مهاجرت تحصیلی فنلاند

تحصیل و اعزام دانشجو به فنلاند

تحصیل و اعزام دانشجو به فنلاند

تحصیل در کشورهای اروپایی این روزها بسیار طرفدار دارد. اعزام دانشجو به فنلاند نیز به خصوص در سال 2020 در میان ایرانیان ارزشمند است. زیرا با تحصیل در کشوری امن و ثروتمند که از شرایط عالی تحصیلی و کاری برخوردار است، می توان در این کشور با سطح رفاهی و اجتماعی بالا زندگی کرد و از شرایط بسیار خوبی بهره مند شد. تحصیل دانشجویان و اعزام آنها به کشورهای مختلف قوانین مختلفی را نیز در بر دارد. اکنون در بحث اعزام دانشجو به فنلاند لازم است از قوانین حاکم بر دانشگاه‌های فنلاند در سال 2020 آگاهی یابیم. در کشور فنلاند دانشگاه‌ها به 2 صورت معمولی و پلی تکنیک وجود دارند که دارای شرایط تحصیلی خاصی هستند. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تدوین گردیده است، در نظر داریم تا به طور کامل این موضوع را بررسی نماییم.

شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به فنلاند

همان طور که گفته شد درکشور فنلاند دانشگاه ‌ها به 2 صورت معمولی و پلی تکنیک وجود دارند. دروس ارائه شده در دانشگاه‌ های معمولی صرفا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی است. در واقع برای مقطع کارشناسی هیچ گونه برنامه ‌ای به زبان انگلیسی ارائه نمی ‌گردد.

اما در دانشگاه‌های پلی تکنیک کلیه مقاطع تحصیلی از برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی برخوردارند. این دانشگاه‌ها درمقطع لیسانس به شدت پذیرای دانشجویان مستعد و پرتلاش هستند. همان طور که از اسم دانشگاه پیداست، برنامه‌های دانشگاه‌ های پلی تکنیک بر پایه اصول عملی و حرفه‌ای بنا شده است. دانشجو جهت تحصیل در دانشگاه‌ های پلی تکنیک مشمول شرایط سنی خاصی نبوده و در سن بالا نیز قادر به ادامه تحصیل می ‌باشند.

از دیگر ویژگی های تحصیل در فنلاند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدرک تحصیلی که از سوی این دانشگاه ‌ها به دانشجو اعطا می ‌گردد، مورد تایید وزارت علوم ایران است
 • مدرک دانشگاه‌ های معمولی می ‌بایست طی گذراندن دروس اضافی در کشور ایران، معادل ‌سازی گردد
 • تا قبل از سال 2017 میلادی تحصیل در دانشگاه‌های فنلاند به صورت رایگان انجام می‌ گردید
 • امروزه دانشجو می‌ بایست هزینه ‌هایی را بابت شهریه پرداخت نماید

به ‌طور کلی درکشور فنلاند بیش از 45 دانشگاه معتبر وجود دارد که لیست آنها در ادامه مقاله گفته شده است.

انواع ویزاهای تحصیلی فنلاند

اشخاصی که متقاضی تحصیل در فنلاند هستند، آگاهی داشته باشند که از 2 طریق می‌توان ویزا دریافت نمود. در واقع برای تحصیل و اعزام دانشجو به فنلاند، 2 روش جهت اخذ ویزا وجود دارد که کاملا متفاوت از یکدیگر هستند.

در ذیل به تشریح هر یک از آنها می‌پردازیم:

نواع ویزاها توضیحات
مجوز اقامت دانشجویی دانشجویانی که قصد اقامت بیش از 3 ماه در فنلاند را دارند، مجاز به ارائه درخواست مجوز اقامت دانشجویی هستند. ناگفته نماند این نوع مجوز برای مهاجران تحصیلی، به مدت 1 سال اعتبار در نظر گرفته می‌شود
ویزای دانشجویی این نوع مجوز به صورت کوتاه‌ مدت صادر می‌ گردد و مختص دانشجویانی است که کمتر از 3 ماه قصد اقامت دارند. ویزای دانشجویی به دانشجویان خارجی پیشنهاد می ‌گردد که قصد شرکت در آزمون و یا گذراندن دوره‌های کوتاه‌ مدت درفنلاند را دارند

الزامات زبان جهت اعزام دانشجو به فنلاند

یادگیری زبان رسمی هر کشور، از دغدغه‌ های متقاضیان تحصیل و مهاجرت تحصیلی به اروپا و سایر کشورها است. اما در مورد کشور فنلاند این نگرانی‌ ها بسیار کمتر است. چرا که بیش از 400 فرصت آموزشی و مطالعاتی در فنلاند به زبان انگلیسی ارائه می‌ گردد. بنابراین جای هیچ گونه نگرانی نیست و با خیالی آسوده می توان به ادامه تحصیل در فنلاند پرداخت. در هر حال بهتر است که متقاضی تحصیل در فنلاند تسلط نسبی به زبان فنلاندی یا سوئدی داشته باشد.

چرا که گاها امکان دارد در هنگام تحصیلی برخی برنامه ‌های تحصیلی به زبان انگلیسی نباشد. از سوی دیگر تسلط به زبان فنلادی یا سوئدی به دوران پس از فارغ‌ التحصیلی دانشجو بسیار کمک می‌ کند. بدین معنا که پس از تحصیل در کشور فنلاند، بسیاری از فرصت ‌های شغلی در انتظار فرد است که لازمه اشتغال به آن ها، تسلط به زبان فنلاندی یا سوئدی است. بنابراین با یادگیری این 2 زبان در کنار زبان انگلیسی، آینده‌ شغلی روشنی پیش روی دانشجو خواهد بود.

اعزام دانشجو به فنلاند و تبعات آن

دانشجوی در حال تحصیل در فنلاند، اجازه دارد به صورت پاره وقت به کار دانشجویی بپردازد. مشروط بر این که کارت اجازه کار در دست داشته باشد. در این صورت می‌تواند تا 25 ساعت در هفته مشغول کار شده و بخشی از هزینه‌های خود را تامین نماید. وی پس از فارغ ‌التحصیلی اجازه دارد، ویزای خود را به مدت 6 ماه تمدید نموده و در جستجوی کار در فنلاند باشد. او حتی پس از فارغ ‌التحصیلی نیز می‌ تواند به کار خود ادامه داده و اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری مبدل نماید.

در اینجا لازم است به چند نکته در خصوص بیمه درمانی دانشجو اشاره نماییم:

 • اگر دانشجو بخواهد کمتر از 2سال در فنلاند اقامت نماید، بایستی دارای سقف بیمه درمانی 10.000€ (یورو) باشد
 • اگر این مدت اقامت از 2سال بیشتر باشد، این مبلغ جهت پوشش بیمه به سقف 30.000€ (یورو) افزایش می‌یابد
 • دانشجویان می ‌توانند با پرداخت 219€ (یورو)، اعتبار بیمه درمانی 30.000€ یورویی را خریداری نمایند

مدارک لازم برای اعزام دانشجو به فنلاند

جهت اخذ ویزای تحصیلی و یا اجازه اقامت دانشجویی در کشور فنلاند، طبق قوانین فنلاند در سال 2020 ارائه مدارک به شرح ذیل الزامی است:

 • ارائه نامه رسمی و قانونی پذیرش از سوی دانشگاه توسط متقاضی
 • ارائه گذرنامه دارای اعتبار
 • تکمیل و ارائه فرم مخصوص درخواست ویزا
 • گواهی تمکن و توانایی مالی به مبلغ حداقل 6720€ (یورو) جهت پرداخت هزینه‌های تحصیلی و زندگی در کشور فنلاند
 • ارائه بیمه نامه سلامت
 • گواهی سلامت پزشکی روحی و روانی دانشجو

نکته حائز اهمیت این است که اگر این مبلغ در موجودی حساب بانکی دانشجو نباشد، می‌بایست اسناد مربوط به بورسیه تحصیلی یاکمک هزینه ارائه نماید. مدنظر داشته باشید که حساب‌های بانکی مشترک والدین و فرزند مورد قبول واقع نمی‌ گردد. حساب بانکی می‌ بایست صرفا به نام شخص دانشجو باشد.

هزینه تحصیل دانشجویان درفنلاند

از سال 2017 قانون پرداخت شهریه برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا به تصویب رسیده است. از این رو دانشجو می‌بایست هزینه تحصیل و زندگی در فنلاند را بپردازد.علاوه بر هزینه زندگی و سکونت در فنلاند، هزینه ‌های تفریحات و ورزش و حمل و نقل را نیز پرداخت نماید. بنابراین تحصیل و اعزام دانشجو به فنلاند مشمول پرداخت هزینه‌هایی نیز هست.

هزینه تحصیل در فنلاند به شرح زیر است:

دوره های مختلف شهریه سالانه به € (یورو)
حداقل شهریه برای دوره های آموزشی به زبان انگلیسی 1500
میانگین شهریه برای دوره های آموزشی به زبان انگلیسی 5.000-18.000
دوره های آموزشی به زبان فنلاندی یا سوئدی رایگان
دوره دکتری رایگان

بررسی فهرست دانشگاه‌ ها برای اعزام دانشجو به فنلاند

دررابطه با تحصیل و اعزام دانشجو به فنلاند در سال 2020، لازم می‌دانیم جهت آشنایی بیشتر با این مقوله به دانشگاه ‌های معتبر فنلاند که به دانشجویان خارجی نیز پذیرش می دهند، اشاره نماییم:

نام دانشگاه رتبه جهانی QS
دانشگاه آلتو 134
دانشگاه آبو  541
دانشگاه هلسینکی 107
دانشگاه فنی لامپنرنتا  491
دانشگاه تامپره 395
دانشگاه فنلاند شرقی  498
ییواسکیلا 346
دانشگاه اوولو 374
دانشگاه تورکو  287

این مقاله جهت آشنایی متقاضیان با تحصیل و اعزام دانشجو به فنلاند، مهاجرت به فنلاند، تحصیل در فنلاند و اخذ اقامت و تابعیت در فنلاند نگارش شده است. اگر درخصوص روش‌های مهاجرت به این کشور و سایر کشورهای برتر اروپایی نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید، این امکان وجود دارد که با کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید و تلفنی یا به صورت کامل با یک مشاوره حضوری اطلاعات مقتضی را به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *