مهاجرت تحصیلی اسلواکی

شرایط تحصیل در اسلواکی در سال 2019

شرایط تحصیل در اسلواکی در سال 2019

کشور های در حال توسعه در سطح جهان، مهاجران بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کنند. یکی از این کشور ها، اسلواکی است. کشور اسلواکی اکنون به یکی از کشور های مهم برای متقاضیان تحصیل در اروپا تبدیل شده است. در این مقاله در ارتباط با شرایط تحصیل در اسلواکی خواهیم گفت و اعلام می کنیم که برای تحصیل در اسلواکی چه باید کرد.

انواع موسسات آموزشی اسلواکی کدامند؟

کشور اسلواکی موسسات آموزشی مختلفی را در خود جای داده است. این موسسات به سه دسته عمومی، دولتی و خصوصی تقسیم بندی می شوند. در این بخش به توضیح مختصری در ارتباط با آن ها می پردازیم.

 • مدارس عمومی بالاترین درصد مدارس و موسسات علمی را در کشور اسلواکی به خود اختصاص داده اند. هزینه های تحصیل در این موسسات رایگان بوده و از طریق دولت تامین می شوند.
 • مدارس دولتی و موسسات عالی دولتی مربوط به سازمان های پزشکی، پلیس و علوم نظامی و انتظامی است. هر وزارت خانه باید احتیاجات موسسات علمی مرتبط به خود را برآورده کند.
 • موسسات خصوصی و یا آزاد به ندرت در کشور اسلواکی دیده می شوند. هزینه ی تحصیل در این موسسات به عهده ی منابع غیر دولتی است. با این وجود این موسسات دارای مجوز رسمی از جانب وزارت آموزش کشور اسلواکی است. در ادامه اطلاعات بیشتری در ارتباط با شرایط تحصیلی در کشور اسلواکی ارائه خواهیم کرد.

دوره های آموزشی در کشور اسلواکی چگونه است؟

برای تحصیل در مراکز آموزش عالی در کشور اسلواکی دوره های زمانی مختلفی وجود دارد. که در این بخش به معرفی آن ها می پردازیم؛

 • دوره اول: دوره کارشناسی؛ این دوره معمولا 3 الی 4 سال تحصیلی به طول می انجامد
 • دوره دوم: دوره کارشناسی ارشد؛ این دوره ممکن است 1 الی 3 سال تحصیلی به طول بیانجامد.
 • دوره کارشناسی ارشد مستقیم؛ برخی از رشته های تحصیلی در کشور اسلواکی به صورت پیوسته شامل دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد و ممکن است 6 سال تحصیلی به طول بیانجامد.
 • دوره سوم: دوره دکترا تخصصی؛ این دوره 3 الی 4 ساله است.

شرایط تحصیلی در کشور اسلواکی

برای تحصیل در کشور اسلواکی شما نیاز به پیش زمینه های اولیه دارید. به طور کلی می توان گفت که شما برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید دوره دوم دبیرستان (معادل پیش دانشگاهی در نظام آموزشی ایران) را پشت سر بگذارید. در برخی از رشته های تحصیلی نیز آزمون ورودی برگزار خواهد شد.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز باید یک مدرک دوره کارشناسی با ارتباط موضوعی را در اختیار داشته باشید. کلیه دانشجویانی که قصد تحصیل در مقاطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد را دارند می توانند با ارسال مدارک خود و ارتباط مستقیم با موسسه آموزشی مورد نظر نسبت به اخذ پذیرش اقدام کنند.

شرایط درخواست پذیرش برای دانشجویان بین المللی در کشور اسلواکی با شهروندان این کشور یکسان است. تمام کسانی که دارای یک مدرک علمی معتبر هستند می توانند برای تحصیل در کشور اسلواکی اقدام کنند. هر دانشکده شرایط ویژه ی خود را برای پذیرش دانشجو دارد و شما می توانید شرایط آن را در وب سایت هر دانشکده مشاهده کنید.

هزینه های تحصیل در کشور اسلواکی چگونه است؟

دانشگاه های دولتی و عمومی کشور اسلواکی به صورت رایگان نسبت به پذیرش دانشجویان بین المللی که از درون اروپا برای تحصیل درخواست پذیرش دارند و متقاضیان اسلواک، اقدام می کنند. شهریه دانشگاه برای دانشجویان غیر اروپایی نیز می تواند بین 2 تا 5 هزار یورو در سال باشد. هزینه تحصیل در برخی رشته ها ممکن است تا 7500 یورو نیز افزایش یابد. همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره شد، در برخی از رشته های تحصیلی آزمون ورودی نیز اخذ می شود و برای دریافت پذیرش، کسب نمره قبولی در این آزمون اجباری است.

متد های آموزشی کشور اسلواکی چگونه است؟

سیستم آموزش در کشور اسلواکی مشخص است و در طول دوران تحصیل شما باید از طریق سخنرانی، سمینار، تمرینات، کار در آزمایشگاه، انجام پروژه های علمی و مشاوره دروس خود را پشت سر بگذارید. شما می توانید در کشور اسلواکی به دو روش تمام وقت یا نیمه وقت تحصیل کنید. همچنین این امکان در اختیار شما قرار گرفته است که به دو روش حضوری یا غیر حضوری و یا نیمه حضوری در دانشگاه های این کشور تحصیل کنید.

با این وجود توصیه ما به شما آن است که حتما در دوره های حضوری تمام وقت شرکت کنید. دلیل اصلی این امر آن است که شما می توانید از امکانات دیگر نظیر کمک هزینه های تحصیل و کار نیمه وقت در کشور اسلواکی بهرمند شوید.

آمادگی تسلط به زبان انگلیسی برای تحصیل در کشور اسلواکی

این امکان برای شما وجود دارد که به زبان انگلیسی نیز در کشور اسلواکی تحصیل کنید. بنابراین باید تسلط خود به زبان انگلیسی را نیز افزایش دهید. برای اینکه بتوانید اثبات کنید که به زبان انگلیسی تسلط دارید، باید در یکی از آزمون های معتبر زبان انگلیسی که در مراکز مورد پذیرش برگزار می شود، شرکت کنید. نمره مورد درخواست هر رشته تحصیلی را می توانید در وب سایت دانشکده بدست آورید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کدام است؟

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی
 • هزینه ی 60 یورویی برای انجام امور اداری
 • پاسپورت با اعتبار زمانی حداقل 6 ماهه از زمان ورود شما به کشور اسلواکی
 • کلیه مدارک نشان دهنده دریافت پذیرش از سوی دانشگاه یا موسسات علمی معتبر
 • مدارکی که نشان می دهد شما تمکن مالی کافی جهت پرداخت هزینه های خود را خواهید داشت.
 • بیمه درمانی معتبر
 • ترجمه کلیه مدارک تحصیلی دوره ی قبل
 • گواهینامه عدم سوء پیشینه قضایی
 • دو قطعه عکس 6*4 بیومتریک با پس زمینه سفید
 • رزرو بلیط پرواز به اسلواکی
 • کپی مدارک شناسایی مانند شناسنامه و یا کارت ملی

در این مقاله در ارتباط با شرایط تحصیلی در کشور اسلواکی و سیستم آموزشی این کشور توضیحات مختصری را ارائه کرده ایم. به طور کلی می توان چنین گفت که شرایط تحصیلی در کشور اسلواکی با بسیاری از کشور های پیشرفته اروپایی برابر است. با این وجود سطح علمی دانشگاه های این کشور چندان قابل رقابت با دانشگاه های برتر جهان نیست. برای کسب اطلاعات بیش تر در ارتباط با تحصیل در کشور اسلواکی می توانید با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

7 دیدگاه برای “شرایط تحصیل در اسلواکی در سال 2019

 1. mani گفت:

  با سلام ایا در زمینه هنر هم میتوان برای تحصیل در اسلواکی اقدام کرد؟

 2. هاشم قربانی اصل تهرانی گفت:

  اسلواکی دانشگاه هاش پولیه اگه به تحصیل در دانشگاه های پولی باشه کشورکانادا که خیلی بهتره در انتها اقامت هم میشه گرفت

 3. لیدا بهرامی گفت:

  سلام خیلی ممنون بابت اطلاعات مفیدتون
  شما برای مقطع دکترا هم در این کشور اقدام دارید؟

 4. ali ram گفت:

  در مورد مطلب به روزتون در رابطه با موضوع شرایط تحصیل در اسلواکی تشکر میکنم اگه امکانش هست در مورد شرایط تحصیل در کشور چک هم مطلب بذارید

 5. پدرِ پسرشجاع گفت:

  ممنون

 6. سحر گفت:

  سلام

  ممنون بابت مطالب به روزتون

 7. ستاره گفت:

  کورس تحصیلی اگر به زبان اسلواکی بخوایم بخونیم ازمون یه سطح اولیه زبان اسلواکی می خوان چیجوری میشه اینجا زبان این کشور رو یاد گرفت؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *