسته به کمکهای مردمی هستند. درحال حاضر، 844 پناهنده و 826 پناهجوی خارجی در سریلانکا وجود دارند که منتظر پاسخ درخواست خود می باشند.

مسائل و مشکلات پناهندگان در سریلانکا

با توجه به عدم عضویت سریلانکا در پروتکل 1967 و عدم اعطای وضعیت پناهندگی به پناهجویان در این کشور، از این روی متقاضیان مهاجرت به سریلانکا از طریق پناهندگی قادر به کار در حین اقامتشان در سریلانکا نمی باشند. در نتیجه، مجوز زندگی این متقاضیان پناهندگی در کشور سریلانکا توسط خود UNHCR صادر شده و در راستای تهیه و تامین نیازهای اساسی آنها می باشد. در رابطه با تامین معاش، پناهجویان عمدتا متکی  به حمایت نهادهای غیردولتی همانند ZOA و Muslim Aid می باشند.  همچنین فرزندان پناهجویان در سریلانکا دسترسی محدودی به آموزش دارند.

با وجود اینکه آموزش ابتدائی در دسترس  فرزندان پناهجویان قرار دارد، اما کودکان زیر 5 سال و بالای 12 سال هیچ گونه آموزش رسمی در سریلانکا دریافت نمی کنند. در این زمینه نیز پناهجویان در سریلانکا دست به دامان نهادهای خیریه و مردم نهاد می باشند. همچنین در زمینه خدمات بهداشتی نیز دولت سریلانکا به خاطر عدم تعهد بین المللی خود، خدمات ناچیزی در اختیار پناهندگان و پناهجویان قرار می دهد. مهاجرت به سریلانکا  از طریق پناهندگی روشی پر مخاطره و زمان بری است که امکان رد درخواست پناهندگی بسیار بالاست، به همین دلیل توصیه می شود متقاضیان با بهره گیری از خدمات مشاوره موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در جریان روشهای قانونی و آسان مهاجرت قرار گیرند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *