مهاجرت تحصیلی سوئیس

تحصیل در کشور سوئیس

تحصیل در کشور سوئیس

تحصیل در کشور سوئیس در سال 2020 فرصتی ایده آل در خصوص اخذ اقامت این کشور زیبا و پهناور می باشد که سالانه با استقبال زیادی از متقاضیان نیز مواجه شده است. سوئیس دارای یکی از معتبرترین سیستم های آموزشی در بین کشورهای اروپا می باشد. به طوری که 2 دانشگاه در این کشور بالاترین رتبه را در رنکینگ های جهانی QS به خود اختصاص داده اند. جمهوری فدرال سوئیس کشوری کوچکی در مرکز قاره اروپا می باشد، این کشور جزء کشورهای مرفه و ثروتمند در دنیا شناخته می شود. زبان های رسمی در کشور سوئیس رومانش، آلمانی، ایتالیایی و فرانسوی می باشد. مهمترین شهرهای این کشور ژنو، بازل، برن و زوریخ می باشد، شهر برن به عنوان پایتخت کشور سوئیس شناخته می شود.

کارشناسان موسسه سفیران سروش سعادت با فعالیت موفق در عرصه مهاجرتی در این مقاله سعی دارد به بررسی موضوع تحصیل در کشور سوئیس بپردازند، اگر دانشگاه های این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اید تا پایان ما را همراهی کنید.

شرایط تحصیل در کشور سوئیس

متقاضیان خارجی و بین المللی که قصد ادامه تحصیل در کشور سوئیس را دارند می توانند در تمامی مقاطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) ادامه تحصیل دهند. در دانشگاه های این کشور طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی ارائه می شود و دروس به زبان های آلمانی، انگلیسی، ایتالیایی و فرانسوی تدریس می شود. با تحصیل در کشور سوئیس دانشجویان از مزایایی برخوردار می شوند که این مزایا عبارتند از:

 • اخذ اقامت پس از فارغ التحصیلی ار دانشگاه های سوئیس
 • امنیت کامل اجتماعی در کشور سوئیس
 • شرایط رفاهی و شرایط زندگی بسیار عالی در کشور سوئیس
 • امکان کار در مشاغل پاره وقت در طول دوران تحصیل
 • تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا

برای تحصیل در دانشگاه های این کشور لازم است متقاضیان ابتدا پذیرش یکی از دانشگاه های این کشور را به دست آورند. پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر دانشجو باید اقدامات لازم را جهت اخذ ویزا تحصیلی انجام دهد. در ادامه سعی داریم به بررسی شرایط تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف در دانشگاه های اروپا بپردازیم.

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور سوئیس

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های سوئیس لازم است فرد دارای مدرک تحصیلی از مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی باشد. طول مدت تحصیل در مقطع کارشناسی 4 ساله می باشد و زبان تدریس دروس در این مقطع زبان فرانسوی و زبان آلمانی می باشد.

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل به زبان آلمانی را دارند باید دارای مدرک معتبر زبان آلمانی در سطح B1 یا B2 باشند. بهتری است متقاضیان پیش از اقدام برای مهاجرت تحصیلی دوره های آموزش زبان آلمانی یا زبان فرانسوی را بگذرانند. زیرا ارائه مدرک زبان در متقاعد کردن سفارت سوئیس برای اعطاء ویزا تحصیلی بسیار موثر می باشد. برای اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر در این مقطع تحصیلی لازم است دانشجو مدارکی مانند:

 • پاسپورت
 • شناسنامه
 • مدارک تحصیلی و ریز نمرات
 • مدرک معتبر زبان (توسط شخص به دانشگاه ارسال می شود.)

طبق قوانین وضع شده دانشجویان مقطع کارشناسی می توانند در طول هر هفته به مدت 10 ساعت در مشاغل پاره وقت مشغول به کار شوند. میانگین حقوق دریافتی به ازای هر ساعت کار بین 12 تا 15CHF (فرانک سوئیس) می باشد، که به طور میانگین متقاضی ماهانه مبلغ CHF 1200 (فرانک سوئیس) به دست می آورد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئیس

برای تحصیل در کشور سوئیس در مقطع کارشناسی ارشد لازم است فرد دارای مدرک تحصیلی مقطع لیسانس باشد. طول مدت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 2 ساله می باشد. زبان های تحصیل در این مقطع زبان انگلیسی، زیان آلمانی و زبان فرانسوی می باشد. بیشتر متقاضیانی برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر (مثل مقطع دکتری) دانشگاه های سوئیس را برای اتمام دوره کارشناسی ارشد انتخاب می کنند. چرا که متقاضی با تحصیل در دانشگاه های این کشور شانس بیشتری برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری دارد.

در رابطه با اجازه کار در مقطع کارشناسی ارشد در سوئیس می توان گفت که دانشجویان می توانند در طول هر هفته به مدت 20 ساعت در مشاغل پاره وقت کار کنند و به ازای هر ساعت کار مبلغی بین 12 تا 15 CHF (فرانک سوئیس) دریافت می کنند. دانشجویانی که در حین دوره تحصیلی مشغول به کار می شوند می توانند با دریافت حقوق بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را تامین کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئیس

تحصیل در مقطع دکتری در کشور سوئیس

در کشور سوئیس نیز همانند بسیاری از کشورها به دانشجویان مقطع دکتری توجه ویژه ای می شود. طول مدت تحصیل در مقطع دکتری 2 ساله می باشد. متقاضیان واجد شرایط می توانند در این مقطع از بورسیه های تحصیلی در نظر گرفته شده استفاده نمایند، که برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می توانید مقاله بورسیه تحصیلی سوئیس را مطالعه کنید. زبان تحصیلی بیشتر رشته های تحصیلی به خصوص رشته های فنی و مهندسی انگلیسی می باشد همچنین امکان تحصیل به زبان های فرانسوی و آلمانی نیز در این مقطع وجود دارد.

همچنین این کشور برای دانشجویان مقطع دکتری حقوق ماهیانه به مبلغ 2000$ (دلار) در نظر گرفته است. همچنین دانشجویان این مقطع تحصیلی می توانند در طول تحصیل به مدت 30 ساعت در طول هر هفته مشغول به کار شوند و به ازای هر ساعت کار مبلغی بین 8 الی 10€ (یورو) دریافت می کنند.

نحوه دریافت ویزا تحصیلی سوئیس

همان طور که گفته شد پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر باید اقدامات لازم را در جهت اخذ ویزا تحصیلی انجام دهید. برای دریافت ویزا تحصیلی لازم است متقاضی مدارکی که در ادامه به آن ها اشاره می شود را تهیه کرده و در زمان مصاحبه به سفارتخانه یا کنسولگری کشور سوئیس ارائه نماید.

 • دریافت فرم مربوطه و تکمیل آن
 • پرداخت هزینه های مربوط به اخذ ویزا تحصیلی و ارائه رسید آن
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • مدرک زبان
 • ارائه رزومه تحصیلی کامل و دقیق
 • ارائه گواهی پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • گواهی تمکن مالی
 • ارائه مدارک بیمه درمانی
 • گواهی عدم سوء پیشینه تایید شده
 • ارائه مدارک پزشکی تایید شده

شما می توانید با مطالعه مقاله ویزای تحصیلی سوئیس اطلاعات بیشتری در خصوص دریافت ویزا تحصیلی این کشور به دست آورید. با مطالعه این مقاله اطلاعاتی در رابطه با تحصیل در کشور سوئیس به دست آوردید، شما می توانید برای کسب اطلاعات دقیقتر و دریافت مشاوره های بیشتر با کارشناسان مجرب موسسه سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید و از مشاوره های رایگان در نظر گرفته شده استفاده نمایید.

یک دیدگاه برای “تحصیل در کشور سوئیس

 1. برزو گفت:

  تحصیل در کشور سوئیس از چه مقطعی مناسب تر است؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *