مهاجرت به کشور صربستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان

هزینه ی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان برای دانشجویان خارجی بسیار مناسب می باشد و هر ساله دانشجویان زیادی برای ادامه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان وارد خاک این کشور میشوند. در سال ها اخیر سیستم آموزشی کشور صربستان پیشرفت چشمگیری داشته است و به دلیل پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویی در این کشور، دانشگاه های صربستان متقاضیان زیادی جهت ادامه تحصیل جذب کرده اند. دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی این کشور از مجهز ترین و پیشرفته ترین دانشگاه های جهان به شمار می روند و این موضوع موجب محبوبیت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان شده است.

صربستان یکی از کشور های اروپایی میباشد که بیش از هفت میلیون نفر جمعیت دارد و در همسایگی کشور هایی چون مجارستان، رومانی، بلغارستان، بوسنی و جمهوری مقدونیه قرار گرفته است. متخصصان موسسه حقوقی و مهاجرتی سفیران سروش سعادت در ادامه شما را با شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان آگاه خواهند ساخت.

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان

دانشگاه ها و مراکز تحصیلی کشور صربستان به دلیل داشتن کیفیت و سطح بسیار بالا، یکی از محبوب ترین مقصد های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به شمار می روند. هزینه های تحصیل در این کشور بسیار مقرون به صرفه می باشند و دانشجویان می توانند به راحتی هزینه های مختلف تحصیلی و اقامت در این کشور را پرداخت کنند. دانشجویان کشور صربستان با اتمام تحصیلات پزشکی و دندانپزشکی خود می توانند در اکثر کشور های دنیا مشغول به کار شوند؛ اما یافتن شغل مناسب در کشور صربستان در زمینه های پزشکی آسان نمی باشد. دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی کشور صربستان قادر اند در دوره های عملی و تئوری شرکت کنند و همچنین از بیمه های درمانی، خوابگاه های دانشجویی، بورسیه های تحصیلی و همچنین شرایط کار دانشجویی بهره مند شوند.

دانشجویانی که قصد دارند در دانشگاه های کشور صربستان مشغول به تحصیل پزشکی و یا دندانپزشکی شوند، باید در نظر داشته باشند که تحصیلات پزشکی و دندانپزشکی در این کشور شش سال به طول می انجامد. لازم به ذکر است که در اکثر مراکز تحصیلی قاره اروپا، دانشجویان بعد از سپری کردن چهار سال تحصیلی، تبدیل به یک پزشک عمومی می شوند. تنها دانشگاه مورد تایید جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور صربستان دانشگاه بلگراد می باشد و همچنین لازم به ذکر است که به طور کلی بهترین دانشگاه های صربستان جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی عبارتند از:

 • UNIVERSITY OF BELGRADE
 • UNIVERSITY OF NOVI SAD
 • UNIVERSITY OF NIŠ
 • UNIVERSITY OF KRAGUJEVAC

ورود به دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی صربستان

دانشجویان و متقاضیانی که قصد دارند وارد دانشگاه ها و مراکز تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی کشور صربستان شوند، می بایست شرایط و مدارک خاصی دارا باشند. داشتن شرایط و مدارک زیر جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مراکز تحصیلی و دانشگاه های کشور صربستان الزامی می باشد:

 • ارائه مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی
 • داشتن سابقه تحصیلی درخشان در دروس پایه (زیست، فیزیک، شیمی و ریاضیات)
 • ارائه توصیه نامه
 • ارائه انگیزه نامه
 • ارائه مدارک زبان معتبر
 • شرکت در آزمون ورودی و کسب قبولی
 • پرداخت هزینه های مربوطه
 • داشتن توان مالی کافی جهت اقامت و زندگی دانشجویی در صربستان

همچنین دانشجویان با داشتن مدارک و شرایط زیر می توانند اقدام به کسب ویزای تحصیلی کشور صربستان کنند:

 • کامل کردن فرم های کسب ویزا
 • داشتن پاسپورت معتبر و رسمی
 • کسب پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • دو قطعه عکس (پاسپورت)
 • بیمه درمانی و سلامت
 • پرداخت هزینه های مربوطه
 • کسب مجوز جهت اقامت در کشور صربستان

به یاد داشته باشید که دانشجویان ایرانی می بایست مدارک و اسناد خود را به صورت رسمی به زبان صربی و انگلیسی ترجمه کنند و به دانشگاه مورد نظر ارائه دهند. هموطنان عزیز می توانند جهت ادامه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور صربستان وارد دانشگاه بلگراد شوند. دانشگاه بلگراد در سال 2018 به عنوان بهترین دانشگاه کشور صربستان شناخته شده است و لازم به ذکر است که این دانشگاه تنها دانشگاه مورد تایید توسط وزارت علوم و بهداشت ایران می باشد.

UNIVERSITY OF BELGRADE

دانشگاه بلگراد صربستان یکی از دانشگاه های دولتی واقع در شهر بلگراد کشور صربستان می باشد که بیش از نود هزار دانشجو در آن مشغول به تحصیل می باشند و در سال 1808 میلادی تاسیس شده است. نام این دانشگاه مدرسه تحصیلات عالی بگراد بود و سپس بعد از گذشت 30 سال، این مرکز تبدیل به دانشگاه بلگراد شد. دانشگاه بلگراد دارای سی و یک دانشکده، یازده مرکز علمی و تحقیقاتی، هشت دپارتمان پژوهشی و همچنین یک کتابخانه می باشد. کتابخانه این دانشگاه بیش از سه و نیم میلیون جلد کتاب در خود جای داده است و لازم به ذکر است که بیش از چهارصد هزار دانشجو از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند.

از سال 1879، دانشکده پزشکی در دانشگاه بلگراد تاسیس شد و امروزه تحصیلات پزشکی و دندانپزشکی از مهم ترین دوره های تحصیلی در این دانشگاه به شمار می روند و هر ساله دانشجویان زیادی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه بلگراد به کشور صربستان مهاجرت می کنند. لازم به ذکر است که تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در این دانشگاه شش سال طول می کشد و متقاضیان با کسب مدرک از این دانشگاه می توانند در تمامی نقاط جهان مشغول به کار شوند. جهت ورود به دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی بلگراد دانشجویان و متقاضیان حتما باید در آزمون ورودی دانشگاه نمرات بالا کسب کنند. این دانشگاه دارای کالج های فنی و مهندسی، کالج های علوم و ریاضیات، کالج علوم پزشکی و کالج علوم اجتماعی و علوم انسانی می باشد.

نظام آموزشی در کشور صربستان

سیستم آموزش و پرورش در کشور صربستان در سال های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است و این امر باعث جذب دانشجویان بین المللی بسیار زیادی به این کشور اروپایی شده است. دانشگاه های این کشور دارای رنک های بسیار بالا در رنکینگ های مختلف جهانی می باشند و به همین دلیل دانشگاه های صربستان در سراسر جهان شناخته شده می باشند. شرایط تحصیل در دانشگاه های کشور صربستان برای دانشجویان خارجی بسیار مناسب می باشد و دانشجویان می توانند با پرداخت هزینه های مربوطه، در خوابگاه های دانشجویی ساکن شوند. مراحل ورود به دانشگاه های کشور صربستان به صورت زیر می باشد:

 • ارائه مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی به همراه مدرک زبان انگلیسی معتبر به دانشگاه مورد نظر
 • کسب قبولی و شرکت در دوره های زبان صربی
 • اتمام دوره های زبان و سپس شرکت در آزمون ورودی دانشگاه
 • کسب قبولی در آزمون ورودی دانشگاه
 • مراجعه به سفارت و کنسولگری کشور صربستان جهت کسب ویزای تحصیلی

دانشجویان و متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه های صربستان را دارند، حتما باید مدرک دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی خود را به همراه مدارک زبان معتبر به دانشگاه مورد نظر تحویل دهند. دانشجویان جهت ورود به مراکز تحصیلی کشور صربستان حتما باید سابقه تحصیلی درخشانی داشته باشند. سال تحصیلی در این کشور از مهر ماه شروع می شود و دانشجویان می بایست سه دوره ده هفته ای و یا دو دوره پانزده هفته ای جهت تحصیل حضور داشته باشند. لازم به ذکر است که تمامی دانشجویان صربستان در زمان تحصیل بیمه می شوند.

 

شرایط کار دانشجویی در صربستان

کار ضمن تحصیل در کشور های مختلف وجود دارد و دانشجویان زیادی در کشور های گوناگون مشغول به کار ضمن تحصیل می شوند. کار ضمن تحصیل و به طور کلی کار دانشجویی به دانشجویان کمک می کند تا بخشی از هزینه های تحصیل و اقامت خود را پرداخت کنند. در برخی از موارد دانشجویان می توانند با کار دانشجویی بخش بزرگی از مخارج خود را پرداخت کنند و شرایط بهتری برای تحصیل داشته باشند. کار ضمن تحصیل در کشور های مختلف اروپایی و آمریکایی و همچنین آسیایی شرایط خاص خود را دارد و دانشجویان می توانند بر اساس قوانین تعیین شده توسط سیستم آموزشی کشور مورد نظر خود مشغول به کار دانشجویی شوند.

کار دانشجویی در صربستان به صورت هفتگی می باشد و دانشجویان و متقاضیانی که در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل هستند می توانند به صورت پارت تایم کار کنند و از هزینه های تحصیلی و اقامت خود بکاهند. پارت تایم بودن کار دانشجویی در کشور های مختلف به دلیل تمرکز دانشجویان بر روی برنامه های تحصیلی می باشد و در اکثر کشور های دنیا کار ضمن تحصیل به صورت پارت تایم و پاره وقت می باشد. تایم کار دانشجویان در کشور صربستان از 20 الی 30 ساعت در هفته می باشد و دانشجویان دوره های مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و همچنین دکترا می توانند با یافتن شغل مناسب، مشغول به کار دانشجویی در صربستان شوند.

کاریابی در کشور صربستان

کاریابی در صربستان با مراجعه به سازمان ها و موسسه های کاریابی، تارنما های معتبر، روزنامه های رسمی و همچنین مشورت با آشنایان، دوستان، اعضای دانشگاه و اساتید امکان پذیر می باشد. دانشجویانی که می خواهند مشغول به کار به صورت پارت تایم شوند، می توانند در زمینه های مرتبط با رشته تحصیلی خود شغل مناسبی پیدا کنند.

هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور صربستان

یکی از مهم ترین مواردی که باعث می شود دانشجویان بین المللی دانشگاه های اروپایی و همچنین دانشگاه های صربستان را جهت تحصیل پزشکی، دندانپزشکی و یا تحصیل در سایر رشته ها انتخاب کنند، وجود هزینه ها و مخارج تحصیلی و زندگی دانشجویی مقرون به صرفه در کشور های اروپایی و صربستان می باشد. به طور کلی، میانگین هزینه های تحصیل پزشکی در کشور صربستان 7000$ در سال و همچنین میانگین هزینه های تحصیل دندانپزشکی در کشور صربستان 5.500$ در سال می باشد.

هر سال تحصیلی در کشور صربستان به دو ترم تقسیم می شود و دانشجویانی که در خوابگاه های دانشجویی زندگی می کنند، می بایست علاوه بر هزینه های تحصیل، هزینه های اقامت در خوابگاه های دانشجویی را نیز پرداخت کنند و لازم به ذکر است که هزینه یک اتاق دانشجویی 200$ در ماه می باشد. به یاد داشته باشید که دانشجویان می توانند در آپارتمان های شخصی نیز زندگی کنند و میانگین هزینه سکونت در آپارتمان 450$ در ماه می باشد.

هموطنان عزیز می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط مهاجرت به کشور صربستان و تحصیل در دانشگاه های این کشور با هماهنگی های قبلی به دفتر موسسه حقوقی و مهاجرتی سفیران سروش سعادت مراجعه کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *