مهاجرت تحصیلی اتریش

تحصیل در مقطع دکترا در اتریش

تحصیل در مقطع دکترا در اتریش

سرانه ی بخش پژوهش و تحقیق و توسعه در اتریش نسبت به سایر کشور های حوضه اروپا از رنکینگ بالایی برخوردار می باشد که بیشترین برد جوایز نوبل را نیز در انحصار خود قرار داده است. در این مقاله به بررسی تحصیل در مقطع دکترا در اتریش می پردازیم. این کشور به عنوان پدید آورنده نوآوری، سنگر فکری و تعالی نیروی فکری در اغلب رشته های مورد تحصیل شناخته شده است که آن را با (سیلیکون ولی) آمریکا نیز به مقایسه گذاشته اند.

اتریش اعتبارات ویژه ای به نیروی دانشجویی خارجی خود اختصاص می دهد تا تضمینی برای توسعه فناوری و انتقال دانش فکری و عملی در تمامی سطوح کسب و کار، تجارت و در نهایت انتقال این دانش و فروش آن به سایر کشور ها باشد. همه ی این رویداد ها در شهر ها و دانشگاه های معتبر اتریش سرمایه گزاری می شود که می توان نمونه های موفق این مورد را مطالعه کرد.

تحقیق و پژوهش در مقطع تحصیلی دکتری در اتریش

کشور اتریش در موضوعات تحقیقاتی و پژوهشی دارای رتبه سوم میان کشور های عضو اتحادیه اروپا می باشد که این آمار به صورت رسمی از کمیسیون تحقیقاتی اروپا در سال 2019 منتشر شده است. می توان از رشد آن با شیب تند صعودی در تحقیق و توسعه (R&D) در اتریش نسبت به سایر کشور های اروپا اشاره کرد که یک درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را با روند رو به بالا از سال 2002 تا به امروز به خود اختصاص می دهد.

همچنین با وجود بحران و رکود اقتصادی موجود در کشور اتریش و آینده نگری مجموعه سیاست مداران آن کشور از سال 2009 روند تحقیقات در این کشور سیر صعودی را طی کرده است. با توجه به این موضوع هزینه های پژوهش و تحصیل در رشته های مختلف و تحقیقاتی این کشور متغییر می باشد که از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

یکی از روش های مرسوم برای مهاجرت اتباع خارجی به سایر کشور ها بلاخص کشور اتریش اخذ ویزای تحصیل می باشد. این امر طی مدت زمان مشخصی سبب اخذ ویزای تحصیلی و در نهایت منجر به اقامت دائم،  تابعیت و شهروندی فرد در این کشور نیز می شود.

شرایط پذیرش تحصیلی از طریق بورسیه در مقطح دکترا در اتریش

تحصیل و اخذ بورسیه در برخی از رشته های تحصیلی شرایط پذیرش آسان تر می باشد به طور مثال اتریش فراخوان رشته های مربوط به علوم پایه و رشته های تخصصی علوم انسانی را اعلام کرده است.

در دانشکاه های دولتی اکثر رشته های مورد پذیرش می بایست اخرین مدرک تحصیلی اخذ شده کارشناسی ارشد مرتبط با رشته ی دکترا مورد پذیرش از کشور اتریش باشد. در بیشتر دانشگاه های اتریش به زبان المانی تدریس می شود به همین سبب افرادی که زبان آلمانی می دانند به سهولت مورد پذیرش دانشگاه واقع می شوند.

در غیر این صورت مهاجران می بایست دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی در آن تدریس می شوند را پیدا کنند، که این قبیل موارد نیز در بین دانشگاه های معتبر آلمان موجود می باشد، در برخی  موارد دیگر، دانشگاه حتی از دانشجویانی که مقطع کار شناسی ارشد خود را در رشته های غیر مرتبط تحصیل نمو ده اند را نیز پذیرش می کنند، بلاخص پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد جزو پایان نامه های کاربردی و دارای مقاله باشد.

مشخصات سازمان آموزش عالی مقطع دکترا در اتریش

  • از دانشکاه های معتبر موجود در اتریش می توان به 23 دانشگاه دولتی، 13 دانشگاه به صورت خصوصی و 18 دانشگاه که علوم کاربردی  (Fachhochschulen ) در آن تدریس میشوند را اشاره نمود که از طریق دانشگاه های حوزه اتحادیه اروپا مورد تایید می باشند.
  •  تمامی موسسات و دانشگاه ها در مدت اتمام دوره از روش های نوین یادگیری و شرح چارت تحصیلی بخصوصی پیروی می کنند.
  • پس از اتمام تحصیل در مقطع دکترا در اتریش پذیرش دانشجو در سراسر دنیا به سهولت انجام می شود به طوری که در قسمت بالا از شرایط تحصیلی در کشور های عضو اتحادیه اروپا اشاره شد که خود جزء معتتبر ترین دانشگاه های دنیا می باشد.
  • شرایط اخذ ویزای تحصیلی در دانشگاه های دولتی نسبت به دانشگاه های خصوصی و علوم کاربردی دشوار تر است به این دلیل که هزینه تحصیل در دیگر دانشگاه ها بطور میانگین بالاتر است.

فرآیند قوانین بولونیا برای تحصیل دکترا در اتریش

  • از دیگر قوانین اجرایی دولت اتریش می توان به قوانین فرآیند بولونیا اشاره کرد که کشور اتریش یکی از امضا کنندگان آن است.
  • این فرایند در مدت 2 یا 3 سال به طول می انجامد با این شرایط که فرد دانشجو باید دوره کارشناسی ارشد خود را در این مدت بگذراند.
  • در برخی از دانشگاه ها این قوانین همچنان پابرجا مانده و فرد دانشجو می تواند از این فرصت استفاده و در طی این مدت بسته به تحصیلات قبلی خود، ارائه مدارک تحصیلی قبلی، کسب توانایی های خود فرد و اخذ مدرک کارشناسی ارشد در طی این دوره مشخص، منجر به پذیرش دکتری در این کشور شود.
  • علاوه بر این اگر شما مدرک کارشناسی ارشد نیز ارائه دهید دوره دکترا خود را کوتاه تر می گذرانید.
  • این فرآیند در برخی موارد بسیار با قوانین دوره های ولکام تراست دکترا در انگلستان شباهت دارد.

دوره های بولونیا در اتریش

دوره های بولونیا نیز دارای یک سری شرایط پذیرش می باشد به این صورت که شما می بایست در مرحله اول مدرک لیسانس خود را ارائه دهید، سپس برای اخذ مدرک دکترا به طور مستقیم اقدام کنید، در این مدت در دانشگاه های کشور اتریش، دوره کوتاه مدت حداکثر 2 سال کارشناسی ارشد خود را گذرانده و در نهایت در آزمون دوره مقدماتی دکترا نمره قبولی را اخذ کنید به این صورت شما میتوانید پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا را دریافت کنید.

فرد در مدت 2 یا 3 ساله تحصیل مقطع کارشناسی ارشد خود در کشور اتریش می بایست تسلط کامل بر پایان نامه ارائه شده خود در روش تحقیقات انجام شده به صورت کمی و کیفی داشته باشد. به طور پیوسته توسط اساتید مورد ارزیابی تحصیلی قرار میگیرد. از دیگر موارد موفقیت آمیز شرکت در دوره های تحقیقاتی و سمینار های پژوهشی، تحقیقاتی وشناخت مقالات مطرح روز دنیا، کنفرانس های پژوهش و مجلات حضور داشته و خد را به دانشگاه از این طریق مطرح کنید.

تحصیل دکترا در اتریش

در دوره دکترا شما می بایست برخی از دروس جبرانی را نیز گذرانده و در ادامه رساله شما شامل دفاع از پرسش و پاسخ های مطرح شده می باشد که به صورت ارائه آن به عموم و مصاحبه و ارائه آن به صورت شفاهی از کلیات و جزئیات پایان نامه شماست.پس از آن توسط کمیته بازرسی دانشگاه به تایید میرسد.

شانس تایید بازرسی از ارائه پایان نامه با انتشار مقالات متعدد از حوزه فعالیت شما بیشتر می شود.این نکته را نیز باید اشاره کرد که رشته های مختلف به طور متفاوت ارزیابی می شود و در برخی رشته های خاص نیز در دانشگاه های مختلف از رفرنس ها و دروس متفاوتی برای تدریس آن رشته مورد استفاده قرار میگیرد که شما می بایست از قوانین و شرایط مختلف آن قبل از اقدام به پذیرش آگاهی لازم را داشته به این دلیل که هر ساله با پیشرفت این موضوع موارد تحصیلی نیز تغییر می کند.

شرایط کاری و فرصت های شغلی در مقطع دکترا در اتریش

سازمان ها و شرکت های معتبر کشور اتریش و همچنین کشور های عضو اتحادیه اروپا همانطور که در قسمت اول به آن اشاره شد به دلیل سیاست های کلان خود برای جذب نیروی انسانی کاری به صورت حرفه ای و تخصصی در بسیاری از امور کاری خود اقدامات قابل توجهی در سال 2019 انجام داده اند.

شما پس از اخذ مدرک دوره دکترا خود با ارائه رزومه تحصیلی و پژوهشی خود در زمینه های تخصصی فراگرفته می توانید در بسیاری از سازمان های دولتی و خصوصی این کشور استخدام شوید به طوریکه بیشترین تقاضای جذب نیروی کار از میان افرادی انتخاب می شود که دارای قوه تحلیل موضوعات، انتقال یادگیری، دانش محور بودن موضوع و توسعه آن ،درون سپاری مفاهیم به سازمان و روحیه انتقاد پذیریه بالایی داشته باشد.

دانشگاه های اتریش

آین دانشگاه ها هستند که با این اهداف دانشجویان فارغ التحصیل خود را طوره آموزش می دهند که بتوان از این افراد به عنوان نیروی خبره و کارا و موثر در سازمان های مورد معرفی خود در این کشور و سایر کشور ها استفاده و آنان را برای کارفرمایان آینده تربیت می کنند. این از قوانین اتحادیه اروپا در بخش جذب دانشجویان مهاجر از سایر کشور ها می باشد.

برخی دیگر از دانشجویان نیز می توانند همراه با ادامه تحصیل خود به عنوان نیروی کاری در دانشگاه، کمک استاد، کمک محقق همکار با دانشگاه محل تحصیل یا دانشگاه های دیگر در این کشور فعالیت کاری خود را آغاز کنند.

اگر شما عزیزان بعد از مطالعه این مقاله سوالاتی در رابطه با تحصیل در مقطع دکترا در اتریش، فرصت های شغلی بعد از اخذ مدرک دکترا، چگونگی اخذ ویزای تحصیلی در اتریش و سوالات دیگر دارید می توانید با تماس با موسسه سفیران سروش سعادت و دریافت مشاوره پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *