مهاجرت تحصیلی انگلستان

معرفی دانشگاه کمبریج در انگلستان

معرفی دانشگاه کمبریج در انگلستان

یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان، دانشگاه کمبریج در انگلستان می­ باشد. موضوع این مقاله معرفی دانشگاه کمبریج در انگلستان است. این مقاله به قلم نویسندگان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می­ باشد. این دانشگاه سالانه پذیرای دانشجویان زیادی از سراسر دنیا می­باشد. این دانشگاه توسط انجمنی از اساتید که در ایتدا در دانشگاه آکسفورد فعالیت داشتند تأسیس گردید.

دانشگاه کمبریج دارای 31 دانشکده و 6 مرکز در انگلستان می­ باشد. همچنان این دانشگاه دارای شعبه های زیادی در نقاط مختلف شهر کمبریج است. این دانشگاه به همراه دانشگاه های آکسفورد و لندن یک مثلث طلایی دانشگاه را در کشور انگلستان تشکیل می­ دهند. دانشگاه کمبریج انگلستان از جمله دانشگاه های ثروتمند در اروپا بحساب می­ آید، دارای این دانشگاه بالغ بر 1.44 میلیارد £ (پوند) می ­باشد.

 • شرایط تحصیل در انگلستان در دانشگاه کمبریج چیست؟
 • آیا با توجه به قوانین جدید امکان تحصیل در انگلیس برای ایرانیان مهیا است؟

کتابخانه های موجود در دانشگاه کمبریج شامل 8 میلیون نسخه کتاب بوده و مجموعه کتابخانه های این دانشگاه حدود 15 میلیون کتاب را در اختیار دانشجویان این دانشگاه قرار می ­دهند. کتابخانه های دانشگاه کمبریج جزء قدیمی ترین ناشران کتاب در جهان بشمار می­ رود، همچنان این دانشگاه رتبه دوم انتشارات دانشگاهی کتاب در جهان را به خود اختصاص داده است. نام این دانشگاه در گذشته Cantab و به معنای کمبریج بوده است. دانشجویان زیادی برای تحصیل در انگلستان، دانشگاه کمبریج را انتخاب می­ نمایند. از عزیزان جهت آگاهی بیشتر در رابطه با معرفی دانشگاه کمبریج دعوت می ­نمائیم تا این مقاله را تا پایان مطالعه نمایند.

بررسی تاریخچه دانشگاه کمبریج بریتانیا

دانشگاه کمبریج انگلستان در سال 1231 میلادی توسط پادشاه آن زمان هنری سوم تأسیس گردید. این دانشگاه در سال 1233 مجوزی برای دانشجویان این دانشگاه صادر نمود تا این دانشجویان بتوانند بعد از اتمام تحصیلات خود در این دانشگاه در تمامی نقاط مسیحیت در انگلستان تدریس نمایند. دانشگاه کمبریج انگلستان دارای دانشکده های زیادی است و همچنین این دانشکده ها شامل خوابگاه هایی برای دانشجویان در حال تحصیل در این دانشگاه می ­باشد. همچنین این دانشکده ها به دانشجویان کمک هزینه های تحصیلی پرداخت می­ نماید. با معرفی دانشگاه کمبریج دانشجویان زیادی از نقاط مختلف دنیا با اخذ ویزای تحصیلی انگلستان جهت تحصیل در این دانشگاه به انگلستان سفر نموده اند.

اولین و قدیمی ترین دانشکده دانشگاه کمبریج انگلستان پیترهاوس است که در سال 1284 توسط اسقف الی تأسیس گردید و پس از آن دانشکده های دیگر در قرون پانزدهم و شانزدهم میلادی بوجود آمدند. دانشکده رابینسون و هومرتن نیز از جمله دانشکده هایی است که در سال های اخیر تأسیس گردیده اند.

موقیعت دانشگاه کمبریج روی نقشه

در این بخش شاهد موقیعت دانشگاه کمبریج انگلستان روی نقشه می باشیم:

معرفی دوران مدرن دانشگاه کمبریج در انگلستان

بعد از تأسیس و به رسمیت شناخته شدن دانشگاه کمبریج انگلستان رشته هایی مانند الهیات، تاریخ و زبان های مدرن در این دانشگاه به وجود آمد. همچنین فیتز ویلیام منابع دروس معماری، باستان شناسی و هنر را به این دانشگاه اهدا نمود. همچنین در طول سال های 1896-1902 آزمایشگاه های آناتومی، زمین شناسی و ژنتیک در این دانشگاه راه اندازی گردیدند. همچنان پروژه ساخت موزه کمبریج انگلستان نیز در همین زمان اجرا گردید.

در سالهای جنگ جهانی اول فرآیند آموزش در این دانشگاه با مشکلاتی مواجه شد. در این جنگ 14 هزار نفر از اعضای این دانشگاه در این جنگ حضور یافتند که 470 هزار از آنها کشته شدند. اما در جنگ جهانی دوم به دلیل موفقیت و شهرت دانشمندان این دانشگاه، با رشد چشمگیری از دانشجویان مواجه شد.

در اوایل تأسیس دانشگاه کمبریج تنها مردان حق تحصیل در این دانشگاه را داشتند، اما در سال 1869 دانشکده گیرتن مخصوص تحصیل زنان در این دانشگاه تأسیس گردید. پس از تأسیس دانشکده گیرتن دانشکده های دیگری همچون نیونهام، هاگزهال، نیوهال، لوسی کاوندیش برای تحصیل زنان ایجاد گردید. این دانشگاه تلاش های زیادی برای تبدیل نمودن زنان به عنوان اعضای دائمی این دانشگاه نمود که نتیجه های موفقیت آمیزی نداشت.

زنانی که در این دانشکده ها به تحصیل می­پرداختند حق ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را نداشتند و تنها به آنان مدرک دیپلم این دانشگاه اعطاء می­ گردید. اما در سال های 1972-1988 زنان توانستند در دانشکده های دانشگاه کمبریج حضور پیدا نموده و در کنار مردان به تحصیل در مقطع کارشناسی بپردازند. ناگفته نماند دانشگاه کمبریج تنها دانشگاهی است که دارای دانشکده های مخصوص برای زنان می ­باشد که تحصیل مردان در آنها ممنوع است.

معرفی دپارتمان های دانشگاه کمبریج در انگلستان

همانطور که گفته شد دانشگاه کمبریج دارای دانشکده های بسیاری می­ باشد. این دانشکده ها هرکدام به صورت جداگانه و مستقل درآمدهای مخصوص به خود را دارند. در این دانشکده ها دانشجویان و اساتید بسیاری با سطوح و درجات متفاوت مشغول به فعالیت می ­باشند. اعضای هیأت های علمی این دانشکده ها از اساتید مختلف در سایر دانشگاه ها می ­باشند.

از جمله وظایف هیأت های علمی در این دانشگاه عبارتند از:

 • برگزاری سمینارها
 • انجام تحقیقات
 • هماهنگ نمودن کلاس های درسی و تعیین سر فصل های دروس

از جمله دانشکده های مخصوص زنان در دانشگاه کمبریج می­توان به دانشکده موری ادواردز، نیونهام و لوسی کاوندیش اشاره نمود. همچنین دانشکده داروین تنها مرکزی است که از ابتدا مردان و زنان به صورت مشترک در این دانشکده ثبت نام می ­نمودند. در دانشگاه کمبریج تمامی رشته های تحصیلی موجود نیست با این حل این دانشگاه تلاش دارد تا بتواند طیف وسیعی از رشته ها را در این دانشگاه ارائه نماید.

همچنان دانشگاه کمبریج دارای 150 دپارتمان، مرکز و موسسه می­باشد که اعضای آن از اعضای خود دانشکده می­ باشد و ظیفه آنها مدیریت برنامه های آموزشی در این دانشگاه است. این دانشگاه همچنان دارای مرکز آموزشی بنام موسسه است که برای تحصیل پاره وقت برای دانشجویان ایجاد گردیده است. هم اکنون ریاست دانشگاه کمبریج برعهده دیوید سینزبری می باشد.

معرفی دپارتمان های دانشگاه کمبریج در انگلستان

کتابخانه ها دانشگاه کمبریج انگلیس

به طور کلی این دانشگاه دارای 114 کتابخانه می ­باشد که اصلی ترین و قدیمی ترین کتابخانه این دانشگاه بنام کمبریج است. تمامی دانشکده های دانشگاه کمبریج دارای کتابخانه هایی مخصوص می­ باشند که دانشجویان جهت مطالعه می­ توانند از این کتابخانه ها بهره مند گردند. کتابخانه سیلی در دانشکده تاریخ دارای 100 هزار کتاب تخصصی برای مطالعه دانشجویان می­ باشد.

شرایط تحصیل در دانشگاه کمبریج انگلستان

برای ورود و تحصیل در دانشگاه کمبریج در کارشناسی متقاضیان باید در مهلت مشخص شده از طریق UCAS اقدام کنند. تا قبل از دهه 1980 متقاضیان برای ورود به دانشگاه مجهز کمبریج در آزمون های مشخص شده شرکت می کردند.  پذیرش در دوره های تحصیلات تکمیلی ابتدا توسط دانشکده یا بخش مربوط به موضوع متقاضی تعیین می شود. سال تحصیلی در دانشگاه پیشرفته کمبریج به 3 ترم دانشگاهی تقسیم می شود که طبق اساسنامه دانشگاه تعیین می شود.

مزایا تحصیل در دانشگاه کمبریج بریتانیا

در این بخش دلایل تحصیل در دانشگاه کمبریج انگلستان مورد بررسی قرار می گیرد که عبارتند از:

 • ثروتمندترین دانشگاه انگلستان
 • دارایی این دانشگاه سالیانه 1.3 میلیارد £ (پوند) برآورد شده است که بیشترین درآمد این دانشگاه از طریق دریافت کمک هزینه های تحقیقاتی و تحصیلی تأمین می­ گردد.
 • بیل گیتس در سال 2000 مبلغی حدود 210 میلیون $ (دلار) برای تحصیل دانشجویان خارجی در این دانشگاه به عنوان بورسیه اهدا نمودند.

رتبه بندی دانشگاه کمبریج بریتانیا

تحصیل در انگلستان در این دانشگاه به مدت 8 سال پی در پی به عنوان برترین دانشگاه در کشور انگلستان نام برده شد. همچنان این دانشگاه به مدت 2 سال دارای رتبه اول در رتبه بندی QS قرار گرفت. دانشمندان زیادی در طول تاریخ در این دانشگاه به تحصیل پرداخته اند از جمله:

 1. ایزاک نیوتن
 2. فرانسیس بیکن
 3. پارلز داروین
 4. رابرت اپنهایمر
 5. جان هرشل

دانشجویان می­ توانند پاسخ سوالاتی همچون :

 • شهریه دانشکده های دانشگاه کمبریج چقدر است؟
 • شرایط دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان در دانشگاه کمبریج چیست؟
 • دانشگاه کمبریج دارای چه رشته هایی در مقاطع مختلف می­باشد؟

از موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جویا شوند. این موسسه علاقمند به مشاوره و راهنمایی دانشجویان در زمینه معرفی دانشگاه کمبریج می ­باشد.

سوالات متداول در باب معرفی دانشگاه کمبریج در انگلستان

در این بخش مفتخر به پاسخگویی سوالات متداول در باب معرفی دانشگاه کمبریج در انگلستان می باشیم:

 • دانشگاه کمبریج انگلستان در چه رتبه ای قرار دارد؟ کمبرج یکی از بهترین دانشگاه های انگلستان و جهان در رتبه 4 جهان قرار دارد.
 • شهریه دانشگاه کمبریج انگلستان چقدر است؟ شهریه دانشجویان بین المللی دانشگاه کمبریج حدود 25000£ (پوند) در سال است.
 • تحصیل در دانشگاه کمبریج چه شرایطی دارد؟ رزومه عالی، معدل بسیار بالا، مقاله های علمی، شرایط سنی مناسب و داشتن مدرک بسیار معتبر از شرایط پذیرش در دانشگاه کمبریج است.
4.9/5 - (11 امتیاز)

14 دیدگاه برای “معرفی دانشگاه کمبریج در انگلستان

 1. asal گفت:

  با سلام . من 28 ساله و دارای کارشناسی حسابداری مالی هستم برای فوق آیا میتونم برای ویزا تحصیلی انگلستان اقدام کنم . نا گفته نماند که در دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده ام .

  1. صادقی گفت:

   سلام و عرض ادب و خصوص مشاوره در باب تحصیل در انگلستان لطفا با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

 2. ارشاد گفت:

  دوره های آماده سازی برای ورود به دانشگاه های دیگر انگلیس تو این دانشگاه وجود داره؟

  1. صادقی گفت:

   سلام و عرض ادب. بله این دوره وجود دارد. در خصوص مشاوره می توانید با شماره 02191003232 تماس بگیرید. در خصوص تحصیل در انگلستان پیشنهاد میشه محتوا لینک شده ار مطالعه کنید.

 3. امیرحسین گفت:

  مقاله خوبی بود.
  ممنون

 4. امیر عباس گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد معرفی دانشگاه کمبریج تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد معرفی دانشگاه آکسفورد کشورانگلستان هم مطلب بذارید

  1. صادقی گفت:

   سلام و عرض ادب. در خصوص دانشگاه آکسفورد می توانید محتوا لینک شده در متن را مطالعه کنید.

 5. دنیز گفت:

  خوبه ممنون از سایتتون

 6. داود گفت:

  یکی از بهترین دانشگاه های دنیا

 7. محمد گفت:

  ممنون از اطلاعات خوبتون

 8. leilakk گفت:

  عالیترین دانشگاه انگلیسه

 9. ماهان باکوئی گفت:

  مرسی از مقاله خوبتون واقعا دانشگاه کمبریج احتیاج به معرفی نداشت ولی ممنون اطلاعات خوبی بود

 10. امید گفت:

  میشه لطف کنید آدرس سایت کمبریج رو ارسال کنید؟ با تشکر

 11. kooshan گفت:

  بسیار از مطالب خوبتون ممنونم
  بسیار استفاده کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *