مهاجرت تحصیلی آلمان

مدارک و شرایط تحصیل در آلمان

مدارک و شرایط تحصیل در آلمان

آگاهی از مدارک و شرایط تحصیل در آلمان از سایر مباحثی می باشد که مورد توجه دانشجویان خارجی در خصوص تحصیل در این کشور صنعتی قرار گرفته است. تحصیل در آلمان یعنی تحصیل در یک کشور فوق صنعتی با تکنولوژی و دانش سطح بالا. تحصیل در آلمان موقعیت های مناسبی را برای کار بعد از تحصیل قرار می دهد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت طی این مقاله ابعاد گوناگون تحصیل در آلمان را به طور تخصصی بررسی خواهد کرد.

اولین قدم برای تحصیل در آلمان کسب اطلاعات کافی در خصوص موارد زیر است:

  • شرایط اخذ پذیرش تحصیلی
  • سطح دانش زبان آلمانی
  • چگونگی اخذ رویداد دانشجویی
  • اجازه اقامت در آن کشور

بررسی مدارک و شرایط تحصیل در آلمان

جز دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های بین المللی را دارند؛ سایر متقاضیان باید مدرک معتبری در مورد سطح دانش زبان آلمانی خود ارائه نمایند؛ که این مدرک با شرکت در آزمون هایی که در کشور ایران و آلمان برگزار می شود، قابل اخذ می باشد. شرط تحصیل در رشته های بین المللی تسلط به زبان انگلیسی می باشد.

برای تحصیل در آلمان با اهمیت ترین مدرک روادید دانشجویی است. روادید 3 نوع دارند:

  • Sprachvisum: روادید مربوط به فراگیری زبان در آلمان
  • Studienbewerbervisum: روادید تحصیل متقاضی
  • Visum zu Studienzwecken: روادید دانشجویی

فقط روادید دانشجویی به متقاضی امکان اقامت و تحصیل دانشجویی را می دهد و علاوه بر آن ارائه گذرنامه معتبر و اصل مدارک (کارنامه های) تحصیلی الزامی است. تمام مدارک و کارنامه های متقاضی پس از ترجمه و تایید رسمی برای درخواست پذیرش باید ارسال گردد. (نیازی به اصل این مدارک نیست.)

اقدام برای تحصیل در آلمان

مسئولیت ارزیابی مدارک و شرایط متقاضیان برای صادر نمودن پذیرش بر عهده بخش روابط بین‌ الملل هر دانشگاهی می باشد. برای متقاضیانی که آخرین مدرک تحصیلی مورد قبول آلمان نیست. این امکان وجود دارد که دوره ای را در کالج به منظور بالا بردن سطح علمی برای ورود به دانشکده سپری نمایند.

توزیع پذیرش دانشجویی در رشته های مختلف بر عهده بخش های روابط بین الملل دانشکده ها و مرکز اصلی توزیع سهمیه دانشجویی می باشد؛ که تنها در صورتی که دانشجو اجازه ورود به مراکز آموزشی را داشته باشد، صادر می گردد. پس از همه این مراحل دانشجو قادر به ثبت نام در مراکز آموزشی می باشد. متقاضی پس از ورود به آلمان باید به اداره خارجی ها و اداره ثبت احوال مراجعه نموده و مدارکی که نشان دهنده توانایی پرداخت هزینه تحصیل خود باشد، را ارائه نماید. مجوز اقامت برای دانشجو در آلمان سالیانه صادر می شود و باید تمدید گردد.

ویزای تحصیلی و مدارک و شرایط تحصیل در آلمان

هزینه زندگی یک دانشجو در آلمان بطور متوسط ماهانه 660€ (یورو) می باشد. برای استفاده بهینه از این مقدار پول باید به کاهش هزینه های ثابت از جمله اجاره خانه توجه نمود. همه دانشجویان تحت پوشش شرکت های دولتی هستند؛ از این رو حق بیمه پرداختی آنان ماهانه 50€ (یورو) می باشد. دانشجویان خارج از کشورهای عضو اتحادیه اروپا سالانه 90 روز می توانند در کار نمایند. در برخی ایالات این زمان به تعطیلات بین 2 نیمسال منحصر شده است.

در گذشته اخذ شهریه از دانشجو برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ممنوع بود. اما در سال 2005 این ممنوعیت لغو شد و از سال بعد آن برخی از دانشگاه ها اقدام به اخذ شهریه نمودند؛ که مبلغ آن برای هر نیمسال تحصیلی 500€ (یورو) می باشد. در صورتی که مدت تحصیل دانشجو از زمان پیش بینی شده و مجاز بیشتر شود؛ دانشجو موظف به پرداخت شهریه ای است که مبلغ آن در هر نیمسال 800€ (یورو) خواهد بود و عموما بعداز 7 سال تحصیل (14 نیمسال) باید پرداخت شود. این شهریه با عوارض دانشجویی متفاوت است.

ویزای تحصیلی و مدارک و شرایط تحصیل در آلمان

عوارض دانشجویی در آلمان

جدا از شهریه که پرداخت آن به زودی در همه دانشگاه ها الزامی می شود؛ دانشجویان در هر نیمسال ملزم به پرداخت عوارض دانشجویی تقریبا به مبلغ 100€ (یورو) می باشند. این مبلغ صرف هزینه اداره امور صنفی و فوق برنامه های دانشجویی و نیز شورای عمومی دانشجویی می شود. در برخی موارد هزینه بلیط نیمسال تحصیلی را هم شامل می شود. بلیط نیمسال تحصیلی باعث استفاده رایگان از وسائل نقلیه عمومی در محدوده خاصی برای دانشجو می شود؛ که عموما با کارت دانشجویی یکی است در صورتی که درعوارض دانشجویی منظور نشده باشد باید جاگانه برای اخد آن اقدام نمود.

بررسی بافوگ و مدارک و شرایط تحصیل در آلمان

بافوگ در واقع فدرال پشتیبانی مالی از تحصیل است؛ این فدرال برای دانشجویان کمتر از 30 سالی که خانواده های توانایی حمایت مالی از آنها را ندارند کمک هزینه تحصیلی در نظر گرفته که با توجه به درآمد خانوادگی و خود دانشجو در صورت شاغل بودن است. این حمایت متعلق به زمان قانونی تحصیل (دانشگاهی ها انتهای نیمسال 9، دانشجوهای مراکز آموزش عالی انتهای نیمسال7) است سپس قطع می گردد؛ جز در شرایط استثنائی چون: معلولیت، بیماری، سرپرست بودن.

دانشجویان موظفند بخشی از این کمک هزینه ها را به دولت بازپرداخت نمایند. دانشجویان خارجی دارای شرایط ویژه می توانند درخواست بهره مندی از حمایت بافوگ را نمایند. دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا قادر به دریافت این حمایت نمی باشند. برای اقدام جهت مهاجرت به آلمان باید درباره هزینه زندگی در آلمان اطلاعات دقیق دریافت کرد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در زمینه اقدام مهاجرتی به آلمان فعالیت می کند. برای کسب اطلاع در این مورد می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *