مهاجرت تحصیلی روسیه

تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه

تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه

تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه در سال گذشته بسیار رواج داشته است. متقاضیان به دلیل شرایط مساعد این کشور در زمینه های مختلف، به این کشور سفر می کنند. مهاجرت به روسیه از راه های مختلفی مانند کار، سرمایه گذاری، گرفتن تابعیت و همچنین اقامت ممکن است. یکی از راه هایی که امروزه بسیار رایج است، مهاجرت از طریق تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه می باشد. متقاضیان از هر روشی که وارد کشور روسیه شوند، می توانند پس از گذشت چند سال، با داشتن شرایط خاص، اقامت یا تابعیت این کشور را بدست بیاورند.

شرایط تحصیل پزشکی و غیر پزشکی و اعزام دانشجو به روسیه

روسیه از ابر قدرت های دیرینه اروپا و همچنین جهان می باشد. این کشور از لحاظ اقتصادی و صنعتی بسیار توسعه یافته
و پیشرفته می باشد. تحصیل در این کشور مزایای زیادی به همراه دارد چون دانشگاه های این کشور در سطح جهانی قرار دارند و از کیفیت بسیار بالایی در زمینه های تدریس و آموزش برخوردار می باشند.

تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه

اکثر متقاضیان برای تحصیل به کشور روسیه سفر می کنند. پس از اتمام دوره ی تحصیلی، می توانید اقدام به دریافت تابعیت و گواهی سکونت این کشور کنید. لازم به ذکر است که مهاجرت به روسیه توسط راه ها و روش های دیگری نیز انجام می شود. مانند: مهاجرت کاری، اقامت، سرمایه گذاری و غیره.

تحصیلات مدرسه ای در روسیه

در کشور روسیه آموزش متوسطه عمومی نه ساله می باشد. این دوره می تواند به مدت دو سال در صورت درخواست
دانش آموزان ادامه یابد. دانش آموزان پس از فارق التحصیل شدن از مدرسه، می توانند وارد موسسات عالی در سطح دانشگاه شوند. مدارس زیادی برای افرادی که به هجده سال سن نرسیده اند وجود دارد.

سیستم آموزش عالی در روسیه

دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به دو قسمت دولتی و غیر دولتی تقسیم می شوند. دانشگاه های دولتی مخارج بسیار کمی دارند و شرایط آن ها نیز مطلوب است؛ اما دانشگاه های غیر دولتی مخارج بسیار بالایی دارند و متقاضیان باید برای تحصیل در این دانشگاه ها شهریه پرداخت کنند.

در کشور روسیه سه سطح از آموزش عالی وجود دارد:

  • آموزش بالاتر ناقص (دو ساله).
  • Bakalavr  برنامه ی تحصیلی چهار ساله
  • می باشد. Magistr دوره ی کارشناسی ارشد که برای اخذ

درجات علمی روسیه به طور سنتی شامل چه سطح هایی می باشد؟

  • سطح اول، معادل دکترا.
  • سطح دوم، دکتری علوم که بالاترین سطح می باشد.

در دانشگاه های دولتی روسیه 721 رشته وجود دارد که 45 رشته از آنها عمومی می باشند. دولت روسیه تامین مالی 338 رشته در این دانشگاه ها را به عهده گرفته است و سایر رشته ها توسط مقامات محلی و وزارتخانه ها تامین می شوند. در دانشگاه های غیر دولتی روسیه 369 رشته وجود دارد و ارائه می شود.

شرایط ورود به دانشگاه های روسیه

هر ساله آزمون های خاصی برای ورود به دانشگاه های روسیه انجام می شود که همراه با رقابت شدید می باشد.
دانشجویانی که شهروند روسیه هستند، باید به طور مستقیم به دفتر دانشکده برای ثبت نام در این امتحانات مراجعه کنند. متقاضیان خارجی و یا دو رگه می بایست به عنوان دانشجوی خارجی با پاسپورت غیر روسی اقدام کنند.
برای اخذ درجه های بالار نیز متقاضیان می توانند در این رشته ها شرکت کنند.

دانشجو هایی که از ایران به روسیه می روند، باید در دانشگاه هایی تحصیل کنند که وزارت علوم آن ها را تایید و ثبت کرده باشد. ورود به دانشگاه های خصوصی بسیار آسان تر می باشد اما مخارج بالاتری دارد. بورسیه تحصیلی دانشگاه های روسیه به کسانی تعلق می گیرد که سابقه ی تحصیلی عالی داشته باشند. متقاضیانی که بورسیه تحصیلی دریافت می کنند، می توانند در این کشور به صورت رایگان به ادامه ی تحصیل بپردازند.

مخارج دانشجویی در روسیه چگونه می باشد؟

دانشگاه های دولتی روسیه با داشتن مخارج بسیار کم و ناچیز، باعث جذب دانشجویان بین المللی زیادی شده اند. مخارج دانشجویی روسیه به محل اقامت، دانشگاه و عادات دانشجو بستگی دارد. مخارج تحصیلی یک دانشجو در روسیه از 2000 یورو شروع می شود و سقف آن 8000 یورو در سال می باشد. متقاضیان باید با مدارک و اسناد رسمی توان مالی خود را برای سکونت در روسیه ثابت کنند. سال تحصیلی در روسیه از یکم سپتامبر شروع می شود و تا اواسط ماه ژوئن ادامه دارد. تعطیلات تابستانه نیز از یکم ژوئیه شروع و تا اواخر ماه اوت ادامه دارد.

زبان تدریس در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی

در داشگاه های روسیه دوره های تحصیلی به زبان روسی ارائه می شوند. اکثر مراکز عالی آموزشی در روسیه و
همچنین پیش دبستانی های این کشور به زبان مادری خود دوره ها را ارائه می دهند؛ اما در بعضی از مراکز، زبان
انگلیسی نیز برای ارائه مطالب به کار برده می شود.

متقاضیان خارجی می توانند بدون داشتن مدرک در دانشگاه های محدودی به ادامه ی تحصیل بپردازند. همچنین برای دانشجویان خارجی نیز شرایط لازم برای تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد و دائر می باشد. قوانین و مقررات مقطع های لیسانس و فوق لیسانس شبیه سایر کشور های جهان می باشد؛ اما باید در نظر گرفت که تفاوت هایی وجود دارد و متقاضیان باید آن ها را در نظر داشته باشند.

کمک هزینه تحصیلی و هزینه های زندگی دانشجوی روسی

اگر از طرف دانشگاه مورد نظر قبول شده باشید، این دانشگاه موظف است تا نامه ای برای تقاضای روادید دانشجویی برای شما به سفارت کشور مبدا ارسال کند. پس از پذیرفتن این نامه، شما باید چهل دلار صرف هزینه ی اخذ روادید کنید که تا پنج هفته صادر می شود. بعد از ورود به روسیه، شما هفت روز کاری مهلت دارید تا مدارک خود را ثبت کنید. همچنین 90 روز مهلت دارید تا برنامه ی تحصیلی خود را تهیه کنید و آماده ی تحصیل باشید. در این نود روز شما باید محل سکونت خود را مشخص کنید. برای اخذ گواهی سکونت طولانی مدت می بایست آزمایش های ایدز و معاینه پزشکی انجام دهید.

بورسیه تحصیلی چقدر می باشد؟

متقضیانی که بورسیه تحصیلی به آن ها تعلق می یابد، هر ماه 1200 دلار پول دریافت می کنند. لازم به ذکر است که هزینه های شما تقریبا 50 دلار بیشتر از این مبلغ می شود که باید خودتان پرداخت کنید. بورسیه های تحصیلی روسیه معمولا به دانشجو های مقاطع فوق لیسانس و دکترا تعلق می یابد که این امر موجب راحت تر شدن زندگی دانشجو در روسیه می شود. سطح علمی دانشگاه های روسیه متفاوت است؛ برای یافتن بهترین دانشگاه های این کشور، متقاضیان می بایست تحقیقات لازم را انجام دهند.

با توجه به محل سکونت در روسیه، نوع زندگی و عادات دانشجویان، مخارج تحصیلی متفاوت می باشند؛ اما به صورت کلی متقاضیانی که بورسیه تحصیلی به آن ها تعلق نمی گیرد، هر ساله باید شش تا ده هزار دلار صرف مخارج دانشجویی خود کنند. این مخارج با اینکه در حال افزایش است اما از بسیاری از کشور های جهان ارزان تر و کم تر می باشد. دانشجویان دانشگاه های روسیه اجازه ی کار دارند؛ این بدان معناست که متقاضیان می توانند به صورت پارت تایم در دانشگاه یا بیرون از دانشگاه مشغول به کار شوند و درآمد زایی کنند.

شرایط بیمه در روسیه

متقاضیان می بایست پیش از ورود به کشور روسیه، کار های بیمه و بهداشت خود را انجام دهند تا از لحاظ درمانی در کشور روسیه ساپورت شوند.

اسکان و خوابگاه دانشجویی هزینه زندگی

یافتن مکان مناسب برای سکونت در روسیه سخت می باشد و برای دانشجویان بسیار گران است؛ پس دانشجویان
خارجی سکونت در خوابگاه های دانشگاه را انتخاب می کنند و این امر باعث پیدا کردن دوستان جدید می شود. کسانی که مایل به اقامت جداگانه می باشند، می توانند به صورت جداگانه یک خانه و یا آپارتمان شخصی اجاره کنند. آیا مخارج زندگی در روسیه زیاد است؟ زندگی در مسکو مخارج بسیار بالایی به همراه دارد اما سایر شهر های روسیه بسیار ارزان می باشند و برای سکونت دانشجویان خارجی مناسب هستند.

قیمت های انواع آپارتمان ها در روسیه

  • R25،000  آپارتمان 1 تخته مرکز شهرستان
  • R18،000  آپارتمان 1 تخته خارج از مرکز شهرستان
  • R45،000  آپارتمان 3 تخته در مرکز شهرستان
  • R30،000 آپارتمان 3 تخته خارج از مرکز شهرستان

به صورت کلی زندگی در روسیه و تحصیل در این کشور می تواند همراه مزایا و معایب، خوبی و  بدی و سختی های مختلفی همراه باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه و مهاجرت به این کشور از راه های مختلف می توانید به مشاورین موسسه حقوقی بین المللی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *