مهاجرت کاری سوئد

شرایط ویزای کار سوئد

ویزای کار سوئد

شرایط ویزای کار سوئد به دلیل شرایط خوب زندگی در این کشور بسیار پر طرفدار است. در مقاله ای که پیش روی شما عزیزان قرار دارد تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر دانش زبان انگلیسی خود و طبق قوانین روز دنیا به ارائه اطلاعاتی در خصوص شرایط ویزای کار سوئد پرداخته اند که امید است مطالعه آن سوالات و ابهامات شما را بر طرف گرداند.

قوانین کار برای افراد شاغل در سوئد

در صورتیکه شما جزو شهروندان اتحادیه ی اروپایی یا ناحیه ی اقتصادی اروپایی نباشید و  قصد دیدن کشور سوئد را دارید، در اکثر موارد  شما به ویزا نیاز خواهید داشت. ویزا مجوزی است که جهت ورود و اقامت در کشور سوئد برای مدت زمان حداکثر سه ماهه برای مثال جهت دیدن فامیل یا دوستان، به عنوان یک گردشگر، برای کار یا حضور در کنفرانس، برای شما لازم هست. قبل از ورود به سوئد شما بایستی که تقاضای ویزا دهید.

اگر شما بدنبال کار در سوئد هستید، لازم است که مجور کار را تهیه کنید. مجوز کار فقط برای معلمان و کارکنان اجرایی/فنی قابل درخواست می باشد. دانشجویان دکتری و اشخاصی که اساسا تحقیق انجام خواهند داد نیازی نیست که مثل موارد فوق الذکر تقاضای ویزا دهند.

شما مادامیکه کارتان در سوئد طول می کشد مجوز دارید و نه زمانی که سپری شده و بخاطرش پاسپورتتان معتبر باقی مانده است. مجوز کار تا حداکثر دو سال در یک دوره زمانی اعطا می گردد. اگر شما مجوز کار در سوئد را بدست آوردید، همزمان مجوزهای سکونت هم  می تواند مشمول حال اعضای خانواده اتان گردد. اگر شما به مدت حداقل شش ماه مجوز دریافت بکنید، اعضای خانواده اتان نیز می توانند مجوز کار بدست آورند.

مدارک مورد نیاز

به هنگام ورود به کشور سوئد، لازم هست که شما پاسپورت معتبر یا مدرک شناسایی  معتبری داشته باشید که شهروندی تان را نشان دهد. همچنبن اگر شما شهروند غیر اتحادیه ی اروپایی باشید و بخواهید در سوئد کار بکنید در خیلی از موارد شما لازم هست تا یک مجوز کار تهیه کنید. مادامیکه مجوز برایتان اعطا نشده شما نمی توانید وارد سوئد بشوید. بدون توجه به اینکه آیا شما در سوئد یا خارج استخدام شده اید، اگر کارفرمای تان از یک شرکت کارگزینی باشد که برای یک شرکت سوئدی پرسنل استخدام بکند یا بخواهد به شما در سوئد ماموریتی (جهت اقامت) محول کند، شما برای کار در سوئد به مجوز نیازمندید.

مجوز اقامت در سوئد

در اکثر موارد، شما همچنین به ویزا ( مجوز اقامت ) نیاز خواهید داشت تا برای اقامت در سوئد مجاز شمرده شوید. شهروندان کشورهای خاص برای مشاغلی که کمتر از سه ماه طول می کشد هم به مجوز کار و هم به ویزا نیاز دارند. اگر شما بخواهید که تا اعضای خانواده تان را هم بیاورید آنها هم می بایستی که برای اخذ مجوزهای اقامت تقاضا دهند. اعضای خانواده شامل همسر یا همسر عرفی ( پارتنر ) و فرزندان زیر ۲۱ سال متعلق به شما یا همسرتان یا همسر عرفی تان می باشد. می بایستی که قبل از ورود به سوئد، ویزا نهایی شده و در پاسپورت وارد شود.

متقاضیان ویزای سوئد

متقاضیان ویزا به سفارت یا کنسولگری سوئد درخواست داده یا در کشوری که زندگی می کنند، درخواست ویزا دهند. اجرت تقاضای ویزا تقریبا SEK 550  می باشد. همچنین جهت اخذ مجوز کار فرآیند زیر بایستی انجام شود.

 • شما بایستی که پاسپورت معتبری داشته باشید.
 •  شرایط استخدام (پیشنهاد کار) بایستی که به شما اطلاع داده شود که دستکم در سطح مشابهی همانند قراردادهای گروهی سوئدی قرار می گیرد یا اینکه در اشتغال یا صنعت اختیاری هست.
 • به شما بایستی که دستمزد پیش مالیات ماهانه ی حداقل SEK 13000 پیشنهاد شود.

نحوه درخواست مجوز کار

زمانیکه شما پیشنهاد کار ( از سوئد) دریافت کردید، کارفرمای تان یک فرم استخدامی شامل اطلاعاتی راجع به پوشش بیمه، مدت زمان اشتغال و دستمزدتان را پر می کند. به اتحادیه ی تجاری مربوطه فرصت داده می شود که تا نظرش را درباره دستمزد و شرایط استخدامی بیان کند. وقتی که پیشنهاد استخدام را دریافت کردید شما می توانید مجوز کار درخواست دهید. ممکن است که شما با استفاده از فرم هئیت مهاجرت شماره ۱۴۹۰۱۱ مجوزهای کار و سکونت را درخواست بکنید. فرم را در migrationsverket.se پر بکنید یا آنرا به سفارت یا کنسولگری سوئد تحویل بدهید یا به کشور خودتان تحویل دهید.

مدارک مورد نیاز

تصمیم تان را بگیرید. اگر شما آنلاین تقاضا می دهید زمانیکه  تصمیم گرفتید ایمیلی دریافت می کنید. کارفرمایتان هم همزمان نامه ای درباره این تصمیم دریافت می کند. اگر شما از طریق سفارت یا کنسول اقدام به تقاضا می کنید آن ها وقتی که تصمیم گرفتید با شما تماس می گیرند. موارد زیر مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا می باشد

 •  کپی از صفحات پاسپورتتان که  داده های شخصی،مدت اعتبار
 •  پیشنهاد استخدامتان
 • گزارش توسط اتحادیه تجاری
 • هر مدرک دیگری که کارفرمای اتان برای اتان فرستاده است.
 • احتمالا لازم می شود که شما هزینه تقاضا را پرداخت کنید. اگر شما آنلاین تقاضا می دهید از Pay by Visa یا MasterCard استفاده کنید.  اجرت تقاضا تقریبا SEK 2000 می باشد.

کارفرما و متقاضی کار در سوئد

به محض اینکه شما و کارفرمای تان قرارداد کاری را امضا کردید استخدام تان از آن لحظه شروع می شود. از بین سایر موارد قرارداد استخدام بایستی که شامل اطلاعاتی درباره نوع استخدام، تاریخ شروع، شرح وظایف، پست ، دستمزد و ساعات کاری و تعطیلات و در جایی که ممکن هست جزییاتی راجع به قرارداد جمعی باشد. به محض اینکه شما استخدام شدید قرارداد استخدام کتبی می بایستی که منعقد گردد. بنا به توافق جمعی  کل بیمه ی بازار کار در مورد شما هم به کار می رود.

اگر شما مجبورید که مطابق با SINK مالیات پرداخت بکنید پس شما لازم هست که تا مالیات بر بازپرداخت هزینه هایی را که شما دریافت کرده اید را پرداخت بکنید. وقتی که شما در سوئد کار می کنید، لازم هست تا کارفرمای تان کمک های تامین اجتماعی را  درقبال درآمدها از کاری که شما در اینجا انجام می دهید، پرداخت کند.

اقدام برای ویزای سوئد

امید است مقاله بالا در موضوع شرایط ویزای کار سوئد که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده شده است را مفید یافته باشید. شما هم چنین می توانید سایر مطالب سایت ما را مطالعه فرمایید و در نهایت با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید تا در خصوص همین موضوع یعنی شرایط ویزای کار سوئد یا سایر موضوعات قانونی مهاجرتی با کارشناسان مهاجرتی خبره و حاذق مشاوره شوید.

0 دیدگاه برای “شرایط ویزای کار سوئد

 1. v!da گفت:

  سلام و تشکر از سایت خوبتون
  ایا من میتونم با ویزای تحصیلی به سوئد مهاجرت کنم و بعد از اتمام درسم به ویزای کاری تغییرش بدم؟

 2. قاسمی گفت:

  لطفا درباره اوضاع کاری کشورهای اسکاندیناوی بیشتر بنویسید

 3. قراری گفت:

  سلام. آیا ویزای کاری سوئیس قابل تمدید است؟

 4. amir abbas گفت:

  بابت مطلب خوبتون در مورد ویزای کار سوئد تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد ویزای کاری سوئیس هم مطلب بذارید

 5. ترانه گفت:

  آایا یزای تحصیلی سوئد قابل تغییر به کار هست؟

 6. صبا صابری گفت:

  سلام

  ممنون از مطالب به روزتون

 7. barbod گفت:

  سلام ویزای کار سوئد برای مشاغل مهندسی صنایع مناسب است ؟

 8. leilakk گفت:

  سلام. چقدر طول میکشه تا بتونیم ویزای اقامت دائم از طریق کار رو در این کشور بگیریم؟

 9. لیدا بهرامی گفت:

  سلام در حین تحصیل می تونیم کار کنیم در این کشور؟

 10. حميرا ميرباقرى گفت:

  با سلام
  الان بهترين گزينه براى كار با اين حساب ميشه آلمان درسته ؟ چون سوئد ويزاى جستجوگر كار نداره

 11. محمد گفت:

  سوئد مثل آلمان بازار کار قوی نداره

 12. ارشاد گفت:

  کشورهای اسکاندیناوی برای اقامت جای بدی هستن ؟

 13. نظریان گفت:

  سلام عالی بود

 14. حامد ثمودی گفت:

  ویزای کار سوئد چقدر زمان میبره صادر شه؟

 15. Arezoo گفت:

  در کشور سوئد موسسات کاریابی برای یافتن کار وجود دارد؟ می توان از کشور دیگری به طور غیر حضوری به ایم موسسات مراجعه نمود؟

 16. طلایی پور گفت:

  خیلی ممنون از مطالب عالی و کاربردیتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *