مهاجرت به کشور مجارستان

قوانین پناهندگی مجارستان

قوانین پناهندگی مجارستان

آگاهی از قوانین پناهندگی مجارستان از جمله مسائل حائز اهمیت در امر “مهاجرت از طریق پناهندگی در کشور مجارستان می باشد. عدم اطلاع از این قوانین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت را بر آن داشت که مقاله ای در این خصوص به نگارش در آورد تا با اطلاعات کافی تصمیم گیری نمایید. چرا که این موسسه هیچ گاه مهاجرت از این روش را به دلیل خطراتی که در آن وجود دارد، پیشنهاد نمی کند.

قوانین پناهندگی مجارستان

هنگامی که نام قوانین پناهندگی مجارستان شنیده می‌ شود، کلمات پناهجو و پناهنده به ذهن آدمی خطور می کند. در ابتدای مقاله معنای این دو واژه را بررسی می نماییم.

پناهجو کیست

واژه پناهجو به شخصی گفته می شود که به دلایل ترس و وحشت از امنیت و جان خود، ترجیح می دهد به کشور خود بازنگردد. این دلایل می تواند شامل آزار و اذیت نژادی، عضویت در گروه های اجتماعی خاص، عقاید سیاسی و اقلیتی که با دولت کشورش مخالف است و… گردد. در این صورت به دلایل مذکور در امان نبوده و به دنبال پناهگاهی امن برای خود می گردد. همچنین شخصی که تابعیت و ملیت خاصی نداشته و در خارج از مرز کشور خود سرگردان است. چرا که در کشور خود امنیت جانی نداشته و قصد بازگشت به کشورش را ندارد.

پناهنده کیست

بر طبق کنوانسیون ژنو، پناهنده به شخصی گفته می شود که به دلیل آزار و اذیت و عدم امنیت جانی، قصد بازگشت به کشورش را نداشته یا نمی تواند به کشور مبدا بازگردد. به عبارت دیگر شخص پناهنده به دلایلی از قبیل تبعیض نژادی، آزار و اذیت های جنسی، عقاید سیاسی مخالف کشور مجبور به ترک زادگاهش شده است.

شرایط  اخذ پذیرش پناهندگی مجارستان

افرادی که به عنوان پناهجو به سمت کشور مجارستان می‌ آیند، به محض ورود به خاک این کشور می بایست درخواست خود را ارائه دهند. شخص پناهجو در صورتی که در زندان بوده است یا با مدارک هویتی جعلی وارد کشور مجارستان شده است، می بایست حقیقت را بازگو کرده و اسناد و مدارک واقعی را به اداره مهاجرت یا پلیس تحویل نماید. در غیر این صورت مشکلات عدیده ای در انجام پروسه پناهندگی برای او ایجاد می گردد.

فرآیند اخذ پناهندگی در مجارستان

قوانین پناهندگی مجارستان در انجام فرآیند اخذ پناهندگی برای پناهجویان، مرحله به مرحله انجام می شود.  در ابتدای امر و در واقع پس از گذشت چند روز، فرد پناهجو توسط افسر مهاجرت مورد مصاحبه قرار می گیرد. سوالاتی درخصوص اطلاعات هویتی و شخصی و همچنین دلایل پناهندگی به این کشور از وی پرسیده می شود.

به طور کلی پروسه پناهندگی ظرف مدت 2 ماه (60 روز) قابل انجام است. چنانچه فرآینده پناهندگی در فرودگاه اتفاق افتاده باشد، مدت زمان انجام پروسه 8 روز خواهد بود. در ابتدای مرحله پناهندگی، پلیس یا اداره مهاجرت شروع به گرفتن اثر انگشت و عکس از متقاضی می نماید. از این طریق می توان دریافت که شخص در کشور دیگری ورود پیدا کرده است یا خیر. و این که آیا در کشور ثالث درخواست پناهندگی نموده است یا خیر. برای دریافت پاسخ این سوالات از کارشناسان و مشاورین  موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت کمک بگیرید.

هزینه های پناهندگی در مجارستان

مهم ترین سوال درخصوص قوانین پناهندگی مجارستان هزینه های انجام پروسه “پناهندگی در کشور مجارستان است. انجام امور پناهندگی برای فرد پناهجو به صورت رایگان صورت می پذیرد. هزینه های مترجم برای پناهنده نیز از سوی اداره مهاجرت پرداخت گردیده و تحت پوشش قرار می گیرد. تقاضای پناهندگی می بایست مستقیما از سوی فرد پناهجو و به صورت حضوری در اداره مهاجرت یا پلیس محلی انجام پذیرد. به عبارت دیگر فرد دیگری نمی تواند به جای پناهجو این کار را انجام دهد.

دلایل رد درخواست پناهندگی چیست؟

فرد پناهجو در صورتی که یکی از شرایط ذیل را داشته باشد، با درخواست او موافقت نگردیده و می بایست فورا خاک مجارستان را ترک نماید:

 • چنانچه فرد پناهجو، نسبت به دریافت پناهندگی در کشور دیگری اقدام نموده و در حال حاضر پناهنده آن کشور است و می تواند به همان جا بازگردد.
 •  در کشور دیگری پناهندگی
 • در پروسه قبلی درخواست پناهندگی، با تقاضای وی موافقت نگردیده و دیپورت شده است.
 • در صورتی که فرد پناهجو پیش از ورود به خاک مجارستان، وارد کشور ثالث شده باشد.
 • چنانچه اطلاعات غلط و نامربوط درخصوص تصمیم به پناهندگی به اداره مهاجرت ارائه نمایید. به طور مثال ممکن است دلیل فرد متقاضی پیدا نکردن شغل مورد نظر در کشور مبدا باشد. در این صورت با درخواست او مخالفت گردیده و مردود خواهد شد.

در صورتی که درخواست پناهندگی فرد پناهجو به دلایلی غیر از دلایل فوق رد گردد، وی می تواند درخواست تجدید نظر روی پرونده را به دادگاه مرجع رسیدگی به پناهندگان ارسال کند.

قوانین حمایتی دولت از پناهندگان چیست؟

در صورتی که پناهندگان موفق به اخذ اقامت از طریق پناهندگی در کشور مجارستان شوند، دولت از روش های مختلفی او را مورد حمایت قرار می دهد. این حمایت ها به شرح ذیل می باشند:

 • استفاده از خدمات بهداشتی، درمانی و پزشکی
 • حمایت های مالی همیشگی از فرد پناهنده جهت ترک کشور مبدا
 • عدم تبعیض بین پناهجویان و پناهندگان از سوی دولت و بهره مندی هر دو گروه از این مزایا به یک میزان است.

شرایط پناهجو پس از اخذ پناهندگی‌چگونه است؟

در صورتی که دولت مجارستان با درخواست پناهندگی شخص پناهجو موافقت نماید، با او همانند یک شهروند مجاری برخورد می گردد. به عبارت دیگر می تواند از امکانات رفاهی که هر شهروند مجارستانی حق استفاده از آن را دارد بهره مند گردد. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • ادامه تحصیل در کشور مجارستان
 • ورود به بازار کسب و کار و انجام فعالیت های شغلی
 • استفاده از بیمه درمان و پزشکی
 • ازدواج و تشکیل زندگی
 • و سایر مواردی که شامل یک شهروند مجارستانی می گردد.

پناهندگان پس از گذشت 6 تا 8 سال زندگی در این کشور می توانند نسبت به دریافت پاسپورت مجارستان اقدام کنند. با همه این تفاسیر موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت روش مهاجرت از طریق پناهندگی را توصیه نمی کند. چراکه راه های گوناگونی برای مهاجرت به کشورهای اروپایی از جمله مجارستان وجود دارد که می توان از آن طریق اقدام نمود. هر ساله قوانین پناهندگی مجارستان دشوارتر می گردد و سخت گیری های دولت مجارستان بیشتر می شود. برای کسب مشاوره جهت اقدام از راه های دیگر مهاجرت به این کشور با کارشناسان ما از طریق تماس تلفنی رایگان و یا مراجعه حضوری ارتباط بگیرید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *