مهاجرت تحصیلی آلمان

تحصیل مهندسی در آلمان

تحصیل مهندسی در آلمان

افراد زیادی علاقمند به ادامه تحصیل مهندسی در آلمان هستند. همچنین از آنجائیکه کشور آلمان با کمبود نیرو در رشته های مهندسی مواجه است، مهندسان براحتی می­ توانند برای اقامت در این کشور اقدام نمایند. در این مقاله ما سعی به بررسی ادامه تحصیل مهندسی درآلمان پرداخته ایم. از عزیزانی که قصد ادامه تحصیل در این رشته را دارند  دعوت می­کنیم تا مقاله را تا پایان مطالعه نمایند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان در راستای مهاجرت تحصیلی به آلمان می باشد.

بررسی ویزا جهت تحصیل مهندسی در آلمان

کشور آلمان بعنوان قطب صنعت اروپا بحساب می­ آید. تحصیل در مراکز آموزشی در کشور آلمان بصورت رایگان است. کیفیت آموزشی در مراکز تحصیلی این کشور از کیفیت بالایی برخوردار است. همچنین بازار کار مناسب در آلمان پس از اتمام تحصیلات و امکان یادگیری زبان در این کشور باعث شده است تا اکثر افراد این کشور را برای مهاجرت انتخاب نمایند.

از دیگر مزایای تحصیل در کشور آلمان می­ توان به این مورد اشاره کرد که افراد پس از پایان تحصیلات خود می­ توانند به جستجوی کار بپردازند. در صورت یافتن شغل مورد نظر درخواست ویزای کار در این کشور را داده و پس از آن نسبت به دریافت اقامت در کشور آلمان می­ توانند اقدام نمایند.

شرایط اخذ ویزای تحصیل رایگان در آلمان

همانطور که گفته شد تحصیل در کشور آلمان در دانشگاههای دولتی بصورت رایگان است. البته دانشگاههای دولتی مبالغی را جهت ثبت نام، دریافت کارت بلیط حمل ونقل و بیمه از دانشجویان دریافت می­ کند. اما هزینه تحصیل در دانشگاههای دولتی آلمان رایگان است. از آنجائیکه افراد زیادی برای ادامه تحصیل کشور آلمان را انتخاب می­ کنند.

با این حال دولت آلمان امکان تحصیل رایگان را برای همه دانشجویان آلمانی و هم دانشجویانی که از سایر کشورها برای تحصیل به کشور آلمان سفر می­کنند را فراهم آورده است. ایالت های کشور آلمان در بعضی موارد می ­توانند بصورت مستقل از دولت عمل کنند به اینگونه که بعضی از دانشگاه ممکن است از افراد شهریه دریافت کنند. البته این شهریه در قبال دادن کارت بلیط حمل و نقل عمومی است.

مبلغی حدود 100 الی300 یورو در هر ترم دانشگاهی است. دولت آلمان علاوه براین اینکه امکان ادامه تحصیل به دانشجویان خارجی را در دانشگاههای دولتی فراهم نموده است. دانشجویان خارجی اجازه تحصیل در دانشگاههای خصوصی را نیز داده است. البته تحصیل در دانشگاههای خصوصی بصورت رایگان نیست و افراد بایستی مبلغی در حدود15000 یورو تا 20000 یورو جهت هزینه تحصیل به دانشگاه پرداخت نمایند.

امکان ادامه تحصیلات آکادمیک در آلمان

افراد جهت ادامه تحصیل در آلمان معمولا در مراکز زیر میسر می­باشد:

1- دانشگاهها

طبق قوانین آموزشی دولت آلمان، دانشجویان خارجی می­ توانند در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاههای این کشور تحصیل نمایند. در این سه مقطع دانشجویان علاوه بر آموزشهای تئوری، از آموزشهای عملی نیز مستفید می­ شوند. پس از پایان تحصیلات در هر مقطعی دانشجو می­تواند وارد مقطع بعدی شود.و یا وارد بازار کار شده و مشغول بکار شود.

2- آموزشگاههای عالی فنی

در کشور آلمانی مراکز آموزش فنی وجود داردکه به افراد آموزش های فنی را در جهت یادگیری مشاغل مختلف ارائه می­ دهد. افراد جهت ورود به این مراکز بایستی در آزمون ورودی این مراکز شرکت نموده و در صورت قبولی در آزمون امکان تحصیل در این مراکز به آنها داده می شود. نکته قابل توجه جهت تحصیل در آموزشگاههای فنی این است که افراد باید مهارت زبان آلمانی را در سطح بالا داشته باشند.

3- مراکز آموزشی هنر و موسیقی

افرادی که علاقمند به تحصیل در رشته های هنری، موسیقی، گرافیک و … هستند. بایستی به مراکز آموزشی هنر در کشور آلمان مراجعه کنند. این مراکز جهت پذیرش هنرجو آزمون های ورودی می­ گیرند و با دانشجویان مصاحبه های حضوری برگزار می­ کنند.

تحصیل مهندسی در آلمان

همانطور که می­دانید کشور آلمان یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان است. دانشجویان زیادی علاقمند به تحصیل مهندسی در  کشور آلمان می­ باشند. تا بعد از تحصیل نیز جذب بازارهای کاری آلمان شوند. در کشور آلمان دانشگاههای فنی و مهندسی زیادی وجود دارد.

از مهمترین دانشگاههای فنی مهندسی می­توان به دانشگاه وورتسبورگ- دانشگاه اشتوتگارد- دانشگاه دورتموند- دانشگاه فنی آخن-انشگاه فنی برلین- دانشگاه فنی دارمشتات- دانشگاه فنی درسدن و دانشگاه فنی مونیخ اشاره نمود. همه­ دانشگاههای فوق الذکر دارای رشته فنی مهندسی می ­باشند که رشته های علوم پایه ای مانند ریاضی، فیزیک، شیمی نیز تدریس می­ شود. همه علاقمندان جهت تحصیل مهندسی در آلمان می­ توانند به دانشگاههای ذکر شده درخواست دهند.

تحصیل رایگان مقطع کارشناسی در آلمان 

همانطور که قبلا گفته شد تحصیل در دانشگاههای آلمان رایگان است. این مقطع یک دوره­ی 4 ساله می ­باشد. که افراد بایستی قبولی در آزمون سراسری کشور خود را داشته باشد. جهت ورود به دانشجویان بایستی ابتدا یکسال را به تحصیل در کالج برای یادگیری مهارت زبان آلمانی بگذارنند.

پذیرش دانشجو در دانشگاههای فنی مهندسی آلمان

دانشجویان برای پذیرش در این دانشگاهها بایستی دارای مهارت زبان آلمانی بوده، همچنین مدرک زبان آلمانی در سطح بالا را نیز داشته باشند. علاوه بر این دانشجویان بایستی قبولی در یکی از دانشگاههای کشور خود را نیز داشته باشند. دانشجویان برای پذیرش در دوره ­کارشناسی ارشد ابتدا بایستی دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنند و اینکه می ­خواهند با چه زبانی در دانشگاه ادامه تحصیل دهند.

اگر دانشجویان علاقمند به تحصیل در دانشگاههای انگلیسی زبان باشند، بایستی دارای مدرک آیلتس 6 باشند و اگر علاقمند به زبان آلمانی باشند باید دارای مدرک زبانB2 باشند. همچنان دانشجویان برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد ملزم به داشتن مدرک کارشناسی از دانشگاههای معتبر ایران هستند.

دانشجویان جهت ورود به دانشگاههای فنی مهندسی بایستی انگیزه نامه و همچنین رزومه ایی با دو سال سابقه کاری به دانشگاه ارائه دهند. در ضمن تمامی مدارک فوق پس از ترجمه بایستی به تأیید و مهر وزارت امور خارجه و دادگستری رسیده باشند.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در دانشگاههای آلمان

دانشجویان جهت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد مدارک زیر را همراه داشته باشند:

  • پاسپورت هویتی با اعتبار حداقل 6 ماه
  • ترجمه تمامی مدارک تحصیلی دیپلم، پیش دانشگاهی، کارشناسی به همراه ریز نمراتشان
  • مدرک زبان آلمانی و یا انگلیسی
  • تأیید نامه ایی از سوی اساتید در مقطع قبلی
  • انگیزه نامه تحصیلی

دانشجویان با سوالات زیادی در رابطه با تحصیل مهندسی در آلمان روبرو خواهند شد:

آیا پس از فارغ التحصیلی از دانشگاههای فنی مهندسی کار براحتی می­توان یافت؟

شهریه دانشگاههای خصوصی در رشته فنی مهندسی چقدر است؟

آیا تحصیل در دانشگاههای فنی مهندسی بایکدیگر فرق دارد؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاقمند به راهنمایی و مشاوره به همه عزیزانی هستند، که قصد ادامه تحصیل مهندسی در کشور آلمان را دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *