مهاجرت به کشور اسلواکی

شرایط پناهندگی در اسلواکی

دانشگاههای بلاروس

پناهندگی یکی از راه های مهاجرت محسوب می شود. شرایط پناهندگی در اسلواکی به عنوان راهی برای مهاجرت به این کشور مورد بررسی قرار می گیرد. شرایط پناهندگی در اسلواکی در سال 2019 در این مقاله مورد بحث می باشد. در مقاله شرایط پناهندگی در اسلواکی به پاسخ سوالات زیر می پردازیم:

 • سابقه مهاجرت به اسلواکی به چه صورت است؟
 • شرایط پناهندگی در اسلواکی چگونه است؟
 • مراحل پناهندگی در اسلواکی به چه صورت می باشد؟
 • مدت زمان مراحل تصمیم گیری در مورد پناهجویان کشور اسلواکی چقدر می باشد؟
 • مشکلات فرآیند پناهندگی در اسلواکی چیست؟

بطور کلی شرایط پناهندگی در اسلواکی برای کسانی خوب است که قادر به مهاجرت از سایر راه ها نمی باشند. پناهندگی با توجه به شرایط سختی که دارد اصلا توصیه نمی شود.

مهاجرت به اسلواکی

کشور اسلواکی برای مهاجرت از جنوب و شرق به سمت غرب اروپا یک ترانزیت اصلی محسوب می شود. در 1 ژانویه سال 1993 و 31 ژوئیه سال 1998 حدود 464 میلیون نفر یطور قانونی وارد این کشور شدند. قصد این افراد عبور از این کشور و رسیدن به کشور های غربی اروپا و توسعه یافته بود. که بیشتر این افراد به کشور آلمان سفر نمودند.

افراد زیادی به علت عبور غیر قانونی از مرز از کشور اسلواکی اخراج شده اند. طبق آمار و ارقام تعداد مهاجران غیر قانونی در اسلواکی در سال 1998 حدود 135 درصد از سال 1997 بیشتر بوده است. به همین منظور این کشور توافق نامه ای با کشور های همسایه اش امضا نمود. این موافقت نامه دوجانبه در مورد مهاجران غیر قانونی است. این مهاجران یا شهروند کشورهای همسایه هستند یا از طریق مرز این کشورها به اسلواکی وارد شدند. طبق توافق نامه کشورهای همسایه ملزم هستند شهروندان مهاجر غیر قانونی خود را به کشور خود یا کشور ثالث برگردانند. تعدد مهاجرت های دائمی و صدور اقامت های دائم از سال 1994 بیانگر تلاش کشور اسلواکی در زمینه مهاجرت است. سعی این کشور برای تبدیل خود از یک کشور فقط ترانزیتی به کشوری مناسب برای اقامت و مهاجرت می باشد.

 شرایط پناهندگی در اسلواکی

اصل پناهندگی در همه کشورها بر پایه قانون استوار است. اگر پناهجو در کشورش امنیت و آزادی نداشته و زندگی در این کشور برایش خطرناک باشد می تواند پناهنده شود. کشور اسلواکی نیز با بررسی شرایط فرد پناهجو از آن فرد حفاظت می نماید. همچنین طبق ماده 53 قانون اساسی کشور اسلواکی شرایط دیگری برای این افراد قائل شده است. بر اساس این قانون به پناهجویانی که آزادی و حق سیاسی شان در مضیغه قرار دارند پناهندگی اعطا می گردد. اگر این افراد خود حقوق بشر و آزادی کسی را نقض کرده باشند به آنها پناهندگی اعطا نمی گردد. بر اساس قانون پناهندگی تنها در 3 شرایط به افراد تعلق می گیرد.

 • براساس مندرجات در کنوانسیون در خصوص وضعیت پناهندگان.
 • براساس اهداف بشر دوستانه (قسمت 9 قانون پناهندگی.)
 • برای ملحق شده به خانواده فردی که در اسلواکی زندگی می نماید.(قسمت 10 قانون پناهندگی.)

از موارد با اهمیت در پناهندگی به ویژه در اسلواکی توانایی یادگیری زبان و یا دانش زبان اسلواکی می باشد. دانش آموزان ساکن کشورهای کمونیستی قبل از سال 1990 براساس توانایی علمی اسلواکیایی توانستند در این کشور پناهنده شوند.

مراحل پناهندگی

اولین محل برای اقدام به پناهندگی در کشور اسلواکی دفتر مهاجرت وزارت کشور می باشد. بعد از آن وزیر کشور می تواند در این مورد تجدید نظر نماید. همچنین با مراجعه به دیوان عالی کشور می توان نسبت به تصمیمات اخذ شده اعتراض نمود. مرحله اول فرد باید طی 24 ساعت اول ورود به اسلواکی برای معرفی به دفتر مهاجرت وزارت کشور مراجعه نماید. در این مراجعه اعلام کند؛ که قصد پناهندگی به این کشور را دارد. بعد از این مرحله فرد وارد اردوگاه قرنطینه پزشکی می شود. فرد در طی این مدت به دلایل پزشکی نمی توانند اردوگاه را ترک نمایند.

در سومین مرحله مصاحبه اولیه صورت می گیرد. نماینده کمیساری عالی سازمان ملل متحد قادر به شرکت در این مصاحبه می باشد. این حضور در صورت اجازه پناجو امکان پذیر می باشد. طبق قوانین در کشور اسلواکی مصاحبه با کودکان، بدون حضور سرپرست آنها، غیر قانونی می باشد. در صورت عدم پذیرش پناهجو فرد می تواند به این تصمیم اعتراض نماید. در این شرایط پناهجو در بخش مسکونی اردوگاه پناهندگان ساکن می شود. در این زمان دفتر مهاجرت موظف به تامین هزینه های مسکن و خوراک فرد می باشد.

مدت زمان مراحل تصمیم گیری در مورد پناهجویان

 • اخذ تصمیم اولیه وزارت کشور در مدت ۹۰ روز. (با نظر وزارت کشور افزایش می یابد)
 • در صورت اعتراض به نظر وزارت کشور در مدت ۵۶ روز تصمیم وزیر
 • بازبینی در دیوان عالی کشور به علت اعتراض به نظر وزیر.

این فرآیند ممکن است تا 6 ماه زمان ببرد. فردی که به او پناهندگی اعطا می گردد قادر به اخذ اقامت 5 ساله می باشد.در این مدت این فرد یکی از شهروندان این کشور محسوب می شود. در این مدت فرد قادر رای دهی و انجام خدمات نظامی نخواهد بود.

مشکلات در فرآیند پناهندگی

یکی از دشواری های بزرگ این فرآیند لزوم معرفی در 24 ساعت اولیه به دفتر مهاجرت وزارت کشور می باشد. علت دشواری این است که بسیاری از افراد قبل از مراجعه به دفتر مهاجرت توسط پلیس مرزی بازداشت می شوند. مدت این بازداشت حداقل 30 روز است و در این مدت اجازه اعتراض و تجدید نظری وجود ندارد. مسیر اخذ اقامت از طریق پناهندگی بسیار دشوار و خطرناک است. حتی بسیاری از افراد در ابین راه حتی جان خود را از دست داده اند.

شرایط پناهندگی در اسلواکی

در قسمت های بالا به به شرایط دشوار پناهندگی اشاره شد. نکته دیگر در پناهندگی این است که در صورت عدم پذیرش این کشور به کشور خود بازگردانده می شوید. این نکته برای افراد یکی دیگر از مشکلات محسوب می شود. زیرا ممکن است با بازگشت به کشورشان شرایط زندگی برای ایشان از قبل به مراتب دشوار تر شود.

بطور کلی با توجه به خطراتی که در این راه وجود دارد پناهندگی توصیه نمی شود. علت نگارش این مقاله آشنایی متقاضیان پناهندگی با خطرات و مشکلات این راه دشوار است. در صورت تمایل به اخذ اقامت کشورهای خارجی از طرق دیگر می توانید به موسسه سفیران سروش سعادت مراجعه نمایید. قطعا موسسه سفیران سروش سعادت بهترین راه را با توجه به شرایطتان به شما معرفی می نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *