مهاجرت تحصیلی ترکیه

تحصیل و اعزام دانشجو پزشکی به ترکیه

اعزام دانشجو پزشکی به ترکیه

ترکیه کشوری است که دانشگاههای معتبر بسیاری را در خود جای داده است. سالانه دانشجویان زیادی جهت تحصیل به این کشور مهاجرت می­نمایند. تحصیل و اعزام دانشجو پزشکی به ترکیه موضوعی است که اکثر دانشجویان به آن می­اندیشند. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت دانشجویان عزیز را در این زمینه راهنمایی می­نمایند. ترکیه کشوری خاورمیانه ای است که دو قاره­ی آسیا و اروپا را به یکدیگر متصل می­نماید. ترکیه علاقمند به جذب دانشجویان بین المللی به این کشور می­باشد، از همین رو تدریس در دانشگاههای این کشور به زبان انگلیسی صورت می­گیرد و دانشجویانی که علاقمند تحصیل به زبان انگلیسی هستند این کشور را جهت ادامه تحصیل انتخاب می­نمایند.

زیرا هزینه های تحصیل در ترکیه در مقایسه با کشورهای اروپایی بسیار به صرفه تر می­باشد. دانشجویانی که تحصیلات شان را در ترکیه می­گذرانند از مزیت های بسیاری برخوردار خواهند بود. همچنین این کشور از جاذبه های گردشگری جذابی برخوردار می­باشد و در این صنعت پیشرفت های قابل توجهی داشته است. اکثر شهرهای این کشور توریستی می­باشد و توریستان از نقاط مختلف جهان به این کشور سفر می­نمایند. البته افراد زیادی با اهداف دیگری همچون انجام کار و یا سرمایه گذاری به این کشور سفر نموده و قصد دریافت اقامت و تابعیت ترکیه را می­نمایند. ناگفته نماند افراد از راههای دیگری همچون ازدواج و تولد نیز می­توانند تابعیت این کشور را اخذ بنمایند.

شرایط تحصیل و اعزام دانشجو پزشکی به ترکیه

ترکیه کشوری دموکراتیک است که از فرهنگی غنی و قدمتی طولانی برخوردار می­باشد. مردم این کشور به زبان ترکی صبحت می­کنند اما بدلیل اینکه گردشگران زیادی از دیگر کشورها به این کشور سفر می­نمایند، اکثر مردم این کشور به زبان انگلیسی نیز مهارت دارند. اکثریت جمعیت این کشور را بومیان ترکیه تشکیل می­دهند و بخش کوچکی در حدود 20-25 درصد جمعیت این کشور کردها می­باشند. اکثر دانشجویانی که جهت ادامه تحصیل به این کشور سفر نموده اند پس از پایان دوره­ی تحصیلی شان و با توجه به آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم این کشور تصمیم به اخذ تابعیت ترکیه را می­گیرند. این دانشجویان پس از اتمام تحصیلاتشان در صورتیکه بتوانند شغل مورد نظرشان را در این کشور بیابند امکان تبدیل نمودن ویزای تحصیلی به ویزای کاری ترکیه برایشان وجود دارد.

تحصیل پزشکی در ترکیه

در ترکیه دانشگاههای پزشکی متعددی وجود دارد که از امکانات بسیار مناسبی برخوردار می­باشند و برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد را به دانشجویان ارائه می­نمایند. دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد به یادگیری موضوعاتی همچون سلامت و درمان و تمامی موضوعات مربوط به سلامتی بشر می­پردازند. دانشجویان برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد پزشکی می­باید در دروس زیست شناسی- شیمی و علوم زیست شیمیایی نمرات بالایی را کسب نموده باشند.

دانشجویان در دوره های زیست شیمیایی تحقیقات و مطالعات گسترده ای در زمینه های فیزیک- علوم هسته ای و زیست شناسی خواهند داشت. این دانشجویان در طول مدت تحصیل خود در این رشته در آزمایشگاهها و مراکز کلینیکی و تحقیقاتی حضور خواهند داشت. در دانشگاههای پزشکی ترکیه دوره های آموزشی دیگری نظیر فیزیولوژی پزشکی- بافت شناسی- پیشرفت در علم زیست پزشکی- بیوشیمی- سیستم های قلب و عروق- سلامت انسان و ژنتیک انسان- ترجمه پزشکی نیز برگزار می­گردد.

مزایای تحصیل و اعزام دانشجو پزشکی به ترکیه

شهرت دانشگاههای پزشکی و غیز پزشکی ترکیه به دلیل اعتبار دانشگاههای این کشور نیست، بلکه دانشگاههای این کشور به دانشجویان بین المللی مجوزی اعطا می­نمایند تا بتوانند بمدت 1-2 ترم تحصیلی شان را در دیگر کشورها به تحصیل پرداخته و از تجربه های تحصیلی در آن کشورها نیز بهره­مند گردند. هزینه های تحصیل در دانشگاههای ترکیه بسته به رشته تحصیلی دانشجویان و نوع دانشگاه آنان متفاوت است. اما هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه 500-600 دلار در ماه تخمین زده شده است. دانشجویان علاوه بر تحصیل در دانشگاههای معتبر می­توانند از زیبائیها و جذابیت های زندگی در این کشور نیز بهره­مند گردند.

انواع دانشگاههای پزشکی در ترکیه

دانشگاههای کشور ترکیه جهت تحصیل و اعزام دانشجو پزشکی به ترکیه به دو شیوه­ی دولتی و خصوصی فعالیت می­نمایند. هزینه های تحصیل در دانشگاههای دولتی ترکیه نسبت به دانشگاههای خصوصی این کشور ارزان تر می­باشد. اما از آنجائیکه متقاضیان تحصیل در این دانشگاهها زیاد است، پذیرش دانشجویان بین المللی در این دانشگاهها دشوار می­باشد. دانشگاههای دولتی ترکیه از علاقمندان تحصیل و اعزام دانشجو پزشکی به ترکیه آزمون ورودی بنام YOS را اخذ می­نمایند و در صورتیکه دانشجویان بتوانند نمره­ی قبولی در این آزمون را کسب نمایند، اجازه ورود به آنان داده خواهد شد.

اکثر دانشجویان برای ورود به این دانشگاهها سعی می­نمایند یک دوره­ی آمادگی برای آزمون YOS  را بگذرانند تا بتوانند نمره­ی معیار را بدست آورند. در ضمن دانشجویانی که به زبان ترکی مهارت دارند از جمله امتیازات ورود به دانشگاههای دولتی محسوب می­شود. اما پذیرش و تحصیل در دانشگاههای خصوصی ترکیه آسانتر است و دانشجویان براحتی می­توانند به تحصیل داروسازی در ترکیه و پزشکی در این دانشگاهها بپردازند. همانطور که بیان نمودیم هزینه تحصیل در دانشگاههای خصوصی زیاد است و دانشجویان جهت تحصیل پزشکی در دانشگاههای خصوصی می­باید هزینه ای برابر با 10000-25000 دلار در سال پرداخت نمایند.

نحوه درخواست پذیرش تحصیل و اعزام دانشجو پزشکی به ترکیه

دانشجویان علاقمند به تحصیل پزشکی در ترکیه پس از بررسی و ارزیابی دانشگاههای پزشکی و انتخاب دانشگاه خود می­باید برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود اقدام نماید. در ابتدا می­باید فرم درخواست پذیرش را تکمیل و به همراه سایر مدارک تحصیلی خود به این دانشگاه ارسال نماید. دانشگاه مورد نظر مدارک دانشجویان را بررسی و در صورت تأیید مدارک آنان، نامه پذیرش برای دانشجویان ارسال می­گردد. دانشجویان می­توانند بطور همزمان به چندین دانشگاه پزشکی درخواست خود را ارسال نمایند. در صورتیکه توافقنامه دانشگاه را اخذ نمایند براحتی می­توانند به تحصیل پزشکی در این کشور بپردازند.

دانشگاههای معتبر پزشکی در ترکیه

دانشگاههای پزشکی زیادی جهت تحصیل و اعزام دانشجو پزشکی به ترکیه وجود دارد از جمله مهمترین دانشگاههای پزشکی در این کشور دانشگاه کوچ- دانشگاه حاجت تپه- دانشگاه جراح پاشا را می­توان نام برد. دانشجویان عزیز توجه داشته باشند که جهت ورود به دانشگاههای پزشکی دولتی ترکیه می­باید دوره های آموزشی قبل از ورود به رشته پزشکی را بگذرانند. البته برخی از دانشگاههای خصوصی نیز دوره های پیشنیازی را برای ورود به این رشته تحصیلی قرار داده است. دانشجویان جهت آگاهی در زمینه تحصیل و اعزام دانشجو پزشکی به ترکیه و همچنین اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه می­توانند با مشاورین و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *