مهاجرت تحصیلی روسیه

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی روسیه در سال 2019

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی روسیه در سال 2019

برای تحصیل در کشور روسیه که امروزه یکی از هدف های مهاجران تحصیلی است، نیازمند جمع آوری مدارک شخصی خود هستید. در این مقاله به شما توضیح خواهیم داد که مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی روسیه چیست. در همین راستا توضیحات مختصری نیز در رابطه با تحصیل در روسیه ارائه خواهیم کرد.

برترین دانشگاه های روسیه

سالیانه ارگان های مختلف ارزش گذاری دانشگاه ها، نسبت به رده بندی آن ها اقدام می کنند. تعداد این سازمان ها بسیار زیاد است اما در این بخش ما نظر دو سازمان را در رابطه با رده بندی دانشگاه های روسیه بیان خواهیم کرد.

ردیف نام دانشگاه رتبه جهانی بر اساس QS رتبه جهانی بر اساس US news
1 دانشگاه لومونوسوف مسکو 90 257
2 دانشگاه سن پطرزبورگ 235 507
3 دانشگاه نووسیبیرسک 244 433
4 دانشگاه تومسک 277 572
5 دانشگاه فنی بومن مسکو 299
6 موسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو 312 460
7 دانشگاه تحقیقات ملی انرژی هسته ای 329 419
8 موسسه روابط بین الملل مسکو 355
9 دانشگاه پلی تکنیک تومسک 373 919
10 دانشگاه پیتر اعظم سن پطرزبورگ 404
11 دانشگاه ملی کازان 439 788

همانگونه که از جدول فوق بر می آید تنها یک دانشگاه از کشور روسیه موفق به کسب رتبه ای دو رقمی شده است. بر اساس رده بندی QS، 22 دانشگاه در کشور روسیه موفق به کسب رتبه های بین المللی شده اند.

مقاطع تحصیلی در دانشگاه های روسیه

رایج ترین مقاطع تحصیلی در روسیه به چهار دسته تقسیم می شود؛

 • دوره ی کاردانی که حداقل دو ساله است.
 • دوره کارشناسی که حداقل چهار ساله است.
 • دوره کارشناسی ارشد که در برخی رشته ها یک و در برخی دیگر 2 ساله است.
 • دوره دکتر که حداقل 3 ساله است.

مهارت های زبانی برای دریافت پذیرش تحصیلی روسیه

اگر چه بیشتر رشته های تحصیلی در روسیه به زبان روسی تدریس می شود، اما در برخی دانشگاه های پیشرو در این کشور، زبان انگلیسی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که قصد دارید به زبان انگلیسی تحصیل کنید، شرایط دانشگاه ها با یکدیگر متفاوت است. برخی دانشگاه ها تنها به داشتن یک مدرک زبان معتبر اکتفا می کنند. با این حال دسته ای از دانشگاه ها در روسیه از شما می خواهند تا رزومه خود را به طور کامل به زبان انگلیسی تهیه کنید. آن ها همچنین شما را به یک مصاحبه دعوت می کنند تا مهارت شما در این زبان شناسایی شود.

اگر قصد دارید به زبان روسی تحصیل کنید، اما هیچ اطلاعی از این زبان ندارید، جای نگرانی نیست. برخی از دانشگاه های کشور روسیه دوره های زبان روسی را برگزار می کنند. این دوره ها یک سال تحصیلی به طول می انجامد و دروسی مانند ریاضی و فیزیک نیز در آن تدریس می شود. البته تدریس دروس ریاضی و فیزیک تنها در صورتی انجام می شود که این دروس از دروس پایه رشته تحصیلی شما باشد.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی در روسیه

برای آنکه بتوانید در دانشگاه های کشور روسیه تحصیل کنید، باید با توجه به مقطع تحصیلی مورد نظر خود، نسبت به ارسال مدارک اقدام کنید. شما باید مدرک تحصیلی و ریز نمرات دوره تحصیلی قبلی خود را به زبان روسی ترجمه کرده و برای دانشگاه ارسال کنید. در صورتی که قصد تحصیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی را دارید، باید حتما یک انگیزه نامه نیز تهیه کنید. انگیزه نامه یک متن است که توسط شما نوشته می شود. در این انگیزه نامه شما توضیح خواهید داد که چرا به تحصیل در آن دانشگاه، کشور روسیه و رشته تحصیلی علاقه دارید. در صورتی که مدارک شما مورد پذیرش دانشگاه قرار گیرد شما می توانید برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه

برای اینکه بتوانید در کشور روسیه تحصیل کنید، به ویزای تحصیلی این کشور نیاز دارید. برای دریافت ویزای تحصیلی باید مدارک خود را به سفارت یا کنسول روسیه تحویل دهید. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کار عبارتند از؛

 • نامه رسمی از طرف یک موسسه علمی مبنی بر پذیرش شما
 • پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماهه و دو برگ سفید
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • رسید هزینه های پرداختی دانشگاه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم ابتلا به بیماری ایدز
 • گواهی مدرک تحصیلی و ریز نمرات به زبان روسی

هزینه زندگی در روسیه

نگرانی در رابطه با هزینه زندگی در کشور های اروپایی بسیاری از افراد را از سفر و مهاجرت باز می دارد. با این وجود کشور روسیه می تواند در بخش هزینه ها، اولین انتخاب هر فرد باشد. هزینه زندگی در کشور روسیه برای یک دانشجو در طول یک ماه حدودا 400 دلار است. با این هزینه هر فرد می تواند یک زندگی دانشجویی خوب داشته باشد. همچنین دانشجویان می توانند با زندگی در خوابگاه های دانشجویی هزینه های زندگی خود را کاهش دهند. در بسیاری از دانشگاه های روسیه هزینه ی اقامت در خوابگاه رایگان است و این فرصت بسیار مناسبی برای دانشجویان بین المللی است.

آیا امکان کار در ضمن تحصیل در روسیه وجود دارد؟

بسیاری از افراد برای تامین هزینه های زندگی خود ناچار به پذیرفتن کار نیمه وقت می شوند. در صورتی که در دانشگاه کار کنید، نیازی به اجازه کار نخواهید داشت. در غیر این صورت باید حتما اجازه کار رسمی دریافت کنید و هر ساله نیز نسبت به تمدید آن اقدام کنید. با توجه به رشد دانشجویان بین المللی در روسیه در طی سال های اخیر، کسب اجازه کار نیز به مراتب آسان تر شده است. دریافت اجازه کار نیمه وقت برای دانشجویان معمولا پس از ده روز صادر می شود.

تحصیل در کشور روسیه امروزه مخاطبان بیشتری نسبت به گذشته دارد. هزینه های کم زندگی و تحصیل نسبت به سایر نقاط اروپا از دلایل جذابیت تحصیل در این کشور است. پنج دانشگاه روسیه در جمع 300 دانشگاه برتر جهان قرار دارند و رتبه علمی دانشگاه های روسیه روند صعودی را طی می کنند. در این مقاله در ارتباط با مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی روسیه اطلاعاتی را ارائه کردیم تا راهنمای عمل شما باشد. در صورتی که تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با تحصیل در روسیه دارید، می توانید با مشاورین ما در موسسه سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

2 دیدگاه برای “مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی روسیه در سال 2019

 1. m rollex11 گفت:

  It’s OK if will need have the page ranking yet. you’re able always build that
  with quality work. After all, what is page rank and why should you cherish it?

  Strategic Advertising and marketing has various forms. http://Pepiii.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=jom.fun

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *