مهاجرت تحصیلی اتریش

تحصیل دکتری در اتریش

تحصیل دکتری در اتریش

مهاجرت تحصیلی یکی از روش‌های مهاجرت، ادامه تحصیل، اخذ اقامت و در نهایت تابعیت کشور اتریش است. تحصیل دکتری در اتریش یکی از این روش‌هاست که مورد توجه بسیاری دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد می‌باشد. آنها با اخذ ویزای تحصیلی و ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه خود، می‌توانند در این کشور اقامت نمایند. درنهایت پس از  فارغ‌التحصیلی طی انجام مراحلی که در ادامه مقاله به آن اشاره می‌نماییم، اقامت دائم وتابعیت اتریش را می‌گیرند.

شرایط تحصیل دکتری در اتریش

کشور اتریش از جمله کشورهای اروپایی و دارای بیشترین تعداد جایزه‌های نوبل در سطح جهان است. همچنین برترین از لحاظ فرهنگی و فکری نیست جزو برترین کشورها محسوب می‌گردد. در رتبه‌بندی میان کشورهای اتحادیه اروپا، اتریش از لحاظ تحقیق و پژوهش رتبه سوم را به خود اختصاص داده است. این کشور از لحاظ رشته‌های تخصصی مانند علوم انسانی و علوم تجربی، قابل توجه بسیاری دانشجویان مقطع دکترا می‌باشد. از این رو تحصیل دکتری در اتریش از پرطرفدارترین دوره‌های تحصیلی در اتریش به شمار می‌رود.

بورسیه تحصیلی مقطع دکتری در اتریش

کلیه دانشجویان مشغول تحصیل دکتری در اتریش مورد حمایت مالی قرار می‌گیرند. دانشجویان خارجی با توجه به دانشگاه‌ انتخابی‌ خود و انتخاب موضوع پایان‌نامه، حقوق و دستمزد دریافت نموده که متغیر است. حمایت‌های امنیتی نیز شامل دانشجویان می‌گردد. ضمنا دانشجویان دکتری جهت حضور در کنفرانس‌های علمی و… مشمول حمایت مالی می‌شوند. اعطای بورسیه از سوی دانشگاه، شامل دانشجویان دارای رزومه قوی و مقاطع PHD و کارشناسی ارشد می‌گردد. با اخذ بورسیه می‌توانید به صورت رایگان ادامه تحصیل دهید.

مدت تحصیل مقطع دکترا در اتریش

دوره تحصیلی دکترا در کشور اتریش به مدت 4 الی 5 سال می‌باشد. این مدت به این که آخرین مدرک تحصیلی دانشجو چه مقطعی است، بستگی داشته و متغیر است.

مدارک لازم جهت تحصیل دکترا دراتریش چیست؟

 • ارائه تصویر کلیه مدارک تحصیلی قبلی (شامل ریزنمرات، امتیاز ECTS و برنامه هفتگی)
 • ارائه مدارک یکی از زبان‌های انگلیسی یا آلمانی
 • ارائه شناسنامه و کارت شناسایی ملی همراه با ترجمه آنها
 • ارائه پاسپورت و تصویر آن به همراه ترجمه آنها (دارای اعتبار حداقل به مدت 6 ماه)
 • ارائه تعداد 2 عدد توصیه‌نامه اخذ شده از اساتید قبلی
 • متقاضی می‌بایست درخصوص مدت دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد اطلاعاتی را ارائه نماید. همچنین ارائه اطلاعات درخصوص برنامه‌ هفتگی تا پایان دوره و امتیاز ECST.
 • ارائه تعداد 12 قطعه عکس رنگی
 • ارائه نامه‌ای مبنی بر اهداف متقاضی در جهت تحصیل دکترا در اتریش و اعلام علایق تحقیقاتی و پژوهشی خود (بیانیه هدف)
 • ارائه گواهی اشتغال به تحصیل توسط متقاضی
 • ارائه گواهی از دانشگاه قبلی مبنی بر این که اثبات نماید متقاضی منع تحصیل (O.C) ندارد.
 • متقاضی در صورت امکان، لیستی از فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی خود را ارائه نماید.

فرصت های شغلی و اشتغال تحصیل دکترا در اتریش

اکثر دانشجویانی که درمقطع دکترا مشغول تحصیل هستند، می‌توانند در دانشگاه‌ها یا شرکت‌های مرتبط با رشته خود مشغول کار شوند. کمک استاد یا محقق همکار از جمله عنوان‌هایی است که دانشجوی دوره دکترا می‌تواند در آنها مشغول به کار شود. دانشگاه‌ها سعی بر این دارند تاخصلت‌های انتقادپذیری، نحوه انتقال علم و دانش و مهارت‌های تحلیلی را دردانشجویان خود تقویت نمایند. چراکه در این صورت به یک مدیر یا کارفرمای توانا جهت مدیریت و ارتباط‌ با شرکت‌های بین‌المللی وخارجی تبدیل می‌شوند.

سیستم آموزش عالی تحصیل دکترا در اتریش

در نظام آموزشی اتریش، تعداد 23 دانشگاه دولتی، 13 دانشگاه خصوصی و 18 موسسات رسمی و قانونی وجود دارد. این موسسات دارای ارائه دروس دارای اختیار کامل در سطح بالا هستند. بنابراین جامع‌ترین برنامه‌های تحصیلی را ارائه می‌نمایند.

مدرک تحصیلی دکترا در اتریش از اعتبار بسیار بالایی برخوردار بوده و معتبرترین مدرک تحصیلی در دنیا به شماره می‌رود. شهریه و هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های دولتی اتریش در حد بسیار پایین است. از این رو دریافت پذیرش در این دانشگاه‌ها نسبت به دانشگاه‌های آزاد که شهریه بالایی دارند، سخت‌تر است.

فرآیند درخواست تحصیل دکترا در اتریش چیست؟

درخواست جهت تحصیل دکتری در اتریش می‌بایست در زمان تعیین شده انجام گردد که در دانشگاه‌ها متغیر است. به هر حال متقاضی می‌بایست پیش از شروع سال تحصیلی، یعنی در دسامبر یا ژانویه درخواست خود را ارائه نماید. جهت دریافت بورسیه تحصیلی مخصوص این مقطع، می‌بایست مراحل گزینش را پشت سر بگذارید. یکی از این مراحل شرکت در مصاحبه است.

دقت بفرمایید که این فرآیند به صورت کاملا جدی و حساس انجام می‌گیرد. بنابراین مدارک خود را به طور کامل تهیه نمایید و نواقصی در آنها وجود نداشته باشد. لازم به ذکر است ارائه کلیه مدارک تحصیلی قبلی، می‌بایست ممهور به مهر موسسه محل تحصیل بوده یا تمبر رسمی آن موسسه را دارا باشد.

این مدارک به عنوان بخشی از پرونده شما جهت انجام فرآیند محسوب می‌گردد. بنابراین حساسیت‌های لازم را داشته باشید. کلیه مدارکی که صادره آلمان نیستند، می‌بایست به زبان آلمانی ترجمه گردد و ترجمه آن نیز توسط وکیل تایید شود. لازم به ذکر است مدارکی که نسخه اصلی آنها به زبان انگلیسی است، مورد قبول می‌باشد.

زبان تحصیل مقطع دکترا دراتریش چیست؟

در برخی دانشگاه‌های اتریش، فعالیت آموزشی و زبان تحصیل دوره دکترا به صورت آلمانی ارائه می‌گردد. در این صورت دانشجو می‌بایست مدرک زبان آلمانی حداقل سطح DSH II را ارائه نماید. چنانچه پذیرش فرد مستلزم ارائه مدرک زبان آلمانی نباشد می‌بایست مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل را ارائه نماید.

شهریه تحصیل درمقطع دکترا چقدر است؟

درخصوص شهریه در کشورهای مختلف دنیا قوانین مختلفی نیز حاکم است. نظام آموزشی و دانشگاهی کشور اتریش تا قبل از سال 2001 به صورت رایگان انجام می‌گردید. اما امروزه دانشجویان غیراتحادیه اروپا می‌بایست مبلغ 700یورو و دانشجویان اتریشی و اتحادیه اروپا مبلغ 360یورو بابت شهریه هر ترم پرداخت نمایند. دولت اتریش درسال 2008 میلادی قانون عدم پرداخت شهریه برای دانشجویان اتحادیه اروپا یامجارستان که فارغ‌التحصیل درزمان مشخص هستند، تصویب‌گردید.

با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده خدمت‌رسانی حضوری یا تلفنی درزمینه مهاجرت به اتریش و تحصیل دکتری در اتریش می‌باشد. با مراجعه به این موسسه جهت اخذ مشاوره‌های لازم همراه با جزئیات مطالب، آینده تحصیلی خود را در اتریش تضمین نمایید. این موسسه از بهترین و برترین موسسات حقوقی در این زمینه به شمار می‌رود. مشاوره‌های تخصصی درخصوص امور مربوط به پذیرش تحصیلی، اقامت و اخذ تابعیت خود در اتریش را به ما بسپارید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *