مهاجرت تحصیلی هند

داروسازی در هندوستان در سال 2019

داروسازی در هندوستان در سال 2019

داروسازی در هندوستان در سال 2019

یکی از کشور هایی که به منظور مهاجرت تحصیلی به شدت مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است، هند است. بسیاری از علاقمندان به رشته های پزشکی نیز برای ادامه تحصیل به هند سفر می کنند. در مقاله پیش رو شرایط تحصیل داروسازی در هندوستان را تشریح خواهیم کرد و در ارتباط با انوع آن صحبت خواهیم کرد.

 

انواع شاخه های داروسازی در کشور هند چیست؟

در کشور هند، 12 دوره مختلف تحصیلی در زمینه دارو سازی وجود دارد. علاقمندان به تحصیل داروسازی در هندوستان می توانند در یکی از زمینه های زیر تحصیل کنند؛

 • داروسازی عمومی
 • داروسازی صنعتی
 • تکنولوژی دارویی
 • داروسازی شیمیایی
 • تحلیل دارویی
 • تضمین کیفیت دارویی
 • امور تنظیمی
 • بیوتکنولوژی دارویی
 • عادات دارویی
 • دارو شناسی
 • گیاهان دارویی
 • شناسایی سموم گیاهی

 

شرایط تحصیل داروسازی در هندوستان چیست؟

دانشجویان می توانند در مقاطع مختلف تحصیلی در رشته داروسازی در کشور هند تحصیل کنند. دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی داروسازی در کشور هند 4 سال به طول می انجامد و در مقطع کارشناسی ارشد نیز 2 ساله است. با این وجود برای تحصیل در رشته داروسازی حتما باید یک دوره شش ماهه کارآموزی را نیز سپری کنید.

 

دوره کارشناسی داروسازی در هندوستان

برای تحصیل در دوره کارشناسی داروسازی سن شما باید 17 سال تمام باشد و دوره دبیرستان را نیز پشت سرگذاشته باشید. برای برخی از کشور های دیگر نظیر ایران که از سیستم آموزش 12 ساله استفاده می کنند نیز، ارائه مدرک پیش دانشگاهی الزامی است.  شما برای دریافت پذیرش داروسازی باید حداقل زیست شناسی یا ریاضی، شیمی و فیزیک را با نمره مناسب قبول شده باشید. در واقع شما باید در یکی از رشته های علوم تجربی یا ریاضی تحصیل کرده باشید. هزینه تحصیل در دانشگاه ها و موسسات علمی مختلف در هندوستان متفاوت است و باید از طریق دانشگاه از کیفیت آن با خبر شوید. در ادامه در ارتباط با آن توضیحاتی ارائه خواهیم کرد.

 

دوره کارشناسی ارشد داروسازی در هندوستان

کارشناسی ارشد داروسازی در کشور هندوستان یک دوره دو ساله است. تنها کسانی می توانند در مقطع کارشناسی ارشد در رشته داروسازی به ادامه تحصیل بپردازند که حداقل 55% از نمره همه دروس خود در دوره کارشناسی را بدست آورده باشند. همچنین تنها کسانی می توانند در این رشته تحصیل کنند که مدرک معتبر داروسازی داشته باشند.

 

آزمون GPAT

برای تحصیل در دوره تحصیلات تکمیلی در رشته داروسازی شما باید در آزمون GPAT شرکت کنید. این آزمون برای اولین بار در سال 2010 در کشور هند برگزار شد و از سال 2013 تا کنون نیز به صورت آنلاین و در 58 شهر مختلف کشور هند برگزار می شود.

نتیجه ی نهایی آزمون شما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زمانی که شما در این آزمون شرکت می کنید، به کمک نمره نهایی خود می توانید شانس خود برای دریافت بورسیه تحصیلی را نیز افزایش دهید.

 

دوره دکترا پیوسته داروسازی در هندوستان

از سال 2008 تا کنون دوره دکترا نیز به نظام آموزشی کشور هندوستان اضافه شده است. دوره تحصیل در رشته داروسازی در مقطع دکترا 6 ساله است. در این بازه زمانی دانشجویان به مدت 5 سال در محیط دانشگاه به تحصیل می پردازند و یک سال نیز به عنوان کارآموز به فعالیت می پردازند.

دکترا داروسازی یک دوره تحصیلات تکمیلی است و از همین روست که دانشجویان می توانند به صورت مستقیم برای مقطع دکترا نیز نام نویسی کنند. همه ی کسانی که در مقطع دکترا داروسازی در هندوستان فارغ التحصیل شوند می توانند از عنوان دکتر پیش از نام خود استفاده کنند.

شرکت در چنین دوره ی آموزشی نیازمند مقدماتی است. اولین فاکتور برای شرکت در این دوره تحصیلی دارا بودن حداقل 17 سال کامل و پایان یکی از دوره های زیر است؛

 • پایان دوره 12 ساله تحصیل در مدرسه و تحصیل در یکی از رشته های علوم تجربی یا ریاضی
 • پایان دوره کارشناسی در رشته داروسازی

 

تفاوت دکترا پیوسته و پایان دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد در داروسازی هند چیست؟

دوره دکترا پیوسته با دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد داروسازی متفاوت است. تفاوت اصلی میان این دو دوره آن است که دوره دکترا پیوسته یک دوره بالینی است. دانشجویان این دوره ها می آموزند که چگونه به بیماران مشاوره داده و آن ها را از دوز دارو نحوه و زمان استفاده از آن ها آگاه سازند. بیش ترین بخش تمرکز در این رشته بر روی مکانیزم عمل دارو، عوارض و واکنش های بدن در برابر آن و عوارض قطع ناگاهانی است.

در سوی دیگر دوره دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد ناپیوسته بیش تر صنعتی هستند. در حقیقت دانشجویان می آموزند که مواد اولیه دارو چیست، چگونه می توانند یک دارو را تولید کنند، ساختار مولکولی دارو چیست و نحوه ترکیب دارو ها چگونه است.

 

دوره دکترا ناپیوسته داروسازی در هندوستان

دوره دکترا داروسازی در کشور هند یک دوره ی 3 ساله است. دو سال از این دوره به صورت تحصیلات آکادمیک است و یک دوره یک ساله کار آموزی نیز در آن جای داده شده است. تنها دانشجویانی می توانند در این دوره شرکت کنند که مدرک کارشناسی ارشد داروسازی را در اختیار داشته باشند. پس از پایان این دوره افراد می توانند از عنوان دکتر پیش از نام خود نیز استفاده کنند.

 

هزینه تحصیل در رشته داروسازی در هندوستان

هزینه تحصیل در کشور هند به دانشگاه و شهر محل تحصیل شما بستگی دارد. برای مثال می توان گفت هزینه تحصیل در رشته داروسازی در هندوستان در مقطع کارشناسی در حدود 300 تا 1200یورو در سال است. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز حدودا 800 تا 1100 یورو بوده و هزینه تحصیل در مقطع دکتری نیز در حدود 2500 تا 4500 یورو در سال است.

به طور کلی می توان گفت که هزینه تحصیل در کشور هند و در رشته داروسازی، نسبت به سایر کشور ها نسبتا کمتر است. از همین رو بسیاری از افراد به سمت تحصیل در این کشور سوق داده می شوند.

 

در این مقاله در ارتباط با شرایط تحصیل داروسازی در هندوستان توضیحاتی ارائه کرده ایم و در آن انواع مقاطع تحصیلی را تشریح کردیم. هزینه تحصیل در کشور هند بسیار مناسب است و دانشگاه های معتبری نیز در این کشور وجود دارند. با این وجود اگر قصد دارید که در کشور هندوستان تحصیل کنید و پس از آن به کشور ایران بازگردید حتما اعتبار دانشگاه خود را در سازمان علوم پزشکی بررسی کنید. مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از آمادگی کامل برای راهنمایی شما در زمینه مهاجرت به هند برخوردار هستند.

14 دیدگاه برای “داروسازی در هندوستان در سال 2019

 1. v!da گفت:

  سلام و تشکر از سایت خوبتون
  ایا برای داروسازی در هندوستان لازم به اخذ مدارک خاصی هست؟

 2. ali ram گفت:

  باتشکر از مطلب به روزتون در مورد داروسازی در هندوستان اکه امکانش هست در مرد شرایط دانشگاهی کشور های ارو پایی هم مطلب بذارید

 3. مشایخی گفت:

  آیا تحصیل داروسازی در هندوستان منجر به اقامت دائم میشود؟

 4. مهدى ميرباقرى گفت:

  هندوستان واقعا كشور كثيفيه ! بوى نامتبوع به محض پياده شدن از هواپيما در فرودگاه بمبئى احساس ميشه

 5. امیر گفت:

  با سلام
  مقاله خیلی خوب و مفیدی بود.
  با تشکر

 6. سحر گفت:

  سلام
  لطفا در مورد ویزای کاری در هند توضیح دهید.
  ممنون از مطالب به روزتون

 7. Erfan گفت:

  آیا داروسازی در هندوستان در سال 2019 جزء رشته های خوب به حساب می آید و دارای اعتبار خوبی است؟؟؟

 8. پدرِ پسرشجاع گفت:

  با تشکر

 9. نظریان گفت:

  ممنون از مقاله خوبتون. عالی بود

 10. قراری گفت:

  سلام. ممنون بابت مقاله ارزنده و خوبتان.

 11. leilakk گفت:

  سلام. شرایط بورسیه در این کشور به چه صورت هست؟ شامل میشه یا خیر؟ ممنون

 12. طلایی پور گفت:

  داروسازی در هندوستان در سال 2019 چگونه است؟ شامل بورسیه میشه؟

 13. سبحان گفت:

  سلام وقتتون بخیر میخواستم بدونم داروسازی در هند چقدر هزینه می خواد؟

 14. ستاره گفت:

  هزینه های داروسازی تو این کشور خیلی گرونه و الان کسی نمیره این کشور درس بخونه دیگه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *