مهاجرت به کشور ترکیه

درباره پناهندگی در ترکیه

پناهندگی در ترکیه

بسیاری از افراد تمایل دارند درباره پناهندگی در ترکیه اطلاعات بیش تری کسب نمایند. در مقاله ای که پیش روی شما عزیزان قرار دارد، تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر اطلاعات مهاجرتی خود، به ارائه اطلاعاتی درباره پناهندگی در ترکیه پرداخته اند.

ترکیه از جمله‌ کشورهایی است که پناهنده می‌پذیرد. نقض حقوق بشر از مهم‌ترین دلایل پناهندگی افراد است. لذا جهت اخذ پناهندگی در ترکیه می‌بایست عدم امنیت جانی در کشور خود را به اثبات برسانید. شاید شما هم درباره پناهندگی در ترکیه فکر کرده‌اید. ظاهرا آسان‌ترین راه مهاجرت به شمار می‌رود، اما پردردسرترین و خطرناک‌ترین روش محسوب می‌گردد.

چه بسا اگر از راه غیرقانونی صورت گیرد، حتی می‌تواند امنیت جانی فرد متقاضی را تهدید کند. مهم‌ترین و اصلی‌ترین منبع حقوق بین‌الملل، کنوانسیون بین‌المللی ژنو است که وضعیت پناهندگان را بررسی و تحت نظارت دارد. در حال حاضر کنوانسیون ژنو دارای 120 کشور عضو است.

کمیته مختص افراد با شرایط عدم تابعیت و پناهندگان، در سال 1949 میلادی پیش‌نویس کنوانسیون را تشکیل دادند. کنوانسیون ژنو معتقد است وضعیت و شرایط هر پناهنده‌ای می‌بایست منطبق با ضوابط و قوانین کشور اقامتگاهش باشد. در ادامه به توضیحات بیشتری می‌پردازیم تا پاسخگوی سوالات شما درباره پناهندگی در ترکیه باشیم.

تفاوت پناهنده و مهاجر ‌

پناهنده به شخصی اتلاق می‌گردد که به دلایلی مانند موارد ذیل به کشوری دیگر مهاجرت می‌کند:

  • ترس و وحشت از آزار و اذیت‌های ملیتی، تبعیض نژادی یا قومی
  • مسائل سیاسی، مذهبی، عقیدتی و… که امنیت جانی برای او ندارد و تحت تعقیب دولت است.
  • مسائل اقتصادی که او را مجاب می‌سازد برای ساماندهی و رشد وضعیت مالی خود و خانواده‌اش مهاجرت کند.
  • فرار از شرایط نابسامان و درگیری‌های مسلحانه در کشور
  • فقر و تنگدستی در کشورش
  • رخداد حوادث طبیعی مانند زلزله، سیل، خشکسالی

شرایط بعضی افراد پناهنده خطرناک بوده و غیرقابل‌تحمل می‌باشد. آنها از راه مرزهای کشوری به صورت غیرقانونی تصمیم به مهاجرت می‌گیرند و امنیت‌شان به خطر می‌افتد. پناهندگان، ضروری است تحت محافظت و احترام قرار گیرند تا احساس امنیت کنند. و اما مهاجر به شخصی گفته می‌شود که به دلایل مختلف به کشوری دیگر سفر کرده و اقامت آنجا را می‌گیرد.

ضمن اینکه می‌تواند بدون هیچ محدودیتی به کشورش رفت‌وآمد داشته باشد. دلایلی مانند ازدواج، جستجوی کار، ادامه تحصیلات، تجارت و سرمایه گذاری و… یک مهاجر با انگیزه رشد وضعیت زندگی و کار، تصمیم به مهاجرت می‌گیرد. از آنجا که مهاجر، دارای ویزای مهاجرت است، بنابراین تحت حمایت دولت‌ها قرار می‌گیرد.

شرایط اخذ پناهندگی در ترکیه

سازمان ملل لغت پناهنده را به رسمیت می‌شناسد. این سازمان براساس اصول مصوب خود، می‌گوید پناهندگان به هیچ‌وجه نباید اخراج یا به وضعیت بد و دشوار سابق خود بازگردند. دارا بودن پرونده‌ای محکم و قوی، از اصلی‌ترین روش‌های اخذ پناهندگی در کشور ترکیه یا هر کشور دیگری است. هرگاه پناهنده بتواند شرایط زندگی بد در خاک کشورش را به اثبات برساند،‌ می‌تواند پناهندگی بگیرد.

همچنین ثابت کردن فشارهای روحی و روانی و عدم امنیت جانی، پناهندگی او را مسلم می‌سازد. ناگفته نماند هر ساله تعداد زیادی پرونده‌ متقاضیان پناهندگی مردود می‌گردد. بنابراین اثبات دارا بودن شرایط پناهندگی بسیار دشوار است.

از سوی دیگر، آن دسته از افرادی که متهم به جرم و جنایت بوده و خطرناکند، حق پناهندگی شامل آنها نمی‌گردد. همچنین کسانی که مرتکب اعمالی هستند که خلاف حقوق بشر بوده و آن را نقض می‌کند. گروه تروریستی داعش نمونه بارز آنهاست. به گروه‌های تروریستی و مانند اینها هیچ وقت پناهندگی تعلق نمی‌گیرد.

درخواست پناهندگی در ترکیه چگونه است؟

اخذ پناهندگی پروسه مشخصی دارد. در ابتدا، متقاضی جهت پناهندگی، درخواست خود را به اداره کل مهاجرت کشور ترکیه (DGMM) ارسال می‌نماید. این درخواست توسط دفتر مرکزی اداره مذکور مورد بررسی قرار می‌گیرد. پس از آن، متقاضی می‌بایست ثبت‌نام نموده و در کمیسیون عالی پناهندگی سازمان ملل متحد مصاحبه انجام دهد.

اداره مدیریت مهاجرت استان (PDMM) مصاحبه نهایی را انجام داده و درخواست را جهت تصمیم‌گیری بررسی می‌نماید. این تصمیم‌گیری حداکثر به مدت 6 ماه به طول می‌انجامد. اولویت ‌بندی افراد متقاضی با توجه به شرایط و موقعیت‌های بین‌المللی و مطابق با نیازها، صورت می‌گیرد. بنا بر روال عادی، مصاحبه با متقاضی پناهندگی در ترکیه حداکثر تا 30 روز پس از تاریخ ثبت‌نام انجام می‌پذیرد. اشخاص متخصص در زمینه حقوق بشر و پناهندگی و کارآزموده در امور حقوقی مسئولیت انجام این مصاحبه را بر عهده دارند.

مراحل مصاحبه درخواست پناهندگی چگونه است؟

بنا بر قانون FLIP در ترکیه، افراد معلول، سالخورده، زنان باردار، قربانی‌های شکنجه‌ها و خشونت‌های جنسی، و… که شرایط ویژه‌ای دارند، در هنگام مصاحبه می‌توانند روانشناس، مترجم، نماینده حقوقی یا اعضای خانواده خود را همراه بیاورند.

ضمنا در جلسه مصاحبه، فردی به عنوان مترجم برای پناهندگان حضور دارد. سرانجام تصمیم‌گیری نهایی کتبا ابلاغ می‌گردد. چنانچه نتیجه پناهندگی منفی باشد، می‌بایست دلایل محکم و قانونی ارائه گردد.

در صورت نیاز، در مورد تصمیمات منفی تجدیدنظر می‌گردد. اگر متقاضی در مقابل درخواست تجدیدنظر به تصمیم منفی، پاسخ منفی دریافت کند، می بایست خاک ترکیه را ترک نماید. امور مربوط به پناهندگی نیز همانند سایر امور اداری،‌ هزینه‌هایی را در بر دارد. دولت با اعطای کمک هزینه، مخارج اداری متقاضی شامل وکیل یا دفتر اسناد رسمی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

درباره پناهندگی در ترکیه و خطرات آن

بطورکلی پناهندگی به‌صورت قانونی یا غیرقانونی شامل خطرات زیادی است. از این رو،‌ روش پناهندگی در کشور ترکیه به هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود. البته اگر تصمیم به انجام این نوع روش دارید، پیش از اقدام با وکیل یا مشاور متخصص مشورت نمایید. چراکه بسیاری از مردم در سراسر دنیا با انتخاب این روش، دچار آسیب‌های معنوی و مالی گردیده‌اند.

چه بسا اشخاص کلاهبردار و سودجو در این پروسه وجود دارند که می‌بایست متقاضی با اطلاعات کافی اقدام نماید. لازم است بدانید در مواردی مشاهده شده است در اقامتگاه پناهجویان اتفاقات بدی افتاده که هرگز قابل‌جبران نیست.

اقدام برای مهاجرت به ترکیه

بسیاری از پناهندگان با وعده‌های دروغین قاچاقچیان تصمیم به مهاجرت به کشورهای اروپایی می‌گیرند. اما غافل از اینکه مشکلات و خطرات بی‌شماری بر سر راه آنان وجود دارد که از آن بی‌اطلاع هستند. با توجه به مطالب گفته شده،‌ بهتر است روش پناهندگی در کشور ترکیه را جهت مهاجرت در اولویت آخر قرار دهید.

در مقاله ای که از نظر گذراندید توضیحاتی درباره پناهندگی در ترکیه ارائه شد که امید است مطالعه آن را مفید دانسته باشید. البته لازم به ذکر است درباره پناهندگی در ترکیه، موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت هیچ گونه اقدام و مشاوره ای ندارد و صرفا اطلاعاتی در این خصوص را در اختیارتان قرار دادیم.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *