مهاجرت تحصیلی کانادا

تحصیل دکترا در کانادا

تحصیل دکترا در کانادا

تحصیل دکترا در کانادا با توجه به دانشگاه های معتبر این کشور علاقمندان زیادی را به خود اختصاص داده است که نباید از آن چشم پوشی کرد. پذیرش در این مقطع نسبت به دیگر مقاطع دشوار تر است و دانشجویان می­ بایست از مهارت لازم زبان انگلیسی برخوردار بوده و با ارائه مدرک زبان آیلتس که حداقل نمره 7 را کسب نموده باشند، در خواست پذیرش را به دانشگاه های کانادا ارسال نمایند. یافتن سوپروایزر و یا استاد راهنما برای پذیرش در این مقطع از دیگر ضروریات بشمار می­ رود که دانشجویان می ­توانند از طریق مجلات آکادمیک در دانشگاه های کانادا لیست اساتیدی که در حوزه­ تحصیلی آنان فعالیت می ­نمایند را بیابند و با آنان ارتباط برقرار نموده و تمایل به همکاری به استاد مورد نظر را بیان نمایند.

کانادا کشور پهناوری در قاره آمریکا است که از ایالت های بزرگی همچون کبک، آلبرتا، بریتش کلمبیا، انتاریو و … تشکیل شده است. جمعیت این کشور را انگلیسی زبانان و فرانسوی زبانان تشکیل می­دهد. تراکم فرانسوی زبانان در این کشور در مناطق غربی و در شهر کبک این کانادا مشاهده می ­شود. معمولاً تدریس در دانشگاه های کبک به زبان فرانسوی است. البته دانشگاه های کبک جهت جذب دانشجویان بین المللی دوره های آموزش زبان فرانسوی را برگزار می­نمایند و بدین طریق دانشجویان می­توانند پس از کسب مهارت زبان فرانسوی برای تحصیل دکترا در کشور کانادا در این ایالت نیز اقدام نمایند. تیم مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همواره همراه متقاضیان مهاجرت به این کشور می ­باشند.

بررسی تحصیل در کانادا

بیشترین تمرکز دانشجویان در مقطع دکترا در کانادا فعالیت و تحقیق بر روی پروژه های علمی مختلف است. دانشگاه های کانادا هر ساله با تعداد محدودی از درخواست های تحصیل دکترا در کانادا موافقت می­نمایند و معمولاً پذیرش در این مقطع در کانادا برای دانشجویانی که تحصیلات دوره های پیشین شان را در کشورهایی بغیر از کانادا و آمریکا به اتمام رسانیده اند، دشوار است. دانشجویان در این مقطع ملزم به انجام پروژه های تحقیقاتی و در نهایت ارائه پایان نامه ای موفقیت آمیز می­باشند. طول دوره­ی دکترا در کانادا 2 الی 3 سال است و دانشجویان بین المللی می­باید در این مدت در کانادا اقامت گزینند. اگرچه پایان این دوره با انجام کارهای تحقیقاتی و نوشتاری نیز همراه است.

شرایط پذیرش در مقطع دکترا در کانادا

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا در مقطع دکترا عبارتند از:

 • برخورداری از مدرک کارشناسی با حداقل معدل 15
 • مدرک کارشناسی ارشد با حداقل معدل 16
 • برخورداری از 3 توصیه نامه از اساتید دوره های تحصیلی پیشین
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 7
 • برخوردای از مدرک GRE با حداقل نمره 700
 • برخورداری از مدرک GMAT برای تحصیل در رشته های حسابداری، تجارت و مدیریت

دانشگاه های کانادا پس از دریافت مدارک فوق پرونده های تحصیلی دانشجویان را بررسی می­ نماید و از میان آنان افرادی که اولویت بالاتری دارند، انتخاب خواهند شد. زیرا همانطور که بیان نمودیم پذیرش در مقطع دکترا به صورت محدود است و می­توان گفت ظرفیت پذیرش دانشجویان در این مقطع سالانه 5 الی 10 نفر می ­باشد.

افرادی که از شرایط زیر برخوردار هستند، شانس بیشتری برای تحصیل دکترا در کانادا خواهند داشت:

 • ارائه مقالات بین المللی
 • شرکت در سمینارها و کنفرانس های بین المللی و ارائه مقاله در این مراسمات
 • ارائه مقالات علمی و تحقیقاتی که قدرت نوشتاری دانشجو را برای ارائه مقالات علمی به زبان انگلیسی بیان می ­نماید.
 • برقرار ارتباط با اساتید دوره های قبلی و اخذ توصیه نامه از جانب آنان

هزینه تحصیل دکترا در کانادا

هزینه تحصیل دکترا در کانادا

همانطور که می­دانید بطور کلی تحصیل در کانادا رایگان نیست. هزینه تحصیل دکترا در کانادا متغیر است و بسته به نوع برنامه های تحصیلی و آموزشی آنان متفاوت است. ناگفته نماند شهریه تحصیلی دانشجویان بین المللی در کانادا دو برابر شهریه ای است که دانشجویان محلی و بومی این کشور پرداخت می­ نمایند. نوع دانشگاه ها نیز از دیگر عواملی است که بر میزان شهریه دانشجویان در این مقطع تأثیر گذار است. بطور کلی هزینه تحصیل دکترا در کانادا بیش از 14000CAD (دلار کانادا) در سال تخمین زده شده است.

هزینه تحصیل در برخی از دانشگاه های کانادا در جدول زیر نشان داده شده است:

دانشگاه هزینه تحصیل به CAD (دلار کانادا)
دانشگاه بریتیش کلمبیا 5690
دانشگاه مانیتوبا 7525

اگر چه دانشجویان در این مقطع نیز همانند دیگر مقاطع تحصیلی در این کشور اجازه انجام کار ضمن تحصیل در کانادا را دارند، اما اساتید دانشگاهی اجازه بیش از 10 ساعت کار در هفته را به دانشجویان نمی­دهند. زیرا تحصیل در این دوره بسیار حساس است و دانشجویان باید وقت زیادی را صرف پروژه های تحقیقاتی و پایان نامه خود بنمایند. دانشجویان امکان استفاده از بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی در این مقطع را دارند. همچنین آنان می ­توانند در محیط دانشگاه بعنوان دستیار آموزشی و یا پژوهشی فعالیت نموده و ماهانه حقوقی را دریافت نمایند.

اخذ بورسیه برای تحصیل دکترا در کانادا

همانطور که در بخش قبلی بیان نمودیم دانشگاه های کانادا جهت حمایت از دانشجویان مقطع دکترا بورسیه های متعددی را به آنان ارائه می­نمایند که برخی از این بورسیه ها تمامی هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویان را پوشش دهی می­ نماید و بدین طریق دانشجویان می­توانند با تمرکز کامل بر روی پروژه های علمی در این کشور  فعالیت نمایند.

برخی از بورسیه های تحصیلی معروف در کانادا در جدول زیر نشان داده شده است:

نام بورسیه تحصیلی توضیحات
The Vanier Canada Graduate Scholarship این بورسیه دارای ارزشی برابر با 50000 دلار کانادا می­باشد که سالانه به دانشجویان بین المللی در رشته های سلامت، علوم اجتماعی، علوم انسانی و مهندسی اعطا می ­گردد.
Pierre Elliott Trudeau Foundation  این بورسیه دارای ارزش 40000 دلار سالانه می­باشد که به دانشجویان کانادایی و بین المللی تعلق می­گیرد و معمولاً دانشجویان کشورهای توسعه یافته از اولویت بالاتری برخوردار می ­باشند.
The University Of British Columbia Four Year Doctoral Fellowship ان بورسیه شامل تمامی هزینه های تحصیلی دانشجویان می­گردد و علاوه بر این سالانه 18200CAD (دلار کانادا) نیز به دانشجویان برجسته و ممتاز نیز تعلق خواهد گرفت.

انجام کار پس از تحصیل دکترا در کانادا

دانشجویان پس از اتمام تحصیلات در این کشور می­توانند در دوره های کار پس از تحصیل در کانادا که موسوم به (PGWPP) می­باشد شرکت نموده و به مدت 3 سال به انجام کار در کانادا بپردازند.این برنامه دارای اعتباری 3 ساله است و دانشجویان پس از پایان اعتبار موقت خود می ­توانند در دیگر برنامه های مهاجرتی این کشور از جمله اینتری اکسپرس شرکت نموده و به انجام کار در کانادا بپردازند. اکثر برنامه های مهاجرتی کانادا از همان ابتدا اقامت دائم این کشور را به متقاضیان اعطا می­نماید. در خصوص برنامه های مهاجرتی کشور کانادا می­توانید با مشاوران  موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نموده و از چگونگی آنها اطلاعات کامل را کسب نمائید.

2 دیدگاه برای “تحصیل دکترا در کانادا

 1. ریحانه گفت:

  ممنون از مطلب خوبتون

 2. میرقلندری گفت:

  آیا تحصیل دکترا در کانادا تاثیری هم در اخذ شهروندی این کشور دارد؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *