مهاجرت تحصیلی مجارستان

تحصیل دکترا در مجارستان

تحصیل دکترا در مجارستان

برای دانشجویان متقاضی ادامه تحصیلات تکمیلی در خارج از کشور، تحصیل دکترا در مجارستان گزینه ای قابل تامل است. اطلاعات تکمیلی در این زمینه در زیر مورد بررسی قرار خواهد گرفت منتها برای کسب مشاوره اخذ ویزای مجارستان و تحصیل در این کشور با کارشناسان خبره موسسه سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید. حال می خواهیم اطلاعات ارزشمندی را در زمینه هر آنچه که یک دانشجوی دکترا در مجارستان باید بداند در اختیارتان بگذاریم.

شهرهای بزرگ دانشجویی در مجارستان

کشور مجارستان دانشگاه های مناسب و متعدد بسیاری برای تحصیل دکترا در مجارستان دارد. در این میان اما برخی از شهرها تعداد بیشتری دانشگاه را در خود جای داده اند که در زیر به بررسی تعدادی از آنها می پردازیم:

بوداپست

بوداپست بدون شک یکی از زیباترین شهرهای اروپایی است. این شهر به دلیل معماری جذابش توسط رود دانوببه دو قسمت تقسیم شده است. اهمیت معماری و تاریخی این شهر به قدری است که نام آن را در فهرست میراث جهانییونسکو آورده است یکی ازمناظر برجسته شهری جهان در این شهر قرار دارد. جاذبه بوداپست فقط به دلیل زیباییش نیست.

بسیاری از کارها و اکتشاف ها را در سالن های معروف این کشور انجام می شود. گالری های هنری و موسیقی کلاسیک، کافه هایمعروف، کافه های بوهمیا و سالن های کلابینگ در فضای باز جاذبه هایش هستند. شناخته شده ترین رویدادهای فرهنگی بوداپست، جشنواره موسیقی بزرگ Sziget است که هر ماه آگوست برگزار می شود. این جشنواره در جزیره اوکودای در مرکز دانوب برگزار می شود. البته جشنواره محدود به ماه آگوست نیست و تعداد زیادی از مراسم آن در تمام طول سال برگزار می شود.

تحصیل دکترا در دانشگاه های بوداپست

سه دانشگاه در بوداپست وجود دارد که رتبه های برتر را در سال ۲۰۱۹ از آن خود کرده اند. این دانشگاه ها که برای تحصیل دکترا در مجارستان نیز بسیار مناسب هستند عبارتند از:

 • دانشگاه EötvösLorand – که رتبه ۶۵۱ تا ۸۷۰ جهانر را از آن خود کرده است.
 • دانشگاه Corvinus Budapest  که رتبه ی بین ۸۰۱ تا ۱۰۰۰ را به دست آورده.
 • دانشگاه جدید صنعتی و فن آوری بوداپست با رتبه ۷۵۱ تا ۸۰۰ نیز در رتبه سوم قرار دارد.
 • تمام این دانشگاه ها برنامه های اراسموس را دنبال می کنند.
 • بنابراین برای تبادل دانشجو و تحصیل دکترا در مجارستان گزینه های قابل تاملی هستند.

دانشگاه های دیگر در بوداپست شامل موارد زیر می شود:

 1. دانشکده بازرگانی بوداپست
 2. دانشگاه هنرهای زیبا مجارستان
 3. دانشگاه پزشکی Semmelweis
 4. دانشگاه فنی اوبادا
 5. دانشگاه مرکزی اروپا.

Debrecen

 • Debrecen دومین شهر بزرگ مجارستان است.
 • اگر چه بسیار کوچکتر از بوداپست است اما جمعیتی بالغ بر 207،000 نفر دارد.
 • Debrecen به طور خلاصه پایتخت مجارستان در طول دو دوره تاریخی بوده است؛
 • پس از انقلاب مجارستان در سال 1848 و دوباره در پایان جنگ جهانی دوم در سال 1945.
 • این شهر مرکز اداری، اقتصادی، آموزشی، علمی و فرهنگی منطقه شرقی کشور است.
 • فعالیت های معمولی در اینجا از جمله تئاتر، موسیقی زنده، کلوب های شبانه و (به طور واقعی مجارستانی) فراوان است.
 • چشمه هایآب گرم طبیعی و اسپا های شهر معروفند.
 • همچنین به خاطر جشنواره های پر جنب و جوش، از جمله کارناوال گل در ماه اوت، شناخته شده است.
 • میلیون ها گل برای تزئینو آذین در سراسر شهر به کار برده می شود.

ساگد

Szeged، سومین شهر بزرگ مجارستان، در جنوب کشور در کنار رودخانه تیسزا واقع شده است. به دلیل آب و هوای گرم و روزهای آفتابی، نام آن “شهر آفتاب” است. شهر Szeged همچنین به عنوان مرکز فرهنگی شناخته شده است. این شهر به ویژه برای جشنواره فستیوال آزاد، نمایشگاه های تئاتر را در فضای باز تابستان به نمایش می گذارد.

شهرداری شهر Szegedاین شهر را به عنوان شهری شب زنده دار شناسانده است. انتخاب این شهر برای گذراندن دوره دکتری بسیار ایده آل و جالب است. غذاهای مختلفمحلی و سنتی زیادی را می توانید اینجا امتحان کنید می شود، از جمله salami و سوپ ماهی دانشگاه  halászléکه در این شهر واقع شده گزینه بسیار خوبی برای تحصیل دکترا در مجارستان محسوب می شود.

ویزای دانشجویی برای مجارستان

دانشجویانی که از اتحادیه اروپا به این کشور می آیند برایطی دوران تحصیل در مجارستان نیازی به ویزا ندارند. اما این متقاضیان مجبور به درخواست مجوز اقامت در ظرف 15 روز از زمان ورود می باشند. دانشجویانکه متبوع کشورهایی غیر از کشورهایاتحادیه اروپا هستند باید یک مجوز اقامت دانشجویی اخذ کنند. چنین مجوزی باید قبل از ورودبرای تحصیل دکترا در مجارستان درخواست شود.

برای اخذ ویزای مجارستان نگران نباشید چرا که کارشناسان موسسه سفیران سروش سعادت به خوبی با راه و چاه آشنا هستند و می توانند شما را راهنمایی کنند. باید حداقل 6 هفته قبل از خروج از کشورتان برای اخذ ویزا برنامه ریزی کنید. زیرا پردازش اطلاعات و اخذ ویزا احتمالا حداقل یک ماه طول می کشد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا

ویزای دانشجویی مجارستان نیازمند مدارک زیر است:

 • گذرنامه (حداقل شش ماه باید تا پایان اعتبارش تاریخ داشته باشد)
 • دوقطعه عکس گذرنامه
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • اثبات بیمه درمانی برای تمام مدت اقامت
 • مدارک تحصیلیترجمه شده به زبان انگلیسی (یا گواهی معافیت)
 • اثباتبودجه کافی برای پوشش هزینه های زندگیدر قالب صورت حساب پذیرفته شده و معتبر
 • نامه رسمی پذیرش از دانشگاه مجارستان
 • اثبات شرایط اقامت
 • همه دانشجویان بین المللی نیاز به ثبت نام محل اقامت خود  در دفاتر مقامات محلی، در اسرع وقت پس از ورود دارند.

هزینه تحصیل در مجارستان

هزینه یا اقامت و تحصیل در مجارستان نسبتا کم می باشد. به هر روی دانشجویان احتمالا حدود 600 تا 850 دلار در ماه برایهزینه های زندگی در این کشور نیاز دارند. به منظور اجاره بودجه ای معادل ۷۲۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار در سال مورد نیاز دانشجویان است. هزینه زندگی کردن در شهر بوداپست کمی گران تر درمی آید. اجاره  اتاق در بوداپست از 340 دلار در ماه آغاز می گردد. شما می توانید چگونگی هزینه های زندگی خود را بر اساس اقامت، حمل و نقل و رفت و آمد شهری مدیریت کنید.

به طور کلی هزینه تحصیل دکترا در مجارستان از آمریکا و بریتانیا کمتر است. گذراندن دوره دکترا در دانشگاه دبرکن مجارستان حدود ۵۵۰۰ دلار در سال است. البته این مبلغ برای دوره دکتری تا ۱۴۰۰۰ دلار نوسان دارد. خبر خوش اینکه برای دانشجویان بین المللی یکسری بورس های تحصیلی نیز وجود دارد. این بورسها از سوی دولت مجارستان تامین می شوند. بورس ها شامل پرداخت هزینه های تحصیلی، بیمه درمانی، مسکن و هزینه تحصیلیمی شود. اگر قصد تحصیل دکترا در مجارستان را دارید و به دنبال اخذ ویزای تحصیلی، اقامت یا مهاجرت به این کشور هستید می توانید از مشورت کارشناسان و وکلای حرفه ای موسسه سفیران سروش سعادت بهره ببرید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *